Šta je novo?

Kako napraviti RAID 5 ?

Učlanjen(a)
19.09.2000
Poruke
3,865
Poena
815
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 3600 + Scythe SCMG-5100
Matična ploča
Asus B550 TUF Gaming Plus
RAM
Kingston 2x16 GB DDR4 3200 CL 16
GPU
ASUS GTX 1080 ROG Strix 8 GB
Storage
Kingston SA2000 1 TB + 2x4 TB WD Red
Zvuk
Integralac
PSU
Cooler Master V750 gold
Kućište
Thermaltake Urban T31
Monitor
HP Envy 27'' 4K
Miš & tastatura
Mad Catz RAT 5 + Genius tastatura
Mobilni telefon
Samsung Note 20 Ultra SD 256/12
Pristup internetu
  1. Optički internet
Konfiguracija je iz potpisa, imam jedan WD red 3 TB, i sutra cu da uzmem jos 2 komada. Zeleo bih da napravim RAID 5, ali posto to nikada nisam radio, cenio bih pomoc strucnog lica :)
Elem, na tom hardu imam podatke koji mi trebaju, a koliko shvatam, RAID 5 moze da se napravi od 3 harda, da ima 6 TB podataka, i da je redundantan ukoliko jedan crkne.
Kada stavim jos ta dva harda u kuciste i povezem sve, kako dalje? Pretpostavljam da u biosu moram na sva 3 da stavim RAID, da instaliram 'intel rapid storage technology' (sistem mi je na ssd) ali kako ce on znati da 'povuce' podatke sa ovog mog harda na druga 2 koji ce biti prazni?
 
Nece. Ako nisu nesto menjali,brisu se podaci pri pravljenju RAID5, 6.
 
Hvala @alfa.
Windows 7 64-bitni.
 
Podržavam svako igranje i eksperimentisanje jer se tako stiče praktično iskustvo.
Bekapuj sve bitne podatke jer će se sve sa diska obrisati kada napraviš raid.
Vodi računa, raid 5 je spor pri upisu, moglo bi se desiti da osetiš razliku.

Razmisli i o konfiguraciji:
1 non-raid disk ("radni)
2 diska u mirroringu tj raid 1 (gde se sve važno drži)
ili
SSD sistemski disk plus
1 ili 2 puta 2 diska u raid 1 ili 3 diska u raid 5... :)
 
Hvala za pomoć :)
Kao što se vidi, u kompu imam ssd za sistem, jedan wd black od 2 TB za instalacije, jedan Samsung od 1 TB koji je na prodaju, i imaću ta 3 kom od po 3 TB za download i storage (filmovi, serije, slike, iso, backup bitnijih stvari), tako da tu brzina upisa nije presudna.
Doduše, sad čitam na netu da upis može da se spusti i do 25 MB/s, što jeste malo, ali da su nekako uspevali keširanjem da to ubrzaju.
Koliko realno mogu da očekujem brzinu upisa?
 
Izgleda da na Windows 7 ne moze da se napravi raid 5 :( tako da cu dva komada da stavim u mirror i to je to.
 
sto ne probas sa hardverskim intel raid-om?on bi morao da ti da raid 5.ako ne moze iz biosa tokom posta ima skracenica kako da udjes u raid kontrolu.onda ti je nebitno koji je sistem.

ctrl+i je skracenica tokom post-a,trebalo bi i da ti izbaci prompt,ako je bios pravilno podesen (raid za mod kontrolera,mozda treba i da se upali addon ROM ako je po defaultu izgasen u boot podesavanjima).
 
Poslednja izmena:
Problem je u tome sto imam instalian Windows 7 vec 4 godine, pa sam prilikom instalacije morao nesto da cacnem u registriju da bih mogao u biosu sa IDE na stavim na AHCI, inace je dolazilo do plavog ekrana prilikom podizanja Windowsa. I sad na AHCI svi hardovi lepo rade vec 4 godine, i veceras probam da u biosu sa AHCI prebacim na RAID i pukne plav ekran prilikom startovanja Windowsa. Ne znam sta bi trebalo sad da radim, ali ... Stavicu 2 kom u mirror i to je to. Mozda ce jednom biti bolje kada budem instalirao Win 10, ali me to sada bas mrzi kada sam sve lepo podesio da radi.
 
probaj sa safe mode trikom (ne secam se dal radi za sedmicu,provereno radi za kasnije) - cekiras da butuje u sejf mod (ako te mrzi da cackas sa msconfig skines display driver unistaller i u settings cekiras da osposobis restart u sejf mod) i prilikom restarta udjes i promenis u RAID mod od intel kontrolera,ne cackas nista kad ti izbaci RAID oprom,i onda bi trebao da udjes u sejf mod.posle toga bi trebao da mozes da ributujes komp,da but prodje normalno a da si promenio mod kontrolera.

ako to pomogne onda ides dalje i posto je to hardverski RAID,nezavistan je od sistema,ostalih diskova itd.koliko se secam malo je njanjavo napisan (da bi te naterali da kupis njihov puni raid kontroler) ali radi,i radi dobro.
 
RAID u Winu?
To je patos. Ne znam kako su uspeli, ali su uspeli da im radi gore nego resenje koje sam radio u srednjoj :(
 
.....da sam na tvom mjestu,isao bih radije na Nas(Pc)-FreeNas,OpenMediaVault...) )soluciju!!!
 
S obzirom na to da na ploči imam 4 x sata3, i 3 x sata2, a 5 hardova plus dvd rezač, kako je najbolje da ih povezem?
Tj, od 4 x sata3 dva su marvel, da li na njih da prebacim raid (ja jednom je sada dvd rezač)? Na druga 2 su ssd i wd black, a na ostala 3 sata2 su wd red, od kojih su 2 mirror.
Sto se mirrora tice, vidi se samo u disk management da su u mirroru , posto IRST ne mogu da instaliram.
 
Nazad
Vrh Dno