Šta je novo?

Pulse audio, analogni izlaz na zvucnike kaze iskopcan

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Ne znam kad je ovo pocelo jer sam koristio drugi monitor (TV) i HDMI kabal. Hteo san pre neki dan da poslusam nesto sa youtube na kompu i zvucnicima 2+1 ali cvrc. Uvek pise jedan izlaz HDMI i drugi digialni spdif. Jedva sam nekako u setovanjima nasao zvucnike ili slusalice ali uvek pise da su izvuceni utikaci iz uticnica . Ajd sluske nisu ukopcane ali zvucnici su godinama ukopcani i rade. Crnjak je sto pise da su iskopcani a oni kad tako iskopcane setujem za izlaz rade sasvim normalno. Ovo mi je u svakom linuxu koji imam, ne znam na koju foru konstatuje da je analogni izlaz na zvucnike iskopcan a nije i na koju foru forsria izlaz na HDMI tj.TV. To forsiranje HDMI za grafiku resio sam nekom skriptom koju mi je neko ovde napisao isvaki puta kad stigne update za sddm ponisti tu skriptu i onda je ja ponovo stavljam. Sad izgleda slicna situacija postoji i za zvuk, mogu ja u systemskom setovanju da setujem na tu zvucnu karticu sa maticne (uvek pise digitalni) ali ako ga ne nabodem (pronadjem) u drugom setovanju pavucontrol kao analogni izlaz koji je navodno iskopcan nema zvuka na zvucnicima ni test zvuka.
 
Ja sam posle promene ploče izgubio mogućnost line-in. Tu je, radi, na nekom 26 input kanalu, ali nema šansi da ubedim pulse da ga mapira na line-in.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Kod mene je ista maticna, sve isto, samo sam odjednom primetio da tako zeza. Imam uslovno dva monitora, jedan monitor i TV, gledao filmove na TV pa skoro uvek bilo na HDMI. Kad kad sam hteo na zvicnke od kompa da pogledam nesto nabrzaka ono zezanje. Znas kako to ide bas kad ti zatreba onda te zeza, dok nadjem gde i sta poludim. Gledao sam nesto od helpa na netu, ne kapiram ih, kad izlistam neki fajl koji spominju lepo pise po svim stavkama unpluged za internu zvucnu. Nekad radilo sve ocas bez ovih zezanja samo prebacim u sytemskom setovanju dal hocu zvuk na TV sa graficke ili hocu zvuk na zvucnike, e sad to vise ne moze nego moram i systemo setovanje i pavucontrol pa tu jurim analog koji je navodno unpluged.
 
Poslednja izmena od urednika:
@lega

A meni je izlaz za slušalice stalno unplugged, uopšte ih ne konstatuje kad ih ubodem u izlaz na matičnoj. Ne znam dal je ikad i radilo to:D

Da ne bi stalno išao kroz pulseadio podešavanja da isključim zvučnike a uključim večno unplagged slušalice napravio sam ovu toggle skriptu, samo treba da zameniš izlaze i postaviš prečicu negde na panel ili gde već odgovara. :wave:


Kod:
#! /bin/bash

set_slusalice() {
  pacmd set-sink-port 0 analog-output-headphones
  amixer set Front 0%
  pactl set-sink-volume 0 70%
}

set_zvucnici() {
  pacmd set-sink-port 0 analog-output-lineout
  pactl set-sink-volume 0 50%
 }

AKTIVAN=$(pacmd list | grep "<analog-output-lineout>" | cut -f3 -d ' ')

if [ "$AKTIVAN" == "<analog-output-lineout>" ]
 then
   set_slusalice
 else
   set_zvucnici
fi
 
Poslednja izmena:
Sokiran sam i razocaran linuxom. Dam cerki (moranje) moju Logitec kameru koja ima i mikrofon, sluske sa mikrofonom. Ubode ona stavi drajvere za logitech i sve radi, sve na klik, sve win7 vidi i opsluzuje. Kamera u linuxu vise nije htela ni da radi sem u Calculate. Ne mogu da verujem kako kod njih u win sve moze da radi i sve moze da se podesi bez muke, iskljuci mikrofon sa kamere ukljuci na sluskama, sve na klik i radi. Neverovatno....
 
@lega

Ponovo sam se zainteresovao za ovaj problem i usput iskopao referencu na alsa-tools-gui paket u okviru kojeg dolazi i HDAjackretask alatka kojom sam konačno uspeo da "prikopčam" sluške. Doduše ne isključuje zvučnike automatski ali su mi sad bar slušalice uvek uključene, tako da sad samo treba da ubodem unutra.:D



Beta alat ali možda ti pomogne da i ti vratiš stvari u pređašnje radno stanje. :wave:
 
Poslednja izmena:
@dolmen,

Hvala za info al sad tesko da cu ponovo imati kameru i sluske. Cerki treba, valjda ce uspeti da zaradi koju kintu, uvek me je nervirala kad je prevodila flmove zadjabe. E sad jednog dana mozda mi vrati sluske i kameru ako ih pokvari pa zaradi neku kintu i kupi sebi. Sad sam na zvucnicima, obicno sam bio na HDMI na TV i gledao filmove al sad crce drugi TV pa zena non-stop gleda program za ispiranje mozda zvani rijaliti na obe kanala a sa mojim mobom jasi uporedo na facebooku. Dobro da mi ne dira komp jer bi se raspao a i ona bi garant nesto pokarabasila ili bi mi iskakale facebook karakondjule sa reklamama. :)

Ove moje sluske moz da se ostave ubodene, ima dugme na kablu iskljucih in na to dugme a drugo dugme je volumen kontrol, to na win 7 kod ne sve radi. Ne znam sta su uradili ali nekad je bilo samo prebacim sa HDMI na analog u systemskom setovanju i prebacim se na zvucnike od komapa. Ako ocu sluke ubode ih kod mene je to na bocnoj stranici 2 USB i 2 utikaca sluske i mic.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno