Šta je novo?

PocketBook readeri sada i u Srbiji

max9998

Čuven
Učlanjen(a)
26.12.2002
Poruke
979
Poena
620
U Tehnomaniji su se pojavili PocketBook ebook readeri, konacno da nesto pristojno moze da se kupi i kod nas. Kupio model Touch HD 2 i deluje prilicno dobro :)
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ufffffff preskupo je *mjau**mjau**mjau*, pogotovo kad mi među prvim rezultatima na google-u iskaču "issues". Iskreno sam očekivao cenu od 50-ak€. Oni basic Kindle modeli su 70-ak ...
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nije realno da budu 70-ak jer ta cena kindla sigurno nije ekonomska.
Mislim da priča o readerima nema mnogo smisla pre nego što neki naš veliki izdavač ne izađe sa svojim readerom i svojom aplikacijom za kupovinu.
Laguna je najbliža tome jer već imaju svoju android aplikaciju tako da je tehnički moguće da naprave svoj reader sa svojom aplikacijom, ali je pitanje da li ih to uopšte zanima jer ni samu aplikaciju nisu promovisali kako treba.
 
Meni readeri zvuče fenomenalno, za knjižurine na Engleskom. Kad imaju puno strana, moram ih čitati za stolom, zeže je izvaliti se u krevetu, odmarati leđa i čitati.

Poslednji put kad sam proveravao Kindle nisu hteli slati za Serbiya - mater im... Tako da me kopkaju kakvi su ovi što se mogu kod nas kupiti.
 
Kindle E-reader - Black, 6" Glare-Free Touchscreen Display, Wi-Fi (International Version)
Price: $99.99
This product can be shipped to Serbia.
 
Kindle se slao u Srbiju od kako je izasao, naravno uz placanje PDV-a i carine. Sada se carina i PDV automatski dodaju pri slanju od strane Amazona, tako da tacno znas i koliko ce te kostati uredjaj.
 
Problem sa Kindle je sto ni jedan nema toplo osvetljenje ekrana za citanje uvece, vec samo belo/plavo dnevno svetlo. I sto ne podrzava EPUB format vec moraju da se konvertuju knjige (mada to nije veliko cimanje).
 
Ja sam malo istraživao temu jer su mi postali veoma interesantni ovi uređaji, pogotovo zbog osvetljenja kad čitam pre spavanja da mi lepša polovina ne bi gunđala zbog svetla, a potom i zbog prenosivosti jer je lakše poneti ereader u torbi nego knjigu od 600 strana. Inače sam bio veliki protivnik čitanja knjiga na kompu i tabletu u fazonu "papir je papir", čitao sam uglavnom samo stripove koji ionako nisu dostupni u papiru, ali me je dosta prijatelja svojim izuzetno pozitivnim iskustvima nateralo da razmislim o ereader-ima.

Kindle uređaji su dosta ispeglani ali i prilično ograničeni jer ukoliko ne želite da budete ograničeni samo na Amazonovu prodavnicu moraćete da radite konverziju na desktopu pa da prebacujete na sam uređaj. Takođe nisu proširljivi sa memorijskom karticom i imaju vec spomenuto relativno loše rešeno osvetljenje.
Slična priča, ali malo blaža je i sa Kobo readerima, tako da i meni za sada od uređaja dostupnih na tržištu najbolje zvuči PocketBook jer daje najviše fleksibilnosti pogotovo za one korisnike koji ne žele da se vezuju za Amazon i Kobo store.

Svi spomenuti uređaji su dostupni na KP kod ljudi koji ih dovlače iz inostranstva.

Ono što je po meni nedostatak ovih uređaja jeste što su svi mahom 6" , što je super portabilno i sasvim ok za knjige, ali ukoliko čitate i stripove već postaje problematično jer će "oblačići" i tekst u njima biti premali što automatski dovodi do zumiranja i skrolovanja što ubija doživljaj, a cena većih nesrazmerno mnogo skače. Takođe koliko vidim dosta ljudi pogrešno shavata ove uređaje, tj. očekuju multifunkcijski tablet uređaj a ustvari je reč o usko specijalizovanom uređaju koji služi isključivo za čitanje knjiga, neki od njih čak imaju problem da sažvaću velike skenirane pdf fajlove, a kad se to ukombinuje sa cenom preko 200 evra koliko bi koštao neki od oko 8"(zbog stripova i preglednosti) nije uopšte naivno.

Uređaj vredan pomena koji je neka alternativa između klasičnih ereadera i tableta je Likebook Mars (octa core, 2gb ram + 16/32gb rom, oko 210-220e na rasprodaji a uvek je na popustu na nekom sajtu) koji ima android 6.0(poslednji koji podržava eink) pa samim tim je korisniji jer podržava statične aplikacije i zvuk ali ne i video i igre zbog ograničenja osveženja eink displeja uz neophodnost poručivanja iz Kine. Ja se trenutno dvoumim između njega i Pocketbook Inkpad 3.

Verujem da je većina vas već sve ovo znala, ali možda nekom i pomogne.

P.S. Lagunina aplikacija mi se uopšte ne dopada, pritom cena e-knjiga je 5e dok je npr papirno izdanje možda 7e, a aplikacija je rađena za ios i android koje većina readera nemaju već guraju svoj OS.
 
Poslednja izmena:
Kindle uređaji su dosta ispeglani ali i prilično ograničeni jer ukoliko ne želite da budete ograničeni samo na Amazonovu prodavnicu moraćete da radite konverziju na desktopu pa da prebacujete na sam uređaj. Takođe nisu proširljivi sa memorijskom karticom

Imam kindle vec skoro 7 godina, ne pamtim kad sam radio konverziju bilo cega, sve odavno ima i na samom amazonu, a i na netu u formatima i verzijama i za kindle i za kobo.Bilo i u vreme kad sam uzimao. Skines s amazoma direkt na citac, skines s neta i posaljes na kindle ili ako zelis preko usb-a. A i knjige su u proseku 500kb-1mb, da citam narednih 300 godina pa necu napuniti giga a kamoli 4gb, koliko ima...ne postoji nikakva potreba za memorijskim karticama.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Koga zanima nek pročita ovogodišnje istraživanje iz Kanade.
Najviše elektronskih knjiga pročita se na tabletima, pa na telefonima, na trećem mestu su desktop računari i tek na četvrtom readeri.
Sa readera najviše čita populacija od 55 godina i stariji.
To što je čitanje sa tableta "nemoguće" ljudima koji čitaju sa readera je potpuno nebitno za ostatak populacije.
Pored toga digitalne knjižare za koje su najčešće softwerski i/ili hardwerski vezani readeri su zatvorene za naše izdavače, tj. za srpski jezik (zatvorene su i za mnogo veća tržišta tako da npr. Stiga Laršona možete za kindl da kupite na engleskom ili nemačkom ali ne i na švedskom na kojem je pisao)
Zato je ovo što radi Delfi i Laguna važno, jer da bi bilo čitalaca mora prvo da bude izdavača, pa ako ljudi budu čitali biće i knjiga.
 
Za cenu ovog touchhd2 komotno moze kindle paperwhite sa amazon us i placenim dadzbinama :D

Inace, kindle ima po aerodromima u italiji, po vrlo pristojnim cenama kome se ne ide u usa :)
A i KP naravno ;)
 
Sale83
Ta priča pije vodu ukoliko se čitaju samo knjige u nekom ebook formatu tipa epub i sl. Ukoliko se tome priključe spomenuti stripovi, glomazniji pdf-ovi, pa što da ne i muzika stvari se već komplikuju. 1 pdf tehničke dokumentacije za 1 kompleksniji razvodni orman koji nije skenirana kopija mi opušteno zauzme preko 500mb prostora. Skenirani pdf-ovi i stripovi takođe znaju da pojedu prostor. Ukoliko u jednačinu uđe i Android OS stvari postaju još lošije. Znam da većina ovoga nije prioritetna namena ovih uređaja, ali što da nemam mogućnost i to da koristim bez vukljanja laptopa ili vraćanja u smeštaj. Ne kazem da je postojanje slota za karticu moranje, ali u svakom slučaju je uvek bolje imati i tu opciju.
Pored toga planiram da što manje koristim i zavisim od Amazon i Kobo stor-a. Iako solidno znam engleski, čitanje knjiga na srpskom mi je mnogo opuštenije, a uglavnom čitam radi opuštanja(izuzetak su naravno stručne knjige), tako da spomenute prodavnice padaju u vodu jer dosta toga može da se pronađe što po torentima što po domaćim specijalizovanim forumima kad su u pitanju knjige na srpskom.

@Punkass
Budući da su u pitanju veoma specijalizovani uređaji sa dosta mana vezanih za sve ostalo sem knjiga verujem da dosta ljudi ne vidi poentu kupovine pored tableta. Takođe verujem da još više ljudi i ne zna da oni uopšte postoje.
U mojim očima to ti nekako dođe kao odlazak u vikendicu bez asfalta. Možda do nje možeš stici i Puntom uz manje ili više neugodnosti, ali bi to džipom bilo mnogo bolje i lakše. Da li ti je onda zaista potreban džip na kraju ipak se svede na tvoje mogućnosti, potrebe i želje da ga finansiraš. Meni lično pored celog dana gledanja u monitor na poslu, a zatim i dobrog dela popodneva kod kuće, već bude zamorno da i pred spavanje čitam na tabletu knjige.
 
Sale83
Ta priča pije vodu ukoliko se čitaju samo knjige u nekom ebook formatu tipa epub i sl. Ukoliko se tome priključe spomenuti stripovi, glomazniji pdf-ovi, pa što da ne i muzika stvari se već komplikuju. 1 pdf tehničke dokumentacije za 1 kompleksniji razvodni orman koji nije skenirana kopija mi opušteno zauzme preko 500mb prostora. Skenirani pdf-ovi i stripovi takođe znaju da pojedu prostor. Ukoliko u jednačinu uđe i Android OS stvari postaju još lošije. Znam da većina ovoga nije prioritetna namena ovih uređaja, ali što da nemam mogućnost i to da koristim bez vukljanja laptopa ili vraćanja u smeštaj. Ne kazem da je postojanje slota za karticu moranje, ali u svakom slučaju je uvek bolje imati i tu opciju.

Pa i stvoreni su za "samo knjige".
Od stripova na kindlu bez cimanja jedino vredi citati alana forda(koji je jedini idealan za ovakav format ekrana) i walking dead, koji je bio ok, ali je ipak mnogo lakse za citanje na tabletu.Za druge vrste stripova i grafickih novela definitivno nisu.
Plus svi e citaci pocivaju na android sistemu.

Sto se tice tehnickih dokumetacija u pdf formatu kao i pdf skenova i muzike, za to postoje racunari/tableti/audio uredjaji.
Tebi ocigledno treba neki tablet ili manji laptop, definitivno ne ebook citac.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ne shvatam zašto konstantno forsiraš pogled kroz prizmu Kindla? Čak ga ni samo ime teme ne spominje.
Jel to možda zapisano na Mojsijevim pločama da će erideri biti samo od 6", služiće samo za knjige a proizvodiće ga samo kompanija sa imenom najveće Južno Američke reke...pa samim tim je Kindl sveta krava a sve ostalo spada pod tešku jeres?

Ime teme je PocketBook, konkretno sam spomenuo Pocketbook Inkpad i Likebook Mars od kojih su oba 7,8" na kojima sva prethodna priča o stripovima, dokumentaciji i sl. postaje daleko prihvatljivija od Kindlovih 6", a takođe su sposobni i za reprodukciju zvuka.
Plus iako kažeš da su svi čitači bazirani na android sistemu, da li to znači da imaju mogućnost korišćenja Play stora ili instalaciju native android aplikacija? Zaista bitna informacija...

Što se tiče tableta i prenosivog laptopa, tablet već imam(mada ga uglavnom koristi moja žena) kao i veoma prenosivi laptop od 12"+ inča kojem po potrebi može da se odvoji dock/tastatura i da se koristi kao tablet i sposoban je za sve gore navedeno i mnogo više, ali mi npr. ne pada na pamet da ga npr nosim na plažu. Čak i da isključimo mogućnost oštećenja šta da radim sa njim pod direktnim suncem duži vremenski period?
Ili možda ipak kad krenem na odmor treba da ponesem ereader, dvd/blueray player sa projektorom i platnom, muzički stub i agregat da sve to napojim jer eto ne znam da li će mi se slušati muzika, gledati film ili čitati knjiga a eto to su uređaji namenjeni za to?

Ne namećem nikome svoje gledište, diskutujem, ali od više sličnih uređaja u sličnom cenovnom rangu verovatno bih izabrao onaj koji i više nego solidno obavlja primarnu funkciju a pritom mi nudi i mnogo toga dodatnog.

I za kraj želeo bih da te pitam koji mobilni telefon koristiš?
Ako je odgovor neki od smartphon-ova hteo bih da te podsetim da za to postoje racunari/tableti/audio uredjaji.
Tebi ocigledno treba neka Nokia 3310 i tablet ili manji laptop, definitivno ne smarthphone.
 
Isto vazi sa sve ereadere.
Citanje stripa je izvodljivo bez mucenja samo na ereaderu velikog formata, koji vise nema.
Da, svi su u osnovi android, ali posto si laik cim pominjes plej stor, neces kapirati da android nije isto sto i android telefon.Osnova, isto kao sto je linuks osnova i mac os-a, nebitno.

Audio opcija na ebook-ovima sluzi za audio knjige ne za muziku, nema plej listi, nema opcija, sve je podredjeno citanju.kad vec imas fon, muziku i sa toga mozes da pustas na odmoru.

Govorim iz iskustva jer imam i citac i tablet i testirao sam i probao sve formate fajlova a i razne modele do sada pa znam, kao i svi koji vec poseduju citace, sta je najbolje za njih, al ok, ako mislis da znas bolje radi kako ti se cini.[emoji482]

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ereaderi su trenutno koliko je meni poznato dostupni u 6", 6.9", 7.8", 10" i 12", samo što je sve preko 7.8" meni lično cenovno previše za ereader-e.
A 7.8" je opet za skoro 30% veće od 6".

Znam odlično šta je android, takođe znam i da je nastao na linuksu koji je opet nastao od unixa itd...takođe i odlično znam zbog čega sam spomenuo play store i nativne android aplikacije jer imati vanila android i sistem koji je nastao na bazi androida mi se čini da nije baš ista stvar, sem ako eto po tebi OS na Kindlu i Unix nisu isti...ili možda jesu...ali ja sam svakako laik pa ne znam ništa o tome, a ne znam ni da programiram direktno u asambleru, baš sam noob...

Pocketbook Inkpad 3 poseduje audio player a Likebook Mars pogoni Android 6.0 tako da smatram da nema potrebe raspravljati dalje na temu slušanja muzike.

Ukusi se svakako razlikuju, potrebe verovatno i više, zato je forum jedno lepo mesto za diskusiju, ali ne volim da mi neko vređa inteligenciju i znanje ukoliko nije upućen u domete istih tako da ću napustiti ovu diskusiju jer svakako neću ništa novo saznati, a Kindle sam ionako već isključio kao opciju.
 
Pazi, to što ti želiš je skroz ok i to je neki pravac u kojem se kreće razvoj readera. Problem je što je to kretanje jaaaaaako sporo.
Po meni osnovni razlog je patent na e-ink ekrane i relativno mali interes korisnika.
Ako se u Kanadi više čita sa bilo čega nego sa readera... o čemu onda govorimo?
Ja sam kupio 4 readera, 2 sony i 2 kindla i ne pada mi na pamet da čitam stripove sa bilo kog od njih. Za stripove je Ipad ili neki drugi tablet.
Inače, za tvoju informaciju, pdf nije nikako format za knjige. Pdf je format za štampu, i svako ko se bavio pripremom za štampu će ti to reći.
Da je pdf dobar za knjige ne bi napravili fixed layout epub nego bi prodavali knjige u pdf-u.
 
Rekoh da neću više diskutovati u ovoj temi ali hajde još da odgovorim na ovo i stvarno napuštam temu.

Ne znam zašto me svi u ovoj temi smatraju laikom - na ovom forumu sam od 2004. a računar imam od 1995. pa sam ponešto i pokupio u međuvremenu.

Inače ako ćemo da gledamo u sitna crevca ni pdf nije baš sjajno rešenje za štampu, i svako ko se bavio pripremom za štampu će ti to reći. Jer jelte pdf može da sadrži svašta nešto u sebi, a prethodno spomenuti ljudi koji se bave štampom će radije preferirati nešto u vektorima. Za tvoju informaciju pdf format je zamišljen kao lako dostupan format za pregled sadržaja koji nije predviđen da se menja, pa je kao takav ponekad zgodan za štampu, a daleko od toga da je to "format za štampu".

Knjige ne planiram da čitam u pdf formatu, čak štoviše nadam se da će ih što manje biti, ali brdo tehničke dokumentacije, tehničkih kataloga i manuela dolazi isključivo u pdf formatu, a deo toga dolazi spakovano u pdf a ustvari je običan sken fizičkog papira(pogotovo u Srbiji u komunikaciji sa državnim preduzećima i sl.). Odatle potreba za korektnim skladištenjem i otvaranjem glomaznijih pdf fajlova.

Kao što sam već spomenuo imam 12" laptop kome može da se skine dock/tastatura i da se koristi kao tablet i na njemu sam do sada čitao stripove, ali za dugotrajno čitanje teksta radije bih nešto prijatnije za oči. Ako taj uređaj može još štošta da završi, npr da pušta muziku kako bih zaboravio na mobilni na odmoru što je i neka poenta odmora, još bolje! Veoma sam svestan i šta je pdf i koja su ograničenja e-ink ekrana(koja su mi takođe veoma prihvatljiva).

Poručen je ereader od 7.8" sa Android 6.0 OS-om, za koji verujem da će sve gore spomenuto izvršavati pristojno.

Pozdrav svima i prijatn dan.
 
Počeo sam DTP-om da se bavim 1994. kad su se na filmovanje nosili hard diskovi sa postskript fajlovima i sad ćeš ti da mi objasniš šta je pdf? Dobro.

Što se tiče ovog drugog - nema razloga da te reader ne služi kako treba.
Nadam se da se na benchmarku neće ljutiti ako ti ovde preporučim android devices potforum na mobileread.com forumu gde možeš naći listu programa koji dobro rade sa android ereaderima.
 
Jel postoji nešto sa eink ekranom od desetak inča? Nedavno sam propustio jedan Kindle dx na kp i koliko vidim baš je teško naći nešto od 10 incha za normalne pare. Uglavnom bih koristio za programerske PDF knjige...
 
Nazad
Vrh Dno