Šta je novo?

Pomoć oko nedoumice - NZXT Kraken X62 - CM MasterLiquid ML240R RGB

Aeacus

Poštovan
Učlanjen(a)
07.11.2018
Poruke
52
Poena
60
Imam jednu dilemu koja se tiče dostupnih AIO rešenja koja su dostupna za kupovinu kod nas.
Pre nego što Vam objasnim moj problem, moram da napomenem da sam komponente iz mog profila već kupio i stavio, uspešno, u svoje kućište marke CM Cosmos SE (mogu ih izlistati ponovo ako je potrebno).
E sada, jedno od poslednjih komponenti koje planiram da uzmem je i jedno od napomenutih AIO rešenja, dakle ili Kraken X62 ili CM MasterLiquid ML240R RGB, u zavisnosti šta bude bilo dostupno u našoj zemlji, naručivanje/kupovina iz inostranstva nije isključena ali samo kao poslednja opcija.
Za CM MasterLiquid ML240R RGB (veličina radijatora: 277 x 119.6 x 27 mm) sam skoro siguran da će stati u moje kućište, Cosmos SE, ili gore ili napred. Povadio sam one HDD fioke i njihove nosače i tako napravio dosta slobodnog prostora. Samo da napomenem da nemam potrebu za dodatnim hard diskovima ili SSD-ovima kao ni za optičkim uređajima, dakle samo SAMSUNG SSD 970 PRO 1TB, M.2 2280 format kao jedini storage za OS i igre i dostupni USB portovi zbog periferija, s obzirom da sam napravio ovu konfiguraciju za ozbiljniji gaming (što se vidi iz komponenti koje sam već kupio).
E sada, ovaj NZXT Kraken X62 mi pravi problem i to veličina njegovog radijatora, u specifikacijama se navode sledeći brojevi: 315 x 143 x 30mm.
Dakle da li će taj radijator moći da stane u moje Cosmos SE kućište sa tim specifikacijama, dakle gore ili napred i da li će mi praviti probleme one fabrički izbušene rupe koje se nalaze na samom kućištu i radijatoru AIO'a, dakle kompatibilnost između tih rupa za šrafove i veličine radijatora.

Ako imate neki predlog ili rešenje u vidu vodenog ili vazdušnog hlađenja kao i da li bilo koja od ova moja dva predložena rešenja mogu da stanu u moje CM kućište, ja sam otvoren za diskusiju i predloge ali samo ako ima mogućnosti da stane u Cosmos SE. Budžet nije problem kao ni strane online prodavnice i naručivanje iz inostranstva, inače dosta putujem po EU zbog prirode svog posla, arhitekta po zanimanju.
Želeo bih da smirim ''nemirne duhove'' sumnje jer mi je ovo poslednji deo, komponenta koja mi je ostala da bih na neki način završio build i nastavio sa instalacijom OS-a i naravno pratećih programa/drivera i naposletku i igara.

Hvala unapred na pomoći i odgovorima i izvinjavam se ako sam temu postavio u pogrešnom delu foruma, nadam se da će je onda moderatori pomeriti u odgovarajući deo.
 
Da dopunim i podelim informacije koje sam saznao i dobio posle raspitivanja po Reddit-u i ostalim forumima vezanim za PC hardver. Dakle zahvaljujući momcima koji su imali iskustva sa kombinacijom ovih AIO rešenja i ovog kućišta, oni su ubeđeni da i famozni Kraken X62 može stati u moje kućište i da su sve fabričke rupe standarnih dimenzija, što mi znači puno i nekako olakšalo i eliminisalo prvobitne strahove koje sam imao u vezi AIO rešenja.
Tako da sada planiram nabavku, sačekaću nedelju/dve pa ako neko od iskusnih ljudi ovde ima neki drugi predlog kako bi najbolje i efikasno mogao da ohladim ovaj CPU ili će mi ovaj AIO biti sasvim dovoljan za hlađenje procesora i za gaming uopšte. Da napomenem da nemam neku nameru za overklokovanjem i sličnim egzibicijama ali bih zato voleo da imam jedno dostupno i efikasno hlađenje procesora koje bi ga hladilo efikasno dok igram igre.
 
ako hoces da eliminises sve strahove onda nemoj uopste da kupujes bilo koje AIO. u tom slucaju je bolje ici na neko kvalitetno dual tower vazdusno resenje.
 
Evo sad stigoh sa posla pa da odgovorim zašto zabrinutost u vezi tih komponenti a nisam mogao da pišem u kolima. Prvo da Vam se zahvalim na vremenu koje ste utrošili i na savetu koji mi veoma znači kao jednoj osobi koja ima neka osnovna znanja iz sveta komponenti ali više iz sveta igara a i koja je uvek kupovala delove za raćunar a pritom davao drugima da ga sastave, momci iz firme u kojoj radim (IT sektor jednog ministarstva) a i moji prijatelji i brat su me i na neki način i naterali da počnem da se upuštam u samostalnu avanturu sklapanja gaming računara za sopstvene potrebe ( verovatno sam im dosadio sa svim svojim pitanjima čim više neće ni za pare da sastave sve od početka)
 
ima puno modela dual tower vazdusnih kulera i ne moze puno da se pogresi ni sa jednim od njih. na zvanicnom sajtu pise da to kuciste podrzava CPU cooler visine do 175mm tako da tu ne bi trebalo da bude bilo kakvih problema.

ako cena nije problem onda moze da se pogleda nesto od sledecih:

Thermalright grand Macho RT ili Silver Arrow IB-E Extreme,
Noctua D15/s
Dark Rock 3/4 Pro
Cryorig R1

ne mora da bude dual tower ali kad vec budzet nije ogranicen nesto od ovoga bi lepo ispratilo ostatak konfiguracije i posluzilo na duge staze.

ako je kuciste dovoljno provetreno moze se uzeti i neki single tower ekvivalent pomenutih hladnjaka...

glavni razlog zato bih izbegao bilo koje vodeno AIO resenje je taj sto se ne zna koliko ce pumpa da pozivi.
jednom sam imao takvo resenje u vidu corsair h100i gtx cija je pimpa nakon par meseci prestala da radi. postoje i slucajevi izlivanja tecnosti u kucistu ili po nekoj komponenti...
kod vazdusnog kulera ne moze nista da se pokvari osim samog ventilatora sto se odmah i vidi i lako zameni...
 
Zbog posla i raznoraznih obaveza nisam bio u mogucnosti (i sada pisem iz kancelarije, krijuci se od sefice :type:) da Vam se zahvalim na savetima koje ste mi izneli ovde kao i na strpljenju, puno mi znaci to sto sam pogledao i procitao koliko ovi dual tower vazdusni kuleri znace/razlike i testovi pri hladjenju i postujem ovaj vid hladjenja i sigurnost koji isti pruza.

CM MasterLiquid ML240R RGB je AIO koji me je isto privukao ali mi je jasno da velicina radijatora igra veliku ulogu u samom hladjenju tako da sam se okrenuo ka NZXT-u a nakon razgovora sa drugim korisnicima ovog hladjenja i solidnih performansi odlucih da prepustim hladjenje CPU-a Krakenu.

Kolege su mi napomenule da bi sam radijator trebalo da stoji ili u gornjoj poziciji - gorni mesh panel - ili ako ga stavljam na prednji deo kucista da mi u tom slucaju creva koja se nalaze na samom radijatoru budu na gore zbog stvaranja tog zaostalog vazduha. Nakon ove preporuke, radijator je otisao na gornji deo kucista. Bio je nekako "tight fit" pri instalaciji radijatora ali je sve proslo kako treba.
Jednog prijatelja/kolegu sam na neki nacin razocarao jer je on imao predlog da kupim u radnji isti kuler koji i on poseduje u svom racunaru, slicna konfiguracija kao moja, CM MasterAir Maker 8, napominjuci mi da se AIO greske skupo placaju, postujem tudje misljenje i konstruktivnu kritiku i slazem se sa njim.

Ali dobro, rizik je svuda prisutan i kvarovi su uvek moguci, vazno mi je da sistem radi kako treba i da sam ga konacno podigao na noge. :)
 
Poslednja izmena:
2018 i paranoja oko AiO i dalje postoji....vecina aio prozvodjaca (znam za cm 100% npr) daje garanciju u slucaju otkazivanja/curenja i nadokandi ti stetu, jer curenja iz AiO koja nisu usled nepravilne instalacije/rukovanja su 0.01%
 
Pa ta "paranoja" ili briga oko svojih komponenti koja je u slucaju Ericm korisnika bila opravdana, mislim ja razumem da je to sve isti dizajn pumpe (Asetek licenca i patent ako ne gresim) i da svi ostali samo menjaju spoljasnji dizajn i izgled (videcemo kako ce se ASUS snaci u AIO oblasti) ali postoje price oko pumpi i tih AIO jedinica koje dolaze kao DOA pogotovu iz NZXT serije, Reddit je pun ovih prica ili famozne price o pojavljivanju zelene tecnosti oko bakarnog podnozja u CM serijama. E sada koliki je stvarni procenat korisnika koji su ove situacije doziveli i koliko je sve to istinito, to niko od obicnih korsinika ne moze da zna sem neke interne sluzbe tih kompanija.
Ja sam zato i rekao da se kvarovi uvek desavaju i da se mogu desiti kada najmanje ocekujemo ali sam zadovoljan sa onim sto sam dobio za te pare i verovatno cu kupiti preporuceni CM MasterAir Maker 8 kao neki vid backup vazdusnog hladjenja u skorijoj buducnosti.
 
Poslednja izmena:
ja sam inace jako mallerozan takko da ne mora da znaci da ce to i nekome od vas da se desi. evo zahvatio mi tastaturu i key chattering pre dva dana, isto verujem da sam jedan od retkih sa ovim problemom na ovoj tastaturi, mozda i jedini...
 
Kada si pomenuo maler, nisam hteo da stanem na muku jednom Amerikancu koji je na Redditu ispricao svoju pricu gde mu je NZXT X62 stigla kao DOA, tj. pumpa nije radila. Kad te zalomi tako nesto, samo te nervoza uhvati i hladni znoj oblije mada covek je bio resio da ima Kraken i nakon uspesnog RMA je dobio to sto je zeleo. Tj. dok nakon 9 meseci i ta nije otisla na onaj svet. I opet je nastavio sa NZXT tradicijom, ovoga puta X72, e to ti je commitment. :)
 
Poslednja izmena:
ameri su razmazeni po tom pitanju a imaju i takav zakon gde mogu da se tuzakaju za sve i svasta pa im proizvojaci/prodavci mnogo lakse vrate ili zamene neku stvar.

ja sam od supporta za tastaturu dobio odgovor da je garancija istekla pre 2 meseca i da se nalazim van usa i da im je zao :). ali ok, necu vise nikad nista kupiti od njih.

inace je lakse kad nesto stigne vec mrtvo nego da crkne mesec-dva nakon isteka garancije ;)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno