Šta je novo?

SOKOJ

BataHTC

Poštovan
Učlanjen(a)
15.03.2015
Poruke
779
Poena
95
Postovani clanovi foruma. Nisam bas sifuran da ovaj topic pripada ovom delu. Ukoliko je greska neka moderator ispravi. Naime, da li je neko imao bilo kakve dodirne tacke sa SOKOJOM i "zastitom autorskih prava." To je organizacija koja pod tim imenom i izgovorom bukvalno reketira svaki objekat iz koga se cuje muzika. Kako tome stati na put i koja su vasa iskustva sa njima?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ne znam koja su to tvoja prava povređena ?
Da ne platiš jer imaš mali pazar ?
Za to pravo jos nisam čuo.

Zašto da stanes tu ? Ako ti je mali pazar nema razloga da plaćaš mi struju, ni vodu, ni zaposlene...


Sa tim se slazem sa tobom. Ako mi ne radi firma, zatvoricu je. I time nisu ugrozena moja prava. Imam izbor ili da radim ili da zatvorim. To je ok. Ali ne zelim da placam nesto sto nema nikakve veze sa delatnoscu kojom se bavim. Namena televizora je da se gledaju utakmice a ne da se slusa muzika. To je sustina.



Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Manimo se primera jadnih siromasnih umetnika... njima ovaj sistem uopste ne pomaze. Tek kada ih neka velika kuca nadje i odluci da promovise mogu nesto dobiti.

Šta su to 'umetnici'? Ja samo znam za artiste koji publishing-guju.
Da li je electro neka od Kovačevićki ili je to drug Georgijev, a možda i Vlahović, ne verujem da je bivši Deda Mraz premijer.
 
“Naknada se plaća mesečno, prema površini ozvučenog prostora u kvm i to”


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Zašto se ova tema nalazi pod "šta da kupim od"?!? Imali smo SOKOJ temu još davno. :trust:

Nego, šta ovde nije u redu...

Ok je da se prava plaćaju, i da se zakon uskladi sa EU zakonima (a to i rade, koliko god čudno zvučalo, ovaj slučaj SOKOJ jeste u skladu sa celim (normanim) svetom... ...ne brinite, biće i međutim...)

Problem jeste što je SOKOJ opet krenuo od repa. Da li je isterano da se pravilno prati plej lista svih radio i TV stanica?!? Koliko ja znam, još nije (ili sada u 2019-oj možda i jeste?!?). Zato i ima problema (tipa SARS, i Mlađa Dinkić), koji užasno, ali užasno negativno utiču na celu ovu priču, i na reputaciju SOKOJ-a. SOKOJ bi prvo trebalo time da se pozabavi. Krenuli su sa najsitnijim i najnebitnijim "korisnicima" muzičkih sadržaja, frizerski saloni, pekare, ali još uvek ne mogu ili ne smeju da uvedu reda u najveće i za muzičku industriju, najvažnije delatnosti.

Dok sve radio i TV stanice ne budu imale obavezne softvere koji u realnom vremenu beleže plej liste (tako se to radi u normalnim zemljama), i dok se na osnovu toga ne bude radila raspodela novca članovima SOKOJ-a, cela priča je besmislena.

Dalje, (ovo možda i grešim ako mislim da nije tako), jedan ne mali procenat ugostiteljskih lokala svoju ponudu zasniva baš na muzici. Noćni klubovi, diskoteke/folkoteke, da, tamo se ide prvenstveno i da se sluša muzika. Da li njima SOKOJ rebne istu sumu po stolici ili kvm kao i restoranu koji svoju ponudu zasniva prvenstveno na hrani, i čiju muzičku liniju ispod šanka uključuju samo spremačice kada čiste restoran?!? Da, ima i takvih ugostiteljskih objekata.

Electro, da li u GB isti muzički dinar plaća pub, i neki "slow food and selected wine" restoran?

Kod mog frizera, postoji televizor gde se uvek, samo i isključivo, kada god sam ja bio tu (a tu se šišam već 10ak godina), prikazuju Discovery, History, NG i slični kanali, i zvuk je uvek potpuno mutiran. Frizer je popularan u kraju, sa gazdom se svi dobro poznaju, i unutra je uglavnom je neka brbljaonica između mušterija i zaposlenih. Nikada ja tu nisam čuo nikakvu muziku.

SOKOJ bi prvo trebalo da natera najveće medijske igrače da igraju pravilno, pa onda da pređe na buraniju.

A interpretatori muzičkog sadržaja?!? E pa kada pojedini od njih zaglavi zatvore zbog ozbiljne utaje poreza na profit od uživo održanih tezgi, onda ćemo se možda malo i smilovati na neke njih (čast neafirmisanim rokerima, ne mislim na njih...)
 
Poslednja izmena:
Slažem se da je problem playlista još uvek aktuelan.
Mnoge radio stanice ne ažuriraju to, već šalju sve isto svake godine...
Mora se tražiti da svaka stanica i televizija ima software koji očitava kod pesme u id3 tagovima i da se dnevno šalje report.
Što se tiče televizije, one sa nac frekvencijom vode računa o pesmama koje se izvode.
Reklame i numere koje se pojavljuju u njima su već pokrivene posebnim ugovorima.
Tv i placement na tvu je najisplativiji za artiste. Pored filma naravno.
Indie film 1-5k dolara
Film sa dobrim budžetom:5k-20k dolara


Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Preko tel mi rekli da frizersko/kozmeticki saloni ne moraju da placaju. Nisu odgovorili na mail... na sajtu ipak stoje tarife i za te delatnosti.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Žena mi je frizerka i na starom poslu (radila je tamo do pre nekih 9 - 10 meseci) su plaćali taj SOKOJ harač jer je taj neki inspektor bio jednom i čuo da ide radio u salonu i propisao cifru. Ne znam o koliko novaca se radilo. Tu se gazdarica meni nešto žalila i ja joj rekoh da pusti preko neta neki od onih sajtova na kojima je muzika besplatna, tj autori su se odrekli bilo kakvih nadoknada za svoj rad (recimo http://freecommercialmusic.com/ - valjda je taj sajt. Uglavnom ima ih.) I puštala ona to u salonu i pozvala opet tog inspektora da dođe, ali džaba. Ide muzika u salonu, on samo to zna. Nema on pojma ni šta je internet a kamoli nešto komplikovanije. E sada kome će to oni (SOKOJ) platiti sam bog zna. U stvari znam ja, staviće u svoje džepove. Dođe mi da napravim neku muzičku numeru i da ih puštam kod žene u salonu. Valjda bi i onda hteli da naplate. U stvari ta naplata je i jedina bitna, time sebi obezbeđuju opstanak. Nigde na sajtu SOKOJ-a nisam našao koliko je novaca isplaćeno kome recimo prošle ili pretprošle godine. Lopovci.
 
Valjda nisu morali da placaju.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno