Šta je novo?

27" 1440p IPS 300e

Taj Lenovo L27q-10 je jedini model u tom segmentu (27“ 2560x1440 IPS-oliki) koji ima tako nisku cenu, ali to ne znači da je i loš.
Štaviše, bolji je od skoro svih skupljih modela. Pročitaj moju poruku ovde od pre 4 dana.
 
Ne postoji profesionalni test manjeg modela, a nisam čak naleteo ni na amaterski, tako da... Ko zna :test:?
 
Postoji samo jedan model (za ~300 ojra), a pogledao sam ponudu i cene u Mađarskoj – to je Philips E-Line 276E8FJAB sa nekim IPS-olikim panelom (AH-IPS ili AHVA).

Da li se vredi ze*ati sa uvozom? Apsolutno ne.

Od preko jedino u ovoj klasi vredi i to svaki plaćeni evro (cena ide do 400 ojra), iiyama ProLite XUB2792QSU-B1 sa AHVA panelom i još ima FreeSync (48-70 Hz).
Ovaj model je najbolji za igrače u 1440p rezoluciji na 60 Hz (ovaj još ide fabrički na 70 Hz) bez obzira na dijagonalu panela i da li je IPS-oliki ili VA tip!

Da ne bude zabune, taj Lenovo L27q-10 je sasvim dobar za igre iako se za to i ne reklamira, ali ta iiyama jednostavno ima najbolji overdrajv plus AHVA paneli su ipak
brži od AH-IPS-a.
 
Ako ti je bitan sRGB da je ~99%, onda je Lenovo L27q-10 problematičan – sam otkucao u drugoj temi što sam linkovao, on ima ~105-6% sRGB pokrivenost i to jeste problem
za precizan rad sa bojama, a ne postoji sRGB mod :/. Za sve ostalo (multimedija, igre i tako to) je plus.

Alternativa je navedeni Philips E-Line 276E8FJAB koji ima čak ~130% sRGB pokrivenost, ali ima sRGB mod koji radi jako dobro. Koliko vidim, u Srbiji ga više nema na stanju,
a cena po kojoj se prodavao je naduvana i ne vredi zbog sledećeg modela...

Na stanju ima BenQ PD2700Q sa AHVA panelom i to je profesionalni model baš namenjen za kritični rad sa bojama. Jeste da probija navedeni budžet, ali monitor se kupuje da
bude na dugi rok plus se dobije garancija na 3 godine (standardno za BenQ modele). Pročitaj ovu temu gde sam otkucao puno toga. Ovde ću iskopirati samo ovo:
BenQ PD2700Q ima natprosečno visok kontrast (za IPS-oliki panel), očigledno veći od ostala tri (~20%). Po boji kućišta je drugo najbolje (matirano sivo). Ima najbolji odziv piksela.
Najbolje je fabrički kalibrisan (Standard i sRGB su skoro perfektni) i najbolji 720p i 1080p skalar.
 
Dosta je to preko budzeta.
Vec ja imam profi monitor kojim sam zadovoljan (DELL U2715H).
Ali mi treba jos jedan jeftiniji do 250-300e koji je dovoljno dobar i kolorno tacan, ne treba da bude visoka klasa.

Opcija je da uzmem solidnu 2K 27-icu ili ako nema onda neku odlicnu FHD 24-ku.
 
Poslednja izmena:
Da se nadovezem na temu, imao sam taj lenovo q27, preporucio sam ga i drugaru, odlican je ! Moze i oc na 80hz , bar na mom modelu. Zapao mi je i dobar primerak, sa bas malim blacklight bleed-om. Kontrast odlican, boje relativno dobro kalibrisane na auto. Jedina mana je samo sto nema vesa mount. Dodatni plus je sto izgleda stvarno vrhunski, minimalne ivice.
 
@ Zli bokser

OK, razjasnio si kako stoje stvari.

Lenovo L27q-10 je ok, ali bi po meni trebala da se odradi profesionalna kalibracija, dakle neko sa kolorimetrom da bi se pokušalo spustiti na ~99-100% sRGB.

Druga opcija je, pošto si naveo da može – Dell UltraSharp U2417H (PLS), premijum model u 24“ 1920x1080 klasi. Za razliku od skoro svih IPS-olikih 1080p
modela koji imaju ~93-5% sRGB pokrivenost (o čemu sam kucao puno na forumu), ovaj model ima ~99%. Dolazi skoro perfektno fabrički kalibrisan, a u sRGB
modu je perfektan. Jedan od najtestiranijih modela u istoriji. 31K kod nas ovde u maloprodaji.
 
Sta mislite o LG 27MP89HM-S? Cena oko 300e.
Kontam da uzmem neki 27" monitor u nasim radnjama, ali ako bih isao na 27" treba mi VESA.. 24" bi vec moglo da stoji na svom nosacu, samo se bojim da cu ga uzeti i da ce mi mali biti.. Gledao bih IPS, sluzio bi monitor za povremeno igranje igrica, web, serije ponekad itd..
Dajte neke predloge sta valja, pogubih se citajuci..

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Rezolucija?

LG 27MP89HM-S ima 1920x1080 rezoluciju, a ovde na temi se govori o 2560x1440 rezoluciji.

Si siguran da tražiš 1080p, a ne 1440p na 27“?
 
Uh ne znam ni sam sto je najgore.. znam da trazim Freesync jer planiram da uzmem AMD karticu za koji mesec, trenutno sam na 1060 6gb.
E sad ako bih uzimao 27" moram VESU da imam zbog daljine. Nemam problem ni da uzmem 27" u 1080p pod uslovom da sa nekih 80-90cm nemam pikselizaciju, ljudi su svasta pisali pa se malo i plasim.. Opet, pitanje je dal 27" ima sa freesync i vesom za 300e..

Druga solucija bi mi bila 24" koja bi stajala na stolu, ako moze na zid jos bolje al nije presudno.. Jel imas neki predlog, da mi skratis muke? :D Procitah boga oca postova, imam 20 modela u glavi i pogubio sam se citajuci sve :D
 
Ako ti odgovara 24“ 1080p, onda AOC 24V2Q (AH-IPS).

Problem – koliko vidim nema ga više nigde na stanju :/. Po običaju, kada nahvalim neki model, brzo nestane pošto, znajući kako
ovde stvari funkcionišu, je garantovano uvezeno samo 2-3 primerka... Forum čita jako puno gostiju i onda se proda ono što je
jeftino, a jako kvalitetno.

Pronašao sam profesionalni test tog LG 27MP89HM-S (AH-IPS) i dodao sam ga na listu preporučenih modela zato što ima VESA
rupe, a to je skoro isparilo kod jako puno modela. Model je sam po sebi sasvim ok, ništa specijalno, precenjen u odnosu na
konkurenciju, ali može proći u poređenju koliko loših modela ima LG, ovaj je „zlato“.
 
Poslednja izmena:
Da, dobar monitor koliko vidim za skroz okej pare. Videcu ako moze da se poruci bilo bi dobro.
Jel ima nesto slicno tom modelu, ako se desi da ga nema u nabavci?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Postoje modeli od 27“ 1080p sa FreeSyncom koje preporučujem, ali nemaju VESA rupe. Zato sam i otkucao da sam dodao taj LG na listu preporučenih modela,
samo zbog VESA rupa. Stvarno je žalosno što se one eliminišu po ubrzanom postupku :/. Pretpostavljam zato što to iskoristi jako malo kupaca, a proizvođači
uvek gledaju kako da uštede...
 
@Duke Ajd ako te ne mrzi napisi koji su to, tj vrv sam citao vec al nisam sacuvao modele..
Ne znam kolika je optimalna daljina za gledanje 27" ? Recimo da bih bio udaljen izmedju 80 i 90cm, po onome sto sam gledao na netu, to je ta neka razdaljina, ali plasim se niske rezolucije i velike dijagonale ( 27" )..

@djura gledao sam taj model, odlican je ali to mi je vec preveliko.. da bar ima VESA rupe pa i nekako da ga nakacim na zid :D
 
Ja gledam moj monitor sa 50-60 cm i meni je sasvim u redu i još VA paneli imaju malo manju oštrinu od IPS-olikih zbog podpiksel strukture.

Što se tiče modela:
AOC 27V2Q (AH-IPS) (FreeSync (48-75 Hz))
Dell SE2717H (AH-IPS) (FreeSync (48-75 Hz))
Philips E-Line 276E9QJAB (AH-IPS ?) (FreeSync (48-75 Hz))

Svi oni imaju svoje prednosti i mane u odnosu na LG 27MP89HM-S i na osnovu testova, taj LG meni deluje da je bolji od navedenih (posle ponovne provere).

Od svih njih je AOC 24V2Q bolji i on je superioran u odnosu na veći 27“ model.
 
Okej, probacu da pojurim taj manji aoc, ako bas nema ni kod dobavljaca, videcu sta dalje. Mogu ici i na veci Aoc, vidim da se vrti oko 28k, dok je ovaj LH oko 35.. Nije ni mala razlika. Svakako hvala ti na savetima.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Pa ne znam bas za acer, niko ih ne spominje za kupovinu.. Koliko vidim vrti se Aoc, Lenovo, poneki LG..

Sent from my MI 8 using Tapatalk

izvini,gledam neke laptopove pa mi se pokrao lapsus,aoc q3279vwf(d8) tj obe varijante i ips i mva,na šinu nazad se stave klampe i uštafi univerzalni nosač,imaš mislim i na temi o ips monitorima kako su to ljudi ovde odradili a na guglu generalni princip...poenta je da pošto u toj klasi ionako je BB vredi se iscimati se ako je vesa glavni kriterijum.
 
Ja gledam moj monitor sa 50-60 cm i meni je sasvim u redu i još VA paneli imaju malo manju oštrinu od IPS-olikih zbog podpiksel strukture.

Što se tiče modela:
AOC 27V2Q (AH-IPS) (FreeSync (48-75 Hz))
Dell SE2717H (AH-IPS) (FreeSync (48-75 Hz))
Philips E-Line 276E9QJAB (AH-IPS ?) (FreeSync (48-75 Hz))

Svi oni imaju svoje prednosti i mane u odnosu na LG 27MP89HM-S i na osnovu testova, taj LG meni deluje da je bolji od navedenih (posle ponovne provere).

Od svih njih je AOC 24V2Q bolji i on je superioran u odnosu na veći 27“ model.

Zbog cega je 24v2q superioran u odnosu na veceg brata?
 
Samo jedan monitor vredi i to je Dell S2721DS. Tu je za koji evro vise od 300, ali nema bolji. :D
 
Da ne otvaram novu temu, potreban mi je 1440p monitor do 300 eura. Trenutno imam BenQ GW2470HL, koji ce sluziti kao drugi monitor. Preferiram VA (uglavnom sedim u zamracenoj prostoriji, tesko podnosim probijanje svetlosti, trenutni monitor je savrsen sto se toga tice), ali izgleda da cu morati da idem na IPS u ovom slucaju. Monitor koristim malo za Photoshop i Premiere (basic obrada fotografija i videa), malo za programiranje (odrzavam formu u slobodno vreme), po nekad partija Dote.

Sta je najbolja kupovina za ove pare?
Ono sto sam ja zapazio su:
https://www.itsvet.com/monitor_lenovo_l27q_30_65fcgac1eu-pdaa1-31.i?id=6948
https://www.itsvet.com/monitor_acer_v277u_um.hv7aa.003_um.hv7ee.010-pdaa1-31.i?id=7126
https://www.itsvet.com/monitor_philips_275e2fae/00-pdaa1-31.i?id=7149
https://www.itsvet.com/monitor_acer_ed276ubiipx_um.he6ee.001-pdaa1-31.i?id=6554

Ili mozda 4K 27"/28"? Ali se pitam da li cu imati ikakve benefite koriscenjem 4k monitora jer na 27"/28" ce morati da radi skaliranje.
https://www.itsvet.com/monitor_philips_276e8vjsb/00-pdaa1-31.i?id=6709
https://www.itsvet.com/monitor_philips_288e2a/00-pdaa1-31.i?id=7121
 
Nazad
Vrh Dno