Šta je novo?

Линух и мултимедија

calexx

Slavan
Učlanjen(a)
15.10.2013
Poruke
7,945
Poena
420
Да не објашњавам превише, написао сам да је линух омашио са мултимедијом па да опишем.

Дискове рипујем тако што EAC рипује цео диск у један .wav фајл и уз то направи .cue фајл у коме су све информације о нумерама и албуму и .log фајл где су описани детаљи саме екстракције, није обавезан за свирку али је по неким стандардима обавезан прилог. Када то заврши, онда тај .wav пребацим у .ape користећи званичан Monkey's audio конвертор. Њега сам изабрао из чисто практичних разлога, некад давно ми је било важно што су .ape фајлови за нијансу мањи од .flac а и сам програм ми је деловао једноставније и радио је брже. У принципу небитно јер су оба лослес формати и све то ради нормално. Углавном.

Јуче почнем да сређујем рипове, имао сам комплетне албуме који су имали .wav, .ape и .cue фајлове (конвертовао поменутим програмом али још нисам брисао оригиналне) и пробам их. Пошто foobar2000 има проблема са локализацијом, пустим један албум у DeadBeef. Варијанта са .wav лепо свира, онда пробам комбинацију са .ape ... и збуни ме оно што се дешавало. Прва нумера уместо од 0,2 секунде (касније проверио аудио едиторима) почиње на 3. секунди. Четврта нумера почиње на 7. секинди. Остале крену нормално. Вратим .wav и ту све ради исправно. Пробам foobar2000 и он све лепо свира (и .ape варијанту) онда пробам други албум а код њега брља само друга. На следећем брљају неке, на неком албуму све лепо ради.

У првом тренутку сам био сигуран да је плаСма крива, стартујем Кубунту 14.04 са КДЕ4 али и код њега исто. Значи .ape фајл комплетан и исправан а ипак га линух сецка и не свира исправно.

Да додам да сам пробао и Audacious који такође сецка .ape облик.

Ако неко схвати шта сам написао, наставићу касније јер сам после пробао још нешто и добио још чудније резултате.
 
Да не објашњавам превише, написао сам да је линух омашио са мултимедијом па да опишем.

Дискове рипујем тако што EAC рипује цео диск у један .wav фајл и уз то направи .cue фајл у коме су све информације о нумерама и албуму и .log фајл где су описани детаљи саме екстракције, није обавезан за свирку али је по неким стандардима обавезан прилог. Када то заврши, онда тај .wav пребацим у .ape користећи званичан Monkey's audio конвертор. Њега сам изабрао из чисто практичних разлога, некад давно ми је било важно што су .ape фајлови за нијансу мањи од .flac а и сам програм ми је деловао једноставније и радио је брже. У принципу небитно јер су оба лослес формати и све то ради нормално. Углавном.

Јуче почнем да сређујем рипове, имао сам комплетне албуме који су имали .wav, .ape и .cue фајлове (конвертовао поменутим програмом али још нисам брисао оригиналне) и пробам их. Пошто foobar2000 има проблема са локализацијом, пустим један албум у DeadBeef. Варијанта са .wav лепо свира, онда пробам комбинацију са .ape ... и збуни ме оно што се дешавало. Прва нумера уместо од 0,2 секунде (касније проверио аудио едиторима) почиње на 3. секунди. Четврта нумера почиње на 7. секинди. Остале крену нормално. Вратим .wav и ту све ради исправно. Пробам foobar2000 и он све лепо свира (и .ape варијанту) онда пробам други албум а код њега брља само друга. На следећем брљају неке, на неком албуму све лепо ради.

У првом тренутку сам био сигуран да је плаСма крива, стартујем Кубунту 14.04 са КДЕ4 али и код њега исто. Значи .ape фајл комплетан и исправан а ипак га линух сецка и не свира исправно.

Да додам да сам пробао и Audacious који такође сецка .ape облик.

Ако неко схвати шта сам написао, наставићу касније јер сам после пробао још нешто и добио још чудније резултате.

Meni nije jasno kako si koristio Foobar na Linuxu? Ako si koristio Wine, onda ovo gore da je Linux omašio u multimediji ne pije vodu. Da postoji Foobar za Linux, ja bih prvi koristio neku od distribucija za puštanje muzike.
Da li si probao još neke distribucije, ili samo Kubuntu?
 
@calexx upravo sam hteo da pustim jer i ja imam nesto u tom formatu, *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, duvam ga, Kubuntu 18.10 iako je phonom tu i vlc-phonom ne vidi moju audio karticu ni zvucnike. Prvo su svi plasma linuxi pocelid ne vide zvucnik koji su ukopcani u komp a sad nema vise ni audio kartice, il je crkla il nesto ne valja u 18.10
@imarkovic, calexx odavno tera foobar u linuxu preko wine, koliko sam ja procitao nije kvaka samo u tom nego i u linux playerima "mrtva-govedina" i ostali koji pustaju taj format
 
Па преко wine емулације, мада у Арчију постоји AUR инсталација која га убацује у мултимедију. Иначе је вероватно мало натрпано па зато нисам ни писао даље детаље, не брља у овој причи foobar (осим код локализације где се збуни са нашим словима и вероватно је решиво) него DeadBeef који сам пробао али и Audacious.

Ајде још један детаљ. Подигнем Кубунту 14.04 и пробам DeadBeef. Исто брља, прва нумера почне од треће секунде. Отворим тај .ape фајл у Audacity, кад оно и тамо нема тог почетка до треће секунде. Вратим Арчија, отворим .ape у Audacity, а оно тамо све у реду. Вероватно различита верзија (проверићу) али ми је чудно да код отварања фајла у едитору брља у једној верзији а ради у другој. Пробаћу касније још неки линух мада су ми већином КДЕ али мислим да имам један Убунту.

Највећа мистерија, отворим у Audacity један .ape код кога прва и трећа нумера не почињу од почетка па је и сада тако. Audacity (у Кубунту 14.04) показује да трећа нумера нема почетак. Ако знамо да је тај .ape један соло фајл конвертован из .wav фајла (који свуда ради без грешке) никако не могу да схватим да у едитору фали део из такорећи средине. Ајде код свирања са .cue комбинацијом па да зна да је то почетак али овако ...

Ако нисам поменуо, сваки од албума са неким кашњењем има фискну грешку. Ако на једном касне 1. и 3. онда ће оне увек и свуда да касне. Ако ради добро, свуда ће да ради добро.

Ваљда ћу после још неколико порука да објасним, ово је и мене толико збунило да стварно немам појма како се ово дешава.
 
@calexx

Ja cu malo da batalim linux, dosadilo mi sve ovo akanje, ja kao da probam to tvoje jer i ja imam takve fajlove ono odjednom nema zvucne nigde, prvo je pocelo da nema zvucnika a oni ukopcani, vala dosadilo.
Ja kao da probam i malo pslusam muziku al klinac neda linux,bas kad se uhvatim za nesto da onako pustim iz razonode ono ne radi. I onda me neko pita sto drzim vise linuxa e bas zato sto evo sad ovaj ne vidi nista a drugi vidi karticu al zvucnke jok ali pusta muziku, tolke godine stalno neka glupost, umesto da sedim i slusam mjuz ja kopao po netu i nisam nasao resenje.
 
То је већ мало озбиљније, звук би морао да ради. Мада ... малопре стартујем новоинсталираног Манџара да пробам оно ... и нема звука. Ништа нисам подешавао, вероватно би се нашло где је грм али се нисам задржао.
Не бих се ја играо са Пенџерима и зарадио неку бољку, користим Арчија а када наиђе овакав проблем, рестартујем, одрадим, вратим. Ако још и решим локализацију wineta па ми EAC и foobar2000 постану 100% употребљиви, решен проблем. Тј замазан док се не реши. ;)

Да наставим са овим проблемом. Малопре пробам разне линухе али не могу да поновим проблем. Роса нема инсталиран DeadBeef, Audacious и Audacity (тј овај последњи се види у менијима али се не покреће) док на осталим и нисам имао људски плејер. Audacity у новијим верзијама (ова сада је 2.30, на некима је 2.22 а она која лоше ради на Кубунту 14.04 је 2.05) нормално отвара фајл.

Ево примера, прво је онај .ape код кога брља код прве нумере а посебно збуњујући је други пример где нема почетка друге нумере, то сам и зумБирао. Прво добар пример (Арчи) па лош (Кубунту 14.04) а како изгледа на овом лошем, тако ми свирају и DeadBeef и Audacity, касне као на примеру.

Screenshot_20181201_193311.jpg
user4_pic8847_1422570893.jpg

Screenshot_20181201_193117.jpg
user4_pic8847_1422570894.jpg
 
Vise sam poludeo od linuxa i plasme.Nadjem sveze uputstvo za reinstalaciju, odradi i makne kubuntu-desktop, eh. Reinstaliram kako pise nista smao zvucna sa graficke. Onda odradim kao pise: sudo alsa force-reload
pojavi se zvucna sa ploce ali zvuka ni od korova, pavucontrol majmunisem, systemsosetovanje ne pomaze. Obrisao sam i u .config pulse topomaze kod Manjara, sve odradim stosam ikad procitao nece da pusti zvuk na zvucnike a sve setovano da ga pusta i cak se vidi na pavucontrol. E kad ja u 21 veku bakcem se kako da pustim muziku
 
Pazi sad ovo, moram da iskljucim totalno kao da ne postoji zvuk sa graficke, za zvuk sa maticne moram da stavim analog ali da bi uopste prihvatio svaki put moram da kucam sudo alsa force-reload.
E sad ono najvaznije flac se potpuno ideticno ponasa kao kod tebe u deadbeef, audacious, VLC i ostalima; pesma krene ali nema zvuka jedno 3 sekunde i onda se pojavi.
Kontam da su nesto opet zeznuli, znaci za mene moju su muzicku karticu sa Maticne garant blaclistovali ili neku mahiaciju izveli u nekom conf fajlu.
Ne kapiram ako je alsa ucitana svi moduli zasto moram da ih ubijem i ponovo ucitam da bi uoste dobio zvuk, plus alasa je osnova ali sve kao ide na pulse audio.
Cini mi se da je kod mene perverzija kao sa ekranima, dok dizem masinu skripta gasi HDMI da bi login ekran izasao na monitoru, izgleda da je sad tako i sa audiom, audio sa graficke HDMI je uvek
prisutan kao primarni a audio sa kartice jega sistem vis ene vidi , ne vidi karticu dok god se ne uradi sudo alsa force-reload i u pavucontrol setuje analog autput.
Najcrnje je sto sistem nece da zapamti nista, to je nekad i pod ovom plasmom 5 bilo doolno da samo promenim izlaz za zvuk ako idem HDMI na TV il kad vracam samo stavm na unutrasnji zvuk analog.
Definitivno ovo je sve gore i gore kako izlaze nove verzije plasme.
 
Ја немам те проблеме али не значи да не бих имао. Ни пенџери нису баш без проблема, моја теве картица одавно нема драјвере за њих али dscaler решава проблем. Све до десетке, ту никако не успевам да га покренем. Слично ће да буде ако једном инсталирам новог арчија, tv-time опасно брља (помињао сам) па ми остаје основна варијанта која гаси звучну када се програм затвори а печована верзија не може да се инсталира јер нешто фали.
Нигде није савршено али је све горе. ;)
 
Ја немам те проблеме али не значи да не бих имао. Ни пенџери нису баш без проблема, моја теве картица одавно нема драјвере за њих али dscaler решава проблем. Све до десетке, ту никако не успевам да га покренем. Слично ће да буде ако једном инсталирам новог арчија, tv-time опасно брља (помињао сам) па ми остаје основна варијанта која гаси звучну када се програм затвори а печована верзија не може да се инсталира јер нешто фали.
Нигде није савршено али је све горе. ;)
To da ne vidi zvucnike primetio sam ali se resavalo setovanje iako pise da si iskljuceni, sad ne vidi ni audio karticu sa maticne i to je samo moglo da stigne kroz neki update. Koji bi ja klinac brisao nesto pogtovo na systemskom delu
 
Dizem ruke, ovo je vec ludilo, da ne mogu da pustim muziku na zvucnike i da to ne mogu da resim....Idem u windows tamo sve radi
 
@calexx

To je sve macka u dzaku, obzirom da je radjeno preko Wine-a ili Windows-a, ko zna sta tu moze da bude (samim tim nije ni fer odmah kriviti GNU+Linux za tako nesto). Probaj recimo cdparanoia za ripovanje.
 
EAC je prehajpovan. Ako diskovi ili drajv nisu u dobrom stanju, nema tog programa koji nešto tu može. Ja u svoje vreme probao i nisam mogao da razlučim šta je EAC-ripped od Asunder-ripped.

Samo-zavaravanje je da ima razlike koja se čuje a dal je bit perfekt, i to je eventualno.:D:wave:
 
To je sve macka u dzaku, obzirom da je radjeno preko Wine-a ili Windows-a, ko zna sta tu moze da bude (samim tim nije ni fer odmah kriviti GNU+Linux za tako nesto). Probaj recimo cdparanoia za ripovanje.
Ја сам овде писао о два проблема.

Један је што ЕАС преко wine лоше користи наша слова, то је сасвим нормално и решење је да потражим како се локализује.

Други проблем је у овој теми, све је ОК одрађено али линух лоше свира неке од рипова. Значи исправно свира сирови WAV али комбинација са APE је другачија и тотално конфузна. На албумима креће касније и то само на неким нумерама. Ако разумем да касни са првом, уопште ми није јасно како може да касни са другом или неком следећом. Откуд он зна да је то друга нумера? Мада ... ко зна, можда има рупа и на средини.

Апсолутно је небитно да ли је то одрађено преко wine емулације или пенџера. Ту је исправан .ape фајл и он мора да га свира. Да ли је ту омашио само DeadBeef у новијим верзијама ... могуће је. Кубунту 14.04 брља и са DeadBeef и Audacious плејерима али и са Audacity едитором. Новија верзија линуха брља само са DeadBeef. Мени би одговарало да је само ту проблем.
EAC je prehajpovan. Ako diskovi ili drajv nisu u dobrom stanju, nema tog programa koji nešto tu može. Ja u svoje vreme probao i nisam mogao da razlučim šta je EAC-ripped od Asunder-ripped.

Samo-zavaravanje je da ima razlike koja se čuje a dal je bit perfekt, i to je eventualno.:D:wave:
Мораш да гледаш из супротног угла. Овде је диск ситно лош, не мора да је оштећен него је једноставно такав запис. Не знам да ли си упознат, онај (папрено скуп) комплет Рибље чорбе је очајно одрађен. Узимао сам од другара десетак комплета све док нисам нашао један који сам успео да чисто рипујем. Сви остали имају неку грешку а иначе савршено изгледају. Мислим да су му се неки жалили да ту и тамо штуцне или неће да свира, што ми није чудно.

Конкретно, ЕАС је подешен да ради тест диска па после копирање, на крају упореди CRC од оба и ако је све у реду, па још ако добије AccurateRip потврду, онда је све исправно. Он поменуте дискове рипује, покуша да понови то место и ако не успе, настави и само се види да CRC није исти. Све наизглед нормално свира. Ја могу да искључим ту проверу, могу да укључим burst варијанту где пројури и рипује али то није то.
Наравно, неће ништа да се деси због тога што је ЕАС пријавио да рип није савршен, то може да се слуша и ништа не недостаје али ћу ја да обележим да је тако и када ми следећи пут дођу ти дискови, понављам рип.

Рипови истих дискова који се добро одраде су исти у бит и бајт. ;) Сада сам радио један диск за који сам заборавио да сам га узео пре месецак дана и када је рипован, проверио сам. Фајл у бајт исти, CRC и AccurateRip апсолутно исти. Исти диск.

Пре неколико година сам имао даљинску проверу. ;) Човек из Кикинде воли добру музику, одвојио је собу у кући и опремио је и опремом и намештајем. Ако ти нешто значи, Phase Linear комплет и или Kef или BW кутије, нисам сигуран. Дискови су му оригинали, 90% наручује ECM издања. Стигао му неки нови диск, ја управо довукао тај са HQS па решимо да пробамо. Рипује он по пропису и добије резултат у бајт исти као што је био тај који сам тада скинуо.

Заборавио сам оно о грешкама. Када је музика постала доступна за комп употребу, почео сам да је набављам. На почетку неким дос програмом, после се појавио AudioCatalyst који је био (тада) одлично решење. Онда смо укапирали да је Lame бољи MP3 енкодер од Xing-а и пређемо на AudioGrabber.
Тада а и касније када сам прешао на лослес, имао сам повремено проблеме. Неки диск на неком месту има ситан прекид, 0,2 до 0,5 секунди из непознатог разлога. Због тога сам сваки рип морао да проверавам у SF и тражим те "рупе" да бих све поновио ако их има. И онда једном узмем ЕАС за поновни рип и он баш на месту где је била "рупа" почне да застајкује и успорава али из пар покушаја прође и заврши без грешке. После се дешавало да проба и не успе док нисам укапирао да је ту сам диск био оштећен, вероватно је неко нарезао са онаквим рупама у звуку.
После мало испробавања сам укапирао да оног проблема неће да буде и никада од тада нисам проверавао, веровао ЕАС-у да ако све прође, онда је савршено.

Све у свему, није случајно што су у свету високе верности звука за сада прихваћена два програма. Пошто ме не кошта ништа, не видим зашто бих користио неки компромис само зато што ће он да превиди проблем и рипује као да се ништа не дешава. Да опет почнем да проверавам рип? Најн. ;) Виђао сам да су још неки популарни програми убацивали та подешавања која користи ЕАС али ако то неко ко се свакако боље разуме и од тебе и од мене не прихвата, не морам ни ја.
 
Jeste lepo je to ali evo nešto teorije kao ilustracije mišljenja da je EAC i sličan softver u velikoj meri zavaravanje :

Software concealment relies on accurate C2 error reporting by the ROM drive, but again not all ROM drives support C2 error reporting. This inconsistent approach by ROM drive manufacturers has prompted the development of ‘paranoid’ ripping software. These applications use a number of techniques such as checksums and multiple reads to try to minimise the likelihood of erroneous data. Unfortunately, the physical nature of most uncorrectable errors means that they often persist no matter how many times the disc is read.

Izvor

Mastering, kvalitet izrade samog diska(kao što si primetio) i kvaliteta tvog čitača, neuporedivo više utiču na kvalitet ripa od samog softvera kojim se to radi.:wave:
 
Zaboravih noćas - ako se radi o tome da želiš perfektan rip i da budeš u stanju da od 10, na prvi pogled, Ok kompleta nađeš onaj 1 bez nečitljivih sektora tj C2 defekata to možeš da uradiš i nativnom readom alatkom pa ti EAC ne treba ni za toliko.:wave:
 
Мастеринг је небитан, јесте да код нас то раде чудни стручњаци али то не утиче на овај проблем. Квалитет израде је свакако битан али је у случају поменутог комплета у питању очајан а не бар просечан квалитет. Ипак, претпостављам да би 90% стандардних програма риповало сваки од комплета и да се углавном не би "чуо" неки проблем али је то већ жмурење. За квалитет читача сам се одавно распитивао па већ неко време узимам само LiteOn које баш они праве а не серије које им прави Nec. О квалитету и могућностима уређаја се распитујем од почетка, не знам да ли знаш да први CD резачи нису могли да режу у DAO режиму што је знало да прави проблем код неких албума. Зато сам од тада увек пажљиво планирао куповину. Наравно, то већ прелази у историју мада ће аудио дискови још да трају.

После инсталације ЕАС-а се иде на подешавања која нису само избор фолдера или подешавање енкодера. Неколико параметара се подесе али се неки и очитавају, пусти се тест и онда он одреди шта и како може. Практично се подеси да се уређај искористи са максимумом могућности што већина других програма нема или бар није имала јер сам написао да сада и то виђам код неких.

Нисам ја тражио који је комплет исправан него сам узимао један по један и тек негде десети је био исправан. Мада и ту није било савршено, на пар нумера (неко је то приметио па сам проверио) постоји део са замућеним звуком. Али то није било решиво јер је цела серија била таква, ту је већ грешка мастеринга.
Само тестирање ми није битно, ако ЕАС прође диск и напише да је у реду, то је то. Лакше и брже него да тестирам па ако буде добро опет пробам ЕАС ... дупли посао. Свакако би неки озбиљан програм за тестирање нашао проблем онде где га и ЕАС нађе. А 90% програма за риповање би без проблема одрадило посао, какав год да је.
 
Ok, slažem se, nego mislim da ti je bolje da to ipak radiš iz Windowsa.

Nikad ne zna da li će i sledeća verzija Wine-a podržavati EAC i onda može biti da ti je bio uzaludan trud da se lokalizuje (ako može). To mi se sa šačicom Windows programa koje sam nekad i pokušao da koristim na Linuxu, obavezno dešavalo i digoh ruke.:D:wave:
 
Па ја тако и радим, ово око локализације ћу једном да пробам, није баш нека журба, нарочито док пенџери раде. Већи проблем ми је то што DeadBeef брља са свирком неких лослес фајлова а foobar има проблем са локализацијом па није у причи. Можда ипак одвојим који сат да пробам и то чудо, не верујем да је толико компликовано. Онда бих решио више проблема одједном.
 
Ja koristim ripperX ali posto je DVD uredjaj dosta star vise i ne ripujem. Ima smisla raspravljati oko kvaliteta ako se to slusa na nekom dobrom audio sistemu. Sve sto mi je ostalo od audio sistema su zvucnici 2x100W koje nema ko da izbaci. Najbolja kopija je kad radis CD - CD nekad bilo + kvalitetni CD, vec sam zaboravio i imena programa koji su to radili. Onda lepo stavis CD u neki kvalitetan CD player i slusas na audio sistemu.

Избор_118.png
 
Poslednja izmena od urednika:
Небитно је где се слуша, копија је добра или није. Иначе кажу да је најбоља копија на CD резачу као посебном уређају а када је у питању комп, онда нема много избора. Аудио диск није у комп формату, ту се ради дигитална екстракција и постоји много фактора који утичу на савршен квалитет. Пошто се аудио дискови при "свирању" врте променљивом брзином, од 500о/м на почетку тј око центра па до 200о/м при крају, риповање мора да води рачуна и о томе, мора да ради синхронизацију да не би дошло до грешака. Зато је и потребно да програм води рачуна о уређају и да се све подеси.

Касније ћу да се допишем о искуствима, поподне сам још нешто пробао и што више пробам, све ми је нејасније. ;)
 
"Kvalitet" zavisi od diska i citaca, dzaba ti kojekakav program ako je disk ili citac los. A ako su disk i citac dobri, onda ce RIP biti 100% tacan, koji god program da koristis. Koristiti Windows programe kroz Wine i posle kriviti GNU+Linux za njihove probleme je apsurdno. Dati su ti predlozi sta sve mozes da probas i ti ih uporno odbijas zarad nekog laznog savrsenstva. Sto kaze dolmen, bolje koristi ti to na Windows-u ;)
 
Da dodam da nisam primetio ni da je reprodukcija ape fajlova bilo kako "vremenski pomerena" (ako sam dobro shvatio). Puštajući kroz DeadBeef doduše...:wave:

Edit: bolja šotka.

 
Poslednja izmena:
Шта би овим хтео да кажеш? Јеси ли читао детаљно моје поруке? Мени DeadBeef неке дискове свира без грешке, код неких исече (није временски померено) пар до 5-6 секунди са почетка а неке чита без грешке. Ово ми се први пут дешава, мада нисам давно ни риповао а ни пажљиво преслушавао рипове. За то време foobar2000 свира савршено те исте APE фајлове ако не обраћамо пажњу на локализацију. Нашао сам неко решење које може да прескочи, не и реши, овај проблем али ћу то у посебној поруци јер ми делује да пишем дуге поруке које се читају без неке пажње. ;)

Оћеш да ти пошаљем тих пар албума код којих постоје проблеми па да провериш? Да поновим, није стални проблем, неки албуми су цели без грешке али сам код ова два приметио јер је на почетку.
"Kvalitet" zavisi od diska i citaca, dzaba ti kojekakav program ako je disk ili citac los. A ako su disk i citac dobri, onda ce RIP biti 100% tacan, koji god program da koristis. Koristiti Windows programe kroz Wine i posle kriviti GNU+Linux za njihove probleme je apsurdno. Dati su ti predlozi sta sve mozes da probas i ti ih uporno odbijas zarad nekog laznog savrsenstva. Sto kaze dolmen, bolje koristi ti to na Windows-u ;)
Да је баш тако, не би ни било потребе за дигиталном екстракцијом него би се користили они cdfs.sys или како се већ звало који одмах прикажу садржај аудио диска у wav, mp3 и сличним фолдерима и само ископираш где хоћеш. А мислим да сам и у неком линуху видео слично, аудио диск са тим фолдерима.
Како су ми са AudioGrabber риповима били проблеми ту и тамо а ЕАС без грешке? Узми неки произвољан програм, рипуј диск па на другом компу тј уређају понови и упореди резултате.
Наравно, ко слуша мрз и то оних који су помињани у теми, све је то исто.

Што се саме теме тиче, да ли то сви читају на прескок или неће ни да покушају да схвате? Ако користим wine онда је проблем само у локализацији што ми није чудно јер ни лоше локализован windows не уме да користи свуда наша слова. То је како јесте и то сам оставио за касније. Проблем из ове теме је што плејери у линуху брљају са неким лослес форматима. Написао сам да рипујем албум као један wav фајл уз припадајући cue и то све ради. А када тај wav конвертујем у ape, онда DeadBeef на новијим линухима, као и DeadBeef, Audacious и Audacity на Кубунту 14.04 не умеју да се снађу па неку нумеру почну неколико секунди касније. Какве то везе има са коришћењем програма кроз wine ако је све ионако прављено у windows варијанти због локализације?

Ту је проблем линуха, изгледа да енкодери/декодери за APE формат не ваљају, па су нешто исправили у новим верзијама али не баш све.
 
Оћеш да ти пошаљем тих пар албума код којих постоје проблеми па да провериш?

Može, što je mufte i Bogu je drago...:D Nemoj da misliš da ti ne verujem nego možda se desilo da EAC nekako zabrlja, što ne znači da je pravilo. Ali ono malo što imam u ape formatu ne ispoljava takav problem u reprodukciji, govoreći o DeadBeefu, Audacity ne koristim.
 
Ајде мало касније ћу да их дигнем негде па ти шаљем линк. Детаљи поново, ЕАС је направио WAV фајл са припадајућим CUE и LOG фајловима и све је у реду. Онда сам користећи оригинални програм тај WAV конвертовао у APE па је и даље све нормално. Foobar све свира нормално (занемарујем локализацију) док DeadBeef нормално свира WAV варијанту али код APE брља. Када га вратим у WAV, опет је нормалан, наравно не DeadBeef-om јер он ту брља.
Све у свему, ЕАС је направио своје без грешке а касније направљен APE фајл не свира само DeadBeef мада сада видим да ни Audacious није без проблема.

Да не трпам све заједно, ево шта сам до јуче открио.

Пробао сам Убунту 18.04, инсталирао му DeadBeef, Audacity и Audacious код којих сам примећивао проблеме. Све је исто, DeadBeef исече на почетку, Audacious и Audacity немају тих проблема, исто као и на ПлаСма Арчију. Успут сам приметио да ни они нису најсјајнији са локализацијом, Audacious може да се реши ситним дописивањем али у оба програма име нумера је ОК али у имену албума има проблема са нашим словима. Исто је и са foobar-om када користим обично име, нумере су ОК али име албума није. По овоме делује да само DeadBeef није решио декодирање .ape фајлова.

Следећи проблем, Audacious се не сналази са дужинама. У .cue фајлу пише да прва нумера траје до 1:27 и да после две секунде почиње друга. Овај Арчи има верзију 3.10 док је на Убунту 18.04 претходна 3.9 верзија. И опет проблем, "стари" audacious прикаже да је трајање 1:27 и после две секунде крене друга нумера. Нови прикаже да је трајање 1:29, па пред сам крај прве нумере крене са другом а када пребаци на другу, штуцне и почне од почетка. Само са .ape верзијом, значи он не касни него почне и раније па понови.

Неко решење, тј превазилажење проблема ових плејера је foobar2000 а локализација се решава уписивањем .cue (а и осталих) фајлова у сам .ape. У том случају foobar приказује све по пропису а пошто не брља ни у једној варијанти, делује ми као неко прелазно решење. Такав .ape фајл лепо приказује имена и у DeadBeef плејеру док се Audacious не сналази са њим. То сам случајно видео када сам конвертовао један од ових албума у foobaru у flac а он му убацио разне тагове у сам фајл. Знам за то али нисам често користио, у музички фајл (ape, flac ...) могу да се убаце и cuesheet, log, омоти, шта год и да се користи соло фајл а да ипак има све. Није уобичајено али ако мени помаже да све ради без проблема, зашто да не.

Јел схватио неко или ће опет да буде ... зашто те чуде проблеми у линуху ако си користио wine програме?
 
Онда сам користећи оригинални програм тај WAV конвертовао у APE па је и даље све нормално. Foobar све свира нормално (занемарујем локализацију) док DeadBeef нормално свира WAV варијанту али код APE брља.

That's the culprit...

Šalio sam se,;) nemoj da se cimaš da dižeš, verujem ti.:wave:
 
Poslednja izmena:
Оригинални програм је Monkey’s Audio чији је тај формат и нема бољег начина. Мислио сам да ти пошаљем због твог коментара да ти нешто што је .ape свира исправно а користиш DeadBeef, ваљда да се види да линух програми то добро раде.
Иначе сам све спремио и управо се шаље али ако те не занима, лако ћу да прекинем.

Мој коначан избор је да ипак пређем на FLAC јер је општеприхваћенији и са њим нисам приметио неки проблем. Конвертоваћу foobarom јер он, што раније нисам ни приметио, код конверзије убаци пар фајлова из фолдера што олакшава посао. Плус што има још неких предности у односу на .ape које ми нису значиле, тада ми је било важније да резултат буде мањи фајл и да лакше одрадим. Онда могу да бирам чиме ћу да пустим тај фајл на линуху или где год.
 
Ima nešto u toj konverziji preko čega foobar može da pređe a linux plejeri ne. Možda novija verzija konvertera koja "ne prija" Audaciousu/Deadbeefu?

Kao što rekoh verujem ti, pa se ne cimaj samo da bi me uverio. :wave:
 
Nazad
Vrh Dno