Šta je novo?

SSD na staroj matičnoj ploči

cvetko_a

Slavan
Učlanjen(a)
17.02.2007
Poruke
603
Poena
320
Matična ploča je p5ql pro želeo bih da ubrzam sistem i još ponešto pa me interesuje da li može,ako može koji SSD disc bi mogao da se ugradi na toj matičnoj ploči ??
 
Može, ploča ti podržava Sata2 tako da će ti raditi, ali sporije nego na Sata3 priključku. Ali ne brini, to će biti dosta brže od hard diska. Tako da ćeš osetiti razliku...
Ako ti je dosta od 120gb (windows sa ostalim programima i sitnice za svakodnevnu upotrebu), onda Kingston A400 120gb, on ti dodje oko 3000din...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Bilo koji jeftiniji ssd ima smisla, u svakom slučaju nijedan ssd neće moći da radi u maximumu pošto je ploča sata2. Moja neka preporuka je Kingston a400.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
... od 240GB...
 
O.K. hvala mislim da ću uzeti neki od 120.
 
Poslednja izmena:
Nemoj neki, nego Kingston a400, ima ih dosta sa sličnom cenom, ali nisu ok kao Kingston...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
O.K.Hvala na upozorenju...ima 2 vrste
SSD SATA3 120GB Kingston UV400 550/350MB/s, SUV400S37/120G/Marvell 88SS1074
SSD SATA3 120GB Kingston A400 500/320MB/s, SA400S37/120G
Koja je razlika ?
 
Poslednja izmena:
UV je bolji (pouzdaniji) i sa dužom garancijom, vredi doplatiti.
 
uz a400 dobijas 3 god garancije, best buy za manje od 3000 trenutno 120gb
 
120GB, fuuuj, taman za OS i nesto malo programa i onda sve ostalo na hdd...
 
Па не морају сви да инсталирају безброј програма и безброј игрица па да и 2Т буде мало. Код мене је 10 на партицији од 100 гига и слободно је 75, 7 је на сличној партицији и пола је слободно. Ниједна линух партиција ми није превелика, једна од 100, све остале до 50 и никад проблема.

Мада и ја чекам да ови SSD буду бар Т да бих прешао, до тада ми нису много битни. ;)
 
Ma čovek hoće samo da ubrza komp.. I 120gb mu je dosta, a nije skup.. S obzirom na ploču, komp nije aždaja tako da ga koristi samo za surf i filmove verovatno.. A igrice neke ako igra mogu i na hdd....

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Eto, meni ste pomogli, imam star računar I trenutno mi sistem sa programima zauzima 60gb, ne igram igrice. Samo hoću malo da ga ubrzam, a s obzirom da imam WD green verujem da će ubrzanje biti ogromno bez obzira što će ići na SATA2. Naručio sam Kingston a400 120gb. Ploča je Biostsr Ta790gxbe, x2 athlon 245 na 2.9gh, 8gb ram. Procesor ću zameniti za x4 955. Cilj je da me služi još 2 godone. Hvala.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ja koristim ssd na sata 1 i sljaka ovaj 128GB ADATA Ultimate SU800,sad se brze pali server
 
Od igrice bih instalirao samo jednu COD4 tu koju jedino igram....možda malo ubrza...
 
Moj ssd je od 55GB i imam slobodno uvek preko 30GB,ali sa Windows 8.1, ako ubacim Windows 7 ili Windows 10 onda zauzima još nekoliko GB.
Sve osnovne programe imam i još mnogo dodatnih programa, photoshop, za editovanje muzike Acoustica, itd...

Naravno imam i hard od 1TB, tamo instaliram igrice. Na primer Doom 4 je oko 51GB...
Tako da izračunaj sam koliko to je bitno da imaš, ali ubrzanje ćeš sigurno osetiti jer ovaj matori ssd sam prvo koristio na starom sata 2 kompjuteru i ubrzanje bilo i više nego osetno

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Od igrice bih instalirao samo jednu COD4 tu koju jedino igram....možda malo ubrza...

Ma bez problema, meni su veci fajlovi na kompu, lap imam 120gb ssd i na njemu Win 10, Adobe (PS, IL, AI, PR, AE), Autocad, Invertor, 3d Mark, UNG Heaven i jos brda programcica i imam jos free memorije, igre su na HDD, ali COD 4 je mislim oko 4-5 gb tako da ces imati bar 50gb free :D
 
Računar se preporodio sad 2 do 4 posto opterećenje diska ..a ne ko ranije 80 do 100 i podiže sistem za nekih 7-8 sekundi.Vredi svaku paruu mada sam kupio disk veoma veoma jeftino..
 
Pozdrav svima. kupicu uskoro ssd od 120gb,pa me zanima jel samo da izvadim stari hdd ubacim ssd i instaliram windows. ili treba drugacije? Ssd bi koristio za c particiju a hdd za ostalo. Jel mogu hdd da povezem kasnije posle instaliranja windowsa na ssd?
 
Otkaci hdd, instaliraj od pocetka WIN, posle toga prikaci hdd i sve redom ostalo kako ti volja. Nemoj zaboraviti da u biosu podesis da se butuje sa ssd, nadji u biosu i ukljuci AHCI, da ne bude zabune dobro bi bilo staviti ssd na isti kabl i konektor gde je bio hdd (ili ako znas sta radis) u prvi sata konektor, ako ima ploca podrsku za sata3 (sata 6Gbps) ssd prikljuciti na takav konektro, a hdd na neki naredni sata konektor koji je po redu iza tg gde ssd ukacis.
Kasnije mozes obrisati staru particiju sa win na hdd sto je i nekim alatom (programom) prosirti skladisnu particiju na hdd na taj prazan prostor.
Prilikom instalacije Win-a pusti da on napravi sve particije, formatira ssd (ne moras ti prethodno formatirati ssd) i ne brisi onu mal particiju sto ce je napraviti win pri instalaciji...
NEMOJ kasnije nsita podesavati, pogotovo ako si nasao neka podesavanja od pre 5-10g!
 
U redu ako je to sve onda je isto kao i sa hdd,mislio sam mozda ima nekih drajvera za ssd i slicno. E sad zanima me jel bolje da se naprave te particije pri instalaciji ili da bude samo jedna particija? Na ploci ima obelezeno od 1 do 6 sata konektora.
jel ima jos neka preporuka za neki ssd po slicnoj ceni oko 3000din?
Imam istu plocu kao i Cvetko
Asus p5ql-pro
 
Znam zato i pitam jer Zeha je napisao da ce windows da podeli na particije?
 
Hoce, Win7 pa nadalje prave malu boot particiju od 100-500MB i nju ne mozes da brises jer je neophodna za podizanje sistema. On ti je rekao da ne delis SSD jer je mali, nema svrhe deliti ga.
 
ok nisam odmah skapirao sta je napisano,naravno da nema svrhe deliti mali ssd
 
...
Prilikom instalacije Win-a pusti da on napravi sve particije, formatira ssd (ne moras ti prethodno formatirati ssd) i ne brisi onu mal particiju sto ce je napraviti win pri instalaciji...

giphy.gif
 
da pitam i ja, imam plocu AM1I mikro i na nju ima samo dva sata konektora jedan HDD i jedan DVD, dali mogu da prikacim nekako jos SSD i gde .Matična ploča 'MB AM1 MSI AM1I, PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1/USB3
Screenshot_5.pngScreenshot_3.jpg
Screenshot_2.jpgScreenshot_4.jpg
 
Bas lose, nema ni jedan PCI-E slot pa da dodas karticu sa jos SATA portova na primer. Jedino da iskljucis DVD i ostavis samo SSD i HDD a da nabavis neki eksterni USB DVDRW ako ti je neophodan mada danas se vise i ne koristi.
 
ovo naso cena oko 10ev, posto ima mini PCI-E slot, valjda moze
Screenshot_7.png
tobi trebalo ovde da odgovara valjda
Screenshot_8.jpg
 
Nazad
Vrh Dno