Šta je novo?

SOKOJ

BataHTC

Poštovan
Učlanjen(a)
15.03.2015
Poruke
772
Poena
95
Postovani clanovi foruma. Nisam bas sifuran da ovaj topic pripada ovom delu. Ukoliko je greska neka moderator ispravi. Naime, da li je neko imao bilo kakve dodirne tacke sa SOKOJOM i "zastitom autorskih prava." To je organizacija koja pod tim imenom i izgovorom bukvalno reketira svaki objekat iz koga se cuje muzika. Kako tome stati na put i koja su vasa iskustva sa njima?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Znam, ali po 2500 godisnje za 24 stvari godisnje, nakupi se 50.000 mesecno. I to je konkretno, ne "onako primer".

Doduse, ja se slazem da ako pekar slusa muziku - ili neka pazi da se ne cuje vani, ili neka je ugasi. Ako mu znaci toliko, neka stavi sluske. Ali cimati male lokalcice je srpski nacin, a ne "pravo umetnika".
 
Da ali taj mali lokal ima 10 kvadrata ili 2 stolice, i platiće 250 dinara taj mesec kad ga "uhvate".
Evo ti srpski način "malog" prodavca:
Sledeći mesec će da kaže da je izbacio radio i da neće da plaća.
Oni će da dodju, provere i toliko.
On posle izvadi tranzistor i zapali cigaretu...
Kako je na zapadu ovde je sjajno.
U usa idu po pabovima i beleže pesme koje je bend svirao. Pa ako je svirao "skupu" da vidiš cenovnik.
U UK najjeftinija licenca je 600 funti za mali pub.
Ovde kafić sa 20 stolica placa manje od 200 evra godišnje.
I žale se što plaćaju [emoji19][emoji19][emoji19]

A na espresso od 120 dinara imaju zaradu 102 dinara.


Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
A to da je SOKOJ tu da zastiti izvodjace je najbolji dokaz SARS
Pesma „Buđav lebac” grupe S.A.R.S. napravila je neverovatan uspeh u proteklih godinu i po dana, a retki su oni koji nisu negde čuli ovaj hit. Prema listingu iz SOKOJ-a, koji je dobio autor ove numere, tokom cele 2008. godine pesma je navodno samo jednom emitovana na radiju za šta su dobili 16,5 dinara.

Jel' moguce da sve radio stanice fejkuju plej liste ili to radi neko iznutra?
 
Sokoj ne može da kontroliše sve radio stanice, a i većina ne drži aktuelne playliste, već svake godine šalje jednu te istu.
Ovo je očigledna kradja i nemarnost.
Budjav lebac je svakako na osnovu tv prikazivanja prikupio solidan novac, jer se na tvu svaki minut i svaka sekunda placa dobro.
Ali za radio play je potrebna kontrola države, koja će da natera radio stanice da ažuriraju playliste.



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
U UK najjeftinija licenca je 600 funti za mali pub.
U UK ko ne napravi 600 funti promet DNEVNO odmah zatvara radnju. Ovde ko napravi 600 funti mesecno nije u losoj pozicji, tj. nije ni medju najslabijima.

A na espresso od 120 dinara imaju zaradu 102 dinara.
Ti slobodno onda otvori kafic, ako mislis da toliko jeftino moze da te ksota espresso, makar najgori.
Da vidis koliko brzo neces zaraditi 600 funti :)
 
Pored lažnih playliste koje stanice isporučuju, veliki problem jesu "ne potrazena" sredstva umetnika koji nisu članovi sokoja ili neke druge agencije, a takvih kod nas je mnogo.

Artisti koji izdaju elektronsku muziku su najveći gubitnici, ako imaju neki radio play kod nas ili u inostranstvu.
Ta sredstva su bukvalno zaglavljena u ovakvim organizacijama koja prikupljaju taj novac.

Dakle, artist je izdao pesmu koja je u Srbiji dobro prosla, sluša se u Italiji, Francuskoj etc.
Artist nije član sokoja.
Radio stanice su dostavile svoje playliste, artist ima solidan novac. Ali taj novac ostaje zaglavljen kod agregatora za teritoriju na kojoj je pesma reprodukovana-
Za Srbiju kod Sokoja, u UK kod njihove agencije itd, jer artist ne potražuje svoja prava, a ove agencije ne mogu da isplate jer se niko nije registrovao kao zastupnik tog artista.


@kafa
Za ovo imam info iz prve ruke... Ne znam zašto bi me lagao. A možeš i sam da izračuna...



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Super je to sa autorskim pravima, zakonom i sokoj-em. I sve to zvuci super na papiru. U realnosti lepo u google pretraga, pa da se vidi ko i kako raspolaze tim novcem. Prema tome, nema tu price o zakonu a jos manje o pravdi, a o poredjenju sa usa i uk kao i uvek nema govora...

Huawei P10
 
a kako Sokoj ili bilo koji drugi agregator moze precizno da rasporedi tj prosledi pare dalje, kada su u pitanju svi subjekti koji pustaju random muziku, dakle kladze kroz tv kanale, lokali kroz radio stanice i ko zna sta, dakle pustaju muziku kako tako, a nemaju play liste. slazem se da treba da plate, ali kako agregator to da pravedno prosledi kad sigurno ne pisu pesme kao sto je receno da se radi napolju. stoga za njih je najbitnije da naplate, a posle imaju li i pred kim imaju odgovornost oko preraspoedele tih para?

Sent from my SM-A320F using Tapatalk
 
Sve što ide kroz tv i radio je već licencirano za emitovanje, tako da se zna šta je u etru.
Playliste sa radija i tva služe da se utvrdi kome će se prikupljen novac rasporediti.

Sokoj isplaćuje samo svojim artistima, i prosleđuje stranim agregatorima ako postoje pesme iz njihovog kataloga koje su se puštale u Srbiji.
Ne može se pravedno rasporediti, ako ne postoje precizne liste i mehanizmi za radio play.
Veličina radio stanice takođe uzima udeo u isplati. Play na radio Bankeru donosi mnogo manje nego play na 202, ili Radio S.

Novac se rasporedjuje ali može ostati i zarobljen ako je potvrđen play nekog dela, čiji autor nije prepoznat u sistemu (nije registrovan u sokoju ili sličnoj organizaciji).

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@v_electro
Zar za baha, betovena itd se ne primenjuje ovaj član zakona?

8. Trajanje autorskog prava

Član 102

Imovinska prava autora traju za života autora i 70 godina posle njegove smrti.

Moralna prava autora traju i po prestanku trajanja imovinskih prava autora.



Zastarevanje će biti po članu koji sam citirao, nema veze reizdavanje.

'elektro' je za bar nedelju dana bana.

Ja ovakvo ponašanje nisam video, a na forumu je bilo raznih rasprava i teških reči, robovanja brendovima... Ali ovo profi botovanje je preko svake mere.

To što u saradnji sa političkom mafijom, ova muzička(ima ih 3 valjda) reketira ljude je čist nonsens.
U stvari muziku bi mogli da naplaćuju jedino od komercijalnog koriščenja muzike. Zato su ove gadosti uvalili 2000-tih preko seta zakona, kao prinudu . Jedino rešenje je obraćanje Ustavnom sudu.
 
Мени је и даље несхватљиво да рецимо аутомеханичар који је у каналу и пусти музику на неком транзистору од 2W да му брже и лепше прође радно време мора да плати ту таксу јер има једну столицу на којој седи за време паузе. Пекар који негде иза меси хлеб и бурек, у канцеларији док радим нешто на компјутеру и слушам музику са тог истог компјутера јер седим на столици.

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
'elektro' je za bar nedelju dana bana.

Ja ovakvo ponašanje nisam video, a na forumu je bilo raznih rasprava i teških reči, robovanja brendovima... Ali ovo profi botovanje je preko svake mere.

To što u saradnji sa političkom mafijom, ova muzička(ima ih 3 valjda) reketira ljude je čist nonsens.
U stvari muziku bi mogli da naplaćuju jedino od komercijalnog koriščenja muzike. Zato su ove gadosti uvalili 2000-tih preko seta zakona, kao prinudu . Jedino rešenje je obraćanje Ustavnom sudu.
Covek je upucen u temu i besplatno deli znanje, a ti bi da ga banujes... Svasta :smash:

Niko nikog ne primorava da reprodukuje muziku na javnom mestu ili u poslovnom prostoru, ali ko hoce, mora da plati - prosto (nije klasican reket) :trust:
 
Zašto sam ja za ban, što ljudima objašnjavam kako publishing funkcioniše?

To nisu gadosti, to postoji svuda u svetu.
Ako koristiš nešto tudje, red je da to i platiš.
Kompozitori i izvođači zaslužuju naknadu za javno izvođenje njihovih dela.

Povezan sam sa muzičkom industrijom tako da sam upućen u ove stvari. Puno više sa digitalnom distribucijom nego sa tradicionalnom, ali su to isti principi...

Mene sokoj kao sokoj ne interesuje. Više mi je stalo do artista i da budu nagrađeni za svoj rad.U Srbiji taj novac od izvođenja numera prikuplja sokoj...
Prodaja fizičkih /digitalnih kopija je danas u velikom kanalu. Jedini način da artisti dobiju novac je od streaminga i isplata ostalih royalties-a.

Kada artist ne može da živi od toga jer nema prihode nikakve, onda će da batali da se time bavi. Onda će Rasta i Bubamara da vas zabavljaju...


Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Ako je pitanje da li ce Madona/Beatles zaradjivati milijardu ili nas "Babamura" zabavljati, iskreno navijam za ovo drugo. Nisu prvi vredni miliona Afrikanaca ili Srba da toliko vise zarade :)
 
Meni stvarno nije jesano kako sportska kladionica da plati za emitovanje muzike kada je ne emituje. Gleda se TV (utakmica) pocne pesma za otvaranje svetskog prvenstva, i ja sada moram da placam mesecnu naknadu jer se u mom objektu cula pesma odredjenog izvodjaca? Zar je stvarno to pravedno? Ja to ne zelim, organizator tog takmicenja je PLATIO izvodjaca da JAVNO otpeva svoju pesmu. TV stanice su PLATILE prava na taj dogadjaj. Ja kao krajnji korisnik sam PLATIO kablovskog operatera da bih gledao dogadjaj i sada dodatno moram da platim mesecnu naknadu jer se u mom lokalu cula pesma od 3 min. To je reket! To nije, zastita autorskih prava nego reketiranje malih privrednika! I taj inspektor sokoja napravi zapisnik i vise se nikada ne vrati. On je svoje uradio, i sada ti dokle god si tu izvoli placaj nadoknadu. Nema veze kolika je to cifra 200-500 ili 5000rsd. Mesecno, ti je placas. A da li slusas muziku ili ne, njega to ne zanima. U tom mometnu je bila pesma i on je ustanovio da se pusta muzika. I gle cuda u sporskoj kladionici fiskalni racun izdaje kafic a ne kladionica. Zbog cega kafic placa a kladionica ne? Zato jer kafic izdaje fiskalni racun, hahah pa to je smesno... Pritom pesma se cula sa TV koji pripada kladionici. Sticajem okolnosti kafic i kladionica dele isti prostor za rad. To je niz nelogicnoati sa kojma se kosi zdrav razum. Pritom, ponavljam, nisam od onih koji ne placaju racune, karte i sl. Ali ovo nema nikakvog smisla. Zbog cega sokoj ne instalira neke uredjaje koji ce da snimaju da li se pusta muzika ili ne? Opet kazem, inspektor dodje i ode i nema ga vise. Kako dokazati da se vise ne pusta muzika? Ako se pesma cula 2min u mesecu mora da se plati naknada za ceo mesec. Iako si je cuo jednom i nikad vise. To je bezobrazno i tome treba stati na put. Zabranite pirateriju. Sta cemo sa knjigama? Ako ja uzmem knjigu u sake, sednem na klupu i citam je na glas. Hocu onda morati da platim zastitu autorskih prava? Javno je izvodim. Sta cemo sa tim? Ima tu jos gomilu primera koje bih mogao da navedem...

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako je pitanje da li ce Madona/Beatles zaradjivati milijardu ili nas "Babamura" zabavljati, iskreno navijam za ovo drugo. Nisu prvi vredni miliona Afrikanaca ili Srba da toliko vise zarade :)
Oni ne zarađuju na našem tržištu, mi smo po svemu mali, pa i po toj zaradi od playa na radiju.
Kod nas 18 dinara (neko postavio iznad) , a na radio BBC je 24 funti po minutu.
Neka je Madonina pesma u trajanju od 4 minuta, od jednog playa na ovoj stanici ima
96funti...
Tako da neće madona u Srbiji da zaradi te pare :D

Postoje ljudi koji promovišu pesme za određeni fee i guraju ih na radio stanice sa kojima imaju saradnju, upravo zbog zarade... Kod nas nema smisla zbog male isplate i ne toliko privlačne sredine za ko kretno elektronsku muziku, ali u inostranstvu je praksa raditi promo kampanje.
Streaming servisi nisu izuzetak i dobro pozicioniranje na slusanim listama se takođe placa.

Sve ovo se zove payola.

Iako nije dozvoljeno javno za neke servise to raditi(Spotify, deezee) , još uvek je praksa.

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Postoje ljudi koji promovišu pesme za određeni fee i guraju ih na radio stanice sa kojima imaju saradnju, upravo zbog zarade...
На западу се на то пази, знам да је Гилмур на сваком концерту изводио по неку песму чији је аутор Syd Barrett да би овај добијао паре од тога. Само што смо ми овде научили на фрај софтвер и фрај музику и филмове.
 
Немаш никакав разглас тј појачало и музика иде само са телевизора? Не служиш никакво пиће и слично у објекту?
Nemam razglas, ide muzika sa TV. Da sluzi se pice. Koje je placeno uredno Ljudi dolaze u lokal da gledaju fudbal, kosarku, tenis a ne da slusaju muziku. Pritom muzika ne ide, nema muzike samo ton sa SK, Arene..

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
То је већ угоститељски објекат па би по том принципу кафићи могли да користе само телевизоре а шта су газде криве што станице емитују музику између утакмица и филмова.
 
Poslednja izmena od urednika:
То је већ угоститељски објекат па би по том принципу кафићи могли да користе само телевизоре а шта су газде криве што станице емитују музику између утакмица и филмова.Хоћеш да кажеш да овде газда кафића за месец дана не заради довољно да плати све трошкове уз бедне плате радника и да му не остане ни 80к чистих пара? Ма дај. Па и 80к дневног промета ми не делује превише. На двадесет столова нека буде једна тура 5€ је 100€ у цугу. Ваљда се промене гости по столу 6-7х у току целог дана.
Nisam razumeo sta si zeleo da mi kazes?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Који кафић има 2х2? А и кафић 2х2 плаћа музички динар испод 200 месечно тј од зараде од два еспреса ће да се одрекне. Тај исти кафић од две флаше коле заради за целу годину музичког динара. Баш ми их је жао.
 
Pa ako je to sica, plati je ti, nece autor crci da je ne dobije ;)

Te fore "sica je to" je prva fora bezobraznih da otmu novac :D
 
Не брини, то и плаћамо и ти и ја и сви који плате чашу сока по 10х цени коју газда плаћа за тај сок. Мада ја то у последње време избегавам да радим.
 
I kladionice plaćaju.
Imas cenovnik na sajtu, mislim da je fiksno 100 poena, ( 1100 dinara mesečno u bgu, ili 800 dinara u Nisu, ako paušalno plaćaju...)
Kako im to nije glavna delatnost, ovo je fer, jer ne plaćaju po stolici, televizoru...

Možda ta tvoja kladionica ne plaća direktno nego centralna kladionica placa za sve svoje lokale...
Ako delite isti prostor, znači da ljudi mogu da čuju muziku iz kladionice...

Autor pesme, kao i izvođač (može biti ista osoba a ne mora) imaju više različitih prava na naknadu. I ona se međusobno ne isključuju. Tvoje rezonivanje organizator je platio pevača da mu peva na otvaranju mi govori da nisi upoznat sa tim pravima i da te to buni, jer misliš da te neko reketira a tu licencu je već neko platio.
E pa tu grešiš.

Zbog lakšeg razumevanja neka su autor i izvođač jedna osoba.
Ta osoba snimi pesmu i izda je za Sony.
Neka bude da je potpisao fer ugovor i da on i izdavačka kuća dele zaradu od mehaničkih prava 50/50.
To znači da sve prodate kopije diskova, ploča, etc nakon odbijanja troškova dele na ravne časti.

Tu ne prestaju prava osobe i izdavačke kuće.
Osoba ima pravo na naknadu za izvođenje numere. Osoba kao i Label zadržavaju pravo (svako 50%) da sami svako za sebe potrazuju prava koja im pripadaju. Tako da izdavačka kuća traži po jednom osnovu, dok autor po drugom.

Performance rights organizacija(kod nas sokoj) za svako izvođenje te numere na javnim mestima, televiziji, sportskim događajima potražuje sredstva, jer slozices se, autor pesme ima pravo da bude kompenzovan ako se njegov rad koristi.

Muzika je copyrighted materijal.
Ako zagledate malo disk, videcete taj print.
I kao takva, ima prava na ova potrazivanja, i vi kao korisnik ste pristali na uslove korišćenja.

I da se vratimo na tu manifestaciju. Možda će ti biti lakše za razumeti.

Na stadionu od 50 hiljada mesta, organizator je morao da plati "muzički dinar", kao i honorar izvođaču.

Izvođač sa početka priče, izlazi na binu i izvodi tu pesmu. Izvođač je obavestio svoju organizaciju da nastupa, rekao je broj mesta, cenu karte, i oni su to sve naplatili organizatoru. Organizator je u svom objektu (stadion) platio za izvođenje te numere.

Dolazimo do publishing rights'a.
Kako se to prenosi preko tva, stanica koja prenosi je morala da plati pravo da prenosi tu pesmu. To je drugi tip licence.
(Primetićete da nekada rts uskoci direktno na utakmicu, jer ne žele da plaćaju to)

Sada taj prenos završi u kladionici/kaficu, gde se reprodukuje ta pesma na javnom prostoru, i gde to čuju 30 ljudi.

Kladionica treba da plati za izvođenje te pesme, jer se ona putem tv signala sada izvodi u tom lokalu, i autor bi bio oštećen u ovom slučaju.

Zamisli to kao pdv. Obračuna ti se na platu koju primis, pa onda kada kupiš nešto i tu ti opet naplate pdv... Na pdv se verovatno ne zalis inspektoru što moraš da plaćaš...




Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni stvarno nije jesano kako sportska kladionica da plati za emitovanje muzike kada je ne emituje. Gleda se TV (utakmica) pocne pesma za otvaranje svetskog prvenstva, i ja sada moram da placam mesecnu naknadu jer se u mom objektu cula pesma odredjenog izvodjaca? Zar je stvarno to pravedno? Ja to ne zelim
Ako mislis da imas argumente koje mozes i da dokazes, pusti nek' te tuze, pa na sudu dobij spor ;)
 
Nazad
Vrh Dno