Šta je novo?

OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,213
Poena
905
Oled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike
kontrast
motion handling
ugao gledanja
nema backlight, dse, clouding, ghosting, blur
dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
input lag van game moda

Oled TV mane:
visoka cena, skuplji proizvodni proces
opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
image retention
low fps content
limited brightness


Qled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike kod LCD TV
VA panel
praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
HDR/SDR brightness
color volume
input lag u game modu

Qled TV mane:
visoka cena
u regularnim prodavnicama cena nenormalna
VA panel, ima backlight
blooming u hdr
 
Poslednja izmena:
Postavim par pitanja i post se obrise jer ovde niko nije pristrasan ni jednoj marki :) Bez nekih prevelikih objasnjavanja i kao neko ko je isprobao obe tehnologije, nije pristrasan ni jednoj marki i ko poseduje jednu od pomenutih tehnologija realno stanje stvari treba da bude ovako (dok se ne obrise ili dok se oled panel ne doda u oled prednosti :d ) iliti summa summarum:

Oled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike
kontrast
motion handling
ugao gledanja
nema backlight, dse, clouding, ghosting...
nema blur
dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
input lag van game moda

Oled TV mane:
visoka cena, skuplji proizvodni proces
velika potencijalna opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
low fps content
abl


Qled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike kod LCD TV
praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
veca svetlina
color volume u sweet spotu
input lag u game modu

Qled TV mane:
visoka cena za jeftiniji proizvodni proces
u regularnim prodavnicama cena nenormalna
LCD, VA panel (blooming, backlight, uglovi...)

Valjda bi rasprava trebala da se razvija da se objasni sta je koja prednost i mana i da se nabroji pravo stanje stvari (kao sto je zapreceno da ce samsung hejt postovi biti obrisani), a ne da se velicaju qled prednosti i oled mane.
 
Prodavci u dve radnji su mi dali objasnjenje da je burn-in efekat bio kod starih modela. Jedan mi je cak rekao da se to desava samo u radnjama iz razloga sto se televizori gase na osigurace i ne ostavljaju nocu da urade refresh pixela... Sta reci :D :smash:
 
Onda ih pitaš - a jel dajete garanciju protiv burn in-a na nove modele i tu se priča završava :)
Šalu na stranu, sasvim sigurno su noviji modeli unapredjeni po tom pitanju.
 
Poslednja izmena:
svetom vlada cinjenica de je cena = potraznja. Ako dovoljan broj ljudi ne zeli da kupi nesto po jednoj ceni cena ce se korigovati, pod uslovom da nije manja od proizvodne cene.
 
Nazalost, u ovo doba godine cene odu nekih 35% nize u odnosu na inicijalnu cenu, sto se i desilo za 77" sa 10k na nekih 6500$, ne vidim da ce to ici bilo gde nize niti bi dozvolili da udje u zonu ceniranja 65".
 
e nek su se malo pomakli od hisensa. samo je bolje da ne snimaju qled sa strane, pricaju o bojama, a na slici belilo.

kako kaze bench za hisense - svi imaju cetvorojezgarne procesore koji rade savrseno dobro. jeste da poneka aplikacija secka, da odziv kasni, da aplikacija zablokira ili tv mora da se resetuje, mozda fali neka optimizacija ali mi nismo nasli nikakvu zamerku na to :) razumem ja da se od reklame zivi ali...
 
Vec jedno 2 meseca citam/gledam oko ove dileme i jos uvek nemogu da se odlucim QLED ili OLED :/

Da nema tog glupog burn in-a OLED bez razmisljanja, ali snjim... Stvarno ne bih da moram imalo da pazim kako koristim TV on je tu da sluzi mene, a ne ja njega pogotovo kada ga placam 1500+ eur :(

TV koristim kao monitor sto znam da je huge no no za OLED, ajde OK uzeo bi neki monitor i PC upotrebu prebacio na njega.

Ali TV bi i dalje koristio za PC/PS4 gaming, e sada tu dolazi pitanje tog glupog burnin-a. Ja obozavam RPG i grinder igre da igram, recimo Destiny i slicne igre znam da stucem opusteno par stotina sati.
Da li to garantuje da ce biti burnin-a ?
Prvo sam mislio da npr ako igram 5h igru pa 5h se gledaju filmovi/serije da nema sanse za njega. Ali ovde je neko pisao da je kumulativno to, znaci nebitno sto ima pauza ako igram nesto 300+ sati to znaci da ce biti stete ?

Ovaj lik je ucrtao pola Overwatch-u UI-a lol

 
da. destiny koliko znam nema nekih fixnih delova tako da ne bi predstavljalo problem (imas na rtingu call of duty, fifa... 20/4 test i nema burn in), ali za bilo koje druge podelis broj igranja sati sa 5000 i ako dobijes cifru od godinu dve po meni je oled bacanje para za takvu namenu.
 
@MarkoZ
Ne kontam tu racunicu ? Hoces da kazes da posle 5000h dobijas zagarantovan burnin ? Inace kakva namena TV-a nije bacanje para lol ? Naucni rad na njemu ?

Za sta se drugo kupuje TV nego za igranje igara i gledanje filmova/serija ?

Normalnu televiziju ne gledam vise od decenije pa sa logoima nema problema.
 
Kod mene na nedeljnom nivou ja i klinci igramo ps4 sve zajedno sigurno nekih 15-20tak sati. Tako već skoro godinu dana. Za sad ništa. TV se gasi samo nocu tj od 00-07.Nisam nikad povezao pc na njemu jer nemam potrebu. Zadnjih mesec dana samo rdr2 cepam i prošlo mi je kroz glavu da mi je ona mapa stalno na ekranu na istom mestu, može se i isključiti ali to ne radim nikad. Za sad ništa. Ko zna sta je taj lik radio gore na linku da mu se tako zamrlja ekran na sredini. Siguno nisu normalni uslovi korišćenja, pri tome mislim da se oled ne bi trebao koristiti umesto monitora.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Hmm znaci ipak ne bi trebalo da budu rizik igre koje igram po 200-300h :D

Kupovina ce da bude na prolece, mozda do tada najave nove QLED/OLED TV-e pa da vidim da li ih vredi cekati.

Svakako bi voleo da uzivo vidim Samsung Q9NF i LG B/C8, ali kod nas nema sanse da to negde ima izlozeno, a i da ima kontam da bi uslovi bili losi za uporediti :(
 
Ja sam za crni petak baš isao u mediamarkt i elgiganten da kupim nešto.
Video sam izložen Q9F 65ica,daleko je to od lošeg tv-a. Dosta je blizu oleda,jedino kad se gleda iz odredjenih uglova primeti se probijanje ali to je cak i za mene koji sam navikao na oled rekao bih prihvatljivo ali i sa razumnijom cenom naravno. Ne mogu da razumem cenu koja je ista kao i oled plus ogromna reklama 10 godina garancije od burn in-a koja nema veze sa vezom. Ali naravno neupućeni narod pada na to.


Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Zadnjih mesec dana samo rdr2 cepam i prošlo mi je kroz glavu da mi je ona mapa stalno na ekranu na istom mestu, može se i isključiti ali to ne radim nikad. Za sad ništa. Ko zna sta je taj lik radio gore na linku da mu se tako zamrlja ekran na sredini. Siguno nisu normalni uslovi korišćenja, pri tome mislim da se oled ne bi trebao koristiti umesto monitora.

Ja sam igrao jedno 40-50 sati RDR2 tokom 10-tak dana i nikakvih problema nisam imao.
Doduse, ne bih se bas osmelio da igram Street Fighter par stotina sati na tv-u, ali srecom to ni nije opcija zbog input laga.
Za sada nikakvih problema nisam imao, ali se uvek stresem kada mi uleti veliki, crveni youtube/netflix logo.
 
Yea yea bilo bi super kada bi stvarno dobio TV bez mana sa kupovinom QLED-a :D Potencijalni blooming mi je najveca boljka LED-a i sa dobrim FALD-om. Ostalo je sve OK ako se ja pitam, posto uglove gledanja smatram nebitnim, uvek sedim ravno ispred TV-a.


Ovo deluje kao odlicno profi poredjenje, samo da mi je znati sta brblja svaba :D



Npr deo gde testira sa mracnom scenom iz nekog CGI crtanog, na QLED ima dosta black crush-a, a kada ga se resis dobijes gomili blooming-a :(

Al zato u delu gde je veci deo ekrana beo npr loading screen iz Wipeout-a na OLED-u bela postaje siva :(

Svakako obe tehnologije nisu savrsene, kada ce onaj micro led ili kako se vec zove next gen ? Da obe ove tehnologije bacimo u smece :D
 
Poslednja izmena:
da, i sam vidis koliko vise ima detalja na oledu nego na lcd qled, mracne scene, naglaseni osvetljeni delovi, slika deluje svetlije, a kad se pomeris malo u ugao tu tek lcd nema sta da trazi. jednostavno po kvalitetu slike qled ne moze da pridje oled-u, jedino u max osvetljenosti na 100% ekrana ali u realnom radu te scene su veoma retke imas primer u drugoj temi o panelima. micro led se ceka (ja prvi) pa ako stvarno bude bez ikakvih mana, a da kosta kao "normalan" high end tv onda uzimam ali mi nesto govori da ce ili biti sa nekom manom ili jedno 2-3x skuplji od drugih high end.
 
Nazad
Vrh Dno