Šta je novo?

SOKOJ

BataHTC

Poštovan
Učlanjen(a)
15.03.2015
Poruke
779
Poena
95
Postovani clanovi foruma. Nisam bas sifuran da ovaj topic pripada ovom delu. Ukoliko je greska neka moderator ispravi. Naime, da li je neko imao bilo kakve dodirne tacke sa SOKOJOM i "zastitom autorskih prava." To je organizacija koja pod tim imenom i izgovorom bukvalno reketira svaki objekat iz koga se cuje muzika. Kako tome stati na put i koja su vasa iskustva sa njima?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
VE, a radi li neko od tih ljudi ili samo ubiraju ne radeci nista?
Jesam u ITu, ali od autorskih prava ne vidim da je covecanstvo imalo pozitivan pomak, ali vidim one koji bi od mesec dana rada da zivot zive, kako stalno pricaju suprotno :)
 
Apsolutno!

Najgore je kad se upustite u sudjenje sa njima, zaštićeni su kao beli medvedi pred sudovima.
Drug sa kafanom ih dobio na sudu, jednom, isplatili mu 30k dinara.
Posle su mu natovarili raznorazne inspekcije, podigli taksu i za dve godine vratili pare, podigli mu taksu 50% uračunavši mu i terasu koja radi samo leti .... itd...
Iskoštao ga je taj spor petostukih gubitaka.
 
Zanimljiva tema :)

Nego, mene zanima sledece- sta ako radnja (gorepomenuti pekar ili automehanicar) placa pretplatu za deezer ili spotify? Zar se tako vec ne placaju autori, preko tih servisa? Zasto bi onda morali da placaju i SOKOJ-u?
 
Значи плати стадион односно ја кроз цену карте, па плати телевизија која то емитује, па онда још за исту ствар плати и кладионица зато што се ето та песма емитовала например на полувремну, измеђе две утакмице или рекламе. То је онда вишеструко наплаћивање таксе.

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
Tema je mnogo širai opasnija.

1. Argument naplatioca je prost "ako necete da plaćate autorsku rentu isključite muziku iz lokala", znači to vašem poslu doprinosi i trebate da platite kolko vam razrežemo. Sve strane zakona rade na tu stranu da se naplati.

2. Sami autori su razjedinjeni u nekoliko organizacija, svađaju se oko podele plena, organizuju po mafijaškim principima, i ne zna se kolko ko otima.

3. Ne postojanje zak, regulative, jasne i transparentne plaćaju krajnji korisnici, kao i svuda drugde.
 
@alfa
Ne znam na koje ljude misliš?
Ako misliš na artiste, oni rade svoj posao, bave se muzikom i sve što uz to ide. To je posao kao bilo koji drugi, samo što zahteva drugi set veština i talenat.
Nešto što više od 90 posto ljudi nema, ali su spremni da uživaju u tome...

Tu je konkurencija kao za junior hr-a u itu.
Svi se osećaju kompetentnim i svi misle da mogu i da znaju :)
Kada se pesma izda i postane copyrighted materijal, to je vrednost za autora, ništa veća nego app na storu. Potreban je marketing, sreća, fan base da to dodje do ljudi, da oni kupuju tu pesmu, i da bude eventualno slušana na radiju. Samo veliki artisti uzimaju velike pare, i to je razlog zašto sve manje ljudi odustaje od umetnosti, i bave se mozda 2,3,4 godine...

Artist ulozi vreme, novac da bi neki krajnji korisnik slušao i uživao u umetnosti za 0.0007 dolara koje plati ako koristi neki servis tipa dizeer, Spotify.
I nekima je i to mnogo, pa se žale ili misle kako oni ne trebaju da plaćaju.

Najveću korist od autorskog prava imaju izdavačke kuće, pa tek onda artisti ali to je breme iz prošlosti...

Što se tiče zadnjeg pitanja, pekar platio Spotify ili deezer i misli da je ispostovao više nego ostali ?
On to može da sluša bez ikakvih problema, ali kući. Nije mu deezer prodao licencu za javno saopštavanje tih dela.

Da se vratim na nas IT recnik: sve je to personal licence.

Ako na javnom mestu, radnom mestu želiš da puštas javno muziku, autor i izvođač treba da budu kompenzovani.




Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Ne zelim da slusam muziku u lokalu. Na koji nacin ce sokoj da me kazni ako pustam? Primer: inspektor sokoja udje u objekat. Cuo je pesmu na tv stanici koja je isla na poluvremenu. Izvrsi zapisnik i odredi tarifu. U ovom slucaju je odredio tarifu po kvadraturi a ne po broju sedecih mesta! Okrenuo se i otisao. Ja sad kazem. Ok, svaki put ako pocne pesma ja cu ugasiti tv. I ne zelim da slusam muziku. Na koji nacin ja to mogu da dokazem ako on nije tu i ne dolazi vise. Napravio je zapisnik i sada ce da krene u realizaciju svoga reketa. Preko suda i kako god. Koji su moji mehanizmi da se izborim sa njima ako stvarno ne zelim da emitujem muziku iz objekta a da to nije sud?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Možeš da pozoves I da kažeš da si izbacio tv iz lokala, da se stanje na terenu promenilo.
Ti sokoju plaćaš mesečno, ne godišnje.
Tako da uvek možeš da pozoves da izađu na lice mesta i da vide da si uklonio tv, i sve uređaje sa kojih može da se pušta muzika.
Ne možeš da kazes:" neću da slušam muziku života mi, ugasicu tv".


A i ne postoji tv program u kome nema muzike, makar u reklamama, spicama, odjavama, etc...

Ne mora to da bude pesma komercijalna, može biti baš specijalna "melodija" koja je snimljena kao jingle za tu emisiju. Taj autor isto ima prava na naknadu...




Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Glupo je da krajnji korisnik plaća muzički dinar za muziku koja ide na TV.
Zar ne plaćamo već RTS pretplatu i račun kablovskim operaterima?
Neka se SOKOJ onda sa njima obračuna.
Ovakav amaterski pristup rešavanju autorskih prava sam i očekivao u zemlji dembeliji.
 
Tema nije koji kafić koliko pravi prometa i kada treba da se zatvori nego autorska prava i sokoj.
postovi obrisani bez nagradnih poena, sledeći off će biti nagrađen.
 
Glupo je da krajnji korisnik plaća muzički dinar za muziku koja ide na TV.
Zar ne plaćamo već RTS pretplatu i račun kablovskim operaterima?
Neka se SOKOJ onda sa njima obračuna.
Ovakav amaterski pristup rešavanju autorskih prava sam i očekivao u zemlji dembeliji.
TV pretplata je nešto sasvim drugo, ne mesajte stvari koje nisu uporedive.
Niko za ličnu upotrebu neće da ti naplati muzički dinar !!!
Kuci mozes da slušaš koliko hoćeš, da gledaš TV, neće da dodje sokoj da ti naplati.

Ali ako u svom kaficu/objektu, želiš da javno puštas muziku/tv, to moras da platiš.

Jer na tvu se isto reprodukuje muzika.
Stvarno nemam vise energije da opet ponavljam isto.
Lepo pročitajte temu, više puta sam plastično objasnio prava izvođača.

To što su ljudi totalno operisani od poštovanja tudjih prava je njihov problem, jer su navikli da je u dembeliji sve besplatno.

Sve ovo plaćaju kafici/kladionice/prodavnice u svetu. Nije sokoj to izmislio.

Ti operateru plaćaš uslugu da ti on DOSTAVI signal. On je platio pravo na EMITOVANJE.
Ako ti želiš da to ljudi slušaju u tvom javnom usluznom prostoru (imaš klijente), ti treba da platiš pravo na REPRODUKCIJU.






Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Eto, SARS dobio za godinu radio pustanja 16,5din, ali je to OK jer su dobili tantijeme zbog pustanja na TVu (sic v_electro). Ako prihvatimo ovu logiku (dobili su neke pare) zasto onda da se i placa taj muzicki dinar kad niko od izvodjaca ne prijavljuje prihode sa tezgi po inostranstvu, a zaradi se?
Mehanizam naplate je los i orijentisan je na lako smicanje para za SOKOJ. Oni ne ulazu energiju da utvrde ko sta pusta nego da li objekat pusta ista od muzike i da to pausalno naplate. Dakle nece uloziti vreme da zastite svoje izvodjace nego da smaknu pare za sebe.
 
+1 za predhodni post!

Potpuno se slazem, ovde niko ne bezi od placanja i cuvanja autorkih prava izvodjaca. Radi se o mehanizmu naplate sredstava. Smatram da nije posten prema malim privrednicima. Svaki javni TV je fakticki dinar za izvodjace. A to sto izvodjaci prilikom pevanja ne placaju nikom nista to je onda puj pike ne vazi. Ko stiti moja prava? Ako se u kaficu prodaje kafa za 50din. I ceo dnevni pazar bude 1500din. Nema veze sokoju moras da platis na osnovu broja tv, kvadrata ili stolica kojih imas u objektu. Nije posteno. Ne kazem da ne zelim da platim, samo da ukazem na loz mehanizam naplate.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Glupo je da krajnji korisnik plaća muzički dinar za muziku koja ide na TV.
Zar ne plaćamo već RTS pretplatu i račun kablovskim operaterima?
Neka se SOKOJ onda sa njima obračuna.
Ovakav amaterski pristup rešavanju autorskih prava sam i očekivao u zemlji dembeliji.
Krajnji korisnik plati piće u kafiću, i tiket u kladionici, ne plaća ništa SOKOJ-u. SOKOJ-u plaća kladionica i/ili kafić. Zanimljiva tema, lepo je imati informacije iz prve ruke, @v_electro je jako lepo objasnio kako sve funkcioniše.
 
Pa to je duplo uzimanje para, plaća TV stanica zato što emituje i plaća kafić ili kladionica što sluša ili nešto nisam dobro razumeo?
 
Да кажемо да је ок да кафићи, кафане.... плаћају, али да да пекар који иза у магацину који музику пушта за себе док меси хлеб, сервисер који у малецком локалу пуша музику за себе док ради нема логике.
Питање, да ли доктор који у својој ординацији слуша радио треба да плати таксу?

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
Pitanje je da li pekara, frizer, obućar itd treba uopšte da plaća. Po ovom članu zakona o autorskim i srodnim pravima ne bi trebao ali objasniće @v_electro

Члан 171а
.
.
.
.

Накнада за јавно саопштавање музичких дела, интерпретације и фонограма у
занатским радњама се не плаћа.

Под занатским радњама у смислу става 3. овог члана подразумевају се самосталне
занатске радње, као и радње, односно пословни простор у коме предузетник који
плаћа порез на приходе од самосталне делатности на паушално утврђени приход
који се бави производном делатношћу, а у оквиру производне делатности продаје
сопствене производе, односно пружа услуге физичким лицима, обавља ту
делатност.

http://www.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2015/08/Закон-о-ауторским-и-сродним-правима.pdf
 
A kako je regulisano ako, recimo, zaposleni u kancelariji slusaju radio? Ne rade sa strankama, nije javni prostor. Ili recimo radnici u nekoj fabrici ili nekom pogonu? Da li onda firma (ako je pravno lice u pitanju, ne preduzetnik) placa za to?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pitanje je da li pekara, frizer, obućar itd treba uopšte da plaća. Po ovom članu zakona o autorskim i srodnim pravima ne bi trebao ali objasniće @v_electro

Члан 171а
.
.
.
.

Накнада за јавно саопштавање музичких дела, интерпретације и фонограма у
занатским радњама се не плаћа.

Под занатским радњама у смислу става 3. овог члана подразумевају се самосталне
занатске радње, као и радње, односно пословни простор у коме предузетник који
плаћа порез на приходе од самосталне делатности на паушално утврђени приход
који се бави производном делатношћу, а у оквиру производне делатности продаје
сопствене производе, односно пружа услуге физичким лицима, обавља ту
делатност.

http://www.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2015/08/Закон-о-ауторским-и-сродним-правима.pdf
Taj član i 3 sledeća su ukinuta odlukom Ustavnog suda 2016 godine i prestaju da važe od trenutka te odluke.

Službeni glasnik 29/2016 18 mart 2016.

Tako da i preduzetnici plaćaju.
Jedno od poglavlja koje se tiče pristupu EU ima upravo izjednacavanje autorskih prava sa EU propisima. Kada je to otvoreno, krenulo se sa čišćenjem i prilagođavanjem njihovim zakonima.

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To je gomila besmislica upakovanih u pravila i zakone koje stite iskljucivo sokoj kao organizaciju. Iz kog razloga je onda razdvojena ponuda kod kablovskih operatera na fizicka i pravna lica? Zasto pravno lice placa skuplje isti paket nego fiziko? Upravo iz tog razloga je besmisleno da jos dodatno placa sokoju ako je na tv pustena pesma, ne mojom voljom i zeljom. To je sramno. Sokoj treba da nadje drugi nacin da zastiti prava autora a ne kroz reketiranje svega i svakog. A sta cemo ako u jednoj prostoriji posluju tri zasebne firme koji slusaju muziku iz zajednickog radija? Kome ce sokoj fakturisati zastitu autorskih prava?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ако сам ја разумео Електра, плаћа власник тог простора где послују те фирме и евентуално плус и фирма из чијег простора се то емитује.
Мене занима: лекар опште праксе у државном дому здравља пушта музику са радија у својој ординацији, и он врши неку услугу и то се јавно емитује, кроз ординацију прође више пацијената, ту су и најмање две столице, али они не наплаћују своје услуге осим партиципације коју не плаћају сви.
Или чекаоница, она има велики број столица, некад и преко 50, колико они плаћају,? Приметио сам да у неким чекаоницама висе телевизори али су угашени.

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
A sta je sa puštanjem muzike u firminim kolima? Koliko glasno smem da pustim i šta se dešava ako prolaznici čuju dok stojim na semaforu?
 
@alfa
Ne znam na koje ljude misliš?
Ako misliš na artiste
Poceo sam da pisem, ali nesto nisam siguran da li ce Smesko deliti poene, pa sam skratio :)

Ceo sistem autorskih prava ide iskljucivo u korist onima koji vec imaju novac, jer mogu da promovisu svoje stvari, da onda od toga jos vise zaradjuju, i sto je najgore ubiju mogucnost da se druga dela cuju/vide.
Autor treba da ima mogucnost da zivi od toga, ali ne da 10.000 njih u nizu ima da kupuje koku i macu :D Neka izvode koncerte. Ne treba dozvoliti da neko izvodi njihove pesme na koncertu bez naknade, ali sve ostalo je po meni ogroman minus za drustvo.

Manimo se primera jadnih siromasnih umetnika... njima ovaj sistem uopste ne pomaze. Tek kada ih neka velika kuca nadje i odluci da promovise mogu nesto dobiti.


IT nije isto. IT uvek mora da odrzava softver, ma kako ga dobro napravili. Moraju podrsku da nude za neke stvari (ne popravku, nego "how to" na delu, a ne samo manual).
Pesma je gotova kada se napise i snimi. Kao i film.
 
Poslednja izmena:
Ако су ти кола јавна, онда плаћаш. Рецимо такси или бус и слично. То што неко чује из твог приватног простора би значило и да ја плаћам јер пола комшилука чује музику коју пустим.

Иако не волим* много та музичка удружења, јер више гледају на себе него на ауторе или извођаче, овде није у питању наш изум и самовоља него обавеза коју прихватамо ако хоћемо у еу. Ко неће у еу, може и даље да се буни против свих тих правила. Мени већина смета али се не буним јер знам шта нас све чека. Не нишаните у сокој него у еу.

*Обично извођачи добију мрвицу а већина иде удружењима. Зато више волим да одведем неког од музичара на пиво и мезе а он да ми поклони примерак него да га легално купим и да он добије мрвицу. Поштујем њега а не оне изнад. Због тих удружења и музичари често дају фрај нове албуме а зараду очекују на концертима или на ауторским правима.
 
+1 za predhodni post!

Potpuno se slazem, ovde niko ne bezi od placanja i cuvanja autorkih prava izvodjaca. Radi se o mehanizmu naplate sredstava. Smatram da nije posten prema malim privrednicima. Svaki javni TV je fakticki dinar za izvodjace. A to sto izvodjaci prilikom pevanja ne placaju nikom nista to je onda puj pike ne vazi. Ko stiti moja prava? Ako se u kaficu prodaje kafa za 50din. I ceo dnevni pazar bude 1500din. Nema veze sokoju moras da platis na osnovu broja tv, kvadrata ili stolica kojih imas u objektu. Nije posteno. Ne kazem da ne zelim da platim, samo da ukazem na loz mehanizam naplate.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Ne znam koja su to tvoja prava povređena ?
Da ne platiš jer imaš mali pazar ?
Za to pravo jos nisam čuo.

Zašto da stanes tu ? Ako ti je mali pazar nema razloga da plaćaš mi struju, ni vodu, ni zaposlene...

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Ovo prvo nije fizicka stvar koju si potrosio - ovo drugo jeste.
Na neki nacin u EU i ne placas ako imas mali pazar, jer mnoge drzave nemaju porez ispod nekog iznosa.
 
au, 6 stranica rantovanja "neću da plaćam porez kapitalistima, oni me reketiraju"

welcome to planet earth & shut the f* up !
 
Nazad
Vrh Dno