Šta je novo?

UTM koordinate - konverter

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,415
Poena
390
Dobio sam u vezi nekog posla kojim se bavim, koordinate u formatu sa slike. Pokusavao sam to da upisem u google mape i nije uspelo. Na netu sam nasao podatak da su to (valjda) koordinate u nekom UTM formatu. Pokusavao sam bez uspeha da to nekako konvertujem u ove "obicne" koordinate latitude, longitude, koje google mape razumeju. Cak sam kao i nasao neki konvertor, ali kada je konvertovao, to me je odvelo negde u Kazahstan, a radi se o nekom selu Veliki Borak kod Leskovca valjda.

Moje pitanje je da li postoji neki konvertor, ili neki drugi nacin kako mogu da vidim gde se ove koordinate nalaze na mapi? Hvala.
 

Prilozi

  • IMG_0506.jpg
    IMG_0506.jpg
    381.1 KB · Pregleda: 128
  • IMG_0506.jpg
    IMG_0506.jpg
    381.1 KB · Pregleda: 105
Probaj ovo
504e4ec1ad0799fef63eb4fbae09454a.jpg


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nece, vodi me negde u okean. Evo jos jedne sam dobio koordinate u istom formatu. Ovo bi trebalo da bude Nemanjina ulica u Beogradu.

7457619
4962409

U medjuvremenu sam nasao da treba i neka zona Srbije i da je to 34T. Ali nikako nece da me vodi gde treba nego u neke okeane, Severne polove i slicno.
 
Ne znam gde si nasao te koordinate, ali deluje da su vrlo pogresne. Pricam o ovoj Nemanjinoj ulici, ne mogu da iskrecem glavu da bih video ovo sa slike. Inace, Veliki Borak je kod Lazarevca, a cak i da je kod Leskovca, opet se ne uklapa.

Ovde imas jedan konverter koji radi u oba smera, pa izracunaj - https://leware.net/geo/utmgoogle.htm


Evo ti jos 1 koristan link:
http://www.geomreze.rgz.gov.rs/?alphabet=lat

Edit 2: Koriscenjem ova 2 linka dobijes Veliki Borak: X 448368, Y 4932116
 
Poslednja izmena:
Meni ovo najvise lici na gauss-krugerov koordinatni sistem oblast 7 koji pokriva nase podrucije.

Na ovom geomreze linku koji je kolega iznad ostavio postoji mogucnost ocitavanja ovih koordinata. Ide se na meni pa pod referentni sistem postavi se GK7. Tu pod ocitaj kordinate i idi na lokaciju ove koordinate mogu da se ocitavaju sa ili prikazuju na mapi.

Sto se tice ovog Velikog Boraka to je selo izmedju Stepojevca i Barajeva, pored pruge BG-Lazarevac-Valjevo. Ovaj Leskovac koji je spomenut je Leskovac ali Kolubarski obliznje jos manje selo.

Ove koordinate ostavljene za Veliki Borak su pogresne. Obe koordinate moraju da imaju 7 cifara. Meni izgleda kao da je izostavljena jedna cifra. Kada se u na pravo mesto ubaci jedna trojka dobije se tacka koja pada u tu oblast.

Y: 7449084
X: 4930727

Ovo za BG ovako gledajuci pada u blizini nemanjine.


Imao sam jedan dobar link za pretvaranje koji sam koristio za sve zive i mrtve koordinatne sisteme medju kojima i ovaj ali mi sada nije pri ruci. Morao bih da potrazim i podsetim se kako se postavlja za GK7, ako budem bio dobre volje.

Nema na cemu.
 
Poslednja izmena:
da, to su te koordinate koje se koriste kod nas u geodeziji. ako neko ima konverter to bi bilo sjajno
 


Prošle godine sam izgubio 10 dana života dok nisam provalio šta je šta, koja zona, kako se šta računa i kako se šta konvertuje.

Ukratko, kod nas u katastru koordinate su u Gaus Kriger formatu, konvertor na linku gore, sada je svuda u svetu aktuelan wgs84 standard koji se koristi u skoro svim novijim uređajima i najprecizniji je kad se uzme u obzir nepravilan oblik zemaljske kugle. Koordinate iz katastra konvertovane u wgs84 na bilo koji način odstupaju na terenu 0.5 do 1m (moja praksa) zbog toga što Gaus Kriger ima grešku. Svaka katastarska opština ima svoju fizičku kalibracionu tačku koju geometri koriste za utvrđivanje te greške i onda je uzimaju u obzir prilikom određivanja koordinata na terenu. Dakle po wgs84 sve parcele, zgrade, njive, mostovi... su zapravo napravljeni sa greškom od 0.5-1m.

Moja oblast primene ovih koordinata je navigacija Trimble autopilota u poljoprivrednim mašinama.
 
Hvala svima. Ovo sto je @BigBoy predlozio mi je proradilo. Sa ovim ostalim nisam uspeo da se snadjem, ali nije ni vazno, s'obzirom da ovo poslednje radi. Doduse nisam imao vremena da proveravam detalje, ali otprilike deluje da je to to. U narednim danima cu jos malo detaljnije proveriti.
 
Poslednja izmena:
Jedna mala dopuna na post od BigBoy-a, koordinate u katastru su tacne onoliko tacno koliko ih je bilo moguce odrediti u vreme kad su one odredjivane (od 1930 do 2000-tih). Od 2002 aktivno se koriste servisi i geodetske tacke koje imaju WGS84 koordinate preko koji se moze odrediti pozicija sa tacnoscu ispod 1cm (precizna geodetska marena), 2-3cm (primena geodetskih instrumenata preko servisa Permanentnih stanica) i 0.5m prinenom GIS uredjaja. Odredjivanje apsolutnih koordinata pomocu mobilnih telefona ili bilo kog instrumenta je u tacnosti oko 1m. Veza izmedju Gaus-Krigerovovog sistemu i WGS84 sistema se moze ostavriti na vise nacina (u zavisnosti od tacnosti), jedan od uobicajenih je preko 7 parametara transsformacije (3 translacije, 3 rotacija i promena razmere) i za celu Srbiju je tacnost takve transformacije je od 0.5-2m. Za geodetske potrebe i katastar se koriste poboljsani modeli koji tretiraju distorzije nakon primenjene sedmoparametarske transforamacije i takav metod daje tacnost od 3-10cm.
 
Upravo tako, meni je bila potrebna tačnost od 2.5cm pa je pretvaranja ipak uradila geodetska firma koja je sve gore pobrojano uzela u obzir prilikom konverzije koordinata.
 
Nazad
Vrh Dno