Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Shelly zna da komunicira direktno jedan sa drugim, mi senzor ne poznajem.
Ali ifttt proveri, ako zna neki webhook da trigeruje....



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Faza II smarthome :)
Connexoon za Somfy tj roletne.
2019-06-19 16.23.26.jpg
 
Jesi li već imao motore u roletnama ili si radio neki retrofit? Ima li neko neki link kako da se to izvede?

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Imao sam. Ali je i to retrofit radjen pre par godina. Zato sam morao Somfy da uzmem.

Inace Shelly 2 ili 2.5 je za roletne bolji izbor. Ostalo mi je na jednoj sobi jos da uradim motorizaciju, pa ce to biti "običan" motor i Shelly 2.5. Postaviću i to ovde kad bude gotovo.
Ovako je samo Connexoon cca 150 EUR i nepotreban dodatak, čak i kad podelim na postojeća 3 prozora tj motora.
Sa Shelly će to biti oko 55-60 EUR, naravno radove ne računam.
 
A gde gledati motore za retrofit? I koliko oni koštaju?
 
nisam nasao nista oko kombinacije shelly i xiaomi ali sam uspeo namestiti home assistant u dockeru na NAS-u, osposobiti https sa duckdns-om, napraviti google projekat i ubaciti home assistant u google home. e pa ovo je vec fantazija :) uz to, koristeci home assistant se moze sve i svasta kombinovati. bice igranja :)
 
Cao ljudi. Imam strucno pitanje za sve vas koji volite kucnu automatizaciju. Naime, renoviram kucu, pa bih hteo da ugradim neki kontroler sa kojim bih objedinio sledece stvari: "roletne, led svetla(promenu boje/jacinu osvetljenja),pumpu za grejanje, alarm, kamere i da ostavim prostor kasnije za garazna vrata i kapiju. Sve bih to zeleo da bude objedinjeno u jednoj aplikaciji kojoj mogu da pristupim bilo iz kuce ili nekog drugog mesta, dakle interneta. Za sada jedino resenje koje sam nasao je Fibaro https://zoom.rs/proizvod/fghc2-centrala-fibaro/. Da li imate iskustva, i mozete li da podelite sa mnom. Hvala unapred ;)
 
hmm, lol 70k, ne znam samo zbog kamera koliko imate i da li su IP ili koje, al bukvalno mozete uzmete Raspberry pi 4 (5000rsd) i ako ste mislili preko wifija onda samo esp32(500rsd) modlule za microkontrolore + sad zavisi sta vam treba da pozvezete sa njim, recimo za ledsvetla
ESP32 + RELAY(200rsd nek SSR da se ne cuje skljockanje) za gasenje paljenje , i trebace vam za svaki microcontroller posto predpostvaljm spajate na 220v oni smece mini pretvaraci tipa 5v 500ma
 
Moja preporuka je Shelly, sem kamera sve je u jednoj aplikaciji, i verovatno za cenu samo Fibaro centrale moze sve nabrojano da se uradi.
 
Cao ljudi. Imam strucno pitanje za sve vas koji volite kucnu automatizaciju. Naime, renoviram kucu, pa bih hteo da ugradim neki kontroler sa kojim bih objedinio sledece stvari: "roletne, led svetla(promenu boje/jacinu osvetljenja),pumpu za grejanje, alarm, kamere i da ostavim prostor kasnije za garazna vrata i kapiju. Sve bih to zeleo da bude objedinjeno u jednoj aplikaciji kojoj mogu da pristupim bilo iz kuce ili nekog drugog mesta, dakle interneta. Za sada jedino resenje koje sam nasao je Fibaro https://zoom.rs/proizvod/fghc2-centrala-fibaro/. Da li imate iskustva, i mozete li da podelite sa mnom. Hvala unapred ;)

Pogledaj i http://www.obloliving.com.
 
Oblo nema mogucnost kontrole roletni, kapija, alarma kao ni kamere. Shelly je poprilicno interesantan, jedino mi se ne svidja sto koristi wifi mrezu. Fibaro radi na Z wave protokolu, pa je sigurno stabilniji, ali razlika u ceni je velika. Fibaro je kod nas papreno skup. Preko amazona je 30-40% jeftiniji, da ne pricam u Madjarskoj, gde se moze odraditi povracaj poreza.. Ali opet, fibaro je kompatibilan sa DSC alarmnim sistemom, i jos mu se mogu dodati IP kamere, sto je velika prednost u odnosu na Shelly.. Svakako, hvala momci na savetima!
 
Oblo nema mogucnost kontrole roletni, kapija, alarma kao ni kamere. Shelly je poprilicno interesantan, jedino mi se ne svidja sto koristi wifi mrezu. Fibaro radi na Z wave protokolu, pa je sigurno stabilniji, ali razlika u ceni je velika. Fibaro je kod nas papreno skup. Preko amazona je 30-40% jeftiniji, da ne pricam u Madjarskoj, gde se moze odraditi povracaj poreza.. Ali opet, fibaro je kompatibilan sa DSC alarmnim sistemom, i jos mu se mogu dodati IP kamere, sto je velika prednost u odnosu na Shelly.. Svakako, hvala momci na savetima!

Sta ne valjda sto radi na wifiju? Bezbednost ili zagusljivost mreze? Bas sam izguglo ovaj zWave i koliko vidim to je samo mesh network koji radi na 868.42 MHz... Nemam blage po meni je najbolje i dalje DIY opcija, stavis sta oces kako oces, a za Madjarsku +1 :)
 
Pa s obzirom da se sa ruterima stalno dogadja nesto, pa moras da ih restartujes, ne znam kako bi se to odrazilo na Shelly. Pogotovo ako si negde daleko od kuce, resis da upalis svetlo npr. a ruter zabagovao, nema interneta.. zWave je u prednosti sto mozes da dodas bilo koji uredjaj druge marke, bilo kom uredjaju koji radi na zWave protokolu, jer ne mozes sve sto ti treba uvek naci na jednom mestu, od istog proizvodjaca.. ;)
 
pa ako ti je ruter zabagovao nece ti ni zwave pomoci za remote access :)
 
pa ako ti je ruter zabagovao nece ti ni zwave pomoci za remote access :)

Pa ne samo za remote, valjda mu je ovaj centralini "FGHC2 Centrala – Fibaro" povezan opet na ruter da bi mogao da mu pristupi i lokanlo, predpostavljam da ono otvoris android aplikaciju ili na kompu i konektujes se na tu Fibaru centralu da bu gasio palio radio sta bi hteo, ako ne mozes da se konektujes ne mozes nista... Mislim ja ne znam da Android telefon ili PC imaju u sebi zWave hardware pa da moze direktno sa njima na uredjaj... Tako da kako god ako je ruter cao nemas ni remote ni local uzeo Fibaro ili ne

Sad sto se tice samog ruter bagovanja meni se iskreno nije desilo ni jednom zadnjih 5 godina, mislim desilo mi se crkne internet al to je sa MTSove strane spolja, lokalna WIFI mreza i dalje radi...

"ne znam kako bi se to odrazilo na Shelly." - Ne znam za Shelly nemam taj uredjaj niti bi ga kupio kao sto sam reko ja se zalazem za DIY, al ako ga nisu uradili kao tesko smece restart rutera ne bi trebo da napravi bilo kakvu zbrku, sem to 2min sto ne bi radilo dok se ruter upali...

"zWave je u prednosti sto mozes da dodas bilo koji uredjaj druge marke, bilo kom uredjaju koji radi na zWave protokolu, jer ne mozes sve sto ti treba uvek naci na jednom mestu, od istog proizvodjaca.." - WTF, pa iskreno ja mislim da je mnogo teze naci uredjaje i microcontrolore koji koriste zWave nego obican wifi, ja do danas nisam ni zano da zWave uopste postoji
 
Shelly PLUG S, zaista je S tj small.

342fb15f7fe48196558866a87040a7de.jpg
d94c61238805a7aa022283ecad60ea61.jpg


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Odlučio sam da "opametim" kuću i implementiram upravljanje glasom.

Inicijalna ideja je da uzmem:

4x Google Home Mini - po jedan u svakoj prostoriji koja je često koristi

Broadlink RM Pro+ - za kontrolu televizora i klime u dnevnoj prostoriji, eventualno još nekog uređaja koji se uzme kasnije

(Opciono) Broadlink RM Mini 3 - za kontrolu televizora i klime u spavaćoj sobi

7x Shelly 2.5 - za svaki dupli prekidač u kući i terasama

4x Shelly 1 - za svaki običan prekidač u kući i stepeništu

1x Shelly 1PM - za bojler

?x Shelly Plug S - za razne uređaje, poput lampi, raspberry pi, punjača koji su teže dostupni, itd.


Već imam Xiaomi termometre sa higrometrom u svakoj prostoriji, Xiaomi Mijia kameru i par Mi Flora senzora za cveće. To takođe planiram da povežem sa Google Home.


Da li neko ima savet za unapređenje? Da li bi nešto promenili?

Da li bi svi ovi uređaji radili u okviru Google Home okruženja? Nije problem namestiti ih da se upravljaju glasom?

Šta mislite o Google Nest Hub, razmatram ga za dnevnu sobu umesto Home Mini? Mogao bih da ga uzmem za ~76 EUR. Vredi li doplate u odnosu na Google Home Mini (oko 35e)?
 
Poslednja izmena:
Jel moze link i kratak opis tih Xiaomi termometara?
Razmišljam o nekom za unutra koji bi merio i spoljnu i unutrašnju temperaturu.
 
^^ xiaomi ne može da se povezuje sa Google home koliko ja znam?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ima opcija da se poveže sa Mi Home, ali ne radi. Kad izabereš opciju i uloguješ se, ništa se ne desi u Google home app.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Gledao sam na YouTube i lik je bez problema podesio. Navodno samo treba Mi Home da bude podešen na Mainland China i onda radi.

Sent from my SM-N910W8 using Tapatalk
 
Jel rade xiaomi termometri sa openhab-om? Sa ili bez gateway-a?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Mija senzori za vrata ne rade na golom metalu, a da li rade na sigurnosnim vratima sa nekim mm šper ploče?
Da li je dovoljno uz senzore uzeti onu kameru koja je i hub istovremeno (da šalje notifikacije i sl)?
 
Koja ti je to kamera? Ja imam gateway, imam i senzor za vrata ali otkako imam sigurnosna nisam ga koristio. Obzirom da radi na foru magneta metal mu pravi problem ali uvek moze da se nesto zalepi u cosku na stoku i vratima da se odvoji od metala malo. Ako stignem probacu kad dodjem kuci.

Tapatalk from Poco loco
 
Gateway sam i mislio, pardon.
Koliko sam video ta kamera ne snima non stop?
Ako se aktivira pokretom snima 12s pa 3 minuta ne snima? Ili se nešto od toga može podesiti, da radi kao klasična nadzorna kamera.
Senzori mi onda ne znače ako im smeta i štok i metal u vratima.

Naručio bih nešto sa Alija, krenuo bih od kamere ako menja ceo gateway, ili ipak ne? [emoji3]
 
Na garaznim vratima imam Aqara door/window senzor, zalepljen na metalne sine i radi, s'tim sto ponekad zna da ode offline i sam se vrati online. Ne desava se bas cesto, ali se desi, nije da ne moze da radi i na metalu...:)
 
Jesi siguran da menja baš gateway? Mislim da je ona Bluetooth hub, tj BLE, ali da menja gateway za sve senzore i prekidače nisam siguran.

Inače, video sam po YT neke Wize Smart stvari i deluju kul i jeftino. Izgledom podsećaju na Xiaomi.

Stigla su mi 2 Shelly 2.5 pa ću ih uskoro testirati.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno