Šta je novo?

Mac Mini (2018)

mare037

Slavan
Učlanjen(a)
26.05.2011
Poruke
1,118
Poena
245
Moja oprema  
Ostale periferije
PS5 Digital Edition
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21
Pametni uređaji
Galaxy Watch 5 44mm
Steam
PSN: mare037
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Mac Mini je posle četiri godine napokon dobio update:

https://youtu.be/y_C72n1GesI

Za 799$ se dobija:

8GB RAM memorije, 3.6Ghz Quad-Core i3 procesor i 128GB SSD prostora upakovano u Space Grey boji. Dostupan je već od iduće srede.
 
Desktop procesor, so-dimm slot za memoriju do 64GB, i verovatno nema vise SATA konektor, samo flash storage. Ja sam ocekivao da ce mozda biti i model sa Radeon grafikom ali izgleda nece.
 
Stavili su cene i za jači model,

3.0GHz 6-core 8th-generation Intel Core i5 processor
Turbo Boost up to 4.1GHz
8GB 2666MHz DDR4 memory
Intel UHD Graphics 630
256GB PCIe-based SSD storage1
$1,099.00

Malo glupo da je 128GB u osnovnom modelu, to je sada već standard za telefone još malo :/
 
Hoce li biti dostupan i u Srbiji vec od iduce srede ili ce morati da se malo saceka?
 
I mene to interesuje kao i cena.
Nije mi samo jasno da li ce imati samo 128/256 GB SSD disk? To jest nema fusion varijante?
 
Poslednja izmena:
Najveci problem je sto je ssd zalemljen (bar tako su na par review-ova rekli). Dakle nista od upgrade... U 2018. 128 pa i 256 za desktop je smesno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mora se racunati i na externi disk odmah


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni se Mac mini dopada pre svega zbog velicine i kompaktnosti. Sto napisa @analiticar znaci treba jedan ex HDD.
@ericm video sa to na njihovom sajtu ali rekoh da pitam za svaki slucaj.
A taman sam se nadao da bih mogao da napravim upgrade kada je moja konfiguracija u pitanju. Mada sam pretpostavio da nece biti "sica lova" kada je novi Mac mini u pitanju.
 
Poslednja izmena:
da ne koristim hackintoshe razmatrao bih jedan mini... bio bi mi sasvim dovoljan i u basic varijanti uz 256GB. na glavnom hacku sam imao 500GB ssd koji sam kasnije zamenio 960 evo diskom od 250GB koji je vise od pola prazan... na macOS-u ne drzim niti igram igrice pa nema toliko velikih programa koji mogu to da popune...
nemam ni velike video fajlove niti bilo sta skladistim na kompu sve dok je interneta...

sa jedne strane je $799 fer za minijaturan uredjaj koji nativno podrzava macOS ali sa druge strane mogu za upola manje kesa da sastavim mini hackintosh :)

CPU je soldered tako da nema zamene, RAM nije pa moze da se lako zameni dok je pcie ssd takodje zalemljen i nema mesta niti konektora za kasniji apgrejd...
 
Poslednja izmena:
Ne mora hackintosh ali bi mi bilo dobro nesto kompaktno kao ovaj Mac mini. Stavim ga na sto i ne razmisljam. A ovo je kod nas automatski 799 evra, ako ne i vise. Sacekacu da vidim kako ce se kretati cene na KP-u. Brat od tetke mi je trenutno u USA ali tesko da bi ovo mogao da prenese pod uslovom da hoce uopste da mi pomogne oko kupovine.
Ja nisam neki zahtevan korisnik pa bi meni i tih 128 GB SSD-a bilo dovoljno.
 
Sa obzirom da su ssd i cpu zalemljeni na ploču onda je manje bitno što ram nije.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Cek cek, zasto racunate 799usd? To su cene bez poreza, dodajte jos 20% i toliko ce biti ovde, zar ne? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U americi nije porez 20%. U svakom slučaju interesantna sprava, mada ne vidim razlog za prelazak sa starog.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Rekoh dodajte 20% i toliko ce okvirno biti ovde :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne mora hackintosh ali bi mi bilo dobro nesto kompaktno kao ovaj Mac mini. Stavim ga na sto i ne razmisljam. A ovo je kod nas automatski 799 evra, ako ne i vise. Sacekacu da vidim kako ce se kretati cene na KP-u. Brat od tetke mi je trenutno u USA ali tesko da bi ovo mogao da prenese pod uslovom da hoce uopste da mi pomogne oko kupovine.
Ja nisam neki zahtevan korisnik pa bi meni i tih 128 GB SSD-a bilo dovoljno.

Iskreno, ako bi mi bila neophodna tako neka mini opcija radije bih isao na HP Z2 Mini (hackintosh) varijantu nego na Mac Mini. Razlog je taj sto kod HP-a nista nije zalemljeno unutra i sve moze da se menja. Po ceni su tu negde, ali opcija da mozes da uradis upgrade kada ti zatreba je nesto sto daje mnogo vecu upotrebnu vrednost za HP.

Pod uslovom da moze da se podigne mac os na njemu naravno. Rado bih probao da imam Z2 :)
 
Poslednja izmena:
Koliko ce ovaj T2 cip uticati na buduce verzije hackintosha?

eGPU je isto opcija za upgrade, ne treba je odbacivati.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sa obzirom da su ssd i cpu zalemljeni na ploču onda je manje bitno što ram nije.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Mislim da je to sto nisu zalemili ram kljucna stvar. Kao sto se vidi iz ovih klipova iznad, veliki broj brzih portova omogucava da se uradi jednostavan upgrade Mac Mini racunara. Npr. za 130 evra (u USA ispod 100 evra) moze da se uzme externi Samsung T5 SSD od 500GB, male fizicke velicine (tako da ne narusava vizuelno setup sa Mac Mini racunarom).

To dovodi do situacije da jedini upgrade za Mac Mini u koji vredi uloziti pri kupovini je CPU. Po mom misljenju najisplativija kombinacija je:

I7 CPU
128 GB SSD
8 GB RAM

To sve kosta 1100$ u USA. Na to dodas Samsung T5 od 500 GB koji u USA kosta oko 110$ i ram memorije po zelji.
Dakle ukupno sve kosta oko 1200$ + cena za dodatni RAM. (npr. + 100$ za upgrade na 16GB).

Kod Apple-a bi za isto to morao da iskesiras 400$ vise, i to u startu. Ovako mozes da dodajes stvari kad zatrebaju.

p.s. Ako se od Apple-a kupi najjaci moguci Mac Mini to kosta 4200$. Ako isto to uradis koristeci externi SSD i sam kupis RAM memoriju kostace te 2600$. Taman ti ostane para da kupis i MacBook za razliku u ceni :)
 
Poslednja izmena:
Ima da se kupi (ili samo naruči, ne znam) u iStyle.

Model od 800$ je oko 1030€, model od 1100$ je oko 1430€

Ima i u oglasima, 900€ i 1250€.
 
Mislim da je to sto nisu zalemili ram kljucna stvar. Kao sto se vidi iz ovih klipova iznad, veliki broj brzih portova omogucava da se uradi jednostavan upgrade Mac Mini racunara. Npr. za 130 evra (u USA ispod 100 evra) moze da se uzme externi Samsung T5 SSD od 500GB, male fizicke velicine (tako da ne narusava vizuelno setup sa Mac Mini racunarom).

To dovodi do situacije da jedini upgrade za Mac Mini u koji vredi uloziti pri kupovini je CPU. Po mom misljenju najisplativija kombinacija je:

I7 CPU
128 GB SSD
8 GB RAM

To sve kosta 1100$ u USA. Na to dodas Samsung T5 od 500 GB koji u USA kosta oko 110$ i ram memorije po zelji.
Dakle ukupno sve kosta oko 1200$ + cena za dodatni RAM. (npr. + 100$ za upgrade na 16GB).

Kod Apple-a bi za isto to morao da iskesiras 400$ vise, i to u startu. Ovako mozes da dodajes stvari kad zatrebaju.

p.s. Ako se od Apple-a kupi najjaci moguci Mac Mini to kosta 4200$. Ako isto to uradis koristeci externi SSD i sam kupis RAM memoriju kostace te 2600$. Taman ti ostane para da kupis i MacBook za razliku u ceni :)

Tako razmišlja razumni technology fan u Srbiji koji voli MacOS, ali tvoja ideja nije dovoljno classy za većinu kupaca Apple proizvoda. Tak eksterni Samsung SSD prikačen kablom se baš stilski ne uklapa uz Mac Mini.
Što se mene tiče, da bih ozbiljno razmotrio ovakav računar Apple je trebao/treba da napravi jedan računar koji je modularnan makar koliko su klasični laptopovi, za nas koji vole da "čačkaju" oko svog računara. Ali Apple je očigledno odlučio da potpuno uništi koncept modularnosti i industrijskih standardnih računarskih komponenti od koga su informisani korisnici imali mnogo koristi. Naravno krajnji cilj je uzeti potpunu kontrolu nad svojim računarima i u kako bi u budućnosti mogli još više da naplaćuje popravke i upgrade.
Ja jedino mogu da glasam svojim novčanikom i nemam nameru da u skorije vreme pređem na "tamnu stranu".
 
Jedno pocetnicko pitanje od nekoga ko nikada nije koristio Mac.

Vidim da Mac Mini ima cak 4 thunderbolt 3 ulaza i samo 2 USB3 ulaza i jedan HDMI.

Za nekog ko prelazi sa Windowsa i tastatura, mis, mikrofon i kamera su povezani sa kucistem putem USBa koja je najbolja opcija? Da li kupovati nove uredjaje koji imaju USB-C ulaz ili postoji neka druga varijanta?

Takodje imam i jedan stariji monitor koji sluzi kao pomocni i nema ni HDMI ulaz. Je l' bi on uopste mogao da se poveze sa Minijem?
 
Jedno pocetnicko pitanje od nekoga ko nikada nije koristio Mac.

Vidim da Mac Mini ima cak 4 thunderbolt 3 ulaza i samo 2 USB3 ulaza i jedan HDMI.

Za nekog ko prelazi sa Windowsa i tastatura, mis, mikrofon i kamera su povezani sa kucistem putem USBa koja je najbolja opcija? Da li kupovati nove uredjaje koji imaju USB-C ulaz ili postoji neka druga varijanta?

Takodje imam i jedan stariji monitor koji sluzi kao pomocni i nema ni HDMI ulaz. Je l' bi on uopste mogao da se poveze sa Minijem?

Možeš kupiti USB C hub sa nekoliko USB A portova. To je najbolja varijanta čini mi se.

Kao alternativa možeš isto kupiti bluetooth tastaturu (npr. Logitech K380) i miš (npr Logitech M720 Triathlon). A što se povezivanja monitora tiče uvek možeš uzeti adapter sa jednog porta na drugi, jer USB C služi za sve živo -- prebacivanje podataka, displej port (znači zamena za HDMI, VGA, DVI, DisplayPort...).
 
Nazad
Vrh Dno