Šta je novo?

USB HDD i dalje radi posle safe removal

RazbojNick

Čuven
Učlanjen(a)
05.02.2004
Poruke
5,912
Poena
815
Koristim USB 3.0 Seagate hdd. Kada ga odjavim sa Windows 7, led indikator i dalje svetli i oseća se rotacija u ruci, dakle - još radi, a ne treba.
Probao sam i USB 2.0 i 3.0, integrisane i na headeru, prednje i zadnje portove.
Ploča je AsRock Z97 Extreme4.

Šta bi moglo da bude problem?
 
Koji problem? Safe removal samo pushne write buffers, ne znaci da iskljucuje struju ka uredjaju. Probaj nekada telefon da iskljucis preko Safe Removal, i dalje ce imati napajanje.
 
A zbog čega onda na Ubuntu-u Eject komanda potpuno ugasi disk? Lampica i sam rad (rotacija)?
 
Koristim USB 3.0 Seagate hdd. Kada ga odjavim sa Windows 7, led indikator i dalje svetli i oseća se rotacija u ruci, dakle - još radi, a ne treba.
Probao sam i USB 2.0 i 3.0, integrisane i na headeru, prednje i zadnje portove.
Ploča je AsRock Z97 Extreme4.

Šta bi moglo da bude problem?

Ako USB disk ima takvu funkciju, treba da se ugasi i u Win-u i u Ubuntuu. Probaj program USB safely remove. Koristim ga na Windows 7, kada odjavim neki USB disk, on se ugasi.
 
Piše u dokumentaciji ovog programa koji je imarkovic preporučio, da se jedino u Visti i Sedmici uređaji ne gase kada se ide na Safe Remove. Za njih program ima specijalnu opciju koja treba da se uključi.

S druge strane razmatrajući besplatne alternative, ja sam naišao na HotSwap! koji pri Safe Remove operaciji isključuje diskove povezane na SATA. Može da uklanja i USB uređaje, ali sumnjam da u tom slučaju podržava njihovo gašenje. Za sad imam dve zamerke, može da vraća fleš diskove posle Safe Remove, ali ne i diskove na SATA (moj se zavrti, pa se ubrzo ugasi, kao da je opet dobio komandu za gašenje). Možda tvorac nije zamislio da se "Scan for hardware changes" opcija tako koristi. Druga je da izgleda ne razlikuje HotPlug SATA diskove od običnih, pa treba biti oprezan pri izboru (nisam izgubio nikakve podatke, ali sam morao da započnem višečasovni recheck u qBittorent-u jer nije našao fajlove tamo gde treba; sistemski disk tretira kao not hotswap).
 
Poslednja izmena:
A zbog čega onda na Ubuntu-u Eject komanda potpuno ugasi disk? Lampica i sam rad (rotacija)?
To radi bas zbog telefona, da mogu da se napajaju. Mislim da je do podesavanja "USB charge port", ne mogu da se setim kako se tacno zove - postoji mogucnost da USB daje power i kada je iskljucen komp/laptop i to se softverski podesava.
 
Nazad
Vrh Dno