Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Preporuka je da što manje mešaš Mijia i Aqara uređaje i da ukoliko je moguće koristiš EU server jer sa kineskim ima dosta problema. Od ispadanja uređaja do ozbiljnog kašnjenja u odzivu. Ne znam zašto ti ne rade ti senzori na EU serveru, to je sve region free, jedino što bi kao trebalo biti region locked je taj gateway ali i za njega prijavljuju da se bez problema kači na EU server. Čudno baš. Koja mu je oznaka ZNDMWG02LM ili ZNDMWG03LM? Prvi je EU, drugi je Kina.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Stigao sa alija, ZNDMWG03LM je
Procitao sam da ima neka modovana aplikacija, da li ce to pomoci?
I ako sada prebacim sa regiona Kina na Srbiju, da li opet trebam sve termometre ispoccetka da povezujem ili ne?

P.S. ujedno jos neko jel ima savet za odvlazivac vazduha?
Da li oni xiaomi osvezivaci vazduha imajh funkciju odvlazivaca ili nema nijedan?
 
Poslednja izmena:
Koja bi bila optimalna kombinacija za kontrolu jednog radijatora? Potrebna mi je relativno dobra preciznost temperature, recimo na 0.5C. Radijator je 1.5kw. Nesto sam mislio shelly 1pm sa onim addonom za temperaturu. Ili 1pm + H&T sensor. Ili ovo što kaže @nightshadow da wifi senzori nisu sjajni pa da idem na neku xiaomi kombinaciju?
 
Pa možeš 1pm + addon za temp.
A rekao sam da Shelly t&h nije dobar jer tipa reportuje na 10min, valjda na 0.5c promenu, ili čak na 1c promenu ukoliko nije nakačen na struju. Tako nešto bezveze čini mi se. Plus ako nije na struji baterija ode baš brzo. Brdo ljudi se žali redovno na onoj njihovoj grupi na fejsu.
Ako uzmeš xiaomi temp senzor, onda bi morao xiaomi plug, pa da tako kombinuješ. Ili home assistant, pa tu integrišeš sve.
Nisam pametan.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Godinama sam na više lokacija koristio Comoutherm Q7. Sada je i prilično jeftin. Radi odlično. Radi na RF, baza je kod kotla, traži 220V, a upravljački deo nosiš gde hoćeš.
Ove godine sam jedan od njih zamenio sa Elementa smart termostatom, za sada djubre neviđeno. Rekli su da će da mi ga zamene, samo moram da ga skinem i pošaljem nazad u Suboticu.
Ja imam bas taj computherm q7 bežični i odličan je ali kada spojim dva kotla na njega javlja se neka parazitska struja koja mi je oštetila ploču, pa se mislim da ga zamenim pošto bi hteo da vežem dva kotla od kojih će uvek jedan da bude ugašen pa da ne bi imao dva termostata u kući.

Taj Smart iz elemente nije bezIcni ali vidim da imaju neki dst w11 koji košta 7300 i koji odgovara onome što tražim.

Interesantno da kod Kineza nema gotovo baš ništa ovog tipa ili je skuplje nego ovde.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Gde si ga uzeo i koliko novca? Da li ima nekih dodatnih ulaganja poput menjanja filtera i slicno? Kako si zadovoljan? Jel si imao dosad nekih kvarova sa njim?
Inace koliko ti je vlaznost u sobi/kuci bez njega?


P.S.
Gateway v3 regularno radi sa xiaomi bt termometrima i aqara termometrima. Preporuka. Sve stiglo sa alija. Planiram da uzmem i one aqara senzore za vrata i prozore, ne znam jel ce dobro funkcionisati, jer sam stavio server da bude Kina. Srbija mi je bagovala, nisu hteli bt senzori i gateway 3 da se konektuju preko BT mesh-a
Koliko se sećam, uzeo sam ga iz neke "manje" radnje online,bio je negde oko tridesetak hiljada, probaću da nađem garanciju i račun da ti javim tačno.

Nema potrošnih delova, filter se opere. Da kucnem u drvo nikakvih problema za 6 godina, a jako često je uključen, jedino leti ga ne uključujem često. Juče je ceo dan radio, jer po ovakvom vremenu veš sušimo u stanu, napolju može samo da se usmrdi. Za to je odličan... Ubrza sušenje mnogo.

Vlaga mi je sada uglavnom oko 50 60% zavisi od prostorije i doba dana i da li je i koliko uključen uređaj.

Jedino što sam primetio jeste da sada pokazuje nešto manju vlažnost od Xiaomi prečišćivača koju smatram realnom, za nekih 10tak posto je odstupanje. Ali to ne utiče na rad...
 
... .

Taj Smart iz elemente nije bezIcni ali vidim da imaju neki dst w11 koji košta 7300 i koji odgovara onome što tražim.

...

Baš taj od 7.300 imam. Pronađi u ovoj temi YouTube link koji sam ostavio. Stoji pored Computherm I temperatura mu odjednom skoči za 1.5C. Juče vidim u kući hladnjikavo, otvorim aplikaciju, on kaže 25. Odem do njega, kad na termostatu pored 21.5 (to je najhladnija prostorija u kući).

Hteo sam da kupim bar dva ova Mi termometra, ali ih opet nemaju. Da konačno ispodesavama termoglave po kući, jer ovako "na osećaj" nikako da ih rešim. Tako sam uvek radio, ali sada nešto ne ide. Verovatno je i do Elemente.
 
Aha, mislio sam da pričaš o onom jeftinijem, znači njega ću isto da otpisem.

Computherm ima omron senzore i nikada nije grešio.

Xiaomi ili neko drugi nemaju ove sprave?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Iz Elemente kažu da je ovaj neispravan, pa da im ga pošaljem na reklamaciju, ali je meni sada problem da ga skinem i ostanem bez termostata nekoliko dana dok oni ne pošalju drugi.
Alternativa je bio Vaillant, ali on je preko 200EUR. U međuvremenu mi je iskočilo još nekih reklama, cene oko 10ak hiljada, ali nisam sačuvao.
 
Kupi neki običan polovan dok ne stigne zamena :) ja sam neki vailant kao nov kupio mojima za tipa 2000din. 3x bolji od prošlog kojeg je klinac sredio Nerf puškom :D

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
I mene zanima smart termostat za kotao na gas.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Kupi neki običan polovan dok ne stigne zamena :) ja sam neki vailant kao nov kupio mojima za tipa 2000din. 3x bolji od prošlog kojeg je klinac sredio Nerf puškom :D

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
Ako mu treba RF to nema nikako za 2000din a ni polovan

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Bakara, Q7 je valjda manje 3.000, nije neka razlika.
 
Nema bežični za 3000 samo žični, što meni nije opcija.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Koja je razlika između četvrtastih i okruglih Xiaomi senzora za temperaturu?

Da li oba rade sa istim gateway i kojim?
 
Okrugli je prva generacija, kockasti je druga. Koliko znam identične mogućnosti imaju, V1 može da javi i stanje baterije, V2 ne. Rade isključivo sa V3 gateway ili sa nekim uređajem koji ima gateway u sebi(tipa plafonjera).

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Xiaomi je tu mnogo bolji zbog ZigBee-a, duze traje baterija + kraci response time. Ali xiaomi te ogranicava na njihov gateway. Ne mozes da integrises sve to u home assistant. Ili mozes, uz puno gimnastike.
Kako te xiaomi ograničava na njihov gateway? Ja koristim
Aqara Hub Mi Gateway i njihove senzore za t

To nije xiaomi a radi na mi home aplikaciji


https://m.gearbest.com/blog/how-to/...ra-hub-version-which-product-not-support-6938

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Uspeo sam danas da dodam i Ikea Tradfri senzor pokreta u hassio, koji je stojao kod mojih u kupatilu ali nikad nisu naučili da ne gase svetlo :D nije išlo iz prve (razumljivo, prazne baterije :D ) ali sa novim baterijama je odmah proradio i čak odradio OTA update :)

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Lumi United je firma koja je vlasnik Aqara brenda. Lumi United proizvodi za Xiaomi tj za Mijia brand. U startu su radili isključivo za Xiaomi, sada imaju i svoj Aqara brend, svoju Aqara app, dosta smart home uređaja. Videćemo u kom pravcu će to otići ali za sada u smislu kompatibilnosti, skoro(nije sve međusobno kompatibilno) pa se može reći Xiaomi(Mijia) = Aqara.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
0-02-05-353c731b6123403ee27db7c1bcb93c294d4efe2b19a866f88d903832c6eb101f_1c6da111fcbd8c.jpg0-02-05-7d4b8e2497713fe53cdd0dcbd035d693725ef63169b3991ae25676d7ef441da2_1c6da28528466f.jpg

Imam Sonoff Basic3, nemam iskustva oko elektrike :), a volio bi da postavim na garazni motor uredjaj pokusao da dam impuls na 15 i 13 ali ne dize vrata - a ne znam sta drugo da radim? :)
 
Lumi United je firma koja je vlasnik Aqara brenda. Lumi United proizvodi za Xiaomi tj za Mijia brand. U startu su radili isključivo za Xiaomi, sada imaju i svoj Aqara brend, svoju Aqara app, dosta smart home uređaja. Videćemo u kom pravcu će to otići ali za sada u smislu kompatibilnosti, skoro(nije sve međusobno kompatibilno) pa se može reći Xiaomi(Mijia) = Aqara.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Ne može se reći :) Kompatibilnost je jedno, znak jednakosti nešto sasvim drugo.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Nema potrebe da budemo bukvalisti :)

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Pogledajte prilog 293167Pogledajte prilog 293168

Imam Sonoff Basic3, nemam iskustva oko elektrike :), a volio bi da postavim na garazni motor uredjaj pokusao da dam impuls na 15 i 13 ali ne dize vrata - a ne znam sta drugo da radim? :)
Meni se sa ove seme čini da ti treba između 6 I 8 impuls za otvaranje vrata, između 6 i 9 za zatvaranje, ali nisam siguran. Najbolje pozovi onoga ko je radio ugradnju pa pitaj, ili proizvođača.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Jako tesko mogu da dodjem do osobe koja je postavljala, a vidim i ja po semi da je na tim pinovima otvaranje i zatvaranje, ali na daljinskom mi je jedno dugme npr. START UP - STOP - START DOWN, to znaci da imaju 3 moda, kreni gore, stani, kreni dole.
Npr. ako krenem da podizem vrata na daljinskom i opet stisnem dugme ona ce da stanu, a ako opet pritisnem ona ce da idu dole - nece da nastave da se dizu.

E sada, meni treba to sve na jednom pinu isto da se dize na jedno dugme i da stane i da se spusta tj. samo da da je impulse na tu tacku.

Edit:

je li moguce da 6 i 11 daju taj impuls?

jer cini mi se da je 6 i 7 i 6 i 8 iz tog razloga premosteno :)
 
Poslednja izmena:
Gledam malo originalni Shelly sajt i došao sam do par zaključaka

Naručivanje na Srbiju ne plaća se VAT tako da su cene odmah - 20%
- Ako se naruči ispod 50e sa isporukom običnom poštom platiće se naš PDV 20% (znači do 10e) i poštarina je 8.45e
- Ako se naruči ispod 50e sa isporukom DHLom ne bi trebalo da ima našeg PDVa i poštarina je 12.14e
- Ako se naruči preko 50e sa isporukom običnom poštom platiće se carina 10% + PDV 20% (znači minimum 16e) + poštarina 8.45e
- Preko 50e DHLom se ne ispalti pošto naplaćuju oko 35e samo špediterske usluge.

Naručivanje na druge zemlje u EU (neko je pomenu HR) mislim da se isto ne isplati pošto se onda ne odbija Bugarski VAT od 20%

Sve u svemu najbolje se držati što bliže 50e i naručivati DHLom.
Sa ovim popustima mislim da može lepo da se uštedi. Eto možda nekome pomogne.


Da li je neko uspeo da kupi na sajtu bez PDV-a, ne vidim da ima ta opcija, a svakako ne rade to automatski kad stavis da si iz Srbije pa da ti ne uracunava VAT?
Pitam hocu da pa porucim danas nesto dok ima black fridey popusta.
 
Koliko se sećam, uzeo sam ga iz neke "manje" radnje online,bio je negde oko tridesetak hiljada, probaću da nađem garanciju i račun da ti javim tačno.

Nema potrošnih delova, filter se opere. Da kucnem u drvo nikakvih problema za 6 godina, a jako često je uključen, jedino leti ga ne uključujem često. Juče je ceo dan radio, jer po ovakvom vremenu veš sušimo u stanu, napolju može samo da se usmrdi. Za to je odličan... Ubrza sušenje mnogo.

Vlaga mi je sada uglavnom oko 50 60% zavisi od prostorije i doba dana i da li je i koliko uključen uređaj.

Jedino što sam primetio jeste da sada pokazuje nešto manju vlažnost od Xiaomi prečišćivača koju smatram realnom, za nekih 10tak posto je odstupanje. Ali to ne utiče na rad...
Da se samokvotujem... nađoh radnju... Evo link

https://www.rovex-grejanje.com/902060-ttk-60e

Nema izgleda na stanju ovaj ttk40 što sam ja uzeo, ali ima drugih.
 
Uspeo sam danas da dodam i Ikea Tradfri senzor pokreta u hassio, koji je stojao kod mojih u kupatilu ali nikad nisu naučili da ne gase svetlo :D nije išlo iz prve (razumljivo, prazne baterije :D ) ali sa novim baterijama je odmah proradio i čak odradio OTA update :)

Šta koristiš za Zigbee, CC2531 ili nešto drugo?
Meni nikako da stigne downloader cable sa Alija, da flešujem novi FW u CC2531.
 
Nazad
Vrh Dno