Šta je novo?

OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,213
Poena
905
Oled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike
kontrast
motion handling
ugao gledanja
nema backlight, dse, clouding, ghosting, blur
dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
input lag van game moda

Oled TV mane:
visoka cena, skuplji proizvodni proces
opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
image retention
low fps content
limited brightness


Qled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike kod LCD TV
VA panel
praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
HDR/SDR brightness
color volume
input lag u game modu

Qled TV mane:
visoka cena
u regularnim prodavnicama cena nenormalna
VA panel, ima backlight
blooming u hdr
 
Poslednja izmena:
Ja kada sam gledao na rtings lik je rekao "kupite koji god je jeftiniji, tolika je razlika" :)
 
Koja je razlika između C9 i B9, neka velika razlika u panelu? Koliko sam ja ispratio trebalo bi da bude samo razlika u procesoru.
od 8-ice, možda i od 7-ice, nema razlike u panelu. tj., svuda je isti kvalitet. ima razlike u drugim stvarima, koje su navedene + "veće" slovo znači i bolje ozvučenje
 
zapravo 6 i 7 serija nemaju razlike sem izrade, od 8me serije su poceli ubacivati bolje procesore u vecim brojevima verovatno da bi dodatno izdvojili jace modele.
 
Ja da javim da sam kupio danas Q85R.

Refleksija mozda bila jedan od presudnih faktora, a ono sto je u radnji definitivno prelomilo je kada sam na C9 pustio neki 1080p film koji sam skinuo sa neta, gde je slika bila “prosecna” dok je na Samsungu izgledala dosta bolje.

Hvala svima na savetina, ako nekom mogu da pomognem nekim iskustvom, tu sam.

Ps. Gde da nadjem i kako da podesim najbolju sliku?
 
sve zavisi koji mod je bio ukljucen kada si pustio film i kakva su podesavanja, samsung zna da prenaglasava boje pa tako slika izgleda lepse i zivlje vecini korisnika iako je netacna. Ali bitno je da si ti zadovoljan, nek te lepo sluzi :)
 
Ako je prica o burn in kao onda sto su nas plasili sa plazmama onda se ne treba opterecivati. Meni je desktop spojen na plazmu 10 godina, jedino sto se primecuje posle 10 god su duhovi od TV logotipa i u predelu gde je titl. To se sve resava anti burn in video klipovina koje sam vrteo prva dve godine i posle nisam u zivotu upalio. A ne verujem da je novija tehnologija toliko osetljivija na burn in od plazme.
 
Ja da javim da sam kupio danas Q85R.

Refleksija mozda bila jedan od presudnih faktora, a ono sto je u radnji definitivno prelomilo je kada sam na C9 pustio neki 1080p film koji sam skinuo sa neta, gde je slika bila “prosecna” dok je na Samsungu izgledala dosta bolje.

Hvala svima na savetina, ako nekom mogu da pomognem nekim iskustvom, tu sam.

Ps. Gde da nadjem i kako da podesim najbolju sliku?

Čestitam i da te služi lepo. Samo bih te zamolio da napises da li ovaj model ima problem sa titlovima (poveća se brightness na celom ekranu kada se pojavi titl) ili je to rešeno? Ovo se uglavnom dešava u tamnim scenama.
 
Trebao si ih pitati da ti puste ta dva filma u mraku, da vidiš kako izgleda :)

Ako negde oled blista to su filmovi. Al svi imamo neki subjektivan dojam šta nam godi oku..

Sent from my EVR-L29 using Tapatalk
 
Čestitam i da te služi lepo. Samo bih te zamolio da napises da li ovaj model ima problem sa titlovima (poveća se brightness na celom ekranu kada se pojavi titl) ili je to rešeno? Ovo se uglavnom dešava u tamnim scenama.

Nisam primetio.
Kada je ukljucen TV ili kada pustim film sa flasha ili?
 
Najbolje rešenje za blooming je da postavite title da bude siv ili transparentan. Znam da Netflix ima ove opcije.
 
Jel uzeo neko novi LG CX? Nesto merkam ovaj 48, deluje mi da ce biti best buy..

Qled koliko videh nesto su usrali, vise se isplati da se uzme Q90R nego noviji Q90/95T.. Ostali uopste ne vredi ni gledati..

Nego klasicno pitanje kako se resava burn in kod nas? To me jedino brine, mada tv bi mi samo koristio za filmove i casual gaming, bio bi ugasen bukvalno 20h dnevno, tako da verujem da ne bi bilo problema, i verovatno bi radio onaj pixel refresh svake nedelje hahaha.. :D
 
Izbegavati ručni pixel refresh sem u slučajevima kad primetite burn in.

Evo i malo objašnjenja kako sve to funkcionišeu pozadini.

The LG OLEDs are set to automatically run a short pixel refresher when the TV is turned off or goes into standby after 4 hours of continuous use. It also automatically runs a full pixel refresher after about 2000 hours of use.
 
Za ovo znam da radi sam.. Znaci da se ne radi ovako na svoju ruku.. Shin sta si uradio? :D

Znaci kod nas u garanciju ne ulazi Burn in, a zamena panela isto, pretpostavljam? Ako se uzme preko Madjara, jos gore cimanje..
 
Za ovo znam da radi sam.. Znaci da se ne radi ovako na svoju ruku.. Shin sta si uradio? :D

Znaci kod nas u garanciju ne ulazi Burn in, a zamena panela isto, pretpostavljam? Ako se uzme preko Madjara, jos gore cimanje..

Ima u oled temi opisano :).
Sto se garancije tice, nekim ljudima sa ovog foruma je menjan panel.
Ako kupis u Madjarskoj, garancija ti vazi i ovde.
Doduse, ponekad budu one promocije gde dobijes 5 godina garancije na tv.
Sumnjam da novi modeli dobijaju burn-in, ali nikada se ne zna...
 
To za garanciju, nema da se diskutuje u ovoj temi. Šverc iz susednih država je isključivo vaš izbor.
 
Nisam ni znao da postoji posebna tema za Oled, sad video.. A za sverc, mislio sam na kupovinu na KP, ne da ja idem po tv u HU. :D
 
Nazad
Vrh Dno