Šta je novo?

Računar se ne pali posle nestanka struje.

Ja4

Poštovan
Učlanjen(a)
29.03.2017
Poruke
7
Poena
51
U toku rada je nestalo struje na sekund i više ne mogu da ga upalim. Ništa ne reaguje, ne svetli, ne zuji, ne vrti, ne pišti... znači totalno mrtav.
Šta bi moglo da bude problem? Napajanje? Matična?
 
Jesi li proverio osigurac?

Ako je on u redu, kreni od provere napajanja (na drugom kompu ili drugo napajanje na tvom).
 
Proverila sam osigurač i utičnicu, to je ok. Nemam ni drugi komp ni drugo napajanje. Neki drugi način za proveru?
 
Ne postoji. Sve zahteva servisiranje da bi se utvrdio kvar. Nešto što se "na oko" može srediti u ovoj situaciji ne postoji.
 
Koje napajanje imas?

Mozes da izvadis napajanje sa svim kablovima van kucista, spojis nekom zicicom zelenu i crnu zicu na najvecem konektoru, i onda prikljucis napajanje u struju. Osim ukoliko nemas neko od modernijih i skupljih napajanja, ventilator bi trebao da se zavrti.



Naravno, ako si kupila gotovu konfiguraciju koja je jos uvek u garanciji, nemoj da otvaras kuciste.
 
Moguce da je pregoreo i stakleni osigurac u napajanju, on sluzi kao zastita.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
@Censored,
Napajanje je LC power 600w.

Još uvek je u garanciji, mada smem da otvaram kućište, ali trenutno ne mogu da priuštim taj "luksuz" da ga mesec dana vuku po servisu jer mi treba za posao, tako da bih radije kupila i zamenila problematičnu komponentu.
 
Pa proveri opisanom metodom da li ce uopste zavrteti ventilator - ako se ne vrti, nosi ga u radnju gde je kupljeno i lepo zamoli da ti daju zamensko dok cekas da rese reklamaciju, jer ti treba zbog posla (mozda uspe sa treptanjem okicama da ne moras davati pare za novo) ;)
 
Da bi joj dali "zamensko" napajanje, najpre bi morali da konstatuju da je kvar u samom napajanju - a da bi to konstatovali, mora im odneti ceo racunar. Dalje, da bi joj dali "zamensko" napajanje, morala bi se probuditi u drzavi koja nije Srbija. Moze da trepce koliko hoce, to ne moze da se desi.
 
Poslednja izmena:
Nista cudno kada napajanje nema zastitu pretpostavljam da je napajanje LC power ona office serija LC600H.
 
Da bi joj dali "zamensko" napajanje, najpre bi morali da konstatuju da je kvar u samom napajanju - a da bi to konstatovali, mora im odneti ceo racunar. Dalje, da bi joj dali "zamensko" napajanje, morala bi se probuditi u drzavi koja nije Srbija.
Ja sam dobio pre vise od 10 godina, ali ta firma prakticno vise ne postoji.
 
Probala sad ovaj test, ventilator vrti.
Šta dalje?
 
Izvadi bateriju sa maticne ploce (strujni kabl izvucen iz kompa) i pritiskaj dugme za ukljucivanje nekoliko puta, vrati bateriju, vrati kabl i probaj da ukljucis komp.
 
Probala sad ovaj test, ventilator vrti.
Šta dalje?
Jesi li probala ovo sto ti je adamche napisao?

To sto se ventilator vrti je indikator da napajanje nije potpuno crklo (da bi bila sigurna, morala bi da proveris napone voltmetrom ili da makar prikljucis ventilator na Molex prikljucak i vidis da li napajanje isporucuje struju).

Ako je napajanje ispravno, onda proveravas plocu itd, mada cim se ne javljas, kontam da si odela u servis :crash:
 
Da javim epilog...
Odmah ujutru sam ga odnela u lokalni servis po preporuci, tako da je sve završeno u toku dana.
Crkla matična. Kupljena nova i zamenjena.
Pokojnu sam odnela na reklamaciju, pa ćemo videti šta će biti.

Hvala svima koji su pokušali da pomognu. :)
 
Ako je ploca crkla kao posledica tog kratkog nestanka struje, onda bolje zameni i napajanje za neko kvalitetnije, jer napajanje je ta "brana" izmedju uticnice i maticne ploce, i trebalo je ono da crkne, a ne da pusti strujni udar na plocu.

Moze biti i da ti uticnica nije propisno uzemljena, pa bi to trebalo proveriti. Isto tako, razmisli o APC SurgeArrest uredjaju (osim sto stiti od udara, on pokazuje na lampici da li je uticnica uzemljena ili ne).

 
Да ли је неко поменуо UPS? Мени он 99% служи да немам те кратке прекиде. Једна цркнута плоча ће да га оправда.
 
UPS jeste bolja, ali i dosta skuplja varijanta, dok svako moze da priusti prednaponsku zastitu.
 
UPS jeste bolja, ali i dosta skuplja varijanta, dok svako moze da priusti prednaponsku zastitu.

Tako je. S'tim da ne moze svaki ups da obezbedi zastitu od bas tog kratkog prekida. Zamenio sam ih barem 10 na mestima gde je to bio problem, obicno bude neki shit od upsa. Stavis APC i nema frke kod cika brke :D
 
@Censored

Imam ovaj APC i mogu da potvrdim da je stvarno o.k. Nabavio sam ga preko Mađara jer ovde je stvarno preskup. Ova zaštita je baš dobra kupovina. Razmišljam da se ponovim sa još jednim za TV , Hi Fi i DVR.
 
PM5-GR na oglasima ~14e :)
 
UPS jeste bolja, ali i dosta skuplja varijanta, dok svako moze da priusti prednaponsku zastitu.
Заборавио сам на ово, како пренапонска заштита може да помогне код прекида? Њен посао је ваљда да заштити од пикова који могу да се појаве али код прекида може да помогне само батерија. Као и сваки осигурач, они не испадају кад нестане струја.

Мени UPS служи само за то, да неки краћи прекид (краћи може да буде и секунда) не угаси или оштети уређаје. Плус ако је дужи да имам времена да запамтим оно што радим и угасим комп.
 
Pomaze onima koji citaju naziv teme i generalno prate fabulu.
 
Генерално је проблем био у прекиду и претпоставка је да је проблем направио долазак струје где може да помогне пренапонска заштита ако је наишао пик. Могуће је и да је сам прекид и долазак био без неког пика али плоча није баш умела да то поднесе. ;) У сваком случају до прекида не би дошло уз UPS док би пренапонска заштита помогла ако је било пика и не би помогла ако је дошао нормалан напон. Некако ми се чини да би од пика пре цркло напајање него плоча.
 
PM5-GR na oglasima ~14e :)

Ja bih pre išao, i kupio sam, APC PMF83VT-GR. Ovu su mu glavne prednosti u odnosu na manji.

apc8.jpg

apc8A.JPG

apc8B.JPG

Sada kada sam prešao na optiku ovaj deo za telefon i kokcioni kabal gubi smisao, ali ostaje i dalje veći broj utičnica (za manje potrošače).
 
Ja sam na optici, takodje mi koaksijalni i telefonski ne znace nista. U tom slucaju se placa duplo vise za 3 uticnice vise, sto je neisplativo. Ako nekom znace koaksikalni i telefonski, dobra stvar :)
 
Sada kada sam prešao na optiku ovaj deo za telefon i kokcioni kabal gubi smisao, ali ostaje i dalje veći broj utičnica (za manje potrošače).
Онај симбол је за мрежу па сам мислио да је RJ45 али по овој причи а и по облику је ипак RJ11. Штета, мада је код локалне мреже ипак мањи ризик.
 
Ja sam na optici, takodje mi koaksijalni i telefonski ne znace nista. U tom slucaju se placa duplo vise za 3 uticnice vise, sto je neisplativo. Ako nekom znace koaksikalni i telefonski, dobra stvar :)

U pravu si. Ovo je dobra cena za PM5-GR, kome treba samo strujana bez telefonske i koks. zaštite.
 
Nazad
Vrh Dno