Šta je novo?

IBM kupio RedHat

zyllion

Poštovan
Učlanjen(a)
12.06.2013
Poruke
124
Poena
70
Iskesirao IBM 34 milijarde $ :) Realno bih vise voleo da je gabeN/Valve pazario nesto u linux svetu bar bi videli veci pomak za nas regularne korisnike...
 
Iskesirao IBM 34 milijarde $ :) Realno bih vise voleo da je gabeN/Valve pazario nesto u linux svetu bar bi videli veci pomak za nas regularne korisnike...
Nisam ni znao da jos uvek postoje, dok sam radio na mainframe racunarima IBM je bio pojam ali posle pali su u zaborav kod mene, retko da sam negde i procitao nesto iz tog sveta. Sve sto sam citao vrtelose oko PC, windowsa i linuxa.
 
Pa dobro, sve po starom. IBM je ionako najblizi vojsci SAD tj DoD-u od svih americkih IT korporacija a Red Hat gro prihoda ostvaruje zahvaljuci ugovorima sa DoD tako da je ovim ozvaniceno to dugogodisnje partnerstvo tj. umesto da im placaju godisnju pretplatu, kesirali su na neogranico vreme. Samo jos jedna potvrda cinjenice da je Linux ekosistem proizvod NSA, DoD, a svi placeni free software developeri rastrkani sirom sveta se napajaju sa tog izvora.

Kakav crni Valve, Red Hat je strateski partner americke vojske. Njih ne moze da kupi privatna firma poput Valve sve i da hoce.

Otud i Microsoftovo ukljucenje u ravoj Linuxa, posto su dobili kompetentno vodjstvo. Jesu to privatne firme, jeste SAD mnogo slobodnija trzisna ekonomija nego sto je slucaj u drugim zemljama ali zna se otakle poticu sve te kompanije, ko ih je finansirao, ko je obrazovao te ljude, kako je nastao MIT, Stanford, Harvard, gde su radili pioniri racunarstva u SAD koji su predavali na tim skolama, gde je nastao internet, prema cijim zahtevima.
 
Poslednja izmena:
Da potpuno si u pravu. Internet napravljen po nalogu USA vojske, glavni DNS serveri pod kontrolom USA, CPU AMD i INTEL opet USA. Njihovi novinari su "patriote" kad su nas rokali oni laserski markiraju ciljeve. Industrija zavisi od vojne proizvodnje. Systemd proguran zahvaljujuci Red Hat. Nije mi samo jasno kako pored tolikih naucnika Rusija il Kina nemaju svoju proizvodnju CPU, nema svoj linux, nemaju svoje glavne DNS servere koji bi bili ravnopravni USA serverima
 
Da potpuno si u pravu. Internet napravljen po nalogu USA vojske, glavni DNS serveri pod kontrolom USA, CPU AMD i INTEL opet USA. Njihovi novinari su "patriote" kad su nas rokali oni laserski markiraju ciljeve. Industrija zavisi od vojne proizvodnje. Systemd proguran zahvaljujuci Red Hat. Nije mi samo jasno kako pored tolikih naucnika Rusija il Kina nemaju svoju proizvodnju CPU, nema svoj linux, nemaju svoje glavne DNS servere koji bi bili ravnopravni USA serverima

Ocigledno nisi cuo za Godson i Loongson procesore. Takodje, postoji nesto sto se zove x86 licenca, a tu lecencu poseduju samo VIA, Intel i AMD. Tako da full blown x86 CPU iz Kine i Rusije neces nikada videti. Kao sto Amerika nikada nece dostici Rusku raketnu tehnologiju, tako Kina i Rusija nikada nece moci da naprave procesor koji ce moci da parira gore spomenutim procesorima. Govorim o mainstream upotrebi. Vojna industrija je nesto sasvim drugo.
 
Ocigledno nisi cuo za Godson i Loongson procesore. Takodje, postoji nesto sto se zove x86 licenca, a tu lecencu poseduju samo VIA, Intel i AMD. Tako da full blown x86 CPU iz Kine i Rusije neces nikada videti. Kao sto Amerika nikada nece dostici Rusku raketnu tehnologiju, tako Kina i Rusija nikada nece moci da naprave procesor koji ce moci da parira gore spomenutim procesorima. Govorim o mainstream upotrebi. Vojna industrija je nesto sasvim drugo.
Ne nisam cuo a to znaci kao da i ne postoje. Fora je u tome ako sam trebao da cujem da ti Kineski CPU postoje oni moraju da izadju na trziste i naprave PC i sve zivo pa narod da bira voljti Kinesko ili USA. Za licence me boli uvo, danas se patentira i prdanjak u USA pa moras da placas licencu. Postoji podela istok zapad i dok ne bude i konkurecije istok zapad bice onako kako enterthevoid pise.
 
Ne nisam cuo a to znaci kao da i ne postoje. Fora je u tome ako sam trebao da cujem da ti Kineski CPU postoje oni moraju da izadju na trziste i naprave PC i sve zivo pa narod da bira voljti Kinesko ili USA.

Ne fukncionise to tako. Ovo je 2018 godina gospodine Lega. CPU nije auto ili frizider pa da to Kinezi iskopiraju i ponude jeftiniju varijantu. Kina zaostaje za Amerikom i to mnooogoo. To je cinjenica, svidelo se to tebi ili ne.

Za licence me boli uvo, danas se patentira i prdanjak u USA pa moras da placas licencu.

Ti ne razumes da bez te licence, nema Kineskog x86 procesora. Ako i kojim slucajem uspeju da iskopiraju nesto, takav procesor ce biti neupotrebljiv.

Postoji podela istok zapad i dok ne bude i konkurecije istok zapad bice onako kako enterthevoid pise.

Ne citam sta pise enterthevoid. TLDR. Ta podela na istok / zapad postoji samo u glavi odredjenih ljudi. Kao sto rekoh, ovo je 2018 godina.
 
Ne citam sta pise enterthevoid. TLDR. Ta podela na istok / zapad postoji samo u glavi odredjenih ljudi. Kao sto rekoh, ovo je 2018 godina.
Postoji itekako samo sto je ljudima ispran mozak, fino uvijeno u oblandu i sarene papirice, prica o dobrim momcima, demokratiji a sve se svodi na to ko ce zadnji ostati i posedovati hranu, vodu i energiju. 2018 je ali USA uvek ima istu politiku, nema razlike da li je jedna partija na vlasti ili druga i ko je predsednik. Mora se ratovati, od rata se zivi, od otimanja sirovina. Da li je tebi jasno sta "Usa dobri momci" traze u Avganistanu? Opijum i ogromne rezerve zemnog gasa, e zbog toga su trenirali talibane da ratuju protiv Ruja a sad ovi ratuju protiv njih. Da ne pisem vise nije ovo diskusija o politici....
 
Ma ne pricam ja o geopolitici vec o cinjenici da vojska SAD indirektno finansira open source programere kroz velike americke korporacije kakav je i Red Hat a poturaju se neke nebulozne price o ideologijama i besplatnom radu za opste dobro. Jeste, besplatno i kroz donacije im leze na racun dve milijarde i kusur dolara svake godine. Nemam ja nista protiv SAD, bio bih presrecan da je ovde kod nas pedeset neka drzava SAD i da konacno zivim kao covek a ne kao protuva sto je sudbina svih koji zive u sistemima koje kroji Rusija.

Na Redditu se ponasaju kao da smo izgubili korporaciju koja je radila za opste dobro a ne samo i iskljucivo za profit i da ce sada doci do nekakvog nazadovanja u Linux ekosistemu. Svi zaboravili da je do najveceg nazadovanja upravo doslo zahvaljuci Red Hat kada su progurali Gnome 3 koji nikada nije niti ce ikada valjati. Sa systemd nemam problem, to je dobar i kvalitetan softver.

Jedina krupna promena koju vidim usled ovakvog razvoja dogadjaja je sta ce uraditi Oracle posto ne verujem da ce i dalje moci tek tako da rebrandiraju RHEL i prodaju klijentima. Unistice ih IBM patentima ako nastave tu praksu.
 
Postoji itekako samo sto je ljudima ispran mozak, fino uvijeno u oblandu i sarene papirice, prica o dobrim momcima, demokratiji a sve se svodi na to ko ce zadnji ostati i posedovati hranu, vodu i energiju. 2018 je ali USA uvek ima istu politiku, nema razlike da li je jedna partija na vlasti ili druga i ko je predsednik. Mora se ratovati, od rata se zivi, od otimanja sirovina. Da li je tebi jasno sta "Usa dobri momci" traze u Avganistanu? Opijum i ogromne rezerve zemnog gasa, e zbog toga su trenirali talibane da ratuju protiv Ruja a sad ovi ratuju protiv njih. Da ne pisem vise nije ovo diskusija o politici....

Svako ko skine ružičaste naočare će videti da je lega u pravu. Mada, priznajem da je udobnije živeti na Zapadu, jer “bolje je biti bogat i zdrav, jer ako si siromašan džaba ti što si bolestan” .
 
@Cebsored, pa u praksi u masovnom naoruzanju i ameri imaju dosta starih tehnologija u opticaju (iz doba USSR). Brod/podmornica/avion/tenk/top/raketa/pa cak automatska puska nije pc pa da svake 3-5 godine se radi kompletan upgrade celog parka (za to ni budzet americke vojske nije dovoljan). Ali kod velikih sila uvek ima neki veoma mali % najsavremenijeg naoruzanja (bilo modernizovanog starog ili potpuno novog). O tome i pricam, da Rusi imaju ponesto superiornije u visokotehnoloskom naoruzanju: "pametne" rakete (kako rece Tramp), sistemi radiolektronske borbe i pvo, platforma armata i td.
 
Poslednja izmena:
Svako ko skine ružičaste naočare će videti da je lega u pravu. Mada, priznajem da je udobnije živeti na Zapadu, jer “bolje je biti bogat i zdrav, jer ako si siromašan džaba ti što si bolestan” .
Ko je bogat isto mu je i tamo i ovamo. Zena ima brata i sestru od tetke u USA (CA), lepo zive(sve na kredu) ali za pravljenje zubne proteze dolaze ovde u Srbiju, za naocale deovojcici koja je razroka slali su meni recepte i naocare su pravljenje ovde. Sto se tice teme niko ne radi za dzabe kako se to predstavlja u svetu linuxa, da nema "donacija" ko bi ceo boziji dan sedeo i odrzavao npr. 5 distribucija, treba imati pare da se kupi leba, bez para nista. Ovako bi ispalo kao sto je Bili rekao hobisti kao ono kod engleza posmatraci ptica u njivoj sumici, to bas ne pije vodu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sto se tice teme niko ne radi za dzabe kako se to predstavlja u svetu linuxa, da nema "donacija" ko bi ceo boziji dan sedeo i odrzavao npr. 5 distribucija, treba imati pare da se kupi leba, bez para nista. Ovako bi ispalo kao sto je Bili rekao hobisti kao ono kod engleza posmatraci ptica u njivoj sumici, to bas ne pije vodu.

Ne bih se složio sa tobom oko ovoga. To su uglavnom ljudi koji imaju posao a održavanje im dodje kao neka vrsta zadovoljstva/hobija.
 
Poslednja izmena:
Otisli ste u offtopic fanboys.
 
Žali bože prostora koje smo morali da izdvojimo na serveru za čuvanje ove teme.
 
Hmm samo da dodam u offtopic xD , ja mislim da svaka ozbiljnija zemlja ima svoj CPU, MB, RAM, OS za voje potrebe sigurno... Pa ko bi bio lud da cuva drzavne tajne na kopijuteru koji oni nisu napravili, sad je tehnologija masovno spijunsko smece, bukvalno u svemu se kriju neki backdorwi vec godinama, sta kao rusi ili kinezi odu kupe intel ili threadriper da im hostuje u KGBu , jes sad banana
 
ja mislim da svaka ozbiljnija zemlja ima svoj CPU, MB, RAM, OS za voje potrebe sigurno... Pa ko bi bio lud da cuva drzavne tajne na kopijuteru koji oni nisu napravili, sad je tehnologija masovno spijunsko smece, bukvalno u svemu se kriju neki backdorwi vec godinama, sta kao rusi ili kinezi odu kupe intel ili threadriper da im hostuje u KGBu , jes sad banana
https://romeosquared.eu/2018/01/10/russian-military-moves-from-windows-to-linux-to-improve-security/
 
Svi važni podaci se čuvaju u zatvorenim sistemima. Ovo se odnosi na računare koji mogu da komuniciraju van tog sistema. Hakerski napadi se uglavnom odnose na presretanje u komunikaciji.
 
Nazad
Vrh Dno