»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 13 1234511 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 194

Tema: OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

Moderator Avatar korisnika jaksa
        Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.716
      2. Moja mašina
        • CPU: P4 N.wood 3.0 Ghz
        • MoBo: Asus P4C800E-DeLuxe
        • RAM: 2x512MB
        • VGA: Radeon 9800 pro 17" Acer tft
        • HDD: WD Raptor 74GB Maxtor 160 GB
        • OPT: Nec 3500AG Pioner 107D
        • Case: Chieftec BIg Tower/Chieftec 420W
        • SND: SB Audigy 1
      3. OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

Oled TV prednosti:
        najbolji kvalitet slike
        kontrast
        motion handling
        ugao gledanja
        nema backlight, dse, clouding, ghosting, blur
        dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
        input lag van game moda

Oled TV mane:
        visoka cena, skuplji proizvodni proces
        opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
        image retention
        low fps content
        limited brightness

Qled TV prednosti:
        najbolji kvalitet slike kod LCD TV
        VA panel
        praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
        HDR/SDR brightness
        color volume
        input lag u game modu

Qled TV mane:
        visoka cena
        u regularnim prodavnicama cena nenormalna
        VA panel, ima backlight
        blooming u hdr
        Menjao jaksa : 15.11.2018. u 01:18
        Fear no evil

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.716
      5. Moja mašina
      6. Ideja je ovakva - diskutuje se o tehnologijama a moderatori edituju 1. (gornji) post sa faktima koje vi predlažete. Ako zaživi, ide u sticky.
        Menjao jaksa : 12.11.2018. u 15:30
        Fear no evil

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.716
      8. Moja mašina
      9. Razlog zašto ja lično ne bih dao pare za oled:
        https://www.avsforum.com/forum/40-ol...photos-37.html
        Fear no evil

VIP member Avatar korisnika bojsa
        Na forumu od
        Dec 2005
        Poruka
        1.781
      11. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 1800X + Noctua NH-D15
        • MoBo: ASUS X370 PRO
        • RAM: 2 x 8 GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz
        • VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti 3 GB
        • MON: LG 27UD68P
        • HDD: Crucial MX100 512 GB; WD 2TB Green @ Revoltec Alu Guard; Seagate 1TB 16MB
        • OPT: Samsung BluRay Combo Drive
        • Case: CoolerMaster Test Bed
        • SND: Creative GigaWorks T40 Series II; Monster Beats urBeats; ASUS Vulcan PRO, Senheiser Momentum II
        • LAP: Lenovo ThinkPad T440
        • TV: LG 55SK8500; Philips 42PFL5405H/12
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Logitech VX Nano; G500s; CM NovaTouch TKL Canon EOS 7D + Tamron 17-50mm 2.8 VC
      12. Isto, dugo sam se lomio, spremio novac za LG OLED55B8PLA, ali sam na kraju odlucio da ne rizikujem sa burn-inom. Preskupa je stvar da bi se takve gluposti desavale. Na kraju sam se odlucio za 55SK8500. Meni je TV povezan sa tri konzole (PS3, PS4, WiiU) i kompom, a ponajmanje mi sluzi kao TV uredjaj. Evo ga jos uvek nije povezan sa D3, jer me mrzi da ga aktiviram. Samo mi bilo pitanje vremena kada bi mi se pojavio burn in da sam uzeo OLED...

Nije cak ni stvar da li garancija podrazumeva BI ili ne, vec cinjenica da su sve sanse da ce se on kroz par dana, par meseci ili par godina dogoditi i razmisljanje o tome samo bi mi upropastilo uzitak koriscenja. Takav kakav jesam bih stanlo proveravao i razmisljao kako ga koristim, a ne uzivao i eksploatisao ga kao bilo sta drugo sto imam u kuci.

QLED mi izgleda brutalno dok je izlozen u prodavnici i privuce mi paznju sa 100 metara, ali mi se uglovi gledanja, barem ovih jeftinijih modela do nekih 1300 evra ne dopadaju. Nekako mi deluje mnogo uze nego IPS, tj. color shift je izrazeniji dosta.

Tako da sam na kraju odigrao najkonzervativniji moguci potez i uzeo 10bitni IPS koji mi se stvarno dopada. U praksi mi ne smeta nize maksimalno osvetljenje, jer ionako obicno buljim u TV, bilo da igram nesto ili gledam film, tokom noci u mracnoj sobi, pa i ovako moram da smanjujem brightness na oko 80-85% na LG-u. Verovatno bih to radio i sa QLED-om, koji bljesti jos vise, tako da mi vise trebaju bolji uglovi gledanja.

Sta znam, nekih mojih 5 centi...
        Menjao bojsa : 12.11.2018. u 15:55

Member Avatar korisnika shin-bojan
        Na forumu od
        Oct 2004
        Poruka
        7.714
        Ja se posle OLED-a ne bih vratio na obican tv, nema tih para.
        Menjao jaksa : 12.11.2018. u 15:56
        Demographic, gives what you want

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.716
      15. Moja mašina
      16. Fear no evil

Member
        Na forumu od
        Jan 2012
        Poruka
        854
      18. Moja mašina
        • CPU: i7 6700K + Noctua NH-D14
        • MoBo: MSI Z170A Krait Gaming
        • RAM: DDR4 16GB @3000MHz (2x8GB) Kingston Savage
        • VGA: GTX 1080 Ti Gigabyte Black OC
        • MON: ASUS ROG Swift Curved PG348Q & LG D2343 3D
        • HDD: Samsung 840 EVO 250GB + WD(1TB+3TB)
        • OPT: DVD/RW Samsung
        • Case: Thermaltake Urban S71 + CM V850
        • SND: Creative X-Fi Titanium pci-e + Logitech Z-5500
        • LAP: Dell N7110 (i5 + nvidia)
        • TV: LG 55SK7900
        • Ostalo: Logitech Illuminated + MX Master
      19. Aj da se i ja ukljucim ovde malo. Dugo sam merkao OLED, prvo B7, pa sada B8, posle zbog BI sam bio malo vise orijentisan na QLED 8 serije, i na kraju uradio isto sto i bojsa, samo meni je nekako sve to trenutno prelazno resenje, uzeo sam SK7900, po meni best by ako se gleda ulozeno/dobijeno, 55", IPS 10bit panel, 4k HDR materijal izgleda zaista fantasticno.

Na kraju kad se izvaga mislim da je SK serija trenutno zaista safe varijanta, uglovi i color su odlicni zaista, ko nije imao neko vreme TV sa VA panelom tesko da moze da sudi o ogromnoj razlici koja zaista postoji i to nije nikakav mit. To je ujedno i ono sto me na kraju odbija kod QLED-a, iako i dalje razmisljam o njemu.

Dakle sa jedne strane imamo BI kod OLED-a, dok sa druge strane imamo los color/uglove kod QLED-a. Heh! Najbolje bi bilo da imamo panel sa QLED karakteristikama i sub-pixelima ali na IPS panelu.

Member Avatar korisnika fain2daniel
        Na forumu od
        Jan 2006
        Poruka
        2.473
        Sto neko već reče posle oled-a nema nazad to je sigurno.Ja mom LG C7 65 nisam jos našao manu a pegla se sve živo i najmanje gleda tv program.
        Imam Samsung 55 curved uhd mislim da je VA panel, sacuvaj bože koliko probijanja svetla kroz crnu. Prvi i zadnji samsung u mojoj kući. Imam još par lcd fhd sonyja 55' 2012 god. Slika bije taj samsung u svakom smislu.
        Ko zna koja je budućnost oleda ali za sada je po meni najbolji kvalitet slike koje pare mogu kupiti.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
        only fools and horses

Member
        Na forumu od
        Jun 2007
        Poruka
        1.577
      22. Moja mašina
        • Ostalo: se stalno menja :D
      23. Citat Citiram korisnika: jaksa Pogledaj poruku
        pa cak i na tom tvom testu "While the Samsung Q9FN is perhaps the more dynamic performer, particularly with HDR content, the LG C8’s balance, consistency and effortless naturalism see it take victory here by a tiny margin." KOja je cena 55q9fn,a koja npr b7,b8,c8 ovde i preko? Cuo sam i ja mitove o burn in efektu gde su crne trake ili subtitlovi. Evo, ja posle skoro godinu dana aktivnog i svakodnevnog visesatnog gledanja filmova, serija i sta sve (skoro sve imaju crne trake i prevode) nemam nikakav burn in pa bih voleo da vidim neki primer ko ima cisto i zbog sebe da pazim dodatno. Tako da umesto rekla kazala procitanih na internetu najvise od samsung fanboy-a koji nesto tvrde ja bih voleo da vidim dokaz burn in-a crnih traka i prevoda. Zao mi je ako si naseo na pricu ali ionako jos nisi napravio drugu kupovinu, ima vremena Jednostavno OLED i LCD ne mogu da se porede i svako cenovno pozicioniranje lcd-a koje je isto ili skuplje od oled-a je cista pljacka na neznanju ili marketingu bilo samsung ili lg.

samsung kapa dole ima odlican marketing tim koji svojim korisnicima, koji obicno kupuju tv bez glutena, servira pricu da kupci plate vise za losije. Cak je i ime ukrao i tako smo dobili QLED. Vise primera moze se naci ovde https://forum.benchmark.rs/showthrea...-panel-na-TV-u
        I da, lg pandan qledu je nanocell tako da moze i on da udje u pricu. Tu je lg ispao go.no jer 100% ne zeli da izbaci ips fald tv sa dovoljnim brojem zona (200-300 bi bilo idealno, a moze i vise) jer bi time dobio priblizan oled efekat sa dosta manjom cenom, kao sto i samsungov qled koji se prodavao po duplo manjoj ceni kada je izasao nego sada. SK9500 sa svojih 96 zona ima zadovoljavajuci kvaliet ali i dalje nedovoljan, a cenovno je skup. sk90 i sk85 imaju manji broj zona ali i manju cenu.

Posle plazme oled je jedini bezbolan prelazak, a ako ste uspeli da na plazmi posle toliko godina nemate burn in, onda je velika verovatnoca da necete ni na oled-u. A o razmisljanjima sta ce biti posle 10god ne vredi trositi reci jer ce nas do tada naterati da svoj tv(ispravan ili ne, sa burn inom ili bez) zamenimo za neki 16k, SFHDR, 85 inca.

Zaboravio si jos jednu manu qled-a koju nikad nece moci da sakrije - gubljenje boja i kontrasta pod uglovima. prednost oled-a - bolji upscaling i motion handling, nema backlight pa tako nema ni backlight bleedinga, clouding ni ghosting ni dse. to moze da udje u 1. post

@shone i bojsa
        to je ok, ako vec necete da rizikujete onda je ok ali je pitanje da li bi vi vasim koriscenjem tv-a izazvali burn in, a to je u 95% slucajeva ne. Niko od vas ne gleda cnn sa logoom 24h dnevno na max light.

edit: lepo je receno u davnim postovima, mozes da vozis golfa 2, da trosi loz ulje, vozis kroz njivu, po rupcagama, sa jeftinim servisnim odrzavanjima, a mozes da vozis ferarija i da pazis kako vozis pa sad kako se kome vise svidja i kako ko ima mogucnosti. Neko bi izabrao golfa pre ferarija i to je cinjenica. Ali to je kao da sutra naprave golfa sa posebnim filterom za dizel koji ne zagadjuje toliko okolinu i da to nazovu nova tehnologija koju ce prodavati skuplje nego elektricnog teslu. realno ili ne?
        Menjao MarkoZ : 12.11.2018. u 17:26
        UBC- torrent recenzije i pozivnice ł

Na forumu od
        Jun 2002
        Poruka
        5.716
      25. Moja mašina
      26. Nije to "taj moj" test nego test. Nema potrebe polemisati sa mnom.
        Očigledno mogu da se porede, pročitaj test Nanocell ulazi u ovu temu kad ga bude na tržištu.

Plazmu sam imao celih 9 godina, i posle gledanja filma je bio prisutan image retention u predelu subtitlova. Uz LG-jevo saopštenje da je pojave na ekranu koje dovodi do burn imaju kumulativan efekat eto meni razloga za brigu.
        Ko gleda 65" ili 75" kao ja, koji koštaju koliko koštaju, ne bi baš da se igra i rizikuje. Cene u radnjama za qled su nenormalne, ali ima ih i na drugim mestima.
        Menjao jaksa : 12.11.2018. u 18:27
        Fear no evil

Member Avatar korisnika momsab
        Na forumu od
        Feb 2003
        Poruka
        1.053
      28. Moja mašina
        • CPU: AMD FX-8320 + CM Hyper TX3 EVO
        • MoBo: GA-970A-UD3 F7
        • RAM: 2x4GB DDR3 1866MHz Patriot Vyper Black Mamba XMP
        • VGA: ZOTAC GeForce GTX1050 Mini 2GB GDDR5
        • MON: Dell U2412M
        • HDD: SV300S37A/120G, ST1000DM003, WD1001FALS, DT01ACA300
        • OPT: LG WH16NS40
        • Case: LC-Power Pro 970B Vendetta_X + Seasonic SS-620GM + CM R4-S2S-12AK-GP
        • SND: ASUS Xonar U7 / Logitech Z533, SONY MDR-RF810R, Superlux HD668B
        • LAP: HP 14-dk0106nm
        • TV: Hisense H50A6500
        • Ostalo: Logitech: M705 Marathon, C270; CM Storm QuickFire TK;
      29. mana OLED-a je starenje i to neravnomerno. mislim da najbrže stari plavi deo (il' kako se već zove). ovo je kao rešeno ali ćemo to znati tek za najranije 5 godina.

nano cell, nano IPS ili kako se već reklamira, je na tržištu (bio review na benchnark.rs). nisam proveravao kakva je situacija sa cenama i dostupnošću.
        pored Samsung-a, Quantum Dot koristi i Hisense u svojim ULED modelima serije 9 (za seriju 7 nisam siguran)
        Menjao momsab : 12.11.2018. u 18:45
        Жена у кревету и вино на столу никако не смеју да чекају.
        Јер, вино се греје а жена хлади.
        -винолог

Member
        Na forumu od
        Jun 2007
        Poruka
        1.577
      31. Moja mašina
      32. tako je, "qled" imaju i drugi proizvodjaci samo se ne zovu qled pa se qled vesto mesa sa oledom i time pravi veci danak samsungu. nanocell je vec na trzistu, bench je imao test.

Sto bi bilo problem da se gledaju samo vesti, sto bi se posledice manjkavosti tehnologije prebacivale na korisnika?
        Nastavljamo "tamo".
        LG nije negirao manjkavost, cak je vec i upozorio na isti. A ako ga force-ujes onda mozes da ga izazoves. Normalno gledanje vesti nije problem ali kao sto testovi pokazuju ako gledas cnn 24h dnevno na max light onda posle par meseci moze da se pojavi na mestu gdeje logo. Da li samsung garantuje da cu ja imati taj "wow qled" efekat ako legnem na krevet i gledam TV pod uglom? Na onom testu mogu da se porede niko nije rekao da ne mogu, sve dok je q9fn(koji je skuplji od oleda) gleda u sweet spotu i ne u potpunom mraku i mracnim scenama,a cak i tada oled pobedi.

Ja ti kazem ne padaj na provokacije i marketing cesto od ljudi koji rade za konkurenciju ili onih koji ne mogu da ih kupe pa tako izrazavaju svoje nezadovoljstvo. Ja ti navodim moj licni primer i pricam ti kako jeste, da li ces ti kupiti oled ili qled je na tebi. Dosta nas ovde ima oled pa nemaju navedene probleme, eto naveo sam ti skoro godinu dana koriscenja sa titlovima bez ikakvog retentiona. Imas li primer da je neko dobio burn in od titlova? Nesto ne vidim ovde korisnike qled-a da hvale samsung? Ili bilo koji proizvodjac, sony xe90,xe93.. hisense u9... A ako ikada budes uzeo qled 65 inca tek onda ces videti kako se moze primetiti neravnomernost boja i osvetljenja ako sedis blizu ili pod manjim uglom. Savet je da se odaljis od tv sto vise mozes, a da je prihvatljivo.

edit: postujem i to da neko ne voli nesto jer ne pise samsung, samo tada treba reci ne svidja mi se jer nema sljasteci samsung logo na dnu tv-a i to bi bilo ok, umesto da se kaze da losije vredi vise. Da je qled, nanocell, uled ili kako ce dalje da ga nazovu jeftiniji onda bi se polemisalo koji je bolji izmedju njih ali njihov marketing tim i fanboy-i su uspeli da ga promovisu da losije placaju skuplje i da ga mesaju sa novom tehnologijom. Da li je qled nova tehnologija? Ako je qled toliko bolji i superiorniji kad je skuplji zasto samsung ima potrebu za microled-om?

Vidim da si gore u prvom postu za qled stavio VA panel i kao prednost i kao manu, verovatno da bi bilo 3:3 za pozitivne strane Ne polemise se da li je bolji IPS ili VA i jedno i drugo imaju prednosti i mane ali je u ovom slucaju VA panel samo mana Kao sto si za oled napisao samo da nema backlight, a izostavio dse, clouding i bleedeng. Mada si trebao da stavis motion handling za oled jer nema veze sa backlightom. Dakle sem relativno visoke cene (koja u ovom slucaju ne moze biti mana ni za qled ni oled jer kostaju isto pa ne mogu uci u jednacinu qled vs oled, cak je qled i skuplji pa bi njegova mana trebalo biti veca visoka cena,a za oled visoka cena) i burn in rizika OLED gotovo da nema mana u odnosu na lcd tj glavna mana je burn in koji moze, a ne mora da se desi i koji moze ili ne moze nestati jer jos nije dokazano ni jedno ni drugo.

edit2: u drugoj temi poceo neko da pise o rgbw. Slazem se, rgbw nije punokrvni rgb i to se moze videti pod mikroskopom. Kazu da ga iz tog razloga nikad ne bi uzeli. Slazem se i ne treba, treba prisiliti lg da spusti cene tv-a. Isto to treba uraditi i sa samsungom. Dakle primorati ga da spusti cene i vrati ih tamo gde pripadaju umesto da se polemise koji je bolji. Ali ce uvek biti ono ja imam i moje je najbolje, iako je ceo internet proglasio qled fail i obmanu godine kada se pojavio pa je malo sony sa svojim faldom uzeo parce kolaca.
        Menjao MarkoZ : 12.11.2018. u 19:54

Member
        Na forumu od
        Jun 2007
        Poruka
        1.577
      34. Moja mašina
      35. zaboravih da dodam kao edit 3 na edit 1. Dakle da je qled jeftiniji onda bi se moglo polemisati da li se za manje dobije isto ili vise i svaka rasprava bi imala smisla. Ali posto je qled cak neretko i skuplji onda je valjda svima jasno, sto potvrdjuju i svi testovi na netu koji je bolji. Bitno je samo upoznati se sa tehnologijom i videti sta je prednost, a sta mana OLEDa. Dakle za vise ne dobijes bolje sa qled-om, dobijes samo tu cast da ti pise samsung sto mnogi vole, sem mogucnosti burn ina ne postoji ni jedna prednost bilo kog lcd-a. A veruj mi ja nisam pristrasan ni jednoj marki vec za svoj novac hocu ono sto trazim, ako izdvojim najvise za najbolje onda to i ocekujem, a ako mi se nesto ne svidja onda ili vratim ako mogu ili prodam i pljujem na sva usta sto kao sto vidis sa oledom nije slucaj. I slazem se da ako gledate vesti sa logoom 20h dnevno ili ako igrate jednu istu igru sa hud-om 10-20h dnevno svakodnevno da trebate izbegavati oled jer postoji mogucnost da posle par meseci dobijete burn in ili retention. Ostale igre i sadrzaj nisu problem kao sto se vidi na ovom testu

https://www.rtings.com/tv/learn/real...d-burn-in-test

ako nekoga mrzi da otvara link

After more than 5000 hours, there has been no appreciable change to the brightness or color gamut of these TVs. Long periods of static content have resulted in some permanent burn-in (see the CNN TVs), however the other TVs with more varied content don't yet have noticeable uniformity issues on normal content. As a result, we don't expect most people who watch varied content without static areas to experience burn-in issues with an OLED TV. Those who display the same static content over long periods of time should consider the risk of burn-in though (such as those who watch lots of news, use the TV as a PC monitor, or play the same game with a bright static HUD). Those who are concerned about the risk of burn-in should go with an LCD TV for the peace of mind.

Note that we expect burn-in to depend on a few factors:

The total duration of static content. LG has told us that they expect it to be cumulative, so static content which is present for 30 minutes twice a day is equivalent to one hour of static content once per day.
        The brightness of the static content. Our maximum brightness CNN TV has more severe burn-in than our 200 nits brightness CNN TV.
        The colors of the static areas. We found that in our 20/7 Burn-in Test the red sub-pixel is the fastest to degrade, followed by blue and then green.

To see how the results at this 5000 hour point compares to your usage, divide 5000 by the number of hours you watch each type of content per day to find the number of days. For example, someone who plays call of duty or another video game without bright static areas for 2 hours per day may expect similar results after about 2500 days of usage. This corresponds to about 7 years.

We will continue to run this test and collect data, and our stance may change as we obtain more information.
        sto se ovoga tice sto te najvise plasi

The total duration of static content. LG has told us that they expect it to be cumulative, so static content which is present for 30 minutes twice a day is equivalent to one hour of static content once per day.
        Dakle tu se lg ogradio od pojave burn ina tokom vremena ako se gleda isti sadrzaj. Dakle ako gledas jedan te isti logo ili igras istu igru sa istim hud-om svaki dan postoji mogucnost da posle 4-5000 sati dobijes burn in ili retention na tom mestu koji kao sto je receno moze ili ne mora nestati. Pa ti sad podeli broj tih sati i onoliko koliko igras istu igru ili gledas isti logo. Znaci ako gledas isti hud na nekoj igri 30min i sutra 30min to je 1h, ali ako preskocis jedan dan to je vec opet 30min ili 45min ne zna se jos zato je rtings i napisao they expect, ali ako igras istu igru sa istim hud-om 2h dnevno 7godina eto rizika. Ako se ne uklapas onda treba izbegavati oled varijantu. Titlovi ne treba da te plase jer se menjaju svake sekunde i niti imaju isti sadrzaj niti istu duzinu i obicno su bela ili zuta sto ne predstavlja toliku opasnost kao crvena. Ja eto posle godinu dana nemam ni traga. Videcemo znaci za 5-10god kakva je situacija ako do tada kao sto rekoh ne polemisemo da li je bolji glass hologram, 3d qube, 16k sfhdr neki led ili nesto deseto.
        Menjao MarkoZ : 12.11.2018. u 20:39

Newcomers
        Na forumu od
        Aug 2015
        Poruka
        0
      37. Moja mašina
      38. Ja imam jedno prosto pitanje:

Moja supruga i mama gledaju Pink sigurno 2-3h dnevno. Ja gledam SK vikendom sigurno 3-4h. Da li ja treba da izbegavam OLED?

Iako cete verovatno reci gledaj ovog seljaka sto gleda pink, ja mislim da konkretnijeg pitanja nema... Ako je odgovor da treba da izbegavam OLED, onda s oprostenjem, s**** ti se na tehnologiju, pre cu da kupim 55SK8500... Iskreno da Vam kazem samo jedno, niko vise ne pravi niti ce praviti TV koji ce trajati 10 godina... To je bilo nekad, dok nisu svi usvojili najnoviju tehnologiju koja glasi: Ako napravim proizvod koji traje 10 god, dok ja prodam jedan, moja konkurencija ce prodati 3...

Member
        Na forumu od
        Jun 2007
        Poruka
        1.577
      40. Moja mašina
      41. Upravo, ako traje 10god treba ga staviti u muzej po danasnjim standardima.

OLED vise biraju entuzijasti, koji obracaju paznju na kvalitet slike bez opterecenja sa uglovima prilikom gledanja visokokvalitetnog sadrzaja (ne mislim na kanal, koga briga da li je pink, cnn, prva ili neki drugi). Pod tim mislim na fhd visokog bitrejta, 4k filmove i serije, sa sdr i hdr varijantom, kao i 4k hdr igre. TV program (pogotovo nas) je obicno losijeg kvaliteta i ne moze da istakne razliku u slici da bi dovoljno opravdao razliku u ceni (moje misljenje). Mozes da primenis gornju racunicu, pink je roza boja koja nije toliko strasna dok je sk crven koliko mislim (ne gledam sk). Ako uzmemo u obzir da gledas sk samo vikendom onda i ne moze doci do burn ina jer ces menjati sadrzaj tj vise ga neces gledati nego sto ces ga gledati tako da ce pixel shifter, refresh, zatamljivanje logoa i td raditi posao... (racunaj mozda oko 20god do same mogucnosti pojave burn ina ako uopste bude). Sto se tice pinka, ako gledas svaki dan neka bude 3h dnevno to je 5000/3 = 1666,66 dana do mogucnosti pojave burn ina iliti 4,56 godina. Naravno brojka je varijabilna pa tako ako preskocis pink samo jedan dan cifra ce se dodatno povecati (takodje koliko se secam pink ima i reklame koje dugo traju, kao i da logo nije jako crven pa eto dodatnog smanjivanja mogucnosti pojave burn ina znaci da racunamo negde oko 6 -7 godina) ali isto tako ako povecas upotrebu na 4-5h dnevno cifra ce se smanjiti tj vratiti na oko 4 godine za svakodnevno petocasovno gledanje, u tom slucaju ako brojka ne odgovara onda treba izbegavati. Ovo je pod uslovom da je strogo kumulativno (da se sabiraju dnevni sati bez obzira na promenu sadrzaja) posto niko ne zna dakle u najgorem slucaju. Ono sto je bitno je da nakon visesatnog gledanja istog logoa pusti se neki drugi program kako bi se pixeli na mestu gde je stojao logo vise sati osvezili i time produzili radni vek i dodatno smanjili mogucnost.

na predhodnom linku imas test koji se vrti 20 sati dnevno, sem cnn-a koji ima isti logo 20 sati, na tvima koji prikazuju uzivo kanale, fudbal, sport, vesti, igre takodje 20 sati dnevno (isto imaju odredjene vremenski fixne logoe i sadrzaje npr rezultat ili hud koji odgovara tvom pitanju za gledanje pinka) ali sa menjanjem sadrzaja nemaju burn in. Znaci da nije strogo kumulativno ukoliko se menja sadrzaj (ne prikazuje samo jedan isti) tako da bi tvoje gledanje pinka verovatno predstavilo rizik kroz 7-15god za 3 sata dnevnog gledanja ili ne bi uopste ako menjas sadrzaj.

I da se pojavi i da se ne pojavi kao sto rekoh po meni oled, qled, nanocell... ne opravdavaju razliku u ceni u odnosi na mid-range televizore za gledanje obicnog tv programa tj ukoliko se koristi samo za to i svakako je bolje ustedeti novac i kupiti jeftinije. Ali ako neko ima mogucnosti sto da ne... Bar ce upscale i kvalitet slike biti bolji od jeftinijeg.
        Menjao MarkoZ : 13.11.2018. u 00:32

Strana 1 od 13 1234511 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •