Šta je novo?

2.3 GHz - spor protok/objasnjenje?

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,418
Poena
390
Imam tp-link archer c9, koji je nakacen na SBB modem, dakle modem, ne ruter. Insistirao sam na ovoj kombinaciji, da bih mogao da kupim kvalitetan ruter, koji ce imati brz i stabilan protok. To sam i uradio, medjutim... Brzina interneta mi je 150/8 mbps. Preko kabla, preko rutera, protok mi je idealan 150/8 mbps. Medjutim sa wifi-em imam problem. Dakle na 2.4 GHz, kada sam na 1m od rutera, protok mi vrlo retko prelazi 50mbps, a cesto je i dosta nizi, recimo 20-30. Ja razumem da wifi u najvecem broju slucajeva, posebno na 2.4 GHz zbog zagadjenja spektra ne moze da bude isti kao brzina preko kabla. Medjutim ovo je 1/3 od pravog protoka i to kada sam na metar od rutera. Bilo je par puta, da ne gresim dusu oko 80 mps, ali i to je skoro duplo nize, a i kazem to je mozda par puta svega bilo. Preko 5 GHz mi je protok idealan kada sam u toj sobi gde je ruter, ali 5 GHz kao sto znate mnogo teze savladjuje zidove i prepreke, tako da je on izvan te sobe skoro neupotrebiv, a pritom i imam neke uredjaje koji nisu dual-band kompatibilni. Pokusavao sam i da menjam rucno kanale, da stavljam 20/40 khz, da pojacavam i smanjujem izlaznu snagu rutera, da aktivim explicit/implicit beamforming. I brzina je ukve manje vise ista, sta god uradio. Pritom zivim u kraju gde su kuce i gde u dometu imam tri wifi mreze. Zbog toga sam instalirao dd-wrt misleci da cu nesto dobiti time, ali dobio sam jedino to da 80% opcija ne kapiram i da ne mogu vise da se vratim na stock rom. Sve ostalo je ostalo isto, sto se protoka i brzine tice. Sad moje prvo pitanje je sta biste mi predlozili da uradim kako bih uspeo da izvucem bar 2/3 od moguce brzine?

Drugo pitanje je vezano za ovu sliku.

D85pVlX.jpg


Prvo, nije mi jasno sta znaci ovo channel 6+4, a drugo, zasto pod Rate stoji 144 mbps (nekada tu pise 72 mbps)? Zar ne bi tu trebalo da stoji ili maksimalna brzina koju ruter na 2.4 GHz podrzava, ili maksimalna brzina interneta koji dolazi do rutera? U oba slucaja nije 144, a jos manje 72 mbps.

I jos da pitam povodom sledece slike. Da li biste i sta tu menjali? Napominjem da sam sve ove opcije drzao i na enable, ali sam na kraju ostavio ovako. U svim kombinacijama brzina je bila ista.

jrYouXe.png
 
Poslednja izmena:
Prvo, nije mi jasno sta znaci ovo channel 6+4, a drugo, zasto pod Rate stoji 144 mbps (nekada tu pise 72 mbps)? Zar ne bi tu trebalo da stoji ili maksimalna brzina koju ruter na 2.4 GHz podrzava, ili maksimalna brzina interneta koji dolazi do rutera? U oba slucaja nije 144, a jos manje 72 mbps.

I jos da pitam povodom sledece slike. Da li biste i sta tu menjali? Napominjem da sam sve ove opcije drzao i na enable, ali sam na kraju ostavio ovako. U svim kombinacijama brzina je bila ista.

Kada izaberes Channel Width 40MHz (veca brzina), tada se koristi Channel 6+4, a kada izaberes 20MHz tada se koristi samo Channel 6 (manja brzina). Medjutim i od klijent uredjaja (racunar, telefon) zavisi da li hoce da se konektuje na 40MHz ili 20MHz, u vecini slucajeva klijent koristi samo 20MHz Channel Widht za 2.4GHz WiFi, i 40/80MHz za 5GHz WiFi, i to je ta tipicna brzina oko 50Mbps koju dobijas na 2.4GHz. Mislim da ces tesko postici znacajno bolji rezultat od toga sa 2.4GHz, resenje je obicno da koristis samo 5GHz uz dodatne wifi uredjaje u drugim prostorijama ako je slab signal.
 
Poslednja izmena:
Ako taj ruter na 2.4 GHz ima 300 Mbps, koliko sam gledao testove raznih rutera na internetu, najviše što možeš da dobiješ je skoro 90 Mbps. Ako ti je neophodna maksimalna WiFi brzina, što reče kolega iznad, investiraj u dodatne rutere.
 
@e6111

Hvala na objasnjenju. Ja sam negde citao da je bas bolje drzati ruter na 20MHz kao zbog manje interferencije i boljeg savladavanja prepreka. Doduse tu nisu spominjali i maksimalni protok. Gledam sada ovo, posto mi je uredaj (jedan od) iPhone 7 i stoji da je preporuka da bude na 20 MHz. Sad, da li je to preporuka zbog manje smetnji, ili on ne moze da se poveze na 40 MHz, to ne znam.

@gadafi

Nije 300. Sad sam pogledao i stoji da je 600 mbps.

AC1900 Wireless Dual Band Gigabit Router
Archer C9
Supports 802.11ac standard-the next generation of Wi-Fi
Simultaneous 2.4GHz 600Mbps and 5GHz 1300Mbps connections for 1.9Gbps of total available bandwidth
3 dual band detachable antennas provide maximum omni-directional wireless coverage and reliability
Beamforming technology delivers highly efficient wireless connection
1GHz dual-core processor ensures no interruption when simultaneously processing multiple wireless or wired tasks
USB 3.0 + USB 2.0 Ports - easily share a printer locally and files & media with networked devices or remotely via FTP server


I jos nesto me ovde zanima. Na ovom sajtu sam nasao informaciju da tx power treba da bude 150 mW, a moze cak i do 250. Na stock fw sam imao opcije low medium i high (ili tako nesto). Ovde na dd-wrt mi stoji ta opcija da unesem rucno i opseg je 0-1000 mW. Sad ne znam da li je to neka genericka brojka ili je opseg tx power mog rutera stvarno 0-1000 mW i da li ako stavim 150 mW mogu da budem siguran da je to ta neka izlazna snaga od 15% ili je, prema ovomg ore linku to ili maksimalna snaga, ili mozda vise od pola, ako je max 250? Bitno mi je to jer necu da mi ruter radi na maksimalnoj snazi, a opet testirao sam sve uredjaje i skoro da nema razlike kada dizem te brojeve preko 150 mW.
 
Poslednja izmena:
Velika snaga predajnika ne znači da će klijentima da bude bolje. Potrebno je da obe strane imaju veću snagu. Kao da ti vičeš, a komšija šapuće. On te čuje, ali ti njega ne.
Što se brzine tiče, potrebno je da obe strane podržavaju istu tehnologiju da bi radilo, recimo, 600 Mbps. Brzina zavisi od korišćene modulacije i kodovanja (MCS), broja prostornih strimova i od širine zauzetog spektra (20 ili 40 MHz). Prema tabeli iz linka, za 600 Mbps je potreban MCS23 uz 256QAM i kodnu brzinu 5/6, što podrazumeva i tri prostorna strima, 40 MHz kanal i 400 ns zaštitni interval. Verovatno sve to podržava Archer, jer ima tri antene. Ali, telefoni, laptopovi obično nemaju toliko antena, a možda i ne podržavaju 256QAM. Probaj da nađeš podatak koje sve MCS-ove podržava taj WiFi klijent.
Verovatno bi između dva takva Archera mogao da ostvariš vezu na 600 Mbps u idelanim uslovima.
I još nešto. Gore piše da se koriste kanali 6 i 4, što znači da se preklapaju spektri iz kanala 4 i kanala 6. Kanali su razmaknuti za 5 MHz, a imaju širinu 22 Mhz. Probaj, ako može, da izabereš da se koriste npr. prvi i šesti kanal.
 
Uh, mnogo podataka koje ne razumem. :( Jasno mi je ovo da obe strane moraju da imaju dovoljno jaku snagu da bi komunikacija obostrano bila kvalitetna. Kada izaberem kanal rucno opet mi stoji isto kao i kada je na auto. Dakle Ako izaberem 6, stoji 6+4, a ako izaberem 11, stoji 11+9. Ne mogu da biram koji ce biti taj drugi kanal. Mogu samo prvi. A ne mogu ni prvi, sto sam tek sada provalio, jer mi dd-wrt ne dozvoljava iz nekog razloga da izaberem kanal ispod 5. Dakle 5-11 samo. Na stock fw sam imao od 1-11. Ni to mi nije jasno.

Ovo sto sam pitao oko izlazne snage mi je bitno iz mojih nekih razloga, pa ne znam da li si me razumeo sta sam hteo da pitam. Dakle na stock fw sam imao za tx power samo low, middle i high. Ovde moram da upisem broj, a u primeru pored mi stoji 1-1000 mW. Sad mene interesuje da li mogu da se oslonim na to da je to stvarni opseg moje snage i da ako stavim recimo 150 mW znam da je tx power 15% od maksimalne snage rutera? Pitam zato sto sam na onom linku gore video da oni pominju bas tih 150 mW kao neku maksimalnu snagu, a opet ne znam na koji se to ruter konkretno odnosi. Dakle da li je taj opseg koji je naveden 1-1000 mW samo primer, ili je moj ruter zaista 1-1000 mW, to me zanima i ne znam kako da provalim?

Sto se tice ovih podataka, telefon mi je iPhone 7, a trazeci po internetu nasao sam samo ovo sto nazalost ne umem da protumacim, ali koliko kapiram postoje podaci samo za 5 GHz.
 
Moje iskustvo je da Apple iPhone, MacBook i Mac mini na 2.4GHz mrezi uvek koriste samo Channel Width 20MHz bez obzira sta je podeseno na ruteru.
Sto se tice tx power, koliko se secam u evropi je dozvoljeno do 100mW, amerika do 1000mW.
 
Poslednja izmena:
Pre par godina sam za 5S trazio ovaj podatak i nasao da na 2.4 GHz podrzava valjda protok do 100 mbps. Ovo je tri generacije noviji model. Kapiram da su to dosta unapredili. Onaj link o preporucenim parametrima sam gledao vise puta. Ja mislim da oni preporucuju 20 MHz vise zbog "fer pleja" u prezagadjenom 2.4 GHz etru, nego zbog toga sto njihovi uredjaji ne podrzavaju 40 MHz. Mada opet, nigde i nisam nasao podatak da podrzavaju. Tako da ne znam sta da mislim...

Sto se tice tx power, koliko se secam u evropi je dozvoljeno do 100mW, amerika do 1000mW.

Vidjao sam negde te regulative. Ali to me previse ne interesuje. Zanima me samo da li i kako mogu da budem siguran da moj ruter zaista ima izlaznu snagu 1000 mW i da ako rucno stavim 150 mW, da ce to biti 15% njegove pune snage. Hteo bih da stavim "zracenje" rutera na minimum neophodan da ne utice na kvalitet signala po kuci, pa ne znam koji mi je realan maksimalan opseg.
 
Pretpostavljam da je tx power preko firmware ogranicen u zavisnosti za koje je trziste uredjaj, ako si stavio dd-wrt onda ti je verovatno otkljucan tx power na visu vrednost, mada ti to ne znaci previse, kao sto je i @gadafi napisao . A sto se tice 2.4GHz wifi ja nisam imao vise od 70mbit na bilo kom iphone modelu i ako je bluetooth aktivan onda se brzina jos znacajno smanji, sto je i logicno jer bt radi na istoj frekvenciji.
 
Sad sam nesto testirao i sa 150 mV sam skinuo na 10 mW i kvalitet signala je skoro identican na svim uredjajima. Sad me ovo jos vise nervira jer sumnjam da se uopste moze uticati na izlaznu snagu i pitam se kolika je ona zapravo.
 
Imam jos jedno pitanje. Da li su sve tri antene koje imam na ruteru i za transmit i recieve i za 2.4 i za 5? Pitam kada usmeravam antene da li treba da obratim paznju na to.
 
Taj c9 model je deklarisan kao 3x3:3 mimo, sto znaci da koristi po tri antene. Ako nema nekih skrivenih internih antena onda su te eksterne antene zajednicke. Kod nekih drugih modela sa 3 antene postoji kombinacija da bude 1x1 mimo 5ghz (srednja antena), i 2x2 mimo 2.4ghz (leva i desna antena).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno