Šta je novo?

Windows 10 predugo podizanje sistema

Boban712

Slavan
Učlanjen(a)
11.07.2005
Poruke
405
Poena
320
Upalim računar, pojavi se onaj prozorčić sa onim tačkastim kružićem što se vrti i to traje, i traje, i traje.... ssd, integrisana vga, 2 tera hard za podatke. pokušao sam da menjam sata kablove, konekcije, otkačio storage hard uvek ist. nema bsod ili kakav li je već na w10. posle nekog (jako dugog) vremena sistem se podigne i sve radi super . Kako da rešim problem a da to nije čekić?
 
verovatno sama win instalacija.ako ti je naročitno bitno da je spasiš možeš da provrtiš dism i sfc komande iz elevated cmd-a.

druga varijanta su dodatni kontroleri na ploči,vidi ima li bios apdejt,ako nema za svaki slučaj dva puta preflešuj poslednji (duga priča zašto baš dva puta,da bi bio siguran,najbolje iz dos-a sa nekim spi based tool-om,ili koji je već za tvoju ploču,naročito ako je intel).

dodatne kontrolere,periferije i ostalo pogasi u bios-u,vidi jel slučajno raid i raid oprom upaljen mada to bi ti pravilo problem pre win učitavanjantj tokom samog bios post-a.
 
Ugasi Fast startup, posle probaj da ga upališ ako reši problem.

Da li pokaže neki problem ssd-a u S.M.A.R.T.-u(vidi sa Hdtune i sl.)

Virusi, vidi sa Antimalware?
 
Evo da pitam ovde,od skoro sam primetio mozda nekih mesec dana da posle restarta,treba nekoliko minuta da se digne sistem,uvek kod logo ploce zastane i treba jednog 3-4minuta da digne sistem,dok recimo kada ujutru ukljucujem racunar(dok je preko noci iskljucen) sve bude ok.Znaci posle bilo kog restarta,sada resim da ga restartujem iz cista mira i trebace vise vremena da se restartuje.Konfa iz potpisa.Nisam uspeo da provalim do cega je.Slicna situacija i kod drugara se od skoro pojavila ima potpuno drugu konfiguraciju.
 
digni neki liveboot prvo,ako butuje usb relativno normalno (tu zavisi podizanje sistema od brzine samog usb-a) iskljucujes postojecu instalaciju OS-a iz jednacine.takodje,zgodno je da izgasis full screen logo ili sl opciju u biosu i pratis sam postupak post-a i vidis dal stoji negde tokom posta i trazi nesto (dodatni kontroler,raid ili sl).
 
Mozda sam se lose izrazio kada kazem dizanje sistema,odnosi se na ukljucivanje racunara ,a ne na instaliranje novog windowsa.Do skoro je bilo sve ok ,nista nije dirano oko podesavanja biosa i slicno.Ne pise nista samo stoji logo od biostara neko vreme i pre toga i posle toga ne pise nista.
 
razumeo sam kako treba,bas zato i kazem da procesljas opcije,to deluje kao da glavi neki kontroler ili periferija,moguce cak i disk.ako izgasis taj fulscreen logo tokom post-a mozda budes tacno video gde glavi.ako je uefi ploca i upaljen i uefi i neki fastboot moguce i da glavi sam OS zato i stoji na tom logou.dosta varijabili a pola varijabili skracujes tako sto raskacis sve sem osnovne periferije i butujes nesto sa usb-a,tako iskljucujes i hdd i podesavanja ili probleme sa samim bios-om.
 
Ugasio sam fullscreen logo,sada kod windows logo-a zaglavi nekoliko minuta..Evo slika post-a.

8544060f4adc0a34c87ad27e88de17f5.0.jpeg
 
Uvek su mi prikljuceni samo mis,tastatura,zvucnici i ruter.Probao sam da butujem s usb-a windows i nabrzinu je odradilo.Ploca je uefi,fastboot je off.Sta jos mogu da probam reinstalacija windowsa?
 
do win-a je najverovatnije,pokusaj prvo sa dism i sfc komandama iz elevated cmd-a.
 
Nije pomoglo,hvala svakako,mrzi me sad reinstall sistema,drugom prilikom :D Zanimljivo je to sto je ovaj problem poceo i kod drugara u slicno vreme kao i kod mene,mozda je do nekog windows apdejta.
 
resio bi dism i sfc.mozes i da pokusas sa rucnim apdejtom celog wina (tzv 'upgrade') ali ako je do nekih drajvera nece da pomogne posto tako ti ostaje kompletan softver i fajlovi koji si imao.skines poslednji iso (ako vec imas poslednji build moze isti build da se gazi jedan preko drugog),mauntujes i ides na setup.
 
Odradeo sam dism i sfc i nije pomoglo.Uskoro cu odradeti reinstall i cao,mora to valjda da pomogne :D hvala na pomoci..
 
A jesi probao da pogasis sve iz kucista osim monitora?
Moze da glavi ovako ako iz nekog razloga ti u BIOSu stoji da je first boot LAN.
Iskljuci ruter iz kompa i ugasi mis, mozes i tastaturu i upali ga.
Vidi da li ce da ubrza, sumnjam da je do toga ali ne bi bilo prvi put da to resi problem, a takodje mozes i da uradis u BIOS..load defaults i da vidis hoce li proraditi bolje.
Ako je on usporen cim upalis komp, sumnjam da tu Windows ima bilo kakve veze.
 
Poslednja izmena:
^
Nije pomoglo ni vadjenje periferija kao ni bios na defaultu.Fora je u tome sto se ujutru ukljuci na brzinu kao sto treba(nakon sto je bio ugasen preko noci) medjutim kada hoces restart u toku dana onda treba 10min:)
 
ako je usb digao normalno onda si izolovao na sata kontroler-hdd-OS lanac.ako je na ssd-u ostaje kontroler i OS.oko kontrolera ne mozes previse da uradis (ako imas dodatni na ploci da prebacis tamo pa da vidis,reflesujes bios (ako je intel i to moderniji onda dva puta isti bios,izmedju njih vadjenje svega iz sruje min pola minuta i ne moras bateriju,duga prica zasto) ali to je manje vise to sto mozes da uradis.

s' obzirom da nije svaki put,meni upucuje na OS eventualno neki softver koji autostartuje sa boot-om.
 
Kod mene je win 10 radio extra sto se tice ulaska u OS od ukljucivanja racunara (10-20 sek. SSD, skoro godinu dana) i onda od pre nekih 2 meseca poceo da brljavi i od ukljucivanja do ulaska u OS prodje od 2-3 min. Verovatno da je do OS, azuriranja itd. Pre 2 dana podignem Win 7, dosadila mi 10-ka i sistem extra radi, isto 10-20 sek do ulaska u OS. Znaci, po mom misljenju je samo kriv OS (7 ili 10, nebitno), neko azuriranje itd. E sad, ako posle sveze reinstalacije OS, opet dugo traje, treba traziti dr. krivca.
 
i kod tebe bih rekao pre da je do polumtrvog drajva,napajanja,kontrolera na ploci...
 
Samo da javim da je problem resen s najnovijim apdejtom Windows 10 version 1809 sada je sve ok sto se tice restarovanja pc-a :)
 
Nazad
Vrh Dno