Šta je novo?

Kako povlačiti titlove na smart TV kroz mrežu, sa NAS-a npr?

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poruke
5,288
Poena
655
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
Ovaj problem se tu i tamo provlači kroz druge teme, ali ja nisam našao zadovoljavajući odgovor, niti da je sve grupisano na jednom mestu.

Pokušaću na početku da objasnim problem, koliko god može laički.

Od nedavno sam postavio Synology NAS u kućnu mrežu, i sve na njemu lepo radi, osim što Sony televizor ne vidi titl video zapisa, koji se kao poseban fajl istog imena, nalazi u istom folderu na NAS-u.
Kada isti video fajl sa istim tilom pored njega nasnimim na USB i ubodem u TV, titlovi se prikazuju bez problema.
Titlovi se ne učitavaju ni kada TV vuče video sa HDD-a na računaru preko Plex ili nekog drugog media servera.

Koliko sam ukapirao, isprav'te me ako grešim, smart televizori ne mogu da vide foldere na mreži kao obične šerovane foldere, već vide samo media server-e, koji opet serviraju samo media fajlove, a titl kao zapravo tekstualni fajl, nije media fajl, te se ni ne prikazuje televizoru.

Zanimljivo je da je WD TV Live medija plejer koji sam koristio ranije, mogao da pristupa šerovanim folderima na mreži, te je on čitao i titlove kao posebne fajlove.

Problem se za sada rešava na dva moguća načina:

Jedan od njih je da medija server radi ubacivanje titla on-the-fly. Radi to, ali samo ako medija server može on-the-fly da radi encode-decode i usput lepi titlove na film. Posledica ovoga je da se moj i5 zabije na >90%, ventilatori odlete na max, huje i zuje sve vreme gledanja filma, i to sve ako vučem film sa računara. Synology NAS naravno, ne može ovo da radi, i nema mogućnosti da on ubacuje on-the-fly titlove (čime se prilično gubi smisao NAS-a kao video servera). I ne radi za 3D filmove.

Drugi način je da se titlovi ubace u video fajl. E, ovo može na dva načina.

Teži, jeste da se titlovi zalepe na film. (Zanimljivo jeste da se ovo rešenje najčešće nudi kada googlate o problemu).
Ovime su titlovi zauvek ubačeni kao sastavni deo slike video fajla. Problem(čić) je što ovo traje veoma dugo za iole zahtevije i duže filmove, i ovako ubačen titl je zauvek tu, ne može se više ukloniti. (Ubacio sam jednom tako titl u film Avatar, od skoro 100gb, a onda se ispostavilo da titl ima grešku u drugoj polovini filma, te sam morao ceo posao od 1h recoding-a baciti u recycle bin i tražiti novi titl :( ). Plus (u stvari minus), ni ovo ne radi (bar ja ne znam kako) za 3D filmove.

Lakši način koji sam tek nedavno otkrio (i za sada koristim), jeste da se titl ubaci u fajl, ali ne da se lepi na video već se strpa negde u kontejner zajedno sa video zapisom, audio zapisom, te se pridoda i titl. Ovo za sada, lepo radim programčićem MKVToolnix. Potrebno mu je 30-ak sec do max 1min za najduže i najkomplikovanije filmove da ubaci titl u kontejner, može se ukloniti ako titl ne valja, može titl da se isključi/uključi, i najbitnije, tako ubačen titl, televizor vidi i ako filmu pristupa kroz mrežu. Obzirom da je tada TV onaj koji postavlja fontove na sliku, radi kako treba i sa 3D filmovima.

.
.
.

E sada i pitanje, zbog čega televizori ne vide titl fajl kroz mrežu?!?
Da li to važi za sve televizore, Sony, Samsung, LG i ostali (WD TV Live npr. je video kompletan sadržaj šerovanih foldera, te je vukao i titl)?
Da li ima mogućnosti da TV nekako vidi .srt i slične fajlove?
Neki bolji način da se televizoru nametnu titlovi, kada video ide sa NAS-a?
 
Koji media server je instaliran na tom synology nas-u? Problem sa titlovima moze da bude i u nas-u (serveru) ali i u tv-u. Poznato je da Sony kubure sa DLNA kompatibilnoscu tako da tipujem na TV. Na Qnap nas-u, imam instaliran twonky i titlovi rade kako na Samsung-u tako i na LG-u.
TV-i ne podrzavaju samba protokol, tako da TV ne moze da radi kao sto ti je radio WD. Jedino ako nemas TV sa Androidom pa instaliras npr Kodi, on moze da pusta filmove kroz smb.
Za probu, instaliraj na PC neki server tipa serviio pa vidi kako rade titlovi. Ako nece, onda TV pravi problem, jer Serviio sigurno dobro radi.
 
Koji Sony tv je u pitanju?
 
Televizor je Sony KDL-42W805

Dok sam imao Serviio na računaru, on je morao da radi recoding da bi u letu lepio titlove na video. I to je smaralo, jer je teralo PC da radi na 80-100%. Nisam našao drugi način da TV vidi titlove.

Sada na Synology, vrti se Synology Media Server. Fajlovi se vide gledano sa televizora, ali titl ne. Hm, ipak će biti da je do televizora. :(

Twonky nije podržan na svim Synology NAS-ovima. Na mom izgleda da nije.
 
Poslednja izmena:
Meni savršeno radi kombinacija Plex servera na QNAPu i XPlay aplikacije na LG televizoru. Čak prepoznaje i titlove na različitim jezicima, koji se zovu tipa film.sr.srt, film.en.srt itd.
 
Hm! Na Sony ne mogu da dodajem aplikacije. Dobro, znači da to najviše zavisi od televizora.

Na koji načim možemo proveriti (pre kupovine) da li televizor ima mogućnost da vuče titlove sa media servera?!?
Da li neki podatak u specifikacijama upućuje na to?
 
Definitvno je problem u televizoru. :(

Player na telefonu vuče titl preko istog media servera, bez problema.

E sada, ono što smara jeste što danas nema šanse da pohvatate da li ovako neki features rade ili ne rade na pojedinim uređajima, pre nego što ih kupite. Recimo, beskonačni testovi raznih televizora, čak i ovde na Bench-u, ali niko nigde da potvrdi ili proba da li ovako bitna funkcija radi ili ne radi.

Gunđ! :mad:
 
lakse da uzmes neki AndroidTV,nego da menjas TV....:)
 
Tek android TV je zlo, to tek neće da radi kako treba.

Ja takodje mogu da potvrdim da na LG ovo radi bez problema a tebi je najbolje da uzmeš android box I ne patis se sa tim više.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
na Android Box sam mislio..:)..mahinalno sam ukucao AndroidTV..:)
 
Hm, da, ukapirao sam. Sony sucks!

Ali ajde sada, pa rezimiramo, koji televizori rade?

LG i Samsung, za sada da.

Šta je sa Panasonic-om?
Mnogoreklamirani Hisense?
Philips? Grunding? Sharp? Toshiba?
 
Samo lg i Samsung, ostali koliko znam jok.
Hisense je najpribližniji upotrebljivim TV ali ima to još da se razvija.

Panasonic, Philips ocaj živi...
Sharp I Grundig... Salis se?[emoji3]

Radilo bi na android TV al to tek ne preporucujem.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pored gomile drugih karakteristika, ove zajeb@ncije sa titlovima i fileovima sa NASa, su mi bile primarne prilikom kupovine TVa. Izabrao sam LG i ne da se nisam pokajao, već sam oduševljen kako on to pegla.
Pored svih problema koje si naveo, meni je interesantno da je i WD TV player iz neke davne godine kao i LG tv iz 2018. i dalje kubure sa titlovima čiji naziv počinje eng. članom "The".
Ovo sam prvi put saznao sa dvd/dvx playerima, ali eto i dalje zadaje probleme. Tačnije uopšte ne pusti titil ako na početku naziva ima The.
Ovo govorim samo da se malom verovatnoćom ne ispostavi da titlovi koje si pokušavao da vučeš sa NASa počinju sa "The".
 
Ali zar nije bila priča da LG ne podržava određene formate zvuka u nekim codec-ima? Beše li AC3? Da li su to sredili da sada podržava sve (ili skoro sve, mislim, niko ne podržava sve : p )?!?
 
Poslednja izmena:
Možda dts?
Za njega trebaju licence

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Moj Philips iz 2011 je jedino mogao da vidi titlove sa kompa uz pomoć programa Universal Media Server.. ali sam se brzo i toga batalio kad je stigao WetekPlay2...gde je sad sve uglavnom online...
TV mi odavno nije nakačen na mrežu...

Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
 
Meni je moj LG prikacen na mrezu i pusta titlove i sve to lepo radi ali mi je mnogo komotnije da koristim box kao player, jer trendovi se stalno menjaju
 
@NShappy


Tvoj Sony je malo starija generacija koliko vidim. Ne znači da i ovi novi imaju problema sa titlovima.

Ja mogu da potvrdim za Panasonic EX610 da full podržava DLNA i automatski učitava titl koji se zove kao film ako su u istom folderu. Za to ne treba nikakav poseban (media server) softver, ni kroz LAN ni wireless. Podržava i naša slova, može da se podešava veličina fonta itd. Jedino ne podržava DTS zvuk niti će ikada podržavati ali to je posebna priča.
 
Kako vidi mediju kroz mrežu, ako se na uređaju na mreži ne vrti neki medija server?!?

Ako vidi šerovane foldere na mreži bez media servera, tj. ako šerovane foldere na mreži vidi k'o da su na lokalnom USB, to je onda najbolje rešenje, koje će biti podržano najduži niz godina.
 
Poslednja izmena:
Vidi šerovane foldere na mreži i u njima onaj medijski sadržaj koji dotični TV podržava. To je DLNA protokol koji mora da podržava i TV i uredjaj na mreži koji je server, u mom slučaju PC jer nemam NAS. Windows podržava DLNA od 7-ce pa nadalje. Panasonic je "full certified DLNA" uredjaj što znači da ga podžava i kroz mrežu i bežično i ne treba mu dodatni softver tipa Serviio i sl pa ga ja i ne koristim nego gledam sa PC na kome je 7-ca.
Ukoliko bi se desilo da napr tv ne podržava neki format kao što Panasonic ne podžava DTS onda se može instalirati neki dodatni media server da uradi on-the-fly- recode kao što je slučaj kod tebe.
 
Pa, i Sony podržava DLNA, ali ne vidi titlove. :(
 
razumem potrebu da se uprosti setup, ali ja nikada nisam obraćao pažnju na bilo kakve plejere u televizoru, na njega se odmah kači android box + kodi i puštaju filmovi sa nas-a...titlovi ne moraju da se zovu isto, mogu da ih povučem direktno iz kodija sa neta, i mogu da stavim žutu boju titlova što mi je must have...video materijal sa belim titlovima odbijam da gledam :)

mislim da ćeš taj podatak o titlovima teško naći u bilo kakvim recenzijama, osim možda na nekim forumima u zemljama poput naše gde su bitni titlovi...recimo benchmark :) ali očito da je i ovde android box ipak najfleksibilnije rešenje...
 
Ali zar nije bila priča da LG ne podržava određene formate zvuka u nekim codec-ima? Beše li AC3? Da li su to sredili da sada podržava sve (ili skoro sve, mislim, niko ne podržava sve : p )?!?
Stariji LG televizori nisu podržavali DTS, a trebalo bi da svi novi podržavaju. Pod novima mislim na modele iz poslednjih par godina.
 
A kako Chromecast radi sa titlovima na mreži? Kakva su iskustva sa njime?
 
@NShappy Mislim da to ne zavisi previše od CC-a, već od servera i klijenta koji mu komanduju. Kod mene lepo prikazuje titlove QNAP Plex server i Plex Android aplikacija. Vodi računa da CC2 ne podržava HEVC, pa će obavezno da se uključi transkoding. HEVC podržava CC2 Ultra, mana i on ima nekih ograničenja oko audio kodeka.
 
Hm! Na moj Synology, za sada, ne mogu da stavim third party server. Za starije modele ima Plex, ali za moj još ne. :(
MX player na telefonu vuče titlove sa NAS-a, dok neki drugi plejeri na istom telefonu ne vuku. Dakle, rek'o bih da Synology-jev server servira titlove, ali do player-a je da li će ih videti.

Igraću se još malo pa javiti. Čim stignem da se igram.
 
Kao sto rekoh, instaliraj na neki pc Serviio, kod njega imas profile za lg, samsung, sony.... klijente pa vidi kakvi su rezultati. A vidim da ima erviio i za Synology nas-eve, vidi jel tvoj podrzan.
 
Poslednja izmena:
Kao sto rekoh, instaliraj na neki pc Serviio, kod njega imas profile za lg, samsung, sony.... klijente pa vidi kakvi su rezultati. A vidim da ima erviio i za Synology nas-eve, vidi jel tvoj podrzan.

Probano. Imao sam i Serviio i Plex na računaru. Sony, moj model, ne podržava titl kroz mrežu...
...(s' time da mi je trebalo beskonačno vreme da utvrdim gde je problem :( ).

Ne znači da neki noviji model Sony-ja i dalje ne podržava, ali to spada u enigme jer nema nigde podataka o tome. Takve podatke ne iznosi ni jedan proizvođač TV-a.

Nema Serviio za moj Synology. Ne znači da neće biti. Ovaj moj je neki noviji. Vidim da za generaciju stariji model Synology-ja ima Serviio.
 
Poslednja izmena:
Kad sam se ja zezao sa sličnim problemom na mom Philips-u iz 2011 god i njegovim DNLA opcijama....jedino sam uspeo da povučem prevod sa kompa uz pomoć Universal Media Server-@...


Послато са Redmi 5 Plus уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno