Šta je novo?

Koja od ova tri monitora

Kapetan DZo

Slavan
Učlanjen(a)
28.08.2007
Poruke
498
Poena
319
Ovako stvari stoje, pre nekako bila je nagradna igra na nis-ovoj benziskoj pumpi i izvucem nagradu od 20% popusta u gigatronu (ako admin smatra ovo reklamom neka izbrise temu nije problem) i zelim je iskoristiti prilikom kupovine novog monitora moj stari 2232bw je zaslusio penziju. U opciji su tri sledeca primerka, monitor ce se koristiti za uobicajne stvari, surfovanje, filmovi (iz kreveta ili sa poda- to zbog uglova) i po neka starija igra.

1.DELL U2719DC https://www.gigatron.rs/monitori/dell_led_ultrasharp_u2719dc-165148

2.LG LED 27UK650-W https://www.gigatron.rs/monitori/lg_led_27uk650w-170648

3.SAMSUNG U32H85 https://www.gigatron.rs/monitori/sa...omepage_recommended&recommender_box=quarticon
 
Da li može 2560x1440, a ne samo UHD? Na osnovu poruke bi trebalo da može?
Veličina 27“ do 32“, tako?
U suštini nema potrebe da daješ toliki novac (do 90k)… Mnogi modeli ovde u Srbiji imaju nenormalno naduvane cene (LG Electronics i Dell su
verovatno najgori po tom pitanju).

Pogledaću šta nude (mada ni sa 20% popusta nisam siguran da je puno toga kod njih isplativo u odnosu na druge), ali odmah da ti otkucam:
Samsung U32H850, teška srca moram otkucati, ali taj SVA model je za zaobići u širokom krugu. Jeste, ima svojih prednosti, ali i puno više
mana. I onda još i cena koja je prilično prenaduvana...
 
Da li može 2560x1440, a ne samo UHD? Na osnovu poruke bi trebalo da može?
Veličina 27“ do 32“, tako?
U suštini nema potrebe da daješ toliki novac (do 90k)… Mnogi modeli ovde u Srbiji imaju nenormalno naduvane cene (LG Electronics i Dell su
verovatno najgori po tom pitanju).

Pogledaću šta nude (mada ni sa 20% popusta nisam siguran da je puno toga kod njih isplativo u odnosu na druge), ali odmah da ti otkucam:
Samsung U32H850, teška srca moram otkucati, ali taj SVA model je za zaobići u širokom krugu. Jeste, ima svojih prednosti, ali i puno više
mana. I onda još i cena koja je prilično prenaduvana...

Naravno da odgovara, jedino ne zelim da idem sa velicinom piksela koja mi je trenutna na ovom monitoru a to je 0.282 mm, tako da monitori od 27" do 32" sa 1440p bi bili prava mera.

Jedina logika mi je sto kupujem je ta da tako prenaduvana cena sa tih 20% popusta ce doci jeftinije nego na drugim mestima a i dosadilo mi je vise buljiti na 22 " :)

Bio bi ti zahvalan kad bi mi dao neki predlog
 
Bilo ga je kad sam kucao poruku.

Imao sam dodira, i uz sve mane i nedostatke, za ~230 EUR je i dalje apsolutni best buy.

Najvise nedostaje podesavanje po visini, a meni licno smeta i sto mu crna maska nije od mat plastike, ali slika je skroz OK.
 
VA ili IPS

@ Kapetan DZo

Po meni je UHD na 27“ jednostavno previše sitno. I tog AOC-a zaista nema više na stanju.

Moja dva preporučena modela:
1) Lenovo L27q-10 (AH-IPS) ako može popust, za 28k.

Ovo je odličan model sa realno jednom manom*, a to je da nema VESA rupe.
Da npr. ima FreeSync i radi na 75 Hz (trebao bi da se može OC), mogao bi se reklamirati i kao igrački model pošto ima dobro odrađen overdrajv i nizak input lag.
Dobro je kalibrisan, potvrđeno visoko osvetljen ekran (350 cd/m2), natprosečno visok kontrast za IPS-oliki panel (1.200+:1), natprosečni (i za IPS) uglovi gledanja i
blago proširena pokrivenost boja (sRGB ~105-6%).

*Ovde ne ulazim u inherentne IPS-olike mane, a to se odnosi i na VA dole.

2) BenQ PD3200Q (AMVA+) ako može popust, za 52k.

Prošle godine ga je kupio jedan član na forumu za firmu na osnovu moje preporuke. Morao je da ga posebno uveze List (Ewe) pošto ga tada nije bilo ovde u prodaji.
U pitanju je profesionalni monitor, ali kao i prethodni Lenovo, da ima FreeSync i radi na 75 Hz (trebao bi isto da se može OC) mogao bi se reklamirati i kao igrački model
pošto ima dobro odrađen overdrajv i nizak input lag.
Pošto je punokrvni pro model, ne samo što dolazi sa totalnom ergonomijom, ima kvazi daljinski u vidu paka kao i KVM sklopku zajedno sa DualView modom! Pa onda još i
zvučnici (2x 5W: kakvi god da su), USB 3.0 hub (4x izlaz + 2x ulaz), SD čitač kartica, dobije se gomila kablova i standardno za BenQ: 3 god. garancije.
Model je dobio nagradu od nizozemskog hardware.info kao najbolji model za profesionalni rad sa slikama i to dovoljno govori o kakvom se modelu radi, a u pitanju je VA
panel! – to je podrazumevano rezervisano za IPS-olike modele.
I pročitaj ovu temu od prošle godine pošto je povezana sa ovim modelom.

Šta izabrati?
To je tvoja lična preferencija.
27“ ili 32“?
IPS ili VA – oba panela sa svojim inherentnim prednostima i manama.
Da li su sve te profesionalne opcije na BenQu potrebne ili će možda biti jednog dana?

Pošto si naveo da gledaš filmove, IPS je za gledati pod svetlom, a VA u mraku, a idealno je dodati pozadinsko LED osvetljenje (zbog iluzije kontrasta). I naravno, ova
druga opcija je superiorna po pitanju kvaliteta prikaza. Evo kako kod mene izgleda kada sedim/leži u krevetu na ~1,6 m od monitora:
IMG_20181128_211442_resize.jpg
Privučem monitor na ivicu stola, a iza je stona lampa sa 6.500k LED sijalicom. Nije idealno pošto nemam zid iza, ali tako je kako je :)...

Pitaj ako te još nešto interesuje / nije jasno.
 
Nazad
Vrh Dno