Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Stari interfoni, ne poseduju ništa slušalice, mikrofona i dugmeta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Rfid citac tj sifranik je naravno moguce postaviti na bilo koji postojeci sistem interfona... Moze se uzeti i napajanje interfona koje je obicno 12v AC samo se ispegla u DC za 200 din... Mada je moja preporuka sopstveno napajanje, najobicniji adaper 220 na 12dc, a sto se tice postojece brave ne vezuje se da je okida 12vdc sa citaca, vec citac samo svojim relejem prespoji kontakte koji su dovedeni na taster unutar zgrade za otvaranje, ili ako nema taster po semi se prespoje ista 2 kontakta koja prespoji covek u stanu kad otkljucava gostu svom...

I kao sto rece jovanx, brava funkcionise po principu nc, tj kada nema napona zakljucana je, a dovodjenjem se pobudi i otvori... Kad nestane struje moras imati kljuc u dzepu...
 
Poslednja izmena:
Što se tiče osiguranja i senzora za poplave, na žalost, imam iskustva sa oba.
Osiguranje, prilično korektno, iako su štete bile male, nadoknadilo je troškove realne štete. Nemam tipsko osiguranje, već sam sâm pogađao šta hoću, šta neću. Tri puta mi je 'ek ventil' u kupatilu pucao i pravio havariju. Naučio sam da osiguranje pokriva štetu nastalu van zida. Dakle da mi je pukla cev u zidu, nadoknadili bi troškove štete nastale na stvarima, kao što i jesu, ali mi ne bi nadoknadili troškove obijanja pločica, zamene cevi i slično.
Što se senzora tiče, imao sam Xiaomi hub sa Aquara senzorima za curenje vode. Na papiru sjajna stvar u praksi besmislena. Naime prilikom testiranja sve radi, najčešće dobro. Problem je što Xiaomi smart home okruženje radi online preko kineskih servera koji su nepouzdani i imaju kašnjenje. Tako sam dobio notifikaciju sa 5 sati zakašnjenja da je jedan od senzora detektovao vodu. Ispostavilo se da ih je čistačica nakvasila prilikom čišćenja, ali svakako ja to saznajem 5 sati kasnije. Odustao sam od Xiaomija i njihovog smart Home sistema. Budući da imam Paradox alarm, video sam da oni imaju "Paradox WD1 water leaking sensor" i imao ideju da to kupim, što se nije desilo. Oko 10ak hiljada rsd je kom. Dobro je što se ovaj senzor može "produžiti" i tako služiti za razne vodene pumpe i slično. U stanu je smisleno staviti jedan u ormarić ispod sudopere/bojlera, a produžetak upravo ispod mašine za sudove. Kako se radi o Paradoxu verujem da je 99% pouzdan. Tehnički to mora da je jako slično rešenje Shelly senzoru za vodu ali ni sa njim nisam imao iskustva.
 
10000, ma važi.
Što se tiče xiaomi-a, ume da bude do telefona, npr ako nisi isključio battery saver za Mi Home.
Ja npr imam njihov senzor pokreta, i napravljenu scenu da se pali ono svetlo na hub-u kad detektuje pokret u određenom vremenskom intervalu, i to radi kao sat. Isto preko kineskih servera, ali radi.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Taj senzor je krajnje jednostavan, i uopšte nema veze cena sa senzorom nego sa time za koji je sistem pravljen. Paradox je ime (bar kod nas) za alarmne sisteme. Ono što bih ja radio je gledao sistem koji Nea radi preko nekih tamo šerovanih servera nego nešto što se zatvara u lokalu. Skuplje svakako, ali mnogo pouzdanije. Primer je oblo living (koji je ultra preskup po mom mišljenju) ali verujem da radi kako treba.

Ja se kanim da napravim home assistant setup gde će biti sva automatizacija ali i neka osnovna bezbednost, senzori za otvaranje vrata, za vodu, kamere, roletne. Čak sam gledao da nabavim ventile za radijatore kojima se može upravljati nekom logikom, ali ne znam gde sa tražim, aliexpress mi je malo nepouzdan za to.

EDIT: posebno za otvaranje vrata, naročito ako je to osnovni način za otvaranje vrata, mislim da nije pametno da se kontroliše preko nekog x servera.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Prodavati senzor za vodu za 10000 dinara je prodavanje magle iskreno.
Shelly radi u lokalu i košta 20e fzn.

Što se tiče radijatora, baci pogled na tado.com
Ja sam gledao jedno vreme, hteo da uzmem, međutim ne uzeh na kraju, malo je skupo ;)
Ali isplati se kroz neko vreme sigurno, ako ti je grejanje na potrošnju u stanu.


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Danfoss ima smart ventile za radijatore, mislim da su novi ZigBee kompatibilni.
Što se tiče osiguranja, ovo koje ja imam pokriva i štetu u zidu. Uredno mi je plaćena klizna nibla (na osnovu priloženog računa) kojom je prespojena puknuta cev. Takodje je plaćeno i krečenje hodnika, zamena pločica i slični detalji. Rad (razbijanje zida i popravka cevi) je bio besplatan jer imam i jedan izlazak njihove ekipe za hitne situacije. Dakle, postoje različiti paketi osiguranja i treba to dobro proučiti ako se želi bolje pokriće.
Pozdrav
 
Paradox je skup za sve, ali svaki njihov proizvod je daleko kvalitetniji od kineza. Ne sporim da je Paradoxov senzor skup. Može da se nađe i za oko 90€ u kompletu sa produžetkom čime se praktično dobijaju dva senzora. Za nekoga ko već ima Paradox centralu mislim da ni jedan kinez ne može biti pouzdaniji. Kada se uklope stvari uzeću ili Paradox ili Shelly.
 
Prodavati senzor za vodu za 10000 dinara je prodavanje magle iskreno.
Shelly radi u lokalu i košta 20e fzn.

Što se tiče radijatora, baci pogled na tado.com
Ja sam gledao jedno vreme, hteo da uzmem, međutim ne uzeh na kraju, malo je skupo ;)
Ali isplati se kroz neko vreme sigurno, ako ti je grejanje na potrošnju u stanu.


Sent from my MI 8 using Tapatalk
Obaveštavanje na telefon ili nešto slično svakako radi preko cloud-a, nema šta da ti pošalje poruku. Zatvaranje ventila bi verovatno moglo da odradi, ali pitanje je da li bi ti znao da je to urađeno.

EDIT: nije mi naplata po utrošku već mi je zimi pretoplo u stanu, pa se budim u goloj vodi ujutru kad krene grejanje da otvaram prozor i zatvaram ventil. Uveče mi znači da je otvoren jer najčešće kasno ležem pa dok legnem bude taman fino za spavanje.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sad gledam i ovaj sonoff, ima wifi senzor za vodu... Kako se on generalno pokazao kao proizvodjac?
 
Skorije sam poceo da citam i interesujem se za smart home.
Video sam da dosta njih koristi cloud, da li je to neophodno da bi se kontrolisalo na daljinu ? Ne razumem bas to, zato mozda i glupo pitanje.. Mislio sam da moze neki "server" da se instalira u kuci i da se samo njemu pristupa. Ovaj Shelly kojeg toliko pominjete ima podosta proizvoda, a kako se upravljaju.. jel jednom centralizovanom mobilnom aplikacijom ili ?
Osim Shelly i Xiaomi, da li ima jos nekih pouzdanih a jeftinijih proizvodjaca ?
Vrlo zanimljivo, ali pre nego sto bih nesto koristio.. hteo bih da se informisem vise. :)
Zaboravio sam i jos jedno vrlo bitno pitanje.. da li komponente razlicitih proizvodjaca mogu da se kontrolisu iz jednog centralnog kontrolera ? Tablet, telefon..
 
Poslednja izmena:
@DeLarge Ne mora cloud, može i u lokalu da se postavi. Najpoznatija varijanta je Home Assistant, ali to podrazumeva malo više truda investiranog, i malo osnovnog znanja o programiranju. Ja koristim Sonoff kao i dosta ljudi ovde, prilično je jeftiniji od Shelly a meni dosta pouzdano radi, nisam imao nekih problema. Svima se upravlja preko odgovarajuće aplikacije, zato je i zgodno odabrati i koristiti proizvode samo jednog proizvođača.

Za poslednje pitanje, opet je odgovor Home Assistant, ali za njega treba i flešovati custom firmware na same uređaje.
 
Odlicno, hvala. Nadam se da cu uskoro i sam biti korisnik ovih sistema.
 
Ljudi ako moze mala pomoc. Zanima me kako rade one "tuya" pametne uticnice koje mogu da mere potrosnju. Preciznije, zanima me da li mogu u sebi da sacuvaju potrosnju za odredjeni period ili im je neophodna stalna veza sa internetom. U sustini da li je moguce da se koriste u "offline" rezimu za preciznu statistiku potrosnje i to samo preko aplikacije za android?

Mislim na ovakve : https://nedis.com/en-us/product/sec...fi-smart-plug-power-monitor-schuko-type-f-10a

Trenutno koristim "oblo blue plug" koja preko aplikacije pokazuje trenutnu potrosnju(nemam hub, koristim samo sa aplikacijom). Na sajtu bas dugo stoji da ce azurirati aplikaciju da prikazuje potrosnju za prethodnih 7 dana, ali posto aplikaciju i firmware nisu azurirali vec 4 godine pretpostavljam da ni nemaju nameru da to urade.
 
Poslednja izmena:
Moze li se u Broadlink rm pro dodati daljinski od Paradox alarma za kucu?
 
Moze li se u Broadlink rm pro dodati daljinski od Paradox alarma za kucu?
Trebalo bi da moze, napravis novi daljinac i naucis ga komandama tako sto klikces originalni daljinac od alarma a rm pro to nauci

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
Trebalo bi da moze, napravis novi daljinac i naucis ga komandama tako sto klikces originalni daljinac od alarma a rm pro to nauci

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk

Obzirom da je kod tih alarma rolling code, ne znam kako se ponasa tu broadlink
 
Zato sam i nisam rekao da aam sto posto siguran, mora se probati

Sent from my Samsung Note 10 using Tapatalk
 
Nikako, ja sam probao da "naucim" Broadlink, komandama za garazna vrata, gde je takodje rolling code i nema sanse...
 
Ne koristi se ista šifra svaki put kod otvaranja vrata ili isključivanja alarma, da je tako neko bi mogao da snimi kod i reprodukuje ga. Ovako, kod koji se emituje se menja po nekom algoritmu i teže ga je kopirati/provaliti.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Da li neko zna, kako napraviti ili gde poručiti nešto što bi se zvalo "doorbell extender"? Kao na ovom linku: https://www.heath-zenith.com/products/doorbell-extender-kit

Situacija je sledeća: imam zvonce u kući koje ne čujem kada sam u drugom delu kuće.

Sve što sam našao radi na 110/120V.

Nije mi problem da poručim sa ebay ili amazona, uglavnom sam (bio pre korone) u inostranstvu i imam tamo adresu gde bi bio shipping...
 
Zdravo.

Treba da krečimo stan, pa hoću da iskoristim priliku da ukopam kablove za mororizovane roletne.

Na jednom prozoru je jedna roletna, a na terasi imaju dve odvojene.

Ako sma dobro ispratio treba mi neki Shelly koji se stavi između napajanja i tastera, pa uz automatizaciju zadržava i manuelnu kontrolu.

Koji Shelly mi trebaju za to?
Ima li nekk drugo rešenje?





Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Shelly 2.5 ili 2 ti treba.
Pogledaj na sajtu kako je šema za vezivanje i sve će ti biti jasno.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Hvala. Gledao sam šemu i neke YT klipove.


Da li može jedan da kontroliše 2 roletne ili mi za svaku roketnu treba poseban?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
1 roletna jedan Shelly 2 ili 2.5


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
@vidor poslao sam ti PM

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ja danas montirah Sonoff D1 dimmer. Top radi, bez ikakvih problema dimuje do samog minimuma (snaga 1), iako to može biti problematično. Sijalice su Ikea Ledare 5.3W, 4 komada.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Drugari da li postoje sijalice wifi kao xiaomi npr ali za napolje. Bile bi u lusterima spoljnim. Hvala.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno