Šta je novo?

Kalibracija LG TV 4K

horror

Slavan
Učlanjen(a)
26.03.2007
Poruke
489
Poena
345
Pozdrav,

imam LG 4TV model je 49UJ701V i stagod da probam od podesavanja slika mi deluje prilicno isprano. Znam da je dozivljaj slike prilicno sbujektivan, ali da li postoje neka makar okvirna podesvanja koja bih trebao da sledim jer nemam snage da danima eksperimentisem sa ovim? Ima dosta sajtova sa kojekakvim podesavanjima ali bi mi prilicno skratilo muke ako bi neko mogao da predlozi nesto provereno
 
Ništa dok ga ne kalibrišeš kolorimetrom, ili platiš nekom da ti kalibriše tv. Kad pominješ isprano, to je delimično zbog IPS panela koji taj model poseduje, IPS paneli jednostavno nemaju visok statični kontrast. Zato ja više preferiram VA panele. Recimo IPS nudi statični kontrast oko 1100 do 1300:1 može da ode preko 2000:1 sa local dimmingom, gde VA ide native od 5000:1 pa do 9000:1 sa local dimmingom, nekad i više, zavisi od modela, mada native cifra je bitnija. Dubina crne boje je manja kod IPS-a, zato ti verovatno slika deluje malo isprano. Kalibracija može da pomogne svakako, ali ne očekuj čuda. Ja čekam da OLED televizorima još malo padne cena, pa da pređem sa VA panela na OLED ko čovek, mastilo crna ima ogroman uticaj na kvalitet slike :)
 
Hvala Gizmo, car si!
Moram da priznam da sam prilicno nepismen po pitanju svih tih parametara tako da se izvinjavam za glupava pitanja, ali gde bih mogao da nadjem nekoga ko bi to uradio za novac? Postoje li takvi ljudi u Srbiji?
 
Ima ljudi svakako, nema ih puno ali postoje. Imaš na KupujemProdajem oglase, upiši kalibracija u pretragu, da ne reklamiram nikoga bez potrebe. Odakle si? Za Beograd i Novi Sad sigurno ima da se nađe, mada gde god da si možeš da se dogovoriš sa ljudima.
 
Kao što je prethodnik napisao, na KP se reklamira čovek koji radi kalibraciju TV-a.. Samo bih napomenuo da, ukoliko očekuješ jarke boje, to kalibracijom nećeš dobiti - možda budeš i neprijatno iznenađen ako si navikao na blještav ekran sa presaturisanim bojama...
Kalibracijom se dobija precizan prikaz boja u okviru definisanog industrijskog standarda kao i max raspon nijansi od bele do crne kako bi se izvukao max prikaz u tamnim i svetlim delovima, koliko to konkretan ekran može da iznese...
Nisam ekspert u ovoj oblasti ali se pomalo bavim fotografijom, obradu radim na kalibrisanom monitoru tako da sam navikao na kalibrisan ekran ali korisnik koji nije u ovoj materiji ima subjektivni osećaj da je ekran previše zatamnjen...
 
Ništa dok ga ne kalibrišeš kolorimetrom, ili platiš nekom da ti kalibriše tv. Kad pominješ isprano, to je delimično zbog IPS panela koji taj model poseduje, IPS paneli jednostavno nemaju visok statični kontrast. Zato ja više preferiram VA panele. Recimo IPS nudi statični kontrast oko 1100 do 1300:1 može da ode preko 2000:1 sa local dimmingom, gde VA ide native od 5000:1 pa do 9000:1 sa local dimmingom, nekad i više, zavisi od modela, mada native cifra je bitnija. Dubina crne boje je manja kod IPS-a, zato ti verovatno slika deluje malo isprano. Kalibracija može da pomogne svakako, ali ne očekuj čuda. Ja čekam da OLED televizorima još malo padne cena, pa da pređem sa VA panela na OLED ko čovek, mastilo crna ima ogroman uticaj na kvalitet slike :)

Drugar uzeo samsungov 4k 50 inča, boja toliko isprana da nisam mogao da verujem. Razlika u kvalitetu slike kod puštanja 4k yt snimka između mog Lg LB serije iz 2014/15 koji je samo FHD je ogromna u odnosu na njegov prikaz slike u 4k. Ista situacija i kod sd kanala sa kablovske.
 
Nazad
Vrh Dno