Šta je novo?

Lokalna mreza za file/multimedia sharing, koliko je potrebno?

Marezz

Slavan
Učlanjen(a)
14.11.2010
Poruke
1,378
Poena
225
Zdravo narode,

Planiram da napravim svoj ruter koji ce da pokrece pfSense OS/softver, otprilike znam koji bih hardver koristio ali sam naisao na malu nedoumicu u vezi mrezne karte. Za sada bi taj ruter samo sluzio par uredjaja i zahtevnost nije velika, medjutim, u planu je i file/multimedia server preko koga bih strimovao i video sadrzaj. Tako da nisam siguran da li ima potrebe za gigabitnom mrezom ili je stomegabitna sasvim dovoljna? Prijatelj me ubedjuje da nema potrebe da kupujem skupu Intel Pro Quad port mreznu kartu za tako nesto i preporucuje mi da ustedim na tome i kupim 4 100mbit karte kao sto je Linksys EtherFast 10/100mbit sa poznatim "Tulip" chip-om.

Posto sam relativno nov u svemu tome, ako moze neko da mi ukratko objasni "use-case", odnosno situacije gde i za sta se uglavnom koristi 100mbit a gde 1gbit?
 
100mbit mreža može da provuče u idealnim uslovima oko 11MB/sec, što znači da za film od 5gb treba 7-8min da se prebaci, a to je presporo za današnja očekivanja. Još ako jednog dana pređeš na optiku, taj server će ti biti sporiji od optičke internet veze.

Ne treba ti quad gigabit Ethernet karta. Jedna gigabit Ethernet kartica je sasvim dovoljna za kućne potrebe. Moze da prebaci podatke oko 120MB/sec što prevazilazi brzine diskova (osim ako unutra ne ubaciš više diskova povezanih u npr. RAID5 ili RAID6).

Mislim da se 100mbit karte ne proizvode godinama.


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Treba ti gigabitna mreža za stream filmova.
Računaj da će se za dve godine veličine fajlova udvostručiti
 
Ispod gigabitne mreže ne bih išao danas.
 
Tako sam nekako i ja mislio.. Jel imate neku preporuku za dobru quad port intel mreznu kartu a da nije preskupa?
 
A zašto ti treba quad port karta? Ocekuješ da će load biti do 4gbit? Da li planiraš na u file server uguraš 20 diskova u raidu da bi mogao da izguraš 4gbit (oko 500MB/sec)?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Ja ne razumem sto ne kupis obicnu gigabitnu karticu?
 
Mozda covek oce da segmentira lan.... A i po meni quad port nije skup ako je oko 50e
 
Upravo tako Monk, zelim da segmentiram lan :)
 
Što ne kupiš 4 1Gbit kartice? Zašto mora quad? U prvom post-u si pominjao da kupiš 4 Linksys 100mbit kartice, pa pretpostavljam da planiraš da koristiš ploču koja ima dovoljno slotova.

Na brzinu sam pregledao cene i koliko vidim 4 kartice su jeftinije od jedne quad. A i ako neka slučajno crkne (kućni uslovi nisu isti kao u Data Centru) lako ćeš je zameniti.
 
Poslednja izmena:
Mozes i da kupis maticnu plocu s 2 mrezne kartice. Ima ih odlicnih, a jeftinih s Intel i219-v mreznim cipom.
Najjeftinije je da kupis neki od gotovih pfsense uredjaja, mada ih vecina nece podrzavati novu 2.5 verziju jer im CPU nema podrsku za AES-NI. Ako se odlucis za ovu opciju, obrati paznju da li podrzavaju AES-NI.
 
Dajte onda neki predlog, za quad port i za pojedinacne/single port karte..
 
Ako nemas vise od 50 klijenata, segmentirani lan je samo bacanje para. Gigabit je danas must, besmisleno je da ako vec sve pravis od pocetka ne ides na tu varijantu. 4K striming je na kriticnoj granici sa 100Mb, sto znaci da ces (mozda) imati problema.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno