Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Hm, nisam znao. Odavno mi stoji sve na kumovu USA adresu, pa imam i njihov play store a izgleda i ostatak...

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Shelly će sutra po našem vremenu u 9 sati imati svetsku premijeru novih uređaja na IFA 2019 sajmu.
Ko želi može da prati preko sledećeg linka
https://youtu.be/E7mO8qEaepc



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
I sta je shelly?

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Zasto sada svi hvalite shelly spram sunoff, sta je tolika razlika?
 
Shelly je evropski brend IoT uređaja. Uređaji imaju CE sertifikat, kompaktnijih su dimenzija i smatram da imaju bolju podršku kao i sam softver od ostalih na tržištu.

Predstaviše:

Shelly SMOKE senzor za dim,vlagu i temperaturu.

Shelly DIMMER sa 0 i bez 0 u povezivanju. I dimenzije su dosta zanimljive 42x36x14 mm

Shelly DOOR-WINDOW senzor koji ima u sebi i merenje svetlosti (LUX metar) , pa je moguće da namestiti da po otvaranju vrata odmah upali svetlo ako mracnije.

Shelly BUTTON kućište za Shelly 1 , Shelly 1 PM uređaje kako bi se mogli staviti "inline"

Shelly SENZORE temperature za Shelly 1 ili Shelly 1 PM uređaje. Moguće će biti priključiti do 3 senzora temperature. Verovatno će moći da se igra sa softverom i za relativno malu investiciju je moguće napraviti diferencijalne termostate itd.
 
Ako u dozni iza pekidača za svetlo nema mesta za Shelly 1, da li je Shelly 4 Pro alternativa? Da li je potrebna neka specifična instalacija da bi mogao da se poveže?
 
Shelly 4 je namenjen montaži na din šinu (u razvodnu tablu), premda se naravno ne mora tako montirati. Ali sama namena mu nije za svetla, jer retko sa table idu pojedinačni kablovi do same svetiljke. Ovo bi moglo da bude za kontrolu nekih uređaja koji su priključeni na utičnicu.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Treba napomenuti da shelly 4 gura "samo" 10A odnosno 2300w po kanalu naspram shelly 1 koji gura 16A odnosno 3500w. Ja lično ako radim instalacije od nule, za utičnice i velike potrošače naravno da bih stavio Shelly 1.
 
Koji Shelly ima funkciju tastera (momentary switch)?
Ne znam da li da uzmem Shelly ili Sonoff RE5V1C.
Potrebno mi je za garažna vrata.

Sent from my Nokia N95 using Tapatalk
 
Za korišćenje u Srbiji, Google Home ili Amazon Echo?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
@Vrooom ako ti treba samo On/Off, onda Shelly 1 ti zavrsava posao.

@bbK1ng, i jedan i drugi rade ok u Srbiji, ja imam Alexu, drugar ima Google Home, obojici rade obe stvari skroz ok.
 
Nisam siguran da je to običan on/off switch. Meni treba nešto što funkcioniše kao taster, odnisno da kada pritisnem dugme, ono se prebaci na ON i nakon 1 sekunde se samo vrati u OFF.


Sent from my Nokia N95 using Tapatalk
 
@Vroom
To je to, Shelly 1 ima auto off, kod mene je namesteno na 0.3sec i sve funkcionise kako treba.
86bd205233c8d7cda47fbc7b9c495043.jpg
 
Poslednja izmena:
Treba napomenuti da shelly 4 gura "samo" 10A odnosno 2300w po kanalu naspram shelly 1 koji gura 16A odnosno 3500w. Ja lično ako radim instalacije od nule, za utičnice i velike potrošače naravno da bih stavio Shelly 1.

A za postojeće instalacije, ako iza prekidača za svetlo nema mesta za Shelly 1, postoji li još neko rešenje? Znam za Oblo Living proizvode, ali prilično su skupi.
 
Koji Shelly ima funkciju tastera (momentary switch)?
Ne znam da li da uzmem Shelly ili Sonoff RE5V1C.
Potrebno mi je za garažna vrata.

Sent from my Nokia N95 using Tapatalk

Shelly 1
U aplikaciji se može podesiti kakav da bude tip prekidača.
Meni je na mommentary za garažu, auto off je namešten dosta dugačko 3 sec. To daje dovoljno vremena sigurno Shelly-ju da pošalje notifikaciju da se vrata otvaraju.
prekidacconfig.png
 
A za postojeće instalacije, ako iza prekidača za svetlo nema mesta za Shelly 1, postoji li još neko rešenje? Znam za Oblo Living proizvode, ali prilično su skupi.

Iza prekidača u 99% slučajeva nema 0, pa tu ni nema prevelikog izbora. Sonoff ima prekidač čini mi se bez 0

Da li imaš pristup kutiji iznad prekidača, tu obično bude mesta ako se skrate malo neki kablovi, pa koristiš WAGO kleme umesto uvrnutih i predugačkih žica. Ali najbolje da prepustiš profesionalcu ako je moguće.
 
A za postojeće instalacije, ako iza prekidača za svetlo nema mesta za Shelly 1, postoji li još neko rešenje? Znam za Oblo Living proizvode, ali prilično su skupi.
Sonoff mini je ekvivalent shelly 1...

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Treba napomenuti da shelly 4 gura "samo" 10A odnosno 2300w po kanalu naspram shelly 1 koji gura 16A odnosno 3500w. Ja lično ako radim instalacije od nule, za utičnice i velike potrošače naravno da bih stavio Shelly 1.
Vodite računa, ja ga nikad ne bih opteretio sa 40A (4x10), verovatno svaki kanal može po 10A, ali ukupno mislim da ne može 8.8kW da gura.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Stigle su mi danas pametne utičnice. Nije neki poznat brend - Lonsonho. U pitanju je Smart Plug 16A sa funkcijom merenja potrošnje i ugrađenim RGB LED osvetljenjem.

83e5a3cd4816b1a79fb9ed6a471402f0.jpg


Prvi utisci za sada jako pozitivni, jer sama završna obrada deluje kvalitetno i rade pouzdano (za ovih par sati testiranja). Nakon zadate komande (gašenje, paljenje, promena boje svetla ili intenziteta svetla), kašnjenje na reakciju je 1 sekunda ili manje (brže reaguju na promenu boje/intenziteta svetla).

Koriste Smart Life (by Tuya) aplikaciju, koja je jako slična Xiaomi Home aplikaciji i radi dobro. Uparivanje utičnice sa Smart Life aplikacijom i nalogom traje 20ak sekundi. Upario sam 5 utičnica do sada i svako uparivanje je bilo lako, brzo i bez zastoja.

5e51febcc0d3548aab8dcc1acd396711.jpg


Nakon uparivanja utičnice, moguće joj je dodeliti naziv, prostoriju u kojoj se koristi i podeliti sa nekom drugom osobom (članom porodice).

Moguće je napraviti i automatizaciju paljenja/gašenja uređaja, kao i odabrati razne modove za osvetljenje.

7d727f833fc9959a809cd3eedf7086dd.jpg


Kompatibilne su sa Google Home, Amazon Alexa, IFTTT servisom, itd. Još uvek nisam isprobao kako radi upravljanje glasom koristeći neki od navedenih asistenata, ali probaću ovih dana kada mi budu stigli Google Home uređaji.

Sve u svemu, stekao sam jako pozitivan utisak o ovim pametnim utičnicama.
 
Poslednja izmena:
Ja sam utičnice testirao sa grejalicom, na 1kw pa na 2kw (10A su utičnice, dakle 2.2kw). Pa sam grejalicu palio i gasio recimo 100 puta, prvo na minut, pa na 15s, pa na par sekundi. Test radio u hodniku, u slučaju nekog problema. Ako te ne mrzi probaj tako nešto, čisto da vidiš jesu li stvarno kvalitetni releji.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Spali kucu eto tako da vidis response time vatrogasaca :)
 
Stigle su mi danas pametne utičnice. Nije neki poznat brend - Lonsonho. U pitanju je Smart Plug 16A sa funkcijom merenja potrošnje i ugrađenim RGB LED osvetljenjem.

83e5a3cd4816b1a79fb9ed6a471402f0.jpg


Prvi utisci za sada jako pozitivni, jer sama završna obrada deluje kvalitetno i rade pouzdano (za ovih par sati testiranja). Nakon zadate komande (gašenje, paljenje, promena boje svetla ili intenziteta svetla), kašnjenje na reakciju je 1 sekunda ili manje (brže reaguju na promenu boje/intenziteta svetla).

Koriste Smart Life (by Tuya) aplikaciju, koja je jako slična Xiaomi Home aplikaciji i radi dobro. Uparivanje utičnice sa Smart Life aplikacijom i nalogom traje 20ak sekundi. Upario sam 5 utičnica do sada i svako uparivanje je bilo lako, brzo i bez zastoja.

5e51febcc0d3548aab8dcc1acd396711.jpg


Nakon uparivanja utičnice, moguće joj je dodeliti naziv, prostoriju u kojoj se koristi i podeliti sa nekom drugom osobom (članom porodice).

Moguće je napraviti i automatizaciju paljenja/gašenja uređaja, kao i odabrati razne modove za osvetljenje.

7d727f833fc9959a809cd3eedf7086dd.jpg


Kompatibilne su sa Google Home, Amazon Alexa, IFTTT servisom, itd. Još uvek nisam isprobao kako radi upravljanje glasom koristeći neki od navedenih asistenata, ali probaću ovih dana kada mi budu stigli Google Home uređaji.

Sve u svemu, stekao sam jako pozitivan utisak o ovim pametnim utičnicama.
Jel moze link gde si uzeo?

Da li se vidi samo prosečna potrošnja ili meri i peak-ove?
 
Da li je neko porucivao Shelly proizvode sa domacesg sajta aut*.se i kakva su iskustva? Vidim da nemaju ni broj telefona, sajt je veoma oskudan, za Shelly 2.5 pise da nema garanciju itd.

Takodje, ako je neko porucivao direktno sa Shelly.cloud, posle koliko vremena stize roba i da li je tacna cena koju oni stave da je sa ukljucenim porezom? Npr. za 4xshelly2.5 stoji da je 77e sa ukljucenim porezom.
 
Nazad
Vrh Dno