Šta je novo?

Tehnicka versus prakticna strana Nas hard diskova, u Pc vs. Nas okruzenju (i obratno)

Učlanjen(a)
08.10.2007
Poruke
964
Poena
320
Danas imamo hard diskove koji se dijele na desktop i Nas(serverska) okruzenja.
Koji po svojoj arhitekturi i karakteristikama pripadaju svojim okruzenjima odnosno sredinama.
Ipak smo i svedoci kako se i jedni i drugi koriste tamo gdje nam padne na um(nevazno da li je tehnicki argumentovano ili pak sa finansijske strane uslovljeno).
(Npr. WD Purple(za video nadzor) se koristi kao obican sys hdd-procitao negdje na netu).

Ono sto mene zanima jeste u vezi Nas HDD-ova, sta se nalazi(i gdje) komponenta u Nas-u(hardwer/softver)(Qnap,Synology,HP Microserver itd.) koja iskoristava maximum Nas hard diskova(buduci da su i napravljeni/"izmisljeni" za ovu sredinu)?

Citajuci po forumu imao sam situaciju gdje kolege forumasi sami prave Nas od Pc komponenti.

Meni licno i nije bas nesto jasno, znam da "technonauti"(tvorci Pc tehnologija) imaju jasnu viziju.
Stim da mi kao krajnji korisnici znamo posteno da to da "izbijemo iz cipela ".

Ali ipak se na kraju postavlja pitanje "zasto i kako"?

Uzput, moje izvinjenje ako sam konfuzan ispao.
 
Nema na cemu ;-)

Hajde da uprostim:

Zasto imamo dvije vrste hard diskova-za Pc i Nas okruzenja?
Na cemu se onda insistira?
Doduse postoji lista kod svakog Nas proizvodjaca sa imenima podrzanih h.diskova.
 
NAS je napravljen da radi 24/7, obično u RAID-u, PC ne. Shodno tome zaključi sam koje su razlike između “običnih” i NAS dedicated diskova.
Realno... razlika je u firmware-u i MTBF.
 
Na isto pitanje, koje sam pre par godina postavio dobavljaču HW-a firme u kojoj sam bio zaposlen, dobio sam sledeći odgovor:

Nemoj RED ako nećeš formirati RAID setup. RED ima kratak https://www.google.rs/search?q=hdd+...d-xiaomi-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8TLER iz razloga što RAID kontroler preuzima ulogu oporavka podataka od greška, tako što čita oštećene fajlove sa drugog harda iz RAID setup-a (podrazumevam MIRROR RAID). GREEN ima duži TLER i zato je podesniji za backup podataka koji nije na RAID sistemu (npr. samo 1 HDD ili JBOD sistem ili sl.).

Nadam se da je od pomoći.



Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ima ih vise od dva tipa. Sam si nabrojao i treci (purple). :D

Green i blue kao consumer hdd. Blue bolji od greena. Tj, green valjda vise ne postoji?

Black - brzi i bolji od blue-a, veci cache.

Purple - optimizovan za konstantan upis podataka 24/7, SMR tip. Preskace lose upisane delove kako ne bi degradirao minimum performanse. (ne znam da li je i dalje to aktuelno)

Red i red pro - NAS upotreba, konstantan rad + idle. Pro je na 7200rpm.

White - kao RED sa updatovanim SATA spec i dodatnin pinovima za power reser i slicno.

Gold - verzija za DC. Izdrzljivi, itd..

Kod svih postoji i razlika u firmware-u.

Ovo je samo za WD, a i Seagate ima slicne tipove.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
U principu isti diskovi(ako gledas broj obrtaja) a samo razlicit FW.
 
WD Red i jeste od Western Digitala sveukupno najbolja opcija.
Mene do sada nijedan nije nikad izdao, a imao sam ih ihaj.
 
Nazad
Vrh Dno