Šta je novo?

Koja ploča za Ryzen 2600 i još par pitanja

Drafer

Poštovan
Učlanjen(a)
29.01.2017
Poruke
519
Poena
70
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 2600
Matična ploča
Gigabyte B450 AORUS M
RAM
2x8GB DIMM DDR4 2400MHz Patriot CL17
GPU
Inno3D GeForce GTX 1660 Super 6GB Twin X2
Storage
Seagate Barracuda 1TB + SSD M.2 128GB Patriot Scorch NVMe
Zvuk
Asus Xonar DGX
PSU
Thermaltake Smart RGB 600W
Kućište
MS industrial cyclops V
Monitor
AOC Q3279VWFD8
Miš & tastatura
A4Tech Bloody Q81, RAMPAGE KB-R90 ORION
Ostale periferije
UPS Mustek 800EG, 85
Mobilni telefon
Xiaomi Mi 11i
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Planiram da menjam matičnu ploču i procesor, verovatno ću uzeti Ryzen 2600 i neku ploču za njega, ali da mi ostane RAM memorija stara - Memorija DIMM DDR4 8GB 2400MHz Patriot CL17
Dakle, u Emmi pošto mi je najbliža prodavnica nemam baš veliki izbor matičnih ploča, pa da čujem vaše mišljenje.
Ne bih opet neku mini ATX jer imam RX 560 i muzičku karticu pa ventovi nemaju mnogo vazduha, a piše da moje kućište podržava full ATX pa sam zato izabrao ovu:
Asus AM4 Prime B350-Plus

Neću ništa overklokovati pa mi ne treba neka nabudžena ploča, već obična na kojoj će mi sve raditi, dakle stara RAM memorija, grafička RX 560 i muzička kartica Asus Xonar DGX
Pa da čujem vaše mišljenje, da li je OK ova ploča ili neku drugu da uzmem, ali ne mnogo skuplju
Takođe da čujem da li može da mi ostane staro napajanje, 500W Raidmax RX-500XT. Trebalo bi da može po onom kalkulatoru, ali opet bolje je da pitam.

Evo čisto da vidite na slici kako je na mini ATX stanje kod mene, zato bih izbegao tu veličinu sada

 
Daj da mu kupimo Coffee Lake ili šta je već sad aktuelno od plavih, i da ne čitamo više ove gluposti :D Dobro je da nije instalirao drajvere sa CD-a :d Šalu na stranu. ja sam instalirao sam chipset drajver sa AMD sajta i to je to. Od proizvođača ploče mogu samo BIOS da uzmem, sve ostalo je uglavnom bajato i ničemu ne služi. Možda RAID, ali to mi ne treba. Mislim, razumem ja da oni pišu svašta, ali više verujem MS-u i njegovom timu, nego maloj MSI, GB, ASrock, Biostar... ekipi koja ima pametnija posla. Uostalim, to bar nije toliko kritično i bitno, čim je sve otvoreno u Linux kernelu
 
Poslednja izmena:
Dobro onaj iznad nije rekao da sa flopija instaliram drajvere.
Pa to Microsoft možda i namerno pravi, to je starija zakrpa video sam, čisto da se vidi da ima još primera i da to korisnik ne bira nego Windows update sam skida
 
Poslednja izmena:
Drafer sta uradi na kraju?
 
Ništa, sad radi sve dobro kao što sam napisao.
Instalirao sam stariji windows 10, to jest 1803 od aprila i to bez interneta, izvukao sam kabal da windows ne bi uradio update.
Microsoft zakrpa mi je zadavala probleme mesec dana dok nisam otkrio da je ona bila problem, blokirao sam update i sada sve radi dobro.

Drajver za NVMe više nisam instalirao (jednom sam samo instalirao taj drajver i nije mogao sistem da se podigne) već sam ostavio taj primitivni koji ima u Windows-u, .
Redovno radim backup jer ovaj windows 10 crkne čim ga mrko pogledaš pa ga povratim za minut, to je već postalo rutinski.
I sada kada su legle plate mi je žao što nisam i napajanje menjao, a sada mi nije do toga da opet sve čupam napolje pa da menjam i da se nerviram.
 
Postoje za ploču ali ne i za Ryzen2.
 
Radi i ovako Windows 10 dobro, nema veze, a na Windows 7 se ne bi više vraćao jer mi je sada ružan. Pravim backup redovno pa kada se nešto zezne vratim za minut.
Isprobao sam O&O i obrisao ga odmah jer sam video da mu treba 22 minuta da napravi backup dok macrium to uradi za 3 minuta.

Eventualno kada bih morao je opet Windows 8.1, izgleda dobro i radi brže od 7 i od 10
 
Poslednja izmena:
Može i na tarabi da piše ali ne podržava W7 pa to ti je. Od kako sam nabavio 2700x pokušavam da nađem način.
 
Da, ali u specifikacijama za tvoju plocu, pod operating system, uopste nije naveden Windows 7 - https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-X470-PRO/specifications/ - dok za njegovu jeste - https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450-AORUS-M-rev-10#sp
Da ili ništa od toga, probao sve moguće i nemoguće. raspitivao se svuda i nisam našo nikoga kome je uspelo. Na 1700x je radilo odlično. Čak mi je uspelo da modifikujem instalaciju sa FX 6350 sa malo muke. Legacy BIOS, UEFI, CSM, ništa ne pomaže.
Postoje W7 drajveri za sve izuzev CPU.
 
Poslednja izmena:
Sklapam novi komp posle 11+ godina. Nabavio sam graf Gainward Phenix GTS 1060 6GB, a planiram da uzmem sledeće: Ryzen 2600 3.40GHz AM4 BOX Wraith Stealth cooler, ploča ASROCK B450M-Pro4,ram CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CMK8GX4M1D3000C16. Imam napajanje LC power 550W. Sa ovim se uklapam u budžet, ali me interesuje Vaše mišljenje, naravno.
Zaboravih da dodam da mi komp treba za rad u AutoCadu 2D i povremeno igranje, mada kako godine prolaze, igram se sve manje :(
 
Poslednja izmena:
Samo umesto te ploce uzmi MSI B450 Mortar.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
^
Zar nije MSI B450 Tomahawk bolja varijanta?

Sklapam novi komp posle 11+ godina. Nabavio sam graf Gainward Phenix GTS 1060 6GB, a planiram da uzmem sledeće: Ryzen 2600 3.40GHz AM4 BOX Wraith Stealth cooler, ploča ASROCK B450M-Pro4,ram CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CMK8GX4M1D3000C16. Imam napajanje LC power 550W.
Novo i kvalitetnije napajanje pod obavezno - ne riskiraj sa tim starim LC-om.
 
Zavisi koji je model, mozda je i sasvim dovoljno to LC napajanje, a mozda je i zrelo za zamenu.
 
Evo slike napajanja, sad kad sam pogledao, možda bi bolje da uzmem neko bolje.
IMG_20190202_131125.jpg
Što se tiče ploča, u čemu je MSI bolji ASROCK? Ne planiram nikakav overkloking i slične stvari, samo da to sve fluidno radi.
 
^
Zar nije MSI B450 Tomahawk bolja varijanta?

Ne po VRM izvedbi. Mortar i Tomahawk imaju identican VRM. Jedina razlika je sto nema hladnjak preko SoC/GPU dela.

Od ostalih stvari 2 manje sata porta, i ima 1 manje system fan header i nema water pump header mortar, ali ima vise usb portova pozadi, i ima jos jedan M.2 slot.
Od stvari koje nisi ni pro ni con odnosno zavisi od sta kome treba Mortar ima displayport (Tomahawk ima dvi-d umesto DP porta).

Tako da je samo pitanje sta kome treba, i sta je neko zamislio da radi na kojoj ploci, sto dovodi do zakljucka da od zavisnosti upotrebe Mortar moze biti cak bolji izbor :)
 
Poslednja izmena:
Tomahawk je kompletna ploca, ima bios flashback dugme, kao i solidan vrm. Ako su konektori na njoj dovoljni i ne juri se neki ekstreman OC, definitivno best buy.
 
Tomahawk je kompletna ploca, ima bios flashback dugme, kao i solidan vrm. Ako su konektori na njoj dovoljni i ne juri se neki ekstreman OC, definitivno best buy.

Mortar isto ima bios flashback, tako da je Mortar u stvari cak i bolja u nekim slucajevima, jer kao sto sam rekao ima vise usb portova i vise m.2 slotova. Kolicina header-a za ventilatora nije problem i uvek moze da se iskoristi splitter ako bas treba 4-ti ventilator, (tri ventilatora za kuciste + 1 za cooler ce biti dovoljni u vecini slucajeva) sto onome kome ne treba + 2 sata port-a cini Mortar Kompletnijom od Tomahawk-a.
 
Poslednja izmena:
Pa u deficuta sam sa budžetom :), šta misliš o polovnom Raidmax 735 THUNDER ili Falcon 750w gaming series koje staro samo 2 meseca ?
 
Poslednja izmena:
Ne zna se koje je veci krs od ta dva.

Navedi budzet za napajanje i dobices preporuku.
 
U svakom slučaju hvala na preporuci. Ovo Chieftec mi je zapalo za oko tako da ću njega da poručim.
 
Uzmi bolje Antec VP500PC.
 
Važi, hvala još jednom na savetu. Znam da nije tema za ovde, a da pitam za kućište koje bi ste mi preporučili?
 
Baš sam se zagrejao za MSI B450 Gaming Pro Carbon AC. Deluje mi jako potentna ploča. Pročitao sam nekoliko recenzija i jako su pozitivne reakcije na istu ali voleo bih da čujem iz prve ruke ako je neko ima. Upario bih je sa R5 2600.
 
Nazad
Vrh Dno