Šta je novo?

Nokia 9

Da su stavili klasican FP, mozda bih razmislio o kupovini i pored njegovih mana (mala baterija, nema 3.5mm ni stereo zvucnike).
 
Ima izložen u komtrejdu u ušću. Bambusi ga izložili i nisu ga stavili na punjač pa bleji prazan. U ruci lepo deluje, ali dizajnerski kao da je izašao 2017.
 
...ali dizajnerski kao da je izašao 2017.
Negde sam pročitao da je HMD Global radio na njemu oko 2 godine, tako da taj dizajn možda i stvarno potiče iz 2017. godine. Čitavu 2018. godinu su utrošili na implementaciju kamere, njen softver itd. Otud i "outdated" Snapdragon 845 SOC. [emoji6]

Meni lično se izgled Nokie 9 sviđa. Nisam preterani fan notch-a ili all-screen dizajna. Više volim ovaj "old school" izgled telefona.
 
Poslednja izmena:
Bio sam dosta optimističan i strpljivo sam sačekao recenzije i review-e na blogovima i video blogovima, i da...totalno razočaran-zar je moguće da nema OIS? EIS samo u 1080p...
 
Bio sam dosta optimističan i strpljivo sam sačekao recenzije i review-e na blogovima i video blogovima, i da...totalno razočaran-zar je moguće da nema OIS? EIS samo u 1080p...

Mislim da bi OIS debelo zakomplikovao spajanje slika, jer bi svaka kamera dala pomerenu sliku u odnosu na onu drugu. A sto se tice EISa, steta je sto makar nije dobar vec na nivou matorih Huawei telefona koji su poznati po krs videu i losoj stabilizaciji.
Sto se mene tice, da su stavili SD slot, 10-20% vecu bateriju i FP senzor na ledjima umesto ovog glupavog ispod ekrana, telefon bi bio daleko bolji. Ovako je super za specificnu grupu kupaca.

Takodje jedno zanimljivo opazanje, u jednom testu telefona, napomenuli su da jedan od DSP ili CPU procesora moze da obradi samo 3 slike, pa onih 5 stapaju u 3 i onda ih obradjuju. Cudi me da se nisu odlucili onda za 3 jaca senzora i sa njima sredili mapiranje dubine/udaljenosti na slici, jer softverom moze dosta da se odradi. Mada je ovako napravljen manje vise prototip i studija izvodljivosti tehnologije na telefonima :)
 
Poslednja izmena:
Svaki ima svoje mane i prednosti, mislim da nokia 9 ipak je više za profi upotrebu u fotografiji dok opet p30 pro je tipa za svaki dan plus što ima taj neverovatan zum. Prednost opet dajem nokiji zbog mnogo pristupačnije cene.
 
Nokia 9 PureView's unique penta-camera gets low score from DxOMark
https://www.dxomark.com/nokia-9-pureview-camera-review/

I naravno, osnova funkcionisanja ''novog DxO protokola'', od 2016. godine:
cs779Nq.jpg


Zato je Honor 20 pro za$luzio 111 poena :)
 
I posle se neko poziva na njih kada je kvalitet kamere u pitanju. Bukvalno su mi se smucili.
Kamo lepe srece da su jedini, na tom principu funkcionise citava industrija danas.
 
Srecom u moru profitera i ucenjivaca (tipa dxomark), ponekad mogu da se nadju i realni testovi.
 
Apsolutno. Samo sto je broj takvih testova znacajno manji.
Ko je neupucen vrlo lako moze da odabere model na osnovu toga koliki mu je kamera skor na gore pomenutom sajtu (pod uslovom da je kamera primarna stavka pri odabiru moba).
Cak su i poceli one fore da se vec na prezentaciji samog modela zna skor, pa to koriste u marketinske svrhe.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno