Šta je novo?

OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,213
Poena
905
Oled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike
kontrast
motion handling
ugao gledanja
nema backlight, dse, clouding, ghosting, blur
dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
input lag van game moda

Oled TV mane:
visoka cena, skuplji proizvodni proces
opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
image retention
low fps content
limited brightness


Qled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike kod LCD TV
VA panel
praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
HDR/SDR brightness
color volume
input lag u game modu

Qled TV mane:
visoka cena
u regularnim prodavnicama cena nenormalna
VA panel, ima backlight
blooming u hdr
 
Poslednja izmena:
Rekli su mi juče da pustim 3 puta pixel refresher i ako ne nestane ona mrlja da im se javim. Danas sam im poslao mail.
Nazvace me najverovatnije da dogovorimo vreme kad da dodju i testiraju tv.
Javljam ishod.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
BI, fleke od pregrevanja i sve ostalo na stranu, sad pogledah Sony XF9005 i LG B8 jedan do drugog i smorio sam se ko opanak. Taman sam mislio da sam odustao od oleda kad ono... tek sad razumem ove sto kazu “nikad nazad”.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
jok,nisam ali uopšte u nostalgija priči sem za retro konzole...da se razumemo,nije mi glavni tv,napisah da i ja i pored oleda nisam smogao snage da ga prodam jer prosto analogni signal na dobrom crt-u će uvek da bude bolji nego čak i na oled-u,tj da nema nikad nazad kad porastu apetiti,samo napred (tako da bi ja 32" menjao samo sa onim 36" 1000sl bvm-om ;) ).
 
Zamenili mi oled panel za 20 minuta... znači dva zvučnika, matična koja se lepi na panel pozadi i to je to,cpu je spojen za panel i izgleda da je on jedini logicni razlog lošeg dizajna i prelaska toplote sa procesora na sredini panela tj pregrevanja oled pixela.Serviser mi reče da se namenjao oled panela ali nije rekao koje generacije LGa. Nije ni precizirao razlog prženja u mom slučaju ali je rekao da uglavnom menja panele za klasičan Burn kada ljudi gledaju jedno te isti program sa jakim logoom jer nisu ni svesni da oledu to ne prija.
785cedb30ddd56a81126026a74cbed66.jpg
f5782a7e698800935627ed7077467177.jpg
d3ac4c33edef81264abdcffc2e0f2359.jpg


Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Sto bi bili svesni? Neces gledati omiljeni kanal jer pazis na displej?
Slozicemo se, velika glupost...

...A3...
 
Meni je i dalje neverovatno da neko da tolike pare za oled tv i onda gleda krsh televiziju (i to isti kanal).
Mislim, cemu to...uzmes lepo neki krsh lcd i ne razmisljas.
 
Imaš penzionere koji imaju oled a kući imaju kablovsku sa 10 info programa. Bilo na popustu, svideo im se dizajn i uzeli.( misliš da im je prodavac rekao kakva je oled tehnologija ) Pale ga jednom dnevno pred spavanje da gledaju vesti.
U komšiluku imam takve.
100 ljudi 100 ćudi

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
zaboravljate da 1000e tamo negde,a pogotovo u svedskoj, norveskoj... nije isto kao i kod nas, ali da, opet kupiti oled da bi gledao info kanal ne ide nikako.

fain2 ovo na sredini je cpu nalepljen na panel? Ako je tako onda hbg, one connect box kao kod samsunga.

edit: da ako je cpu ovo sto si obelezio onda je definitivno cpu problem i pregrevanje, zanimljivo da koristis toliko tv,a da nemas klasicni burn in :)

CgxtRg3.png


inace

https://www.youtube.com/watch?v=D9K9oU_VTQ8
 
Poslednja izmena:
Tako je Mare, boljka mog modela je očigledna a to je dizajn tj loše rešenje hlađenja. Kada sam video kako je cpu zalepljen za ekran sve mi je bilo jasno.
Ja toj slici sam panel je okrenut naopako i izgleda vislje ali se inače nalazio baš u centru te mrlje.
Da me posluži jos par godina i ja zadovoljan. Kod mene nema mesta za burn jer se toliko raznoraznih stvari gleda na tvu.
Odličan video 8k vs 4k.

Pitao servisera sta rade sa ovakvim panelima, reciklaža? Kaze nije reciklaža i ne bacaju se. Bio je tajnovit.. šta mogu da rade sa njima? Jel moguć neki način oživljavanja oled pixela? Trebao sam ga pitati da mi ostavi stari panel [emoji2]

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni je i dalje neverovatno da neko da tolike pare za oled tv i onda gleda krsh televiziju (i to isti kanal).
Mislim, cemu to...uzmes lepo neki krsh lcd i ne razmisljas.

Sto govori da pojma nemas kako ide prodaja van Srbije.
Sto bi iko kupovao nesto pored Q i O kada moze bez da oseti da ih kupi?
Oled sada krece od 999e, sta ce biti tek za praznike?
Da ne spominjemo otplatu na rate bez kamate...
 
+1
Klarna :)

Nema kamate, na rate (ne oseti se) i sto bi neko gledao dalje od najskupljih LG OLED ili Samsunga?

Vec u Srbiji je druga matematika
 
Poslednja izmena:
Sto govori da pojma nemas kako ide prodaja van Srbije.
Sto bi iko kupovao nesto pored Q i O kada moze bez da oseti da ih kupi?
Oled sada krece od 999e, sta ce biti tek za praznike?
Da ne spominjemo otplatu na rate bez kamate...

Nemam naravno.
Znam da Holandjani (samo sa njima sam u kontaktu) ne kupuju nista sto im nije potrebno i da iako mogu da priuste sebi sve, brinu i o malim razlikama u ceni.
Opet, mozda su ti ljudi jednostavno skrtice.
 
Poslednja izmena:
Da li je i na B8 isto CPU zalepljen za panel?

na zalost dok se ne javi neko sa osmom ili devetom serijom ili dok neko na tim serijama ne rasturi tv necemo saznati kako je reseno hladjenje kod njih. Ja imam isto seriju 7 preko godinu i po i nemam ovaj problem ali mi tv radi u proseku 5-6 sati dnevno, xeroj87 ima seriju 8 godinu dana sa oko 10h koriscenja dnevno i isto nema problem.
 
Ako neko vec poseduje osmu seriju može sam da skine plastiku i vidi, bukvalno ima 8 srafica koji drže tu plastiku i težina skidanja je u rangu igračke i menjanja baterija . Nema nikakve garantne etikete i sl.
Po intervjujima vidim da je i osma serija B8 sa istom poledjinom kao C7.

https://youtu.be/itCuNMwvE_A

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imaš penzionere koji imaju oled a kući imaju kablovsku sa 10 info programa. Bilo na popustu, svideo im se dizajn i uzeli.( misliš da im je prodavac rekao kakva je oled tehnologija ) Pale ga jednom dnevno pred spavanje da gledaju vesti.
U komšiluku imam takve.
100 ljudi 100 ćudi

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
Penzioneri koji kupuju oled od 180000din?! I tata bi sine da ima takvu penziju[emoji16].

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Nemam naravno.
Znam da Holandjani (samo sa njima sam u kontaktu) ne kupuju nista sto im nije potrebno i da iako mogu da priuste sebi sve, brinu i o malim razlikama u ceni.
Opet, mozda su ti ljudi jednostavno skrtice.

Nisi razumeo. Ne kupujes TV svaki dan. Nebitno koliko vremena provodis za istim i sta gledas ali ako ga gledas, ti zelis da max uzivas sta god gledao zar ne?
Sto je tebi krs sadrzaj, nekom je extra. Dati 1000+ evrica na tv da bi pazio sta i kako gledas je apsurd.
Ni nemci se ne razbacuju sa parama pa opet ne prezaju da daju par hiljada jer kada odmara, on hoce da uziva. Jos kada uzmes u obzir kvalitetan tv sadrzaj...
Skrtarenje na svom meraku i sitnim satisfakcijama ne bih komentarisao...

Ah da, Klarna... ovde je nisam sretao. MediaMarkt ima svoj sistem do 12 rata bez kamate.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno