Šta je novo?

OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,215
Poena
905
Oled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike
kontrast
motion handling
ugao gledanja
nema backlight, dse, clouding, ghosting, blur
dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
input lag van game moda

Oled TV mane:
visoka cena, skuplji proizvodni proces
opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
image retention
low fps content
limited brightness


Qled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike kod LCD TV
VA panel
praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
HDR/SDR brightness
color volume
input lag u game modu

Qled TV mane:
visoka cena
u regularnim prodavnicama cena nenormalna
VA panel, ima backlight
blooming u hdr
 
Poslednja izmena:
pa imaju svi koji imaju qled, jedino resenje je da se iskljuci lokal dimming ali se onda postavlja pitanje svrhe kupovine... video kod drugara zaista uzasno izgleda...
 
Sony koristi istu pricu, ali ona je zapravo vezana za dinamicki kontrast, kako bi se naglasila belina titla, moze se izbeci gasenjem svega i svacega od opcija koje rade boost kontrasta ali se onda opet gubi na dinamici slike.
 
Uzasno znaci da bukvalno ekran kada izadje titl toliko pojaca dinamicki kontrast da su boje isprane umesto da samo pojaca lokalno gde su titlovi, a bela probija i dobija se efekat novogodisnjih sijalica koje se pale i gase, naravno u zavisnosti od brzine smenjivanja titla... tesko da neko to nema jer je problem u algoritmu i za sada ne postoji zakrpa sem da se iskljuci, ali kao sto rekoh koja je onda poenta takvog tv-a...
 
Iii evo malo loše reklame za oled a da nije u pitanju burn in [emoji2]
Pojavile su mi se isprane boje na panelu, na sredini ekrana zelena boja. Citam po netu, dosta njih imaju ovaj problem prilikom probijanja toplote od pozadinskog hardvera. Vidi se na licu ljudi, i sve za zutom bojom poprima oblik zelene.
LG C7 65 star 22 meseca, verujem da je grejanje prouzrokovalo, jer se tv bukvalno nije gasio po ceo dan. Ne smeta puno prilikom gledanja ali samo zato sto znam da je to tu, smeta mi. Pojavilo se pre možda mesec dana ali sam na početku mislio da se tripujem.
Sutra cu videti u radnji sta kažu, zvacu i LG i zadnja mera ako ovi ne reaguju je da zovem privatno osiguranje.
98de59092a5e12f62067f2348c885a8c.jpg
5984cf5f6083d805e0170d0151788fa0.jpg
a4c5ba48c12c5d6c5c7a69a4ace91597.jpg
4469187870a3b5edddbad15656290261.jpg
27910984ca76993bdc45fc0b74d7b771.jpg
748f53f3ebfd240ebfb1c0fb284b7023.jpg
cb124119ed942cf2ed78db50013fdc8f.jpg


Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Meni ovde najtuznije koji kvalitet snimka ti gledas na 65" oled-u :D

Bedak, ali imas jos 2 meseca garancije, reklamiraj to odmah, taman ti mozda daju i nov tv :)
 
hahah fhd neki rip za Yellowstone [emoji2]
Inače uglavnom ide 4K materijal za ono što mi se gleda i ne zuri mi se da sacekam dobar kvalitet. Citam da je rok 3 godine zaštite potrošača ili kako se to već zove na defekt tehnike koja je prouzrokovana proizvodnjom a ne upotrebom potrošača. Videću sutra.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Cimao sam LG support i cekam odgovor. Tu gde se vidi promena boje se tv najviše i greje posle nekoliko sati upotrebe.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Ako si u Svedskoj kupio TV rok za reklamaciju je 3 godine. Pitanje je samo da li je ovo dovoljno za reklamaciju, ili mogu da se vade da radi u okviru specifikacija...
 
Auu.. pa današnji najbolji tv-i su "najgori".
Plazmo, vrati se... :whip:

Zbog cega da se vrati, zbog burn-in? Pa imao sam 5 plazmi , Pioneer, Samsung i Panasonic i svaka je imala poneku ovakvu boljku, ili burn-in ili dirty screen ili banding.
 
Poslednja izmena:
Pa da, Elgiganten je u pitanju. Dali su mi LG ev broj i rekli da mi sigurno izlaze u susret. Kazu da navodno LG ima najbolji suport.Zvao ih, rekli da im posaljem mail sa sve slikama i detaljima i ako tv nije vise od 2 godine star da ce da reše problem bez bil9 kakve naplate ako je u okviru fabrickog kvara. Videćemo sta kažu. I da mi ne reše uzeću od osiguranja i jos dodati na neki veći model, ali sigurno neće više biti oled jer meni tv radi 10 sati dnevno zbog dece i neću više da lupam glavu zbog toga.


https://www.avforums.com/threads/help-green-spot-in-middle-of-lg-oled.2154188/

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Meni radi oko 12 sati dnevno kao monitor i za filmove, serije, igre, 10 meseci bez i tackice.
A pojacao sam boje, hdr se pusta iskljucivo na 100% jacini dioda, komp i sd sadrzaj na 60%...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Moj puni 2 godine u novembru.. možda je to boljka starijih modela preterano grejanje koje se posle par godina ispolji na slici.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Zbog cega da se vrati, zbog burn-in? Pa imao sam 5 plazmi , Pioneer, Samsung i Panasonic i svaka je imala poneku ovakvu boljku, ili burn-in ili dirty screen ili banding.
Ja i dan danas imam Panasonic plazmu i nijedan od problema koje si naveo nisam imao.
Skoro sam uzeo Lg led IPS panel i to ne može da se meri sa plazmom.
Jedino oled može da joj parira ali i on ima svoj boljki.
Nema savršenog TV-a.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Moj puni 2 godine u novembru.. možda je to boljka starijih modela preterano grejanje koje se posle par godina ispolji na slici.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk

da, na onom linku koji si postavio svi su serija 7, izgleda da paneli imaju problem sa tim zagrevanjem elektronike, cudno mi je da na rtings testu nije pokazalo ali mozda je od panela do panela, ne moze biti burn in takav a da ga neko grejanje nije prouzrokovali i kod vecine isti slucaj. Xeroj87 ima 8mu seriju pa mozda zato nema. Moja sedmica jos uvek kao prvog dana ali se ne gleda po ceo dan.

edit: da , malo vise citanja po netu izgleda da je boljka sedme serije, za sada posto osma jos nije prosla toliko vremenski. Ali trebalo bi da ti zamene panel jer je u garantnom roku. Definitivno treba da odvoje elektroniku.

@alister
moj u proseku radi 5h dnevno, vikendom mozda 10h, svaka cast ako nekome tv radi po 15h kako ima vremena da ga gleda :) jedino ako deca najvise gledaju u tv ali za njih nije oled, a opet gaming na oled-u ne moze da se poredi sa lcd-om.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je specificna situacija, da ne objasnjavam sad...a klinac ima TV u svojoj sobi, ali ga skoro i ne gleda, mozda 5h nedeljno ukupno ! zato kida tel. i PC :d
 
Moj puni 2 godine u novembru.. možda je to boljka starijih modela preterano grejanje koje se posle par godina ispolji na slici.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk

Moj b7 ima vise od dve godine, nemam burn-in ni ove probleme sa mrljama, TV radi prosecno 7h dnevno. Ako se pojave, sta je tu je, eto mi razloga da idem na 65-cu :D
 
Meni taman da 2021. kupim C10 :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ko kupuje sada od januara, pa do leta, C/B9 su prava stvar.
Cekam da dodje na komp hdmi 2.1, do tada mi nema poente, a i ovaj B8 se nije ni oladio jos :D

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@fain2daniel
Odlučio sam se za B8 ali sada kada sam pročitao tvoj post, više ne znam šta da radim. I kod mene najviše će puštati crtaće oko 5 do 8 sati dnevno.
Da li B8 stoji bolje što se tiče burn in problema ili ne? OLED ima bolji prikaz slike ali ako posle nepune dve godine mozeš da ga baciš, onda se ne isplati uopšte.
 
Mislim da su samo 2017 modeli imali taj problem pregrejavanja mada ostaje da se vidi kakvi su 8 i 9ta serija po tom pitanju kad napune par godina. Iz suporta mi javili da uradim pixel refresher tri puta i da im se javim. To neće ništa promeniti jer sam već probao. Ne znam sta da ti kažem. Ako je za klince zaobidji oled, mozda bude bolje za koju godinu ali trenutno je rizik da se zezne panel od preteranog korišćenja. My 2 cents.
Moj sledeći tv u dnevnoj neće više biti oled bar ne jos dok klinci ne porastu.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno