Šta je novo?

OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,213
Poena
905
Oled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike
kontrast
motion handling
ugao gledanja
nema backlight, dse, clouding, ghosting, blur
dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
input lag van game moda

Oled TV mane:
visoka cena, skuplji proizvodni proces
opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
image retention
low fps content
limited brightness


Qled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike kod LCD TV
VA panel
praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
HDR/SDR brightness
color volume
input lag u game modu

Qled TV mane:
visoka cena
u regularnim prodavnicama cena nenormalna
VA panel, ima backlight
blooming u hdr
 
Poslednja izmena:
Pa LG u svakom slučaju i bez gledanja video klipa. Samsung odvrnuo saturaciju kao na telefonima[emoji23], a da ne pričam o preosvetljenosti, Dolby vision, Zvuk, ma sve je bolje na LG-ju. Ova kutija od Samsunga je smejurija.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
da, ali za onog ko se razume u sliku. Prosecan korisnik vidi da svetli i sljasti i njemu je lepse i bolje... zato i mogu da prodaju i vise nego duplo skuplje, a u stvari losije. Npr retko ko od prosecnog korisnika ima kalibrisan ili bar doteran cinema/expert mod. Svi uglavnom drze na standard ili zivopisno/vivid... Vole ljudi kad sljasti :) Verovatno gledaju napolju ili direktno pod suncem :)
 
Poslednja izmena:
evo ko misli kako je samsung svetliji, dobar video gde se vrte hdr demoi oba proizvodjaca gde oled vecinom bude svetliji cak i na samsung demo-u tamne scene pogotovo bez bloominga i gubitka detalja zbog backlight-a, a u trenucima gde je samsung svetliji zbog preterane saturacije gube se detalji u slici sto naravno u jako osvetljenoj sobi nista ne znaci i bolji je samsung. Dobar video

https://www.youtube.com/watch?v=MVnU9tJkMnI
 
Jedino što je nerealno je 5% gray uniformity. Šanse da OLED panel na ovom testu nema vertikalne linije i/ili crnije delove ekrana su minimalne. Kažem, na testu, jer se ove mane, ukoliko nisu baš izražene, ne vide u sadržaju, pa su maltene nebitne.

Za razliku od mana LCD televizora, makar bili i vrhunski.
 
evo ko misli kako je samsung svetliji, dobar video gde se vrte hdr demoi oba proizvodjaca gde oled vecinom bude svetliji cak i na samsung demo-u tamne scene pogotovo bez bloominga i gubitka detalja zbog backlight-a, a u trenucima gde je samsung svetliji zbog preterane saturacije gube se detalji u slici sto naravno u jako osvetljenoj sobi nista ne znaci i bolji je samsung. Dobar video

https://www.youtube.com/watch?v=MVnU9tJkMnI
Sve je to ok dok ne odeš do prve prodavnice i pogledaš ih uživo jedan pored drugog. I najveći laici se, čim ih vide, odmah hvataju za OLED.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Jedino što je nerealno je 5% gray uniformity. Šanse da OLED panel na ovom testu nema vertikalne linije i/ili crnije delove ekrana su minimalne. Kažem, na testu, jer se ove mane, ukoliko nisu baš izražene, ne vide u sadržaju, pa su maltene nebitne.

Za razliku od mana LCD televizora, makar bili i vrhunski.

ovde nema 5% test vec 50% test, sve iznad 6-10% za grey uniformity banding je maltene neprimetan. Cak i najbolji oled danasnjice gz2000 ima banding na 5%.
 
Poslednja izmena:
I've been looking for a new tv...so LG sent me two, to compare and pick...
LG, savage move, checkmate in 8 minutes and 20 seconds :D

A sto se videa tice, covek objasni sustinu bolje nego 3 profesionalna reviewa :)

Problem kod profesionalnih recenzija je sto se fokusiraju na sve zivo, pa onda neke nebitne gluposti ispadnu jednako bitne kao stvari poput kontrasta i problema sa dimming zonama i jako velikim ogranicenjima LCD tehnologije.
Da ne pricam sto su meni trebali meseci da se upoznam sa svim terminima i sta sve to zaista u realnosti znaci, a generalno sam jako zainteresovan za tehniku...sta onda prosecan korisnik da pohvata od tih recenzija, samo mu se zavrti u glavi i zapamti 2 od 30 stvari i onda na osnovu toga formira cesto pogresno misljenje.
 
Poslednja izmena:
MicroLED je super ali je nažalost oko 5 godina daleko od "običnih potrošača".
 
Šta ono beše razlog za prestanak proizvodnje plazma tv-a? Zagrevanje i velika potrošnja struje? Da li bi bilo moguće proizvesti UHD plazma tv od 55"?
 
Олед троши колико и плазма а и греје се. Наравно да би успели али неко прорачунао да ће више зарадити јефтинијим али и инфериорнијим лцд тв.
 
pa oled ne trosi, jer mu potrosnja varira od sadrzaja, pri max potrosnji trosi oko 100w ja mislim jer je ogranicen sa abl-om ali da, zna i da se ugreje. Plazme bi bile preglomazne, lcd jer ih je lakse proizvoditi.
 
65" trosi u pikovima i vise od 300W. I to podesen na samo 30% OLED light. Skroz zut ekran ga razbija.

100% provereno jer mi je zakacen na UPS.
 
to je onda dobro jer su smanjili abl :) bas cu da proverim koliko na zutom povlaci b7 samo sto je moj 55 inca pa ce verovatno biti i mnogo manje ali kazem to je peek, u tamnim scenama moze da trosi i manje od 50w jer se pixeli gase. Kada se sabere prosek tu je negde 100-150w max.
 
Oled ne trosi kao plazma, odakle vam to?
Konkretno, 111W trosi 55c9, dok recimo Samsungov lcd 55q90r trosi 153W.

215ac95db0830f77943d0e25ae399512.jpg
5df3bbb9c9fa96c2ee9e1a8ef6ee7b2e.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Имам нешто као мерач потрошње струје у ватима, амперима, херцажа струје итд. Плазма 50" када се просечно гледа троши 92 вата (тв програм, филм), када пустим белу боју потрошња оде на 265 вати.
 
Имам две плазме 42PX8ES и 50ST50, мања је старија и више се греје а исто троши струје као и млађи модел.
 
Имам две плазме 42PX8ES и 50ST50, мања је старија и више се греје а исто троши струје као и млађи модел.
Ja imam istu 50ST50 i troši 200-220w u zavisnosti od scene.

Ovo su trenutne potrošnje u zavisnosti da li je televizor upaljen ili nije.
2ec608d6ff1822c2b108acdff0924182.jpg

8bf6a85770464fcc2e5dfef84c4525f5.jpg


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Neće OLED nigde da nestane, možda samo trenutna izveda koju koristi LG. Samsungova QD-OLED varijanta se razvija punom parom.

A kad se micro-LED omasovi onda će biti nebitno. Najbitnije je da LCD konačno bude zamenjen tehnologijama sa tačkastim izvorima osvetljenja, sve ostalo su nijanse. :)
 
Nazad
Vrh Dno