Šta je novo?

OLED i QLED - razlike, prednosti i mane

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,213
Poena
905
Oled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike
kontrast
motion handling
ugao gledanja
nema backlight, dse, clouding, ghosting, blur
dostupan u regularnim prodavnicama po relativno ok ceni
input lag van game moda

Oled TV mane:
visoka cena, skuplji proizvodni proces
opasnost od pojave burn-in efekta, proizvodjači ne daju garanciju
image retention
low fps content
limited brightness


Qled TV prednosti:
najbolji kvalitet slike kod LCD TV
VA panel
praktično ne postoji opasnost od burn-in efekta
HDR/SDR brightness
color volume
input lag u game modu

Qled TV mane:
visoka cena
u regularnim prodavnicama cena nenormalna
VA panel, ima backlight
blooming u hdr
 
Poslednja izmena:
da, sa time se slazem, da daju vala daju ali su totalno neobavesteni i tehnicki nepismeni, samo je bitno da znaju da je najbolje. To sto je nekome omiljeni kanal fox news nije greska oled tehnologije, oled se upravo i kupuje zbog uzivanja i kvaliteta. Ja gledam tv ukupno mozda 2-3h dnevno ali zato kad gledam hocu da gledam kako treba...

@antara
penzioneri kod daniela skoro i da ne znaju sta su dinari ;)
 
Poslednja izmena:
Cek, a sto da bude tehnicki pismen i obavesten?
Udjes u spec radnje, svi modeli su izlozeni sa cenama, svaki mozes da cackas i podesavas, doneses svoj medij ako hoces i probas, sa sitne detalje je tu prodavac sa tehnickim podacima... u krajnjem slucaju imas 30 dana da vrnes bez objasnjenja ako ti se ne svidi + sve pogodnosti kupovine... pa naravno da se kupuju...
Prvo ciljao q pa sada oled 55" ali zena ne da nikako da se menja led samsung jer je navikla na njega...
Cekam da odapne :)

...A3...
 
samo zameni i stavi nalepnicu samsung :d hteo nesto drugo da kazem al je malo crnjak :-devil-:

slazem se, zato sam i rekao bitno da znaju da je najbolji, sto i vide. I sreca da su se omasovili pa sada znamo za kojekakve mane koje ce nadam se ispraviti :D a kod njih bar garancija ide glatko. Ali mi je i dalje smesno to kao hebt daju soma evra, a ne gledaju ili ne znaju ili ne treba im. Pa mnogo mnooooogoo vise ljudi daje za mobilne telefone isti novac (vise/manje), a koristi samo pozive i poruke i sto je najgore obavezno se menja svake godine eventualno dve.
 
Poslednja izmena:
Nisam ali ces mi objasniti pa cu znati...
 
Pa da odapne, tv ili žena :D
 
:) podrazumeva se da je tv u pitanju, koji nece jos dugo posto pripada onoj falicnoj seriji gde se pojavljuju fleke na ekranu zbog loseg lepka...

...A3...
 
Ako neko vec poseduje osmu seriju može sam da skine plastiku i vidi, bukvalno ima 8 srafica koji drže tu plastiku i težina skidanja je u rangu igračke i menjanja baterija . Nema nikakve garantne etikete i sl.
Po intervjujima vidim da je i osma serija B8 sa istom poledjinom kao C7.

https://youtu.be/itCuNMwvE_A

Ufff uffff ufffff stvarno mislis da ce neko tv od preko 1000e da otvara samo da bi video gde je procesor i kako je postavljen...?
Bi li ti?
Razumem da je predlog iskren i dobronameran ali je nerealan...

Nisi razumeo. Ne kupujes TV svaki dan. Nebitno koliko vremena provodis za istim i sta gledas ali ako ga gledas, ti zelis da max uzivas sta god gledao zar ne?
Sto je tebi krs sadrzaj, nekom je extra. Dati 1000+ evrica na tv da bi pazio sta i kako gledas je apsurd.
Ni nemci se ne razbacuju sa parama pa opet ne prezaju da daju par hiljada jer kada odmara, on hoce da uziva. Jos kada uzmes u obzir kvalitetan tv sadrzaj...
Skrtarenje na svom meraku i sitnim satisfakcijama ne bih komentarisao...

Ah da, Klarna... ovde je nisam sretao. MediaMarkt ima svoj sistem do 12 rata bez kamate.

Apsolutno.
Proiblem je sto experimentisu s potrosacima tokom upotrebe robe (ne samo tv vec svega) jer je tako jeftinije (mozda) a onda mi trpimo...

Cek, a sto da bude tehnicki pismen i obavesten?
Udjes u spec radnje, svi modeli su izlozeni sa cenama, svaki mozes da cackas i podesavas, doneses svoj medij ako hoces i probas, sa sitne detalje je tu prodavac sa tehnickim podacima... u krajnjem slucaju imas 30 dana da vrnes bez objasnjenja ako ti se ne svidi + sve pogodnosti kupovine... pa naravno da se kupuju...
Prvo ciljao q pa sada oled 55" ali zena ne da nikako da se menja led samsung jer je navikla na njega...
Cekam da odapne :)

...A3...

^ Nije ni svestan sta je napisao :D

Pa da odapne, tv ili žena :D

:) podrazumeva se da je tv u pitanju, koji nece jos dugo posto pripada onoj falicnoj seriji gde se pojavljuju fleke na ekranu zbog loseg lepka...

...A3...

CCCCC, crni duke, nemoj da ti zena ovo vidi, nece biti "podrazumeva se" da je ne znam kako dobra...
Inace ime zena pravo, sto bi menjao skoro nov tv (2-3g je novo), ne rasipaj vec stedi dok ima... ;)[/I]
 
Poslednja izmena:
Ja bih realno jer je to za njihovo dobro da znaju da li mogu da ga ostave uključenog 24/7 ili da smanje upotrebu. Kao što sam i rekao,jednostavnije ne može biti. Čudno da se na netu nigde ne može naći taj info. Iako je relativno nov model.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Zeho, bolju suprugu nisam mogao naci, cim me trpi skoro 20 god :)
Inace je tv 5+ god star.
Ne prave se vise kao nekada da traju 10+ god niti ima smisla kako napreduje tehnologija.


...A3...
 
Eh ti kupci neznalice.. Kupe televizor i zamisli gledaju televiziju na njemu... biser u rangu pogrešnog držanja telefona sa jabukom na poleđini :trust:

šta fali jabuci, to je najbolji boljšiji najjači das beste telefon ikada i sve ostalo ne valja u rangu samsunga :-devil-: :d


@daniel
pa plaše se ljudi jednostavno. A ono sto me najviše čudi je da nema te pojave na rtingsovom burn in testu, a tv radi 20 sati dnevno svaki dan. Mada ima tek godinu i po...
 
Eh ti kupci neznalice.. Kupe televizor i zamisli gledaju televiziju na njemu... biser u rangu pogrešnog držanja telefona sa jabukom na poleđini :trust:

Na svakome je da izvaga da li mu je bitniji kvalitet ili komoditet.
Za veliku vecinu ljudi, lcd je mama. Nema problema, a slika je (za njih) dovoljno dobra.
Ovo je tehnicki forum, mi smo ipak druga raja.
 
Na svakome je da izvaga da li mu je bitniji kvalitet ili komoditet.
Za veliku vecinu ljudi, lcd je mama. Nema problema, a slika je (za njih) dovoljno dobra.
Ovo je tehnicki forum, mi smo ipak druga raja.

Ovde se baš pričalo o velikoj većini. Nešto si pobrkao. A ti ako si smatraš da je komoditet gledati televiziju na televizoru, samo napred. Korporacije jedva čekaju takve.
 
Ovde se baš pričalo o velikoj većini. Nešto si pobrkao. A ti ako si smatraš da je komoditet gledati televiziju na televizoru, samo napred. Korporacije jedva čekaju takve.

Druze, ja tebe uopste ne razumem. Oled ti ne radi posao, super, kupi qled i uzivaj.
Ja licno gledam televiziju sat-dva dnevno, ako i toliko.
TV sam pre svega kupio zbog 4k/hdr sadrzaja i trudim se da ga sacuvam koliko je to moguce (izbegavam recimo da drzim dugo youtube ili netflix logo na ekranu, vodim racuna o tome da li igram 4-5 sati igru koja ima staticni hud i slicno).

Razumem da neko hoce da kupi tv i ne razmislja o potencijalnim problemima. To je skroz ok, ako si rad da snizis kriterijume glede kvaliteta slike.
Ja vise nisam. Sutra da dobijem burn-in, kupicu c9.

Ni ovaj deo sa korporacijama mi nije jasan.
Hoces da kazes da LG namerno ne zeli da sredi problem sa burnin-om ili da bi trebalo da uvazava garanciju?
 
Poslednja izmena:
Pa svesni su problema cim daje takve izjave serviser. Posto nisu nista menjali po tom pitanju, ocigledno im odgovara ovako.
Kolika ti je garancija na tv?

...A3...
 
Ok. To je tvoja percepcija. Svestan si rizika koji si preuzeo, ne smeta ti da se cimaš na pojavu crvenog logoa, da izbegavaš određeni tip sadržaja itd. Razumljivo.
Meni je zasmetala ta konstatacija da prosečan kupac treba da snizi svoj kriterijum i da ne gleda televiziju jer LG ne daje garanciju na takav obrazac korištenja.
 
Pa svesni su problema cim daje takve izjave serviser. Posto nisu nista menjali po tom pitanju, ocigledno im odgovara ovako.
Kolika ti je garancija na tv?

Godinu dana valjda. Iskreno ni ne znam, moguce da je vec istekla.
Ljudima preko je lakse, dokupis dodatnu garanciju koja ukljucuje i burnin zastitu i ne razmisljas.

Ok. To je tvoja percepcija. Svestan si rizika koji si preuzeo, ne smeta ti da se cimaš na pojavu crvenog logoa, da izbegavaš određeni tip sadržaja itd. Razumljivo.
Meni je zasmetala ta konstatacija da prosečan kupac treba da snizi svoj kriterijum i da ne gleda televiziju jer LG ne daje garanciju na takav obrazac korištenja.

Drugar kupio c8 cim je izasao, zena samo gleda pink po ceo dan. Za sada nema problema, ali sam siguran da ga zbog same tehnologije burnin kadtad ceka.
Ne mislim da bi kupac trebalo da snizi kriterijum, ali bi pre kupovine trebalo da bude obavesten o rizicima.

Mislim, oled je za mene (osim high end qleda koji kostaju nekoliko puta vise) trenutno jedini izbor.
Ali daleko je to od idealnog tv-a.
 
Kada bi ovu temu čitao neko ko se uopšte ne razume u materiju, pomislio bi da jos nije vreme za kupovinu TV-a.

Послато са SM-T510 уз помоћ Тапатока
 
Ok. To je tvoja percepcija. Svestan si rizika koji si preuzeo, ne smeta ti da se cimaš na pojavu crvenog logoa, da izbegavaš određeni tip sadržaja itd. Razumljivo.
Meni je zasmetala ta konstatacija da prosečan kupac treba da snizi svoj kriterijum i da ne gleda televiziju jer LG ne daje garanciju na takav obrazac korištenja.

jeste da cnn ili fox news ili tako nesto spada pod "televizijom" tj tv programom ali taj koji gleda samo to po ceo dan on moze i radio da slusa, tv mu ne treba. Prosecan kupac snizi svoj kriterijum svakako, bilo da kupi losiji qled po istoj ceni ili kupi oled i mora da menja kanal, zamisli, da menja kanal, strasno.
 
Preterujete sa tim burn in-om. Ako se desi jednom u par hiljada primeraka ne znači da će se desiti svakom. Lepo garancija pokriva burn in a za tih 5 godina ćete sigurno kupiti veći i noviji model.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nisam siguran da pokriva garanicija kod nas, u EU verovatno da da.
 
Za LG znam da ne prihvataju u nemackoj

...A3...
 
Pozdrav ja koristim LG 55B7 oko 16 meseci primetio sam da mi se kod nekih scena pojavi neka linija danas mi padne napamet da istestiram i evo rezultata da li ovo mogu reklamirati?
Inace tv se koristi dnevno mozda 8 sati plafon sve gledam preko cf modula ili eon-a ovo sam mozda primecivao od samog početka , ali nisam pridavao znacaj.IMG_20191006_174532.jpgIMG_20191006_174624.jpg

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
mislim da mozes jer to nije butn in vec defekt proizvodnje sedme serije, neki imaju neki ne, takav model je bio i na rtings testu pa su lg serviseri zamenili panel ili elektroniku ne secam se.
 
Odlučio sam ipak jos da sacekam da iskoristim tu garanciju što duze.
Juče je to počelo jako da me nervira kada sam gledao Djokovića i oko samog terena su bile sve crvene reklame i bas se primecivalo i kada se igra tenis na šljaci.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Istestirah malo moj TV sinoc - nema za sada nikakvih problema. Godinu i po je star.
Jedina mana mu je vrlo blagi near-black (5%) banding.

Poceo sam da merkam 77" :)
 
I've suffered burn in from Rocket League (the gas meter and the "ball cam" indicator, which I didn't realize could be switched off) purely from playing it in HDR. I probably played the game on average 6 hours a week.

No other games that have static huds have caused burn-in, but no other games that I play are HDR. Once I exchange the TV (bought an extended warranty), I'm going to be suuuuper careful not to play any games in HDR that have static HUDs.

Sreca pa kablovska nije HDR :)
 
Nazad
Vrh Dno