Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Nije ovo ništa bolje od computherma, za koji ni kablove ne moraš provlaciti., Jedino što taj ima wifi kontrolu ali to i onako ne pomera skoro nikad osim kad je to novo pa se igraš.

Imao sam sličan samo bez wifi nije mi se ni malo svidjao.
Jel postoji bežična varijanta?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
i da li bežični comutherm mo-e nekako da se kontroliše preko broadlinka?
 
Да ли је неко користио Phillips hue?
Ја сам сад за црни петак наручио неке сијалице и amazon echo dot, па ћемо да видимо како то изгледа.
Видех на XDA апликацију којом се у један систем могу повезати Phillips и IKEA...
 
Echo dot radi sa sonoffom savrseno.70% kuce mogu da kontrolisem glasom ili iz ewelink aplikacije.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Stigao mi je Xiaomi gateway i senzor pokreta. Gateway može da zvoni na pokret i u MiHome aplikaciji vidim liniju kada je senzor aktiviran. Da li postoji opcija push notifikacija? Kada se senzor aktivira, da meni bipne telefon ili neka desktop aplikacija?
 
Ne znam za motion sensor dali ima notifikaciju, ja ga koristim samo da mi pali svetlo na gateway-u kad naidjem nocu. Mozes da ukljucis alarm na gateway-u pa da ti motion sensor aktivira alarm i da ti stigne notifikacija. Smanji zvuk do kraja samo da se ne dere.
Jedino tako kapiram da mozes da zaobidjes problem.
 
Nemam senzor pokreta, pa ne znam tacno, ali senzori za vrata i za temperaturu imaju u svojim podesavanjima (u gornjem desnom cosku 3 tacke) znak "+" na koji se moze dodati scena, u obliku "If -> Then", pa pod Then uvek ima opcija "Send notifications to device". Pod device se podrazumeva telefon...
 
Meni stigao gateway, senzor za prozor i za temperaturu. E sad, malo sam se zajebao oko ovoga za temperaturu. Uzeo sam ovaj
Xiaomi Mijia Bluetooth Hygrothermograph High Sensitive Hygrometer Thermometer LCD Screen Smart Home Temperature Humidity Sensor
https://s.click.aliexpress.com/e/FOX29DA

i on se povezuje samo sa telefonom preko bt-a, direktno. Dakle ne može preko gateway-a, jer ovaj nema BT. Može jedino preko nekog drugog BLE gateway-a, npr kamera ili ona stona lampa. Ne isplati mi se da ih uzimam samo zbog toga jer su skupi, tako da sam naručio onaj normalan senzor temperature koji nema display.

Inače fino radi gateway u kombinaciji sa ovim senzorom za prozor, probao sam baš onu opciju da se upali alarm kad se otvore prozor/vrata, i bukvalno iste sekunde kako otvorim, gateway počne da trepti i da se oglašava.
Btw, zvučnik mu je krš baš, ali šta da se radi ;)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Kidence mi je poslao screenshotove na private. Za pdoešvanje i kako izgleda obaveštenje. Pokušaću kasnije kako radi.

Da li je neko probao da koristi senzore napolju? Imaju napomenu da su for indoor use only. Pre svega me interesuje zbog hladnoće i baterije. Stajali bi na suvom.
 
Vec vise od godinu dana Aqara senzor temperature stoji napolju, na terasi, zaklonjen od sunca i kise...
Proslu zimu je baterija prezivela, videcemo da li ce i ovu...:)
 
Jel koristio neko 'Xiaomi Mijia Honeywell Fire Smoke Alarm Detector'?
 
Ja planiram da ga uzmem. Matori mi je postao zaboravan, kapiram da cu mirnije da spavam kad mu to stavim. Naravno, moracu da istestiram kako to radi.

Tapatalk from Poco loco
 
Ja sam naručio uređaj za nadzor šporeta i automatsko isključenje. Desilo mi se dva puta da šporet ostane na laganom kuvanju tipa 2-3 i da ne primetim i ugasim odmah. Ovde je to zakonska obaveza za sve nove instalacije, kao i detektori požara, barem po jedan na spratu. To planiram da uzmem neki koji se povezuje na WiFi i može da pošalje alarm na mobilni, sad imam obične.
 
Kako to izgleda?

Moj ploca se sama gasi ako nema ničega na njemu, a rerna za maximum 2 sata

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ja sam mislio da nabavim one smart utičnice, par njih za ploču i šporet, a dve za klime (obične on/off), da mogu da rashladim stan kad dolazim sa puta ili sa posla. Premda nemam baš previše poverenja u te pametne utičnice od 10-ak evra, da treba da prekine struju od 16A, ne verujem da baš može dugotrajno da bude. Najbolje neki kontaktor I relej, nije preterano teško napraviti, ali je teže napraviti online pristup.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ja sam naručio uređaj za nadzor šporeta i automatsko isključenje. Desilo mi se dva puta da šporet ostane na laganom kuvanju tipa 2-3 i da ne primetim i ugasim odmah. Ovde je to zakonska obaveza za sve nove instalacije, kao i detektori požara, barem po jedan na spratu. To planiram da uzmem neki koji se povezuje na WiFi i može da pošalje alarm na mobilni, sad imam obične.
Stvarno, evo i mene zanima kako to izgleda.
Ja sam inace skroz zagrizao za xiaomi uredjaje, stigle su mi i kamere... Jos cu neke sijalice uzimati ali vise manje za to sam se opredelio sto se tice automatizacije.

Tapatalk from Poco loco
 
https://komfyrvakt.no/english/
https://www.tryggogsikker.no/komfyrvakt-med-tradlos-tempsensor.html

Sastoji se iz dva dela, senzor koji se montira na zid iznad šporeta, ili na napu, i prekidački deo koji se poveže na utičnicu, i u njega kabl od šporeta. U slučaju da ostane uključena ringla automatski isključuje šporet i aktivira alarm. Postoji ceo standard za ovo EN 50615, i Norvežani su prvi koji su ga uveli kao obavezu (ja mislim) za nove instalacije.

@bakara
To je odlično, ja imam običan Gorenje šporet bez tih sigurnosnih dodataka.

Statistika kaže u 2017 je 58% kućnih požara počelo u kuhinji, tako da za ovako nešto ne žalim novac.
 
ja imam samsung plocu i rernu i bio sam ubedjen da to ima iole svaki digitalni sporet.

Slazem se za pozare u kuhinji, ovo ti je dobra sprava, ili bar staviti senzor za dim u kuhinji to nije neka investicija.
 
Poslednja izmena:
Super je da imam io vo kao opciju. Razmislicu jos sta cu ali senzore za dim moram staviti.

Tapatalk from Poco loco
 
Obični optički detektori dima se ne preporučuju u kuhinji zbog lažnih uzbuna prilikom malo jačeg prženja sa dosta dima. Ja sam imao u prošlom stanu, i izbacio sam ga posle nekog vremena.
 
Ja imam paradoxov, uz alarm. Mada razmišljam da postavim još koji. U preporukama za paradox detektor stoji izričito da se ne montira u kuhunju. Razumeo sam da i ostali proizvođači imaju iste preporuke. Ok, možda za taj tip detektora.
 
Obični optički detektori dima se ne preporučuju u kuhinji zbog lažnih uzbuna prilikom malo jačeg prženja sa dosta dima. Ja sam imao u prošlom stanu, i izbacio sam ga posle nekog vremena.
Ne bih ga sigurno stavio u kuhinju vec negde malo dalje od kuhinje. Ako krene nesto da gori bice dima svuda.

Tapatalk from Poco loco
 
Ja sam mislio da nabavim one smart utičnice, par njih za ploču i šporet, a dve za klime (obične on/off), da mogu da rashladim stan kad dolazim sa puta ili sa posla. Premda nemam baš previše poverenja u te pametne utičnice od 10-ak evra, da treba da prekine struju od 16A, ne verujem da baš može dugotrajno da bude. Najbolje neki kontaktor I relej, nije preterano teško napraviti, ali je teže napraviti online pristup.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
Što ne uzmeš IR uređaj?
Meni stigao i IR i Smart wall plug od Xiaomi-a, lepo rade(samo što je sve za ovaj IR u Mi Home aplikaciji na kineskom, moroni).

Wall plug je malo glomazan zbog EU adaptera, ali šta je tu je. Ne znam što ne prave i EU uređaje, ionako su se raširili svuda.
Elem, htedoh da stavim taj plug za frižider čisto da pratim potrošnju malo, ali i mene buni to koliko je siguran. Piše na njemu 10A, ali ko će ga znati.

@saj, koje ćeš sijalice da uzimaš? Ja gledao yeelight, ali su preskupe, $20 ispadne komad sa shipping-om.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uzimam one bele, philips, oko 10$ je komad. Imam vec 3 komada i super su. 2700-4000K, radi dimovanje, paljenje i gasenje, menjanje topline... Radi iz aplikacije a i preko prekidaca i kontrolera. Xiaomi ih prodaje kao svoje.
Inace, pocece xioami i sa evropskim prokljuccima, ulecu u deal sa Ikeom, morace.

Tapatalk from Poco loco
 
Ja bih trebao da renoviram kucu i sada sam usao u semu oko detalja vezano za pametnu kucu (enterijer ostavljam zeni, kao i svaki razuman muz, koji ceni sopstveno zdravlje :) ).

E sad, oko toga sta bih zeleo nemam puno nedoumica, znam da hocu:

-pametno zvono (tu sam gledao Fibaro intercom ili Ring https://www.amazon.com/dp/B07FRCK116/ref=fs_ods_vicc_RingRVD2biscuit ili nesto trece, ali mi je bitna kontrola pristupa i info kada je neko dosao ili otisao, PIN ili kartice za ukucane, spremacicu itd.)

-pametna svetla (gledao Sonoff, ali bih uzeo Philips Hue sa komplet bridgom i dimerom itd.)

-nadzor (Blink XT https://www.amazon.com/dp/B06XZWHBJ4/ref=fs_ods_vicc_BlinkXT ili nesto slicno)

-Logitech Harmony Hub

-Eventualno par pametnih uticnica ili nesto slicno sto moze ili u suko ili jos bolje u razvodnu tablu, jer bih voleo da mogu da ugasim sporet kada nisam tu sl.

I tu negde mi se zavrsavaju zelje / trenutno poznavanje materije oko mogucnosti automatizacije.
Ono sto mene muci najvise je implementacija.
Isao bih na varijantu da uzmem manji rack orman i da u njega dovedem instalacije za ruter, pa bih tu stavio i prijemnik za Blink kamere, bridge za Philips Hue tj. sve sto mi jos predlozite ili sam smislim usput, a moze da stoji tu.
Logitech Hub bih stavio kod AV sistema, odakle bih mogao da kontrolisem i klimu i sl. (ovde sam isto otvoren za ideje u smislu sta bih jos mogao ili kako to najbolje resiti, jer ni sam ne znam da li moram da imam opticku vidljivost hub-a i AV sistema ili sve ide preko Wi-Fi).

Sta me muci najvise? Kako to sve povezati (ako je moguce) da mogu sve da kontrolisem sa telefona / tableta? Da li je dovoljan Smartthings 3, Amazon Echo, Google Home da bih sve to povezao u celinu?
U sustini, treba mi neko da me uputi u pravom smeru tipa - Ako uzmes Fibaro Intercom, moras i Fibaro centralu tj. ne moze drugacije, ako uzmes Philips Hue, neces ga povezati na Google Home itd.
Novac je sad tu manje bitan, jer ja hocu da napravim sistem koji ne mora biti low budget (cak bi radije da nije), jer mi je bitno da sve funkcionise kako treba i da nemam problema kao sto Sonoff-u pukne server, pa onda nista ne radi i sl.
Hocu sistem koji ce da radi kako treba i da imam sto manje zezanja oko bug-ova i sl. Cena je na drugom mestu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno