Šta je novo?

Da li na noviji laptop moze da se instalira Windows 7?

earthrealm

Cenjen
Učlanjen(a)
09.12.2011
Poruke
102
Poena
169
Razmisljam o kupovini nekog laptopa namene za gledanje filmova, youtube, internet... a procitao sam na par mesta da na novije laptope vise nemoze da se instalira win7. Da li je to istina?

Konkretno gledam ovaj laptop - link "Laptop HP 15-rb003nm 15.6"AG,AMD DC E2-9000e/4GB/500GB/AMD Radeon R2"

Plus sto izgleda da laptopi se vise neprave sa CD citacima (opticki uredjaj) pa da li cu uopste moci da istaliram svezu kopiju windows-a 7 sa USB-a
 
Razmisljam o kupovini nekog laptopa namene za gledanje filmova, youtube, internet... a procitao sam na par mesta da na novije laptope vise nemoze da se instalira win7. Da li je to istina?

Konkretno gledam ovaj laptop - link "Laptop HP 15-rb003nm 15.6"AG,AMD DC E2-9000e/4GB/500GB/AMD Radeon R2"

Plus sto izgleda da laptopi se vise neprave sa CD citacima (opticki uredjaj) pa da li cu uopste moci da istaliram svezu kopiju windows-a 7 sa USB-a

Sama instalacija nije problem i prilicno sam sigran da bi ista prosla. Problem je podrska, odnosno drajver
https://support.hp.com/rs-en/drivers/selfservice/hp-15-rb000-laptop-pc/20270085/model/20270605

Koliko vidim, istih nema za win7

Postoji sansa da bi mogao da nadjes drajvere od drugih laptopova koji bi radili. gpu drajver je svakako ati, mrezni bi trebao da radi i genericki... ali ne mora da znaci da ce da moze.
 
Sto da ne, ako je samo za osnovne potrebe, a cena do quadcore-a je pozamasna? Primarno gledas ekran (ako neces koristiti preko TV-a ili monitora iskljucivo) i zvucnike (ako neces koristiti externe).
Doduse, tesko da ce pustiti neke ozbiljnije ripove.

Koliko vidim sa HP linka, sve su RealTek/Intel/AMD driveri, a svi oni postoje i za W7. Najbitnije je da grafika i Intel chipset/USB3 driveri postoje za njega, cak i da ne rade audio/network, moze da se sredi preko uSB dongle-a :D

Salu po stranu, ovo sve izgleda da postoje i driveri za W7. U sustini ako ti koristi za gledanje filmova, ne moras ni da ides na w7. Ali ako ti W10 boje/fontovi smetaju kao meni, onda te skroz razumem :( Ja jedva na XPS15/4K, Zbooku i MBP-u mogu da gledam W10, i to jedva, uz goooomilu svih mogucih tweakova.


Ako ces gledati preko nekog TVa/monitora, mislim da u tom rangu mozes bolje proci sa nekim vecim tabletom! Porazmisli sta ti sve treba, da li bi tablet zavrsio posao. Danas tableti mnogo bolje se snalaze sa video-om od slabih racunara. A za 250e mislim da ces lako naci, ako nista drugo neki stariji/polovan odlican na KP, sa mnogo boljim ekranom od toga laptopa.


EDIT: Ne znam kakav je AMD E CPU u ovom prvom laptopu, ali u ovom sto je Zekovic predlozio je Intel N, koji je bas slab.
 
Poslednja izmena:
Onda iskreno predlazem tablet ;)
 
Intel Pentium ili Celeron ili i3 ti dodju kao da uzmes Pentium - Pentium III ili Pentium IV :)
Bez sale tableti mogu mnogo vise da poguraju za video/YT/surf nego ti procesori i grafike koje bi isle uz njih. Pa cale koristi LEnovo A7-10 Adam tablet i on se manje muci sa svim tim nego moj i7-740QM/GT330 laptop.
 
Meni Intel Celeron B815 iz 2011 godine pusta full hd na youtube a kamoli pentium , Intel Pentium N4200 moze sigurno i 2k klipove na youtube da pusta.
 
Ajde pusti ovaj klip uz ukljucen Stats for Nerd i daj screenshot:
https://www.youtube.com/watch?v=LXb3EKWsInQ

Moj i7 ne moze da ga pusti na 4K60fps, a i na 3K stuca dosta. FullHD60fps moze, ali radi skoro 100% CPU.
 
Poslednja izmena:
nije stvar u sirovoj snazi cpu-a (tj može da bude ali nije poželjno) već u video dekoderu/kad je isti loš (star) ili ne postoji.

dosta tih cheapo ili nema nikakav ili par sad već zastarelih formata,i onda sve radi preko cpu-a.tableti nisu toliko matori (kao i fonovi) zato imaju hardverske enkodere i jedu 1080p i jače.naročito qualcom.

intel bi trebao da bude dobar od koliko se sećam haswell-a,sad dal' stavljaju full hardverski enkoder na n i celerone nisam siguran,srećom nisam morao odavno da se patim sa takvim rešenjem.q serija (oni 15w lemljeni kvadovi na itx pločama) rade savršeno,sumnjam da stavljaju tu a ne bi na laptop čip ma kako jeftin bio.

amd je još bolji ali treba naći pravi drajver.pun dekoder je tu od turion generacije,kamoli ovo novije sa gcn arhitekturom,to ako ne jede video nije dobar drajver stavljen.
 
Hvala na informacijama. Vidim ja da je to sve komplikovano i pitanje da li ce raditi. Win10 nedolazi u obzir. To je apsolutno spyware https://www.bitchute.com/video/PMf5dOlkN6RJ/

Nudi mi drug neki jaci polovan laptop koji njemu sve radi sa windows 7, uzeo bih to od njega ali je ekran zagreban na par mesta sto me iritira. Da li na laptopu moze da se kupi i zameni novi ekran? Nisam do sada imao iskustva sa laptopovima pa nisam siguran.
 
Na svakom laptopu moze da se instalira Windows 7, drajveri idu peske (ako ih nema na sajtu proizvodjaca) po Hardware lds i mogu se pronaci odgovarajuci koji ce da rade.

A sto se tice ekrana moze se naravno zameniti sa odgovarajucim polovnim ili novim (Kinez)
 
Hvala na informacijama. Vidim ja da je to sve komplikovano i pitanje da li ce raditi. Win10 nedolazi u obzir. To je apsolutno spyware https://www.bitchute.com/video/PMf5dOlkN6RJ/

Nudi mi drug neki jaci polovan laptop koji njemu sve radi sa windows 7, uzeo bih to od njega ali je ekran zagreban na par mesta sto me iritira. Da li na laptopu moze da se kupi i zameni novi ekran? Nisam do sada imao iskustva sa laptopovima pa nisam siguran.

Sta ti nudi polovno , daj nam link do laptopa da vidimo sta ima u njemu.
 
Moze, ali dobar ekran, a ne samo kineski.compatible su skuplji od polovnog laptopa.
Orchard, muslis u integrisanom IGP ili da u samom CPU imaju decodere?? Q serija ima IGP, od Haswella mislim svi, i takve stvari gricka, ali cpu mislim da nije dobar za 4k YT recimo.
 
Koliko kosta zamena novog monitora ili da li je bolje da kupim posebno monitor za njega, i tastaturu i posebno mis
 
Nemam neku potrebu za laptopom ali sve sam mislio bice mi jednostavnije nego da kupujem desktop racunar plus monitor... pa kad vec kupujem novo...
Ako ti bas i ne treba mobilnost koju laptop pruza, onda nema mnogo smisla trositi novac na racunar sa slabijim performansama, manjom tastaturom i manjim ekranom. Uz sve to, desktop se lakse odrzava i upgrade-uje.
 
Ako ti bas i ne treba mobilnost koju laptop pruza, onda nema mnogo smisla trositi novac na racunar sa slabijim performansama, manjom tastaturom i manjim ekranom. Uz sve to, desktop se lakse odrzava i upgrade-uje.

Imas da mi preporucis neki desktop da sve izadje maksimalno 300evra, znaci netreba neke budzevine, nije za gaming, recimo da je minimum da povuce youtube 1080p. AMD preferiram od intela

Evo link do konfiguracija raznih https://www.winwin.rs/racunari-i-ko...ktop-racunari-bez-os.html?dir=asc&order=price
 
novije sve je integrisano u cpu,samo amd do apu-a nije imao integrisano rešenje u cpu-u.nvidiju ne pominjem pošto sumnjam da iko forsira video na dgpu.

suština priče je ako je do videa i akceleracije treba prvo istražiti i ispodešavati,ovo modernije ne bi smelo da ima problem.naravno nešto matoro tipa nehalem,c2d će ići na softver i tu je mnogo teža situacija nezavisno za sirovu snagu procesora.
 
Sta podesiti?:) Pustis onaj link, ako radi, radi, ako ne nista.

Cel i Pent mislim da uopste nemaju iGPU, tako da i ne vidim kako bi imali accelerated decoding.
 
Normalnom coveku za kucnu upotrebu nije potreban 4k na 60fps ne treba se time opterecivati.
 
Meni FullHD ne treba, ali vidim teme gde cimaju za 4k60, a mozda i OP hoce :)
 
Meni FullHD ne treba, ali vidim teme gde cimaju za 4k60, a mozda i OP hoce :)

Ma standardan youtube je dosta 1080p rezolucija ili cak 720p je dosta.

Nego uzecu ovaj laptop sto mi drug nudi(nije mi niko napisao da li je to dobro, mislim da je jeste), gore sam stavio link koji je, a povezati normalan mis, tastaturu i monitor pa ce u sustini biti kao normalan desktop racunar.
 
Imas da mi preporucis neki desktop da sve izadje maksimalno 300evra, znaci netreba neke budzevine, nije za gaming, recimo da je minimum da povuce youtube 1080p. AMD preferiram od intela
AMD 2200G
B450 ploca
8GB RAM

Kad dodas kuciste, napajanje, disk(ove) i periferije, to izadje nesto vise od 300€, ali mislim da je na duze staze isplativije.

A s obzirom da ti je ideja bila da uzmes laptop sa dual core procesorom, mozes umesto 2200G da uzmes Athlon Pro 200GE koji je dosta jeftiniji, a opet ce bez problema da gura 1080p.
 
Nazad
Vrh Dno