Šta je novo?

Sve novo.. (oko 100-110k) + 27" monitor

Boris Lozac

Znamenit
Učlanjen(a)
15.08.2004
Poruke
21,472
Poena
1,125
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 2600
Matična ploča
ASUS Prime B-450 Plus
RAM
16GB
GPU
Radeon RX 570
Storage
Samsung SSD 860 EVO 500gb
Kućište
NZXT H500
Monitor
Asus VZ279HE IPS
Miš & tastatura
ROG STRIX Impact II wireless / Keychron V2
Mobilni telefon
Pixel 6
Doslo vreme da sve novo pazarim, bukvalno sve ukljucujuci tastaturu, misa, zvucnike..

Ovo sam nesto okvirno sklopio, ne vodeci se bas da li je sve kompatibilno jedno s drugim (nisam dugo pratio sve to).

Komp i komponente menjam jako retko, kao sto se vidi iz trenutnog potpisa, namena je duzi niz godina, stabilan rad, cak i igre skoro vise ne igram ali barem da bude u rangu trenutnog kompa ili malo jace..

Sta bi mogao da promenim, gde da ustinem ako treba, gde da opustim ruku ako treba.. ali to je neka okvirna cena, jer planiram i 27" incni monitor (bacite i tu neke preporuke, citam da je nekima full hd malo na 27", IPS i slicno mi nije bitno, bitan je ugao gledanja, da je prijatan za oci, brzina odziva da je ne primecujem, valjda ne postoji monitor u 2018-oj gde primecujes ghosting, da izgleda moderno..)
 

Prilozi

  • konfig.jpg
    konfig.jpg
    264.1 KB · Pregleda: 365
Evo sta sam uzeo kod "zutog madjara" pre par dana, inace koje mi predlozi Ivan sa foruma i hvala mu jos jednom na preporuci:

MSI B450M MORTAR - 96 evra ( nije bila Tomahawk na stanju inace bi tu maticnu )

AMD Ryzen 5 2600 3.40GHz AM4 BOX Wraith Stealth - 3 god - 160 evra

CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL16 CMK8GX4M1D3000C16 - 1 god - 74 evra

Napajanje FSP HEXA 85+ 550W - 5 god garancija - 57 evra

A kuciste su mi predlozili MS Black Widow.

Za novce koje bi dao u emmiju za ove komponente dobijas mnogo bolje kod "madjara"
 
Poslednja izmena:
Ovo sam nesto okvirno sklopio, ne vodeci se bas da li je sve kompatibilno jedno s drugim (nisam dugo pratio sve to).
Pa DDR3 nece da moze na tu plocu (i bilo koju drugu noviju).

Za pocetak, kad vec uzimas na duze staze, pogledaj ovaj monitor - AOC Q3279VWFD8 :type:

Za hiljadu dinara vise u istoj radnji imas 1600x procesor koji ima malo vecu frekvenciju, i pre svega je 6C/12T umesto 4C/8T.

itd.
 
I nemoj te zvucnike pošto izgleda da cela ta serija ima problem sa zujanjem kada su ugašeni na dugme.

Možda i drugi hladnjak za cpu. Ovaj je preskup a ventilator mu je samo 92mm.

Ta RX 560 kartica nije mnogo bolja od GTX 960.
 
Kupovati RX 560 krajem 2018 godine je ludost sa tolikim budzetom od 110 hiljada dinara , osim ako nije office racunar i graficka je poslednja rupa na svirali.
 
Ovaj cooler nece ici na AM4 barem tako pise u specifikacijama.
Ovaj ram ne moze na b350 plocu vec ddr4 i ryzen trazi barem 3000mhz dual channel (2 modula 2x4gb umesot 1x8gb)
I ne znam koliko ti je bitna ova tastatura ali imas scorpion k10 koja je odlicna u odnosu na cenu.
Ja koristim Genius SW-G2.1 1250 vec 4 godine i za moju sobu preko 20m² su bas glasni, a koristio sam ih i na par kucnih zurki i odlicno rade a jeftiniji su od tih logitech zvucnika. (Mozda ti neko preporuci jos bolje zvucnike)
G203 je odlican mis (cena i kvalitet), ali ako ti ne treba bas neki mis na kojem ces da se izivljavas onda mozes i neki red dragon to je jeftinije a i nisu lose odradjeni. Ja korisitm Redragon Cerberus M703 za 6 meseci koriscenja nisam imao problema. (a i jednostavan izgled nije nabudzen)
E sad ono bitno, za ostatak para mozes uzeti jaci procesor i ostale komponente preko KP sa garancijom od 3 godine, ortak je nasao ryzen 5 2600x za 185 evra nov sa 3 godina garancije pa na osnovu toga mozes i ostale komponente uzeti. + uz sve amd procesore ide stock cooler koji ce vrsiti posao ako se ne radi OC osim uz 1600x.
Ko se razume malo vise nek ispravi ako sam negde pogresio. (veroavtno jesam)

EDIT: E... sad prodaje i SSD M.2 128GB PATRIOT SCORCH NVME 1700/415MB/S za 5k + neki hdd i resio si problem i sve to lepo stane uz neki b450 tomahawk
 
Poslednja izmena:
Mislim da je najbolje resenje da 100-110k ulozis u cpu/mb/ram/gpu/ssd + 27'' monitor a tastaturu, mis, zvucnike zadrzi, zamenices to postepeno. To je solidan budzet i bedak je da periferije zakinu mnogo bitniji hardver taman toliko da nije futureproof, najgore od svega je da uzmes losiji cpu i primetno sporiji gpu samo zbog toga.
 
Poslednja izmena:
Moram i periferije, bukvalno sve :)
Nije problem probiti budzet nego stvarno nista zahtevno ne radim na kompu duze vreme.. čak sam i razmišljao o onim fensi varijantama neki laptop, sa misem i tastaturom i monitorom, sto odradjuju Ameri sa Macbook pro, ne znam koliko je to praktično sa nekim pc laptopom i koliko bi kostala ta varijanta..

Za zvucnike, bitna mi je ipak i estetika..

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Razmisli dobro, znam da si godinama koristio PC za (online) igranje, zato sam i predlozio da sav novac ulozis u sto bolju konf. Vidis i sam kakve su nove igre, koliko su zahtevne i koliko prostora na disku zauzimaju.. pojavice se neki naslov koji te bas interesuje i sta ces onda?

Ali u svakom slucaju moze da se sastavi ok AMD Ryzen masina za taj novac (sa 8Gb ddr4, SSD 250Gb + periferije) samo gpu ne kupuj ispod GTX 1050ti (isplate se jedino one od 18-19 hiljada din, sve preko toga nema smisla).
 
Poslednja izmena:
Ajde vi sto vise pratite hw, sastavite Lozacu neku R5 1600(x)-based konf. sa periferijama za 110 'iljada, da se ne zaleti kao pre nekoliko meseci kada je kupio TN monitor umesto IPS-a za isti novac.
 
Ryzen 5 2600
Msi Tomahawk b450
8GB ddr4(za ~10k najbrzi koji ima, idealno 2x4GB ~3000MHz)
RX 570 4GB Gigabyte Gaming
Lenovo 65E0KAC1EU
Seasonic SS520GM2
Kingston A400 240GB
WD Blue 1TB WD10EZEX
MS Industrial Falconn

Bloody V7m
Rapoo V500s
Ako volis ogromne podloge, preko celog stola, imas Sandber XXXL u Emmi za 2.500, koristim je duze vreme, odlicna je.
 
Poslednja izmena:
nisam amd-ovac ali mislim da ti je mozda bolje da uzmes Ryzen 5 2600 koji dolazi sa fabrickim kulerom koji je verovatno dovoljan ali zato ima 2 jezgra (4 threada) vise od ovog 1500x.

ako resis da uzimas posebno kuler, ok izbor je i Be Quiet Pure Rock za oko 35€ od madjara. ja ga imam u drugoj masini.

za napajanje bih dodao jos malo jer je bitna stavka i uzeo EVGA G3 550W sa gold sertifikatom, full modularno. ako ga nema kod nas uzmi od madjara, oko 100€ je.

Kingston A400 bih izbegao jer sam na mnogo mesta citao da je nepouzdan. nisam ga nikada imao, samo sam tako procitao pa bih isao na 860 evo kako si i planirao... mada za oko 80€ (oko 93€ kod nas) imas 970 evo 250GB NVMe koji se bode direktno u plocu pa nema dodatnih kablova...

ovi zvucnici nisu losi, za te pare sviraju skroz pristojno... imam i njih, mada su sada spakovani u plakaru, korisceni oko mesec dana kao zamenski. nisam primetio nikakvo zujanje...

periferije i kuciste odaberi sam i grafu vidi neku malo jacu... a monitor bih preporucio neki uz 2560x1440 rezoluciju ako moze da se spakuje u budzet.
 
Poslednja izmena:
setih se i BOSE Companion 2 Series III koji uopste nisu losi... bas gledam i sam da ih uzmem za devojku jer ne traze puno mesta... cena mozda malo probija budzet ali baci pogled, mozda ti budu vise odgovarali uz neki clean setup posto nemaju subwoofer...

236472.481ec38d208890d16269db1114e693c1.1600.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala na novim predlozima, verovatno cete me hejtovati ali sam skapirao koliko me mrzi da sve to jurim i sklapam sam, entuzijazam za sve to mi je na minimumu, zelim da mi se stvori pristojna masina u nekom Fractal Design NODE 202 i da sam gotov s tim.. :/

Zato sam iz ocaja napravio jos jednu temu, jer se zbog pomenutog manjka entuzijazma lomim i da uzmem neki dobar laptop (100-120k), povezem na monitor i periferije i teraj.. A imao bi i masinu za poneko nosenje na put ili slicno..

Jel ima neko ko radi uslugu 'sklopi mi molim te nesto dobro u NODE 202' :D
 
Kupujes laptop od 110-120k din da bi ga 99% vremena koristio kao desktop samo zato sto te mrzi da se malo iscimas oko sastavljanja mnogo bolje desktop masine? Sjajna ideja :)
Jednim delom znam na sta mislis, i ja sam malo ''ispao'' iz hw tokova i uvek me je smarala ta procedura pri prelasku na novu konf. (od informisanja o hardveru koji je najbolja kupovina do sklapanja, smaranja sa mogucim problemima, windows-om, bekapom itd.) ali je cinjenica da se na kraju vise isplati.

Za 110 'iljada stvarno mozes da sklopis solidnu Ryzen konf. (nebitno da li je gpu amd ili nvidia), samo treba malo informisanja, strpljenja a valjda ce se javiti jos neko sa ''full'' preporukom.
 
Naruci vecinu delova u nekoj radnji i sklopice ti tamo sve.
 
evo nesto na brzaka... neke itx stvari ne postoje kod nas pa ce morati kod komsija.

Node 202 - 72€

PSU: Corsair SF450 - 90€ (madjari)

CPU: R5 2600 - 170€ (madjari)

SSD: Samsung 970 evo 250GB m.2 - 80€ (madjari)

MOBO: Gigabyte B450-i Aorus - 120€ (madjari)
https://iponcomp.com/shop/termek/gigabyte-b450-i-aorus-pro-wifi-rev-10/1674557

RAM: Hyperx 2x4GB Predator 3200mhz-cl16 - 80/90€

GPU: neka RX 570 ili 1060 - 230€

zvucnici: Logi Z333 - 45€ (madjari)

i neki 27" IPS monitor sa 2k rezolucijom, recimo PHILIPS 276E8FJAB - oko 300€ kod madjara ili oko 340€ kod nas.

ovo je sve okvirno oko 1190€ bez tastature i misa...
ako ti probija puno budzet moze nesto da se smanji. ali ovakvu masinu ces moci i sam vrlo lako da nadogradis kad zatreba i sve komponente su kvalitetne i uskladjene.
 
Hvala :)

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Ako je gaming namena uzmi Lenovo monitor koji sam naveo, zbog FreeSynca, ostatak novca ulozi u periferije.
 
sta mu znaci freesync na 60Hz + je monitor 1080p umesto 1440p?
 
Sta mu znaci 1440p monitor za gaming sa midrange kartama kad ce morati da smanjuje rezoluciju, a treba da doda preko 100e da bi ga uzeo?

Bolje onda da uzme AOC Q3279VWFD8 za ~200e, ne vidim poentu tog monitora od 300e.
 
nigde nije ni naveo da je u pitanju gejming masina a na ovu cifru ne znaci puno tih 100€ da gleda u 1440p rezoluciju.
 
Evo ja prodajem moji komp, pa ako oces nesto tako, mozes mi se javiti, ima domace garancije jos na komponenete sem na graficku koja ima garanciju kod madjara :)

Iskreno ne bi znao koliko da ga cenim moje misljenje je da je oko 1500 eura realna cena i dobijes i tastaturu Razer i Mis Red dragon i slusalice sve komplet.
 
Poslednja izmena:
Ipak odustajem od Laptopa, a i od Mini-itx varijante.

Uzecu regularno kuciste, pa ako bi neko bio rad sklopiti nesto sto se mozda zna provereno da je kompatibilno (Ploca, cpu, gpu, napajanje, memorija, SSD..).

Uzeo bi u nasim radnjama, ako moze nesto iz ponude firme koja pocinje na E..

Konfiguracija ranga Ryzen 5 2600, 1060 grafika, 8gb rama, ~240gb SSD i sl..

Ne vidim mnogo ploca sa onom "m2" podrskom za SSD-ove koji se bodu direktno u plocu, mislim da necu primetiti razliku pa moze i regularan SSD..

Hvala unapred.
 
evo i ovde:

CPU R5 2600 (radnja na E) - 24.990 - kod madjara oko 20.000

NZXT H400 belo (madjari jer ga ne vidim kod nas) - oko 90-95€

MSI B450 Mortar (madjari) - oko 90€

RAM 2x4GB 3000 GSkill RipJaws (radnja na E) - 12.490, mada mi ovo zvuci dosta skupo kad bolje razmislim.

PSU Seasonic S12II 620W (radnja na E) - 10.590

GPU Gigabyte 1060 3GB (radnja na E) - 30.790 ili neki ekvivalent

SSD 860 evo 250GB m.2 (radnja na E) - 7.990
 
Poslednja izmena:
Uzmi kod madjara i uzivaj, ustedeces poprilicnu svotu, pisem ti cene koje sam platio pre mesec dana kod "zutog madjara" sa KP
R 5 2600 - 162e
MSI B450 Mortar - 96e
FSP HEXA 85+ 550W , 57e
CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL16 CMK8GX4M1D3000C16 - 74e
Graficku uzeo polovnu sa nasom garancijom jos 2 god Asus Strix GTX 1070 8gb - 33k din.
Kuciste Black Widow
Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno