Šta je novo?

SOKOJ

BataHTC

Poštovan
Učlanjen(a)
15.03.2015
Poruke
772
Poena
95
Postovani clanovi foruma. Nisam bas sifuran da ovaj topic pripada ovom delu. Ukoliko je greska neka moderator ispravi. Naime, da li je neko imao bilo kakve dodirne tacke sa SOKOJOM i "zastitom autorskih prava." To je organizacija koja pod tim imenom i izgovorom bukvalno reketira svaki objekat iz koga se cuje muzika. Kako tome stati na put i koja su vasa iskustva sa njima?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Kako misliš da stanes na put ?
Autorska prava se moraju platiti.
To je kao da pitaš kako da ne platim porez.


Sokoj skuplja sve osim mehaničkih prava za domaće artiste koji su deo njihovog portfolija.
Oni su i agregatori, tako da prosledjuju i prikupljaju royalties za strane organizacije.
Tako je svuda u svetu.
Ovde su uveli muzički dinar kao ogromnu olakšicu, i ovde dodju ljudi da se žale da im je to mnogo.
Ako nećete da platite, onda ugasite muziku.



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Jeste reket. Ne stite nicija prava. Ne moze se stati na put.
Dzaba cela filozofija. Ako hoces da bijes bitku sa vetrenjacama, mozes da se svadjas kako pustas samo stranu muziku iz 70ih, ali nista neces uraditi.
 
Niste u pravu.
U toj tematici sam mnogo dublje od većine vas.
Sav novac sakupljen se deli na osnovu licence svim registrovanim artistima.
Ima više tipova licence.
Ako recimo lokal pusta muziku sa radio stanice, ili tva ide jedna licenca. Na osnovu kvadrature se odredi i cena.
U UK je za lokal(pub) do 200 kvadrata ova licenca oko 600 funti godišnje.
Koliko je u Srbiji, i koliko vama Sokoj traži ?

Kako se taj novac rasporedjuje?
Ako je sa radija, sve radio stanice imaju playliste, i tako se utvrdi koji artist je imao koliko slušanja. Novac prikupljen se deli svim registrovanim artistima, ne samo domaćim. Sokoj prikuplja royalties za većinu stranih agregatora, tako da njima isplaćuje za sva slušanja artista koji su u njihovom katalogu.
Isto tako, Sokoj od stranih kuća potražuje isplatu za artiste koji su pod njihovom kapom.
Svaka zemlja ima svoj "Sokoj" i sve one međusobno sarađuju.

Tako da "puštam muziku iz 70ih" nema nikakvog smisla, jer i to mora da se plati, kako sam vam gore objasnio na brzinu.
Najjeftinija je radio licenca.
Od tipa objekta zavisi i cena.

Ne može noćni klub da uzme radio licencu, i tome slično.

To što su ljudi navikli da je nešto besplatno ne znači da jeste. I ta licenca treba da udje u troškove poslovanja kao i wc papir ili sapun... A na godišnjem nivou je tu negde...

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Nisam od onih koji gleda sa se prosvercuje gde god moze. Bus, metro i sl. Sve placam, ali ovo sa SOKOJEM je besmislica i lopovluk! Ako pustis muziku sa TV moras da im platis muzicki dinar? Kome? Zasto? Nisam ja nocni klub da je muzika osnova u poslovanju. Pritom muzika je strana. Kome ce sokoj da plati, Madoni mozda? To je reket, ali bukvalno. Ne mozes uzimati od svakoga po svakoj ceni. Sta cemo sa radnjama koje pustaju muziku? Jel i oni placaju? Sportske kladionice? Oni emituju tv prenose sporskih dogadjaja na cijoj stanici moze biti muzika i ako u tom trenutku dodje neko iz sokoja on mora da plati, zar ne?
Molimo  Vas da objasni sledeću situaciju: radnik ( trgovac ), zbog nedostatka posla, u prodavnici na radnom mestu čita knjige našeg nobelovca Ive Andrića, i tada mali privrednik ne treba da plati naknadu za zaštitu autorskih prava, a kad taj isti radnik, na radnom mestu, sluša muziku na nekoj radio stanicu pomoću tranzistora ( na primer:  Sluša pesmu Riblje Čorbe, Miroslava  Ilića ili nekog drugog ), onda treba da plati naknadu. 
 Ako ja, kao vlasnik neke: prodavnice, kafane, frizerskog salona, automehaničarske radnje, itd izaberem da se u mojoj radnj sluša Miroslav Ilić ili Riblja Čorba. U ovom slučaju, ja njihove pesme reklamiram, pa Vas pitam, ko kome treba da plati.  Oni meni, što ih ja reklamiram ili ja njima što ih slušam?!


Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Gledaš na sve pogrešno.
Muzika je umetnost i podleže autorskim pravima, kao film, slike, etc.
Dacu ti plastičan primer.
Artisti, Rublja čorba, i recimo David Guetta izdaju album, jedan za Sony, drugi za Jugoton.
Riblja čorba je recimo član Sokoja a Guetta član PRS-a recimo.
Za određeni fee, sokoj i PRS se obavezuju da prikupe sva nemehanicka potraživanja na teritoriji koju pokrivaju.
Oba umetnika su angažovali agencije koje će sakupiti umesto njih royalties koja im sleduju ako se njihova muzika izvodi JAVNO.
Kafići, barovi spadaju u javna mesta koja upravo zbog muzike indirektno ubiraju profit.
Jer ko će da sedne u kafić, ili bar gde nema muzike. Verovatno niko.
Ne reklamiras ti Čorbu , vec zbog muzike indirektno ostvarujes profit.

Da se vratim na 2 umetnika.
Muzika je autorska, i kao takva podleže pravima koje je obavezan svako da poštuje ako hoće da je koristi na javnim mestima, okupljanjima. Muzika nije besplatna.
Kupljena kopija je samo za ličnu upotrebu.

Da ne bi sada svaki muzičar imao nekog da potražuje i juri pojedinačna prava, oni su se udružili i angažovali agenciju koja će zastupati njihova prava i skupljati royalties (zaboravio sam reč u srpskom jeziku).

Ta agencija koja radi na prostoru Srbije je Sokoj.
Plaćanjem njima direktno sa sebe skidas odgovornost da lično juriš sve dozvole od svih pojedinacnih muzičara i izdavačkih kuća, i da sa njima pogadjas cenu za reprodukovanje njihovog materijala.
Opet ponavljam, ljudi moraju da shvate da reprodukcija autorske muzike na javnim mestima zabranjena bez dozvole. Piše na svakom disku, ako malo zagledate.

Znači, Čorba je potpisala sa Sokojem a Guetta sa PRS om.
Sokoj na kraju godine uzima listing sa svih radio stanica (koje takođe plaćaju licencu, daleko skuplju), tv stanica, javnih skupova, koncerata(svaki njihov artist mora da prijavi svaki koncert, mesto, kapacitet, br prodatih karata). Male firme kojima muzika nije glavna delatnost (prodavnice, kafići) imaju manju cenu koju placaju.
Sve objedinjeno se dalje na osnovu procenata slusanosti rasporedjuje umetnicima i izdavačkim kućama. Sokoj radi na procenat koji oni uzimaju od umetnika. Tako da njima generalno ne plaćate ništa.

Na tom godišnjem izveštaju ima stranih numera, recimo upravo Guette.
PRS je povezan sa agencijom Sokoj i Sokoj na teritoriji Srbije nudi i prikuplja sva prava umetnika koji su deo PRS kataloga(gore pomenuti Guetta).Ovo je dvosmerno, tako da PRS takođe prikuplja u UK prava za artiste iz Sokoj kataloga.

Poenta price je da muzika nije besplatna.
Ako vam je skup Sokoj koji je realno veoma povoljan(600 funti je za bar u UK) , možete da pustite muziku koja ne podleže autorskim pravima, ili da lično tražite dozvolu za reprodukciju od muzičara koje puštate. Morate u tom slučaju dobaviti i dozvolu od izdavačke kuće koja je taj album izdala. Srećno sa time...
I kada vam dodju iz Sokoja vi pokažete papir.



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Imate cenovnik na sajtu.

Za kafić je 8 bodova po stolici.
Znači ako kafić ima 20 stolica
20x8=160 bodova.
Cena boda je 11 dinara.
Znači kafić od 20 stolica bi mesečno platio
1760 dinara.
Godišnje
1760x12 = 21120 dinara.
I nekome je to mnogo, a drži kafić.
U UK da napomenem, je 600 funti za muzički dinar najmanja cifra.

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Како се рачуна ако неко пушта са дискова или са .mp3?
Колоко то лично слушање обухвата људи?
Да ли за журку у стану треба лиценца?
Или када се у канцеларији пушта музика са радија?

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
Ако су ти стан и канцеларија јавна места, плаћа се. Што се кафића тиче, ако могу једну чашицу пића да наплате као пола литра у продавници, онда је оно наведено премало за њих. Некада се знало да се жестоко пиће у кафани/кафићу продаје за 3х цену а пива 2х, данас је то многоструко скупље. Па сад да плачемо над јадним газдама кафана и кафића.
У продавницама не мора да свира музика, нека продавци слушају са мобилног.
 
Kako se naplaćuje u pekari koja nema stolice? Mislim majstor pekar pustio svoj radio u radionici.
Ne pričam napamet, bilo je slučajeva.


У продавницама не мора да свира музика, нека продавци слушају са мобилног.

U postu iznad tvog piše da nije bitan medij sa kojeg se pušta muzika, jedino možda možeš sa slušalicama i to smanjeno da drugi ne čuju.
 
Poslednja izmena:
Ako čuju posetioci pekare, onda se plaća.
Pekara je uslužni objekat i za nju vazi cenovnik sa sajta.
Po stolici.
Ako nema stolice, onda oni mogu da donesu odluku o paušalnom naplacivanju po nekom drugom kriterijumu.
Ako je recimo lokal u Nisu, on ima manji koeficijent od lokala u Beogradu, Novom Sadu.
Za jug Srbije iznosi 0.7





Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
O toj nelogičnosti i pričam.
Majstor pekar pustio radio u radionici, čuje se u prodavnici, čovek uđe kupi kiflu i izađe a pekara treba da plaća sokoju?
Naravno da sam za to da treba da se plaćaju autorska prava, ali treba razdvojiti objekte u kojima je realno da se plaća. Recimo frizerski salon u kojem sediš pola sata i slušaš muziku treba da plati, ali pekara koja nema stolice, trafika i tako dalje gde se zadržavaš minut dva nema logike da plaća. Muziku sluša najviše radnik, e sad ako stavi slušalice onda ne bi treblo da plati.
Opet kažem, treba da se plati ali ne da se naplati po svaku cenu svim objektima.
 
То значи да онда и рецимо сервис мобилних телефона који је 2х2 плаћа таксу када сервисер слуша музику док поправља телефоне. Возач аутобуса који себи пусти музику док вози, таксисти...

Послато са MI 5 уз помоћ Тапатока
 
Opet ne citate.
Javno izvođenje mora da se plati.
Bilo tu ljudi ili ne.

Ja ne znam kako vi mislite da koristite nešto a da to ne platite.
Muzika ne može bez naknade da se koristi javno !!!

Kuci, slušaj radi sta ti volja, tvoje pravo.
Ali ne možeš da zakonska prava umetnika nipodastavas jer eto tvoj objekat je mali, i nema smisla tebi da se naplati.

Prodavnica 2x2 će da ima 2 stolice, i na to će platiti 18 boda mesečno.
Autobusi vec plaćaju 50 bodova i to placa prevoznik za sve autobuse.
Ostali korisnici (video klubovi, servisi, bilijar sale) plaćaju 100 bodova mesecno.

Znači, ta radnja od 2x2 sa 2 stolice će da plati godišnje
12x18x11=2376 dinara
I taj neko dodje da se žali da mu mnogo
:D
Ko nece da plati 2376 dinara za godinu dana muzike, neka stavi slušalice u uši.








Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
A sta cemo sa sportkim kladionicama. Koje ni nemaju radio? Muzika je pustena sa TV ili je trenutno bio kanal na kome je bila muzika? Da li one moraju da plate?
Mozda nisam bio dovoljno jasan. U sklopu jede sporske kladionice kao zasebna firma posluje i kafic. Koji sluzi pice u objektu. U kladionici su televizori koji emituju sportske dogadjaje u vlasnistu sportske kladionice. Udje covek iz sokoja i nalozi da se plati emitovanje muzike? Koje muzike? Nema radio stanice, nicega. Na televiziji je bio spod u toku poluvremena, kao sto je mogla da bude i reklama. Sta ce se desiti ukoliko kafic ne zeli da plati to? Hoce popisati televizore i odneti ili sta? Ugostiteljski objekat mora da plati jer on izadje fiskalni racun, to je obrazlozenje?! Smesno i bezobrazno. Besmislica, uopste ljudi koji se bave time ne razmatraju realne stvari. Da li je nekom muzika osnova za rad i prostor ili ne. Uopste nisam od onih koji izbegavaju placanja, sta vise vrlo sam precizan i odgovoran u tome. Ali ovo je reketiranje.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zanimljiva tema. Tu je i problem toga ko sve te takse moze da naplacuje, posto pored sokoj postoje jos neka udruzenja koja takodje idu i uzimaju novac... Ja na primer imam salon za sisanje pasa, u kome radim sam, pa me zanima kada bi dosli kako bi izveli racunicu da naplate. Stolice nemam, klijenti ostave pse i idu, vrata su zakljucana (zbog potencijalne opasnosti od bekstva) Koliko kosta javno emitovanje radija psima. Pri tom i radio stanice verovatno placaju autorska prava...

Huawei P10
 
Zašto se ne potrudite da pročitate šta sam napisao.

Javno mesto, koje je vaša radnja, salon, ne smeju da puštaju muziku bez odobrenja.
Pravni subjekat, preduzetnicka radnja, etc...
To jednostavno morate da shvatite.
Ovde su ljudi navikli na pirateriju da će proći godine dok ne shvate pojam autorskog prava.

Ko kaze da kladionice ne plaćaju licencu?
Plaćaju fiksnih ~ 100 poena mesečno.

Tržni centri koji imaju ozvučenje isto plaćaju. Svi lokali koje se nalaze unutar tog prostora plaćaju isto, bez obzira što one nemaju zvučnike u svom prostoru.

Radio stanice plaćaju drugu licencu, licencu za emitovanje, koja je mnogo skuplja i ne odnosi se na ista prava artista.

Svi plaćaju muzički dinar, autobusi, etc...
Postavio sam i cenovnik.
Ako je nekoj maloj radnji mnogo 2500 dinara godišnje, onda stvarno nemam reci.

Sve je krajnje Jednostavno.
Ako želite da u svom radnom prostoru slušate muziku, to morate da platite!
To je zakonsko pravo umetnika na zaradu kroz reprodukciju njegovog dela.

Sve je definisano zakonom i imate i cenovnik na sajtu za sve vrste objekata.

Imate i cenovnik za "background music" za delatnosti koje se ne bave uslužnim delatnostima (korporacije, autobuske stanice, saloni... ) ali cena nije nesto mnogo povoljnija.

Ali i frizerski salon i pekara spadaju u uslužne delatnosti, i kao takve podležu drugačijem licenciranju.


Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Da li je mnogo ili malo da plaća 2500 dinara nije bitno, bitno je npr. da li treba da plaća ako pas kojeg šiša sluša muziku?
Napisao si da ako čuju posetioci pekare, nema veze što je muzika puštena u radionici pekare, što bi značilo da ako lokal pored mojeg koji uredno plaća sokoju pusti glasnije muziku pa se čuje i u mom lokalu ja moram da platim?

Autorska prava treba da se plate, ali ipak da se napravi šta spada pod korištenjem autorskih prava a šta ne.

Svakako je rešenje puštati u lokalu Betovena, Šuberta, Gete itd pa tu ne mogu da naplate autorska prava. Barem se nadam da ne mogu.
 
Ako se nalazite jedan do drugog u tržnom centru koji ima centralni razglasni sistem - da

Ako se nalazite na ulici, jedan pored drugog - ne.

Jednostavno svi plaćaju, nema izuzetka. Da li pas slušao ili ne, u tom prostoru se vrši reprodukcija, a taj prostor je javan, i još se bavim usluznom delatnošću.

Jednostavna formula:

Da li reprodukciju vrsim u poslovnom prostoru? Da, treba da platiš.
Da li reprodukciju vrsim na javnom mestu ili u okviru neke manifestacije? Da, treba da platiš.

Koliko treba da platiš utvrđuje sokoj na osnovu kategorije kojoj pripadas , zatim veličine objekta ili broja ljudi...

Muzika koju su pisali bah, betoven ne podleže licenci direktno jer su deo common rightsa. Ali bend koji izvodi tu kompoziciju i koji je snimio plocu/disk koju ti slušaš ima prava na kompenzaciju za reprodukovanje njihovog fonetskog zapisa.

Dakle, isto mora da se plati, jedino ako nemaš snimak iz 1930 godine.

Muzika iz 70, 80 takođe podleže ovoj naplati. Iako je vaš snimak recimo iz 70ih Duran Duran, vi mislite da pošto je pesma stara ne morate da platite?
Ili neka random izdavačka kuća (jugoton) više ne postoji pa ne morate...

Opet greška.
Svi stari katalozi nekadašnjih izdavačkih kuća (back catalogue) su odavno rasprodati drugim izdavačkim kućama, koje sada imaju pravo da naplaćuju royalties.

Sva stara izdanja se ponovno reizdaju, bukvalno svake godine (makar na kompilacijama) , tako da do zastarevanja ne može da dodje.

Jer iako vi slušate kopiju iz 1970 godine, ta pesma je reizdata recimo 2004 na kompilaciji...
Etc...


Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Niko ne spori da li mora sa se plati ili ne. Slazem se da se autorska prava moraju platiti. Ali treba malo preciznije izdefinisati sta su autorska prava a sta ne. Ako je pesma na tv nakon poluvremena to nije moj izbor nego izbor tog tv kanala koji je to pustio. Ja gledam sportsku manifestaciju i ne mogu da se mesam u uredjivacki program kanala. I sada dodje covek i sokoja i kaze aha kod vas se cuje muzika molim da platite. Realno da li je to normalno?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
@v_electro
Zar za baha, betovena itd se ne primenjuje ovaj član zakona?

8. Trajanje autorskog prava

Član 102

Imovinska prava autora traju za života autora i 70 godina posle njegove smrti.

Moralna prava autora traju i po prestanku trajanja imovinskih prava autora.

Sva stara izdanja se ponovno reizdaju, bukvalno svake godine (makar na kompilacijama) , tako da do zastarevanja ne može da dodje.

Zastarevanje će biti po članu koji sam citirao, nema veze reizdavanje.
 
Poslednja izmena:
Jednostavna formula:


Da li reprodukciju vrsim na javnom mestu ili u okviru neke manifestacije? Da, treba da platiš.




Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
Ako drzim koncert da li trebam da platim SKOJU sopstvena autorska prava ?
 
Da.
Ti na tvu možeš da gledaš koji god hoćeš kanal. Možeš da staviš USB i da slušaš muziku.
Isto kao kada bi rekao: ja ne uredjujem program Radija Beograd, ja samo slušam vesti...
Na onom faq koji sam postavio iznad imaš sve lepo objašnjeno, na sve ove nedoumice je već odgovoreno .

Tv stanice i broadcasteri plaćaju drugi vid licenci koje se tiču drugih prava umetnika, i nisu za poređenje. Njima se na osnovu tržišnog udela formira cena, tako da TV Prva placa mnogo veću cenu nego recimo tv Pirot.itd

@zastarevanje
Iako Bah nema prava, bend koji izvodi tu numeru i koji je na nosaču zvuka-ima.
To se zove cover licenca, i po njoj i bend koji je izvodi, kao i izdavačka kuća imaju sva prava za naknadu royalties, usled javnog emitovanja njihovog dela.

Kada delo zastari, to je u principu samo prilika da neki drugi bend uradi cover verziju bez da plaća originalnom artistu, i da to izda kao svoju verziju tog dela.

U tom slučaju, ako slušaš bas tu verziju, moraš da platiš tom bendu, iako prvobitna verzija spada u common rights.


Ne mehanička prava imaju dve strane: izdavačka kuća 50% i artist 50%.
Sve strane se obavezuju da same vrše svoja potrazivanja(uglavnom).
Izdavačke kuće nude svoj katalog tv stanicama, itd, a artist se registruje u sokoj recimo(prs).



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Па написао је да није битно ко је компоновао јер и извођач има право на тантијеме. Зато и Горан Бреговић има права јер је његова група изводила музику а компоновао је како ко.

За спортске кладионице ... па лепо пустиш канал који преноси једну утакмицу и после тога неколико сати музике али ... откуд си ти знао да ће после утакмице да иде музика??

Мислим, кафићи, кладионице и многе друге радње уграђују свашта у цену па је ту и десет музичких динара, не један. Али сви гледају само да зараде.

Питање за кладионице, да ли пиће продају по набавној цени или је у ту цену урачуната и услуга, гледање преноса, слушање музике, столица, грејање ... и свашта?
 
To sto je nesto objasnjeno i/ili jasno, ne znaci da je dobro :)

Da neko placa 2500 jer eto, mali je lokal ali ipak se slusa muzika je samo nacin da se otima novac. Pusti male da porastu, a onda im uzimaj novac. Nemoj odmah da lupas sve moguce takse i da posle se pitamo zasto ne uspeva biznis.
2500 ovo, 2500 ono, 2500 trece... nakupi se 50.000 mesecno. Ne zezam, vec ozbiljno kazem, i to se desava!
 
Ako drzim koncert da li trebam da platim SKOJU sopstvena autorska prava ?
Ne, ali tako bi ostao bez značajnih sredstava. To je sada na artistima da odluče, da li žele da budu deo kolača ili ne.
Svaki koncert se prijavljuje sokoju sa brojem posetioca i brojem prodatih karata(ako se naplaćuju). Organizator je dužan da plati sokoju licencu za taj događaj. Nije na artistu da plaća bilo šta !!!
Kada postaneš deo portfolija, svaki tvoj play na nekoj stanici se plaća. Svaki tvoj koncert je propraćen plaćanjem tvojih prava...
Svaki play na stranim stanicama/televizijama metodom spojenih sudova opet dolazi do tebe...

Ako prijavis da si bend koji svira sopstvene numere, oni mogu da ostanu na tom koncertu, pa kad zapevas Riblju Čorbu organizator će dobiti racun puta broj gostiju...

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
To sto je nesto objasnjeno i/ili jasno, ne znaci da je dobro :)

Da neko placa 2500 jer eto, mali je lokal ali ipak se slusa muzika je samo nacin da se otima novac. Pusti male da porastu, a onda im uzimaj novac. Nemoj odmah da lupas sve moguce takse i da posle se pitamo zasto ne uspeva biznis.
2500 ovo, 2500 ono, 2500 trece... nakupi se 50.000 mesecno. Ne zezam, vec ozbiljno kazem, i to se desava!
2500 godišnje za mali lokal je bila računica.
Ne mesecno
O tome pricam...

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno