Šta je novo?

Laptop + monitor/kb/tastatura umesto Desktopa

Boris Lozac

Znamenit
Učlanjen(a)
15.08.2004
Poruke
21,466
Poena
1,125
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 2600
Matična ploča
ASUS Prime B-450 Plus
RAM
16GB
GPU
Radeon RX 570
Storage
Samsung SSD 860 EVO 500gb
Kućište
NZXT H500
Monitor
Asus VZ279HE IPS
Miš & tastatura
ROG STRIX Impact II wireless / Keychron V2
Mobilni telefon
Pixel 6
Nesto se odjednom razmisljam o ovoj kombinaciji i koliko je pametno, pogotovo na duze staze..
Svidja mi se sama ideja elegancije i minimalizma, tanki laptop na stolu umesto kućišta, i prskticnost sto mogu zapravo i da ponesem taj laptop van kuce ako hocu, sto se doduse ne bi cesto desavalo..

Koje su mane ovakvog setupa ako bi ga koristio poput desktopa, moze li neki laptop od 100k da zameni Desktop u većini stvari.. Koja je dugotrajnost takvog resenja, da li su laptop komponente podloznije kvarovima..
Bukvalno bi služilo kao elegantniji desktop, sa retkim situacijama da se koristi bas kao laptop van kuce..

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
У суштини на лаптопу можеш да завршиш скоро сваки посао који би иначе радио на рачунару. Осим неких напреднијих послова за које је стони рачунар неопходан. Увек је јефтинији преносиви рачунар од еквивалентног стоног рачунара. Од модела до модела може постојати неки специфични проблем, али обично су лаптопови веома издржљиви и поуздани.
 
Razmisli kako bi sve to rasporedio, da li monitor i laptop pored, ili jedan iznad drugog, koliko prostora bi ti ostalo na stolu, koliko USB-ova ti treba, koliko kablova bi se videlo i kakvu bi eleganciju dobio sa takvim setupom. Tebi je to izgleda glavni motiv, pa kad to smisliš, onda možemo dalje da diskutujemo na temu laptop VS desktop.
 
Razmisli kako bi sve to rasporedio, da li monitor i laptop pored, ili jedan iznad drugog, koliko prostora bi ti ostalo na stolu, koliko USB-ova ti treba, koliko kablova bi se videlo i kakvu bi eleganciju dobio sa takvim setupom. Tebi je to izgleda glavni motiv, pa kad to smisliš, onda možemo dalje da diskutujemo na temu laptop VS desktop.

uvek imas ona minijaturna resenja ako ti ne treba nesto jace.
U ovakvoj temi ces uvek dobiti samo subjektivna misljenja o koriscenju laptopa,
Ja sam licno protiv istih zbog ergonomije i odnosa ulozeno-dobijeno.
Ako ti racunar redovno treba van kuce na putovanjima i slicno, onda nema diskusije, treba ti laptop, u suprotnom, mozes vise da dobijes za manje i da ti bude udobnije.
 
Razmisli kako bi sve to rasporedio, da li monitor i laptop pored, ili jedan iznad drugog, koliko prostora bi ti ostalo na stolu, koliko USB-ova ti treba, koliko kablova bi se videlo i kakvu bi eleganciju dobio sa takvim setupom. Tebi je to izgleda glavni motiv, pa kad to smisliš, onda možemo dalje da diskutujemo na temu laptop VS desktop.

Mis i tastatura bi bili wireless verovatno, tako da bi samo isao HDMI kabl do monitora.. Ne znam sto odmah takav stav :) Zaintrigirala me je ideja takvog setupa, ako je izvodljivo i pametno s obzirom da bi se vecinom koristio kao klasicni desktop.. slabo igram igre u zadnje vreme, ali bih uzeo neki koji ima i tu mogucnost barem za neke naslove..
Ne znam koliko se aka baterija ako je laptop stalno u struji, koliko se greju ako ga ne gasim po 8, 10 sati dnevno..

Voleo bih da cujem neka entuzijasticna misljenja ako neko mozda ima takvu kombinaciju.. :)
 
Ne aka se baterija jer se neće puniti non stop, tj napuni se do 100%, pa se prekida dotok struje u bateriju dok ne padne do nekih 94-95%, onda ga opet malo dopuni i tako u krug.
U svakom slučaju možda je čak i bolje da izvadiš bateriju skroz ako će ti uglavnom stalno stajati laptop na jednom mestu, čisto zbog zagrevanja.
A što se tiče samog zagrevanja, i to je manje-više zanemarljivo ako ne koristiš laptop za neke zahtevne stvari, kod mene retko prelazi 50c procesor dok ga koristim, uglavnom je oko 40ak i kusur. A moj proc je i5-5300u, ti ćeš sigurno uzeti neki bolji/štedljiviji.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Kod mene je takav setup. Laptop pre 4 godine placen daleko vise od 100k, povezan na monitor. Mis i tastatura su zicni, pa i nije nesto reprezentativno, ali nisam ni planirao da bude. Igrice ne igram uopste, a ne radim ni video rendering, tako da nisam primetio neku razliku u odnosu na desktop svih ovih godina. Naprotiv, daleko je lakse poneti racunar sa sobom, kao sto si spomenuo. Setup koristim za programiranje, VM i uobicajen rad.

Laptop stoji na postolju koje sam koristio dok nisam uzeo monitor, da bi mi ekran monitora bio u visini ociju. Baterija je uvek u laptopu, jer dobro dodje ako nestane struje, a ti radis nesto. Povremeno je ispraznim dok ne izbaci notifikaciju da se prikljuci punjac. Nakon 4 godine, trenutno baterija drzi oko sat, sat i po na max osvetljenju.

Ako te jos nesto zanima, pitaj slobodno.
 
Mis i tastatura bi bili wireless verovatno, tako da bi samo isao HDMI kabl do monitora.. Ne znam sto odmah takav stav :) Zaintrigirala me je ideja takvog setupa, ako je izvodljivo i pametno s obzirom da bi se vecinom koristio kao klasicni desktop.. slabo igram igre u zadnje vreme, ali bih uzeo neki koji ima i tu mogucnost barem za neke naslove..
Ne znam koliko se aka baterija ako je laptop stalno u struji, koliko se greju ako ga ne gasim po 8, 10 sati dnevno..

Voleo bih da cujem neka entuzijasticna misljenja ako neko mozda ima takvu kombinaciju.. :)

Ja koristim laptop kao desktop skoro 5 godina, kada mi je riknuo desktop komp pronasao kod kuce kao privremeno resenje neko "parce" laptopa (bez ekrana, bez tastature nije imao ni poklopac za hdd) i povezao ga na monitor preko vga, zvucnike u izlaz za slusalice i misa i tastaturu, cak sam povezao i 3.5 hdd (uz pomoc stapa i kanapa, ali to je druga prica).

Meni je prva reakcija bila "pa ovo se ne cuje" (desktop imao neki osmica ventilator i napajanje bilo staro sa takvim vent.), u radu nisam primetio neku bitniju razliku (nisam zahtevan korisnik kodi i surf).

Posle mi je "naleteo" za smesne pare laptop (i5-3230, ssd...) sa polomljenim ekranom i losijom baterijom i evo radi vec 3 godine 10+ sati dnevno (valjda ga nisam urekao ), povezan je na monitor sa vga i tv sa hdmi.

Ovaj noviji nema bas dobro reseno hladjenje pa se vent ponekad cuje.
Ono "parce" i sada ponesem kad idem na selo i povezem na tv (ima vga).

Pogledaj i one mini pc uredjaje, neki mogu da se nakace na poledjinu monitora
 
baci pogled na nesto ovakvo ako te zaintrigira... moze za ne toliko preveliki novac da se sastavi minijaturna elegantna masinica koja ce biti manje gejmerska i svetleca a koju ces nekada moci lako da nadogradis kad zatreba. sa druge strane dobijas mnogo bolje performanse za ulozeni novac. mada ja sam veliki protivnik svake vrste lap-topa, posebno kad bi se koristio kao glavna "desktop" masina.

 
@Boris Lozač
Nisam mogao da shvatim da neko misli da će uparivanjem ekrana laptopa i desktopa, različitih veličina i visina postići veću eleganciju. Mislio sam da se zezaš, napisao sam poruku najblaže što sam mogao :) Sad vidim da si ozbiljan. I kakv je to minimalizam kad imaš 2 tastature :) Inače, ne vidim ništa intrigantno u tome da se na laptop prikače periferije i da ga onda koristiš kao desktop. Odgovor na pitanje da li desktop može da zameni laptop je subjektivan, slažem se da se razlikuje od osobe do osobe. Meni su mnogo zanimljiviji razni "uradi sam" stolovi, AllInOne računari, PC kućišta ili dokovi za pametne telefone. Mislim da ti je bolje da menjaš nešto od toga, ako želiš minimalizam i eleganciju, a ne da uvećavaš redundansu u sistemu :D
 
@Boris Lozač
Nisam mogao da shvatim da neko misli da će uparivanjem ekrana laptopa i desktopa, različitih veličina i visina postići veću eleganciju. Mislio sam da se zezaš, napisao sam poruku najblaže što sam mogao :) Sad vidim da si ozbiljan. I kakv je to minimalizam kad imaš 2 tastature :)

Nisi onda shvatio kako bi to izgledalo :), laptop bi naravno bio zatvoren, sa strane pored monitora, elegantnije i minimalnije resenje od bilo kog desktop kucista, barem meni..

S obzirom kako i za sta koristim komp poslednjih godina ovo resenje mi je sve primamljivije, mini pc, all in one, sve su to varijante samo za po kuci, ovako moze da se nosi i na put negde.. nisam pametan.. Morao bih uzeti neki od oko 120k (da ima neku konkretnu dedicated graficku), plus monitor, plus periferije..
 
Poslednja izmena:
Mhm, pa dobro, ako ti treba jaka prenosiva mašina, onda je isplativije uzeti samo laptop i periferije. Možda čak možeš i bežično da šalješ sliku i zvuk sa laptopa na neki tv.

Nekoliko potencijalnih problema mi pada na pamet u vezi sa korišćenjem zatvorenog laptopa:

1) temperatura - treba istražiti da li bi se značajno više povećala sa spuštenim ekranom.

2) zvučnici - nisi se izjasnio koje ćeš da koristiš. Moraš da potražiš neki laptop sa zvučnicima sa strane, ili da koristiš zvučnike sa monitora/TV-a ili bežične ili klasične sa kablom.

3) cena i garancija - čuo sam da skuplji laptpovi (recimo preko 100.000) nemaju dužu garanciju od tri godine, dok jeftiniji u zavisnosti od proizvođača ili mesta kupovine mogu imati i 5, uz redovan godišnji servis. Meni bi dužina garancije bila priroritet, jer ako ti se pokvari neki deo koji se teško menja, imaš samo 2 alternative, da platiš skupu opravku, ili da pokušaš da ga prodaš u delovima pa da kupiš nov.
 
Mis i tastatura bi bili wireless verovatno, tako da bi samo isao HDMI kabl do monitora.. Ne znam sto odmah takav stav :) Zaintrigirala me je ideja takvog setupa, ako je izvodljivo i pametno s obzirom da bi se vecinom koristio kao klasicni desktop.. slabo igram igre u zadnje vreme, ali bih uzeo neki koji ima i tu mogucnost barem za neke naslove..
Ne znam koliko se aka baterija ako je laptop stalno u struji, koliko se greju ako ga ne gasim po 8, 10 sati dnevno..

Voleo bih da cujem neka entuzijasticna misljenja ako neko mozda ima takvu kombinaciju.. :)
Ja već nekih 6 godina koristim lt kao desktop replacement. Nemas tu puno filozofije, veoma je ostvarljivo i učinkovito ali će da te izađe poprilično skuplje od ekvivalentnog desktopa po snazi. Odma da ti kažem da ako planiraš lt na duže vreme 100k za novi ti ništa neće uraditi, za polovan eventualno da. Gledaj minimum da ima gtx970, poželjno 1060! Praktično plaćaš mobilnost koja poprilično skupo košta (a opet taj svaki desktop replecement nije baš lagan za prenošenje poput onih ultrabukova tipa ms surface, lg gram, macbook pro i sl). Ima izuzetaka tipa asus zephirus, razer stelth koji su ultra laki i imaju jak hardver, ali koštaju boga oca i poprilično se pregrevaju!

Što se grejanja tiče kada je u struji za bateriju ne brini; jednostavno je izvadi iz laptopa i drži u regalu/frižideru...2x mesečno puni i prazni. Ako uzimaš nove sa integrisanom baterijom, onda je to već malo nesrećnije rešenje po više stavki. Lično sam pre skoro 4 godine pazario asus rog g75-vx (tipa i7, 16gb rama, 512ssd, 670mx koja se moduje ma 680) i dan danas na njemu prelazim sve igrice (tipa crysis 3, doom, resident evil 7, witcher 3...evo i sada shadow of tomb raider) doduše većinom na low ali radi posao!

Što se rada sa spuštenim ekranom tiče, ja tu nisam nikakvu razliku primetio...2 god sigurno mi je lt bio prikačen na tv od 32" koji je menjao monitor ustvari.

I da, još jedan dobar savet, možeš da uzmeš i slabiji laptop ali da ima thunderbolt port sa 4 linije i onda na njega zakačiš rack sa externim GPU-om i drastično povećaš performanse, dužinu korišćenja laptopa (smanjuješ zagrevanje takođe).

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zna li neko jel to bitan faktor za hladjenje?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
Ne, nije. Otvori za hladjene su na bočnim stranama i sa donje strane. U firmi se 15+ godina koriste isključivo laptop računari, uglavnom zatvoreni i priključeni preko dockinga na monitor/periferije i nismo imali ni jedan problem sa grejanjem ili pregrevanjem. U pitanju je firma od 100+ ljudi.
Trenutno koristimo neke HP monitore koji u sebi imaju USB docking station, pa je laptop povezan samo sa monitorom: i napajanje ide sa monitora jednim kablom, a video, ethernet i USB idu preko USB veze.
Pozdrav
P.S. Da dodam da su u pitanju isključivo računari iz "business" klase i da, realno, nisu korišteni za neke HW zahtevne poslove, tj. nisu nešto posebno opterećeni.
Ako se tvoj laptop više greje kad je zatvoren, uvek možeš da ga privremeno otvoriš da poboljšaš hladjenje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno