Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

NIKAKO ne uklanjati sondu termostata, on je jedini koji ce te sacuvati (kad je ispravan) da bojler ne prekuva vodu i eksplodira ili bojler ili cev u zidu.
Pametno je imati dva termostata, jer i oni oce da crknu. Sa bojlerom se nije zajebavati!
 
Svaki bojler ima dva termostata, radni i sigurnosni. Radni podešavamo mi kad biramo temperaturu, sigurnosni je uvek čini mi se na 90C. A na sve to postoji i sigurnosni ventil, koji ne dozvoljava da se digne temperatura u bojleru.

Ali slažem se da se ne treba igrati sa matorim bojlerima upitnog "zdravlja", i da je bolje zadržati obe sonde.

Sonda nije bežična, i to je mnogo bolja varijanta, te bluetooth varijante mere temperaturu u nekim intervalima, reda 5 minuta. Ovako imaš kontinualno očitavanje temperature, jer nema potrebe za štednjom baterije.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Shelly 1PM povezan na bojler i Shelly 1PM povezan na prekidač svetla sa indikatorom. Kod oba modela su smetali svetlosni indikatori i nisu hteli da se gase, dok nisu skinuti/isključeni. Onda oba rade kako treba. Da li za ovo ima nekog drugog rešenja?

Drugi problem - u običnu kružnu doznu treba da se smeste dva Shelly 2.6. Od nje idu dva dupla prekidača, tako da i jedan Shelly 2.5 teško staje. Nema nule kod prekiđača, zato Shelly moraju da se ugrađuju u dozne. Kako ovo najbolje/estetski najlepše rešiti?
 
Mozda u doznu iznad prekidaca tj tamo odakle se spustaju kablovi za prekidac, ako postoji naravno.
Ako nije betonski zid onda da prokopas polako u "dubinu" koji cm.

Ili ako za te prekidace postoji neka maska kao podloska da posluzi da bi odmakao malo sam prekidac od zida. Moze se i gips plocom to lepo napraviti.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Mozda u doznu iznad prekidaca tj tamo odakle se spustaju kablovi za prekidac, ako postoji naravno.

I ugrađuju se u doznu iznad prekidača. Do prekidača nemam nulu, pa moram u doznu. Otud i problem sa prostorom u dozni. :/
 
Drugi problem - u običnu kružnu doznu treba da se smeste dva Shelly 2.6. Od nje idu dva dupla prekidača, tako da i jedan Shelly 2.5 teško staje. Nema nule kod prekiđača, zato Shelly moraju da se ugrađuju u dozne. Kako ovo najbolje/estetski najlepše rešiti?

Nepostojanje nule je i kod mene bio problem, ali sam imao srecu. Majstor je spustio jednu zicu u kutiju sa prekidacima (modularni dizajn sa vise prekidaca), pa sam nju u kutiji iznad povezao na nulu i tako resio problem. Ne znam kakva je kod tebe situacija.
Kad kazes dva dupla prekidaca, mislis dva naizmenicna ili dva puta dva jednopolna? Ako su naizmenicni, obrati paznju koja strana ide na fazu, a koja na potrosac/sijalicu.
 
Onda neka kao podloska da izbacis masku dozne. Ili kupi jos jednu plasticnu istog promera iseci i nastavi ili parce stiropora itd... posle okrecis u boju zida. Meni bi sve bilo bolje resenje nego da se dodaje neka nadgradna kutija.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Kad kazes dva dupla prekidaca, mislis dva naizmenicna ili dva puta dva jednopolna? Ako su naizmenicni, obrati paznju koja strana ide na fazu, a koja na potrosac/sijalicu.

Mislim na dva naizmenična. U drugim prostorijama je dobro povezano i sve radi kako treba. Samo ovde je još ostalo da se ugradi, ali postoji problem sa prostorom, pa zato istražujem opcije.
 
Dajte malo slike povezivanja i resenja gde ste smestili te prekidace. Postoji vec na netu dosta objasnjenja, ali lepse kada se vidi da je neko to vec odradio i ovde :)

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
A jel se zna u cemu je tacno problem sa 1pm i tinjalicom?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Dupli prekidač se valjda zove serijski. Jednopolni, naizmenicni i unakrsni su sa po jednom dirkom, osim ako to što naizmenicni palis na jednom a gasis na drugom mestu računas u dupli, u tom slučaju bi unakrsni bio trostruki [emoji6]

Sent from my MI MIX 3
 
^ Uvek mešam serijski i naizmenični. Prema tvom opisu, u pitanju su dva serijska pdekidača. :)
 
Jel ima neko iskustvo sa Google Home uređajima (ja koristim Mini). Priključio sam jednu smart Sonoff utičnicu, jednu WiFi Scoket U10 utičnicu i Broadlink RM Mini i to sve radi ok (IHC app za broadlink po nekada zeza). Pokušavam da u novim rutinama prilagodim Assistant-a da ujutru uz normalne dužnosti pusti neki kratak pregled vesti na srpskom, ali to nikako ne uspevam. Nisam ga još naterao ni da pusta pocast Radio Slobodne evrope koji inače slušam...
Od Google Assistant podrške dobijam uveravanja da rade na dodavanju novih jezika, ali to su pričali i prošle godine.
 
Upravo sam povezao Shelly 1 na interfonsku bravu radi otključavanja kapije preko telefona. Sve radi super, ali je problem što ne mogu da mu pristupim ako nisam na istoj mreži iako je Cloud opcija uključena.
Gde sam pogrešio, odnosno, šta treba da promenim u podešavanjima da bi mu mogao pristupiti i van mreže?

Sent from my Nokia N95 using Tapatalk
 
Da li si prilikom dodavanja uređaja potvrdio da može da koristi cloud? Ako jesi, onda ti samo treba net (mobilni, ako ne hvataš lokalni wifi)

Sent from S9+ using Tapatalk
 
Upravo sam povezao Shelly 1 na interfonsku bravu radi otključavanja kapije preko telefona. Sve radi super, ali je problem što ne mogu da mu pristupim ako nisam na istoj mreži iako je Cloud opcija uključena.
Gde sam pogrešio, odnosno, šta treba da promenim u podešavanjima da bi mu mogao pristupiti i van mreže?

Sent from my Nokia N95 using Tapatalk
Ne bi trebalo ništa više, samo da odobri cloud opciju kod samog uređaja u aplikaciji (internet meni)


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Postoji li kod Shelly-ja način za deljenje "kuće" sa svim prekidačima sa nekim drugim nalogom? Hteo bih da podelim pristup, ali ne nalazim takvu opciju.
 
Nema, bar za sad. Isto sam pitao na FB grupi, ali bez odgovora.

Sent from S9+ using Tapatalk
 
Postoji log ko je šta aktivirao, a ne postoji deljenje "kuće" sa drugom osobom. Jako čudno. Ali verovatno im je na roadmapi u narednom periodu.

Ko je isprobao i Shelly i Sonoff - čija aplikacija je bolja?
 
Poslednja izmena:
par dana bezuspešno pokušavam da povežem google home app na telefonu sa samsung smart tv-om...

u google home sam povezao smart things account, ali to ne pomaže da radi aktivacija glasom...zanima me doduše samo on/off glasom, ali svejedno nikako ne reaguje...našao sam neko uputsvo na samsung smart things sajtu, ali tu postoji neka autorizacija google-a koja se meni nigde ne pojavljuje kad linkujem smart things sa google-om? zna li neko u čemu je problem?

tv se inače normalno vidi u smart things aplikaciji...
 
Nema, bar za sad. Isto sam pitao na FB grupi, ali bez odgovora.

Sent from S9+ using Tapatalk
Nema zasad. Svako mora isti nalog da koristi. Uskoro očekujemo implementaciju deljenja. Uskoro izlazi i novi poboljšani FW.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
par dana bezuspešno pokušavam da povežem google home app na telefonu sa samsung smart tv-om...

u google home sam povezao smart things account, ali to ne pomaže da radi aktivacija glasom...zanima me doduše samo on/off glasom, ali svejedno nikako ne reaguje...našao sam neko uputsvo na samsung smart things sajtu, ali tu postoji neka autorizacija google-a koja se meni nigde ne pojavljuje kad linkujem smart things sa google-om? zna li neko u čemu je problem?

tv se inače normalno vidi u smart things aplikaciji...
Radi turn off, turn on ne moze. Glupost.

Tapatalk from Poco loco
 
@SAJ-ber-Kurajber

on off mi radi samo kroz smart things app...kroz google home nikako...vidim i da nisam jedini...

malo je i bizarna čitava priča...na smart things sam se logovao kroz google i tv se vidi...onda sam se setio da imam od ranije neki samsung nalog i probam logovanje sa njim...rezultat: smart things app ne vidi samsung tv??? onda opet vratim google login i tv se ponovo vidi? u google opcijama je smart things bajagi povezan sa googleom, ali tv se i dalje ne pojavljuje kao device...

kao dodatni problem počnu da mi se pojavljuju dve yeelight smart lampe u google home, iako imam jednu, a da bi obrisao višak moraš da uradi unlink samsung naloga pa da obrišeš višak, pa da ponovo povežeš samsung nalog sa googleom...phew...ako recimo imaš 5 nekih sijalica u google home, i jedna ti je višak, moraš čitav nalog da unlinkuješ kako bi obrisao jednu, i onda ponovo da vratiš 4 komada jer kad uradiš unlink naloga obrišu se svih 5...google home ne ume da obriše samo 1 device koji više ne želiš...

eto kakav smart softver prave dve velike kompanije...bixby mi radi za tv i digao sam ruke od interakcije sa google home, u smart things ću da pravim prečice i scenes za tv i led strip, a za sve ostalo google home...kako god okrenem moram više servisa i aplikacija da koristim...
 
Home assistant, pa veza na sta god...
 
@Sasa

na šta tačno misliš, ima hiljadu app sa takvim nazivom?
 
Preciznije je https://www.home-assistant.io/
Hass.io je paket kojim se lako i brzi dolazi do funkcionalnog HA na nekom od najstandardnijih uredjaja (RPi je najcesci) i svakako je preporucljiv za pocetnike.
Ipak, HA je moguce instalirati na vise nacina i na razlictom hardveru.
RPi i Intel NUC su najcesci izbor, ali HA se moze staviti na svaki uredjaj koji moze da potera Python...

U svakom slucaju, koga zanima automatizacija kuce/stana/pprostora HA, OpenHAB ili Domoticz su "a must", kratak pogled na neki od njih i shvaticete koliko su Sonoff/Shelly/Broadlink i slicne aplikaciie, cak i Google Home ili Xiaomi Mi ogranicene sto se tice podrske i mogucnosti.
 
Sve si u pravu :) I ja koristim hassio, trči kao docker container na homemade NASu. Ono što je brutalno, sve što se doda može se eksportovati ka Google Home aplikaciji, postoje tutorijali za to, tako da je kontrola uredjaja glasom lagana. Recimo, LG webos tv se može dodati u hassio, eksportovati u Google Home i onda paliti i gasiti glasom. To je samo jedan od primera :) Nadzorne kamere kao xiaofang se isto lako dodaju. Web stranica je pregledna i vrlo upotrebljiva. Ogromna preporuka za HA od mene. Ako imate neki rpi koji leži negde ugašen - eto finog projekta.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Petarboj, pročitah da neke funkcije HA ne rade dobro ili ih nema ako se instalira na sistem koji nije RPi. Da li je to istina? Ako jeste, šta tačno ne radi?

Imam homemade NAS koji koristim za svašta, ujedno ima i Docker. A imam i RPi 3B+ koji mi trenutno stoji (nasledio ga je RPi 4 što se tiče multimedije i SteamLink-a), pa se razmišljam gde da podešavam HA.

Nikako da mi stignu Broadlink RM Mini daljinski upravljači, kako bih kompletirao celu zamisao. Poručio sam još sredinom avgusta.
 
Nazad
Vrh Dno