Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Kad nema struje sta me briga dal mi rade senzori i prekidaci kad nemam ni svetlo. Isto tako i ako nema neta sve radi u lokalu osim kamera. Imam ja gomilu xiaomi stvarcica i najvecu zamerku imam na SW. Sve mi je na mainland china i sljaka. Nemam poblema s laznim uzbunama koje senzori salju. Jedino sto moze da se desi da farovi nekih kola osvetle gajbu unutra i kamera mi posalje notifikaciju jer se senke pomeraju. Osim toga sve sljaka ko zmaj. SW je najslabija karika.

Tapatalk from Poco loco
 
sto se tice kamera, imam i njih, mada koristim samo par. Jednu sam instalirao u vikendici i ona je pinhole, niko je i ne primecuje. Snimac je takodje jeftin, u stvari je foto-klopka, namenjena za taksi. To mi radi non-stop ima vec 5 godina i na pokret snimi 3 fotografije u sekundi, ukupno preko 300 hiljada fotografija i kad popuni karticu presnimava ispocetka. Tako da uvek imam i sliku i vreme i datum kad je slika nastala. Ekstra za 50 evra. A imam i IP 6MP sa prepoznavanjem lica kod kuce, ta je vec mnogo ozbiljnija.
Meni je najbitnije da ne dobijam lazne dojave, onda je to samo nepouzdana igracka. Jeste da ima posla kada se kablira, ali isplati se.
 
Ja imam na jednoj od kamera da podesavam osetljivost na raznim delovima razlicito. Na jednoj imam samo 3 nivoa za sve ali obzirom da su mi psi kuci tu su mi notifikacije iskljucene.

Tapatalk from Poco loco
 
Pa jedino taj gateway v3 ima u sebi i wifi i bluetooth, da bi radili i uredjaji koji se povezuju preko wifia i preko bt-a.
Da, ali ga zvanično još uvek nema kao EU proizvod(u smislu posebna šifra proizvoda, dostupan u Xiaomi prodavnicama itd) iako se nalazi u listi uređaja za naš region i ima prijava po internetu gde su uspešno dodali kinesku verziju na EU server. No za sada ne bih da eksperimentišem.

U principu u odnosu na v2 gubiš osvetljenje na hub-u i gubiš zvučnik. V3 sa druge strane ima BT i ima Zigbee 3.0 a kako neki od novih senzora su Zigbee 3.0(light sensor) ne mogu da se kače na v2. Tako da, da, i ja planiram kada se pojavi zvanično da uzmem isti tj ostaviću oba jer ima i v2 svojih prednosti.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Ja imam na jednoj od kamera da podesavam osetljivost na raznim delovima razlicito. Na jednoj imam samo 3 nivoa za sve ali obzirom da su mi psi kuci tu su mi notifikacije iskljucene.

Tapatalk from Poco loco
Ovo bi i mene zanimalo, kako se ponaša kamera sa životinjama u kući? Tj šta me interesuje, u podešavanjima(bar ove moje) imam opciju da javi za motion detection i za person detection. Pod motion javlja bukvalno kada vetar zaljulja drvo pa lišće pravi drugačiju senku i to sam isključio. Person radi kako treba i to mi je na on ali me zanima detektuje li životinje kao "person"? :D

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Da li moze preporuka/pomoc sta uzeti ako neko ima slicno iskustvo...naime hteo bih da OLED 55" TV obogatim za back osvetljenje (kao sto imaju philips tv-i)
Narucio sam Hue Bridge, ali ne bih uzimao philips hue light bar-ove jer su preskupi. Mislio sam da idem sa ovim https://www.gledopto.eu/zigbee-starter-set-led-ambilight-2-meters-5v-suitable-for-tv-with-usb-ip20 i/ili https://www.gledopto.eu/rgb-cct-controller-controller-zigbee-compatible_2 plus da nadjem negde neku traku...interesuje me da radi kao na philips-u dinamicko osvetljenje u zavisnosti od scene
Hvala!
 
Da li neko poseduje najnoviji gateway v3?

P.S. jel povezivao neko esp32 i xiaomi bt termometre i aqara wifi termometre, da li funkcionise?
 
Ja sam, i nisam odusevljen

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Odustao skroz od xiaomi, presao na esphome

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Jel trenutno imas povezano na esp home bilo kakve termometre za napolje i unutra?
 
Esphome je fw na esp8266, probao sam ds senzor a treba da mi stignu bme

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Pokušavam da namestim Shelly 1PM iza prekidača bojlera.

Sve mi radi kako treba, osim što ne umem da povežem indikator svetlo.
Ako N (nulu) sa prekidača dovedem sa N Shelly-ja, onda indikator svetli bez obzira na položaj sklopke i plus sklopka nema funkciju, tj. Shelly ne reaguje na promenu položaja. Paljenje/gašenje preko app radi normalno.

Ako ne povežem, sklopka radi, ali indikator naravno ne.

Na šta treba da povežem N sa sklopke da bi svetlo radilo samo kad je uključeno? Sklopka je Alingova.
 
Isti problem sam imao sa takođe Alingovom sklopkom (led indikatori), na kraju sam izbacio indikatore za svetlo i bojler gde su stavljeni Shelly 1 i 1PM.
 
Poslednja izmena:
Nulu sa indikatora ne treba da diraš, treba da prespojiš fazu. Ona je po defaultu vezana za izlaz sa prekidača koji ide na bojler, tj nakon što si zakačio shelly, ta faza je sad na SW, a tu uvek ima napona(110V kad je isključen prekidač, 220 kad je uključen). Tu fazu treba da prespojiš na output sa shelly-a, tj 'O'.
Ako uopšte može to da se uradi, zavisi od prekidača.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ne mogu nigde na netu da pronadjem mogucnost kontrole shelly 1 preko rf veze.
Jos uvek nisam odlucio da li cu uzeti za svetla u stanu shelly ili sonoff, presuda bi bila mogucnost paljenja i gasenja uredjaja preko rf daljinca.
Nemam nule u prekidacima u zidovima, pa bi Sonoff mini ili shelly bili smesteni u dozne.
Sonoff ima rf bridge koji moze komandu upucenu preko rf daljinca pretvoriti u wifi signal i poslati tu komandu sonoff prekidacu, dok za shelly nisam mogao pronaci da se pominje bilo gde rf veza.
Da li je neko uspeo da kontrolise shelly preko rf veze ( potrebno samo on/off ).

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Ne razumem zašto bi radio tako nešto. Shelly možeš da automatizuješ kako hoćeš, možeš da napraviš on/off preko URL-a, da praviš scene, šta god hoćeš. Ali nisam čuo da neko to radi preko RF-a, jedino da povežeš na neki softver tipa home assistant, ako može tamo. Sam Shelly uređaj naravno nema mogućnost RF kontrole.
Btw shelly još uvek nije izbacio uređaj koji radi bez nule koliko ja znam, 1L treba da izađe tek uskoro.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Zbog jednostavnosti.
Supruga i stari ne barataju telefonima najbolje, pa dok pronadju dugme u aplikaciji koje gasi bas to svetlo izaci ce mi na "nos".
A i meni je nekad jednostavnije da pritisnem dugme na daljincu, nego dok potrazim telefon, otkljucam, udjem u app i pritisnem dugme.
Glasovne komande ne piju vodu kad u pola noci treba da viknem Hey google...
Sonoff zidni prekidaci imaju wifi i rf, ali dzaba kad nemam nulu u prekidacu, pa zato ne mogu da koristim sonoff prekidace. A u dozni blizu plafona se nalazi nula i tu bi smestio releje. Na to sam mislio kad sam napisao da se nisam odlucio izmedju shelly i sonoffa.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imas sonoff i bez 0.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
^^ ti znaš da pored kontrole preko telefona možeš da kontrolišeš prekidač normalno kao i pre, tj preko samog fizičkog prekidača?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Naravno da moze i zidnim prekidacem.
Zaboravio sam da se moze kupiti shelly button koji nije rf, vec wifi ali je svakako jedna vrsta daljinskog, tako da mozda sam i odlucio.
Kad je vec spomenut sonoff bez nule, kakva su iskustva sa zidnim prekidacem bez nule - prvenstveno misleci na bezbednost, sigurnost, naponsku zastitu, kratak spoj....bilo sta sto moze ukazati opasnost?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Računaj da je za taj button response time nekoliko sekundi, jer ti kad pritisneš on treba da se konektuje na wifi, pa onda tek da pošalje komandu. Žalilo se dosta ljudi na fbu, nekima ide i do 6-7 sekundi.
Ne može wifi za tu namenu da radi dobro j3biga.
Kod xiaomi-a je to tipa <1s, ali to je prednost zigbee-a.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
WiFi i RF su nabudzena resenja za automatizaciju. Koristio bih njih kad bas nema druge alternative. WiFi trosi previse struje u idle-u (2-3W iz mreze kad prekidac ne radi do potpune neupotrebljivosti za daljinske koji rade na baterije) i ume da bude bolno spor, a RF je sklon interferenciji (ne postoji multiple access protokol) i nikakav security ne postoji (komsija bez problema moze da uhvati kodove i da nastavi da vam kontrolise sijalice, uticnice itd...)

Zigbee sve te probleme resava. Mozda zato sto je od pocetka projektovan za IoT sisteme. Doduse, nedostatak mu je standardizacija na aplikativnom nivou (sto bi sire usvajanje Zigbee 3.0 protokola trebalo da resi, a postojeci uredjaji teoretski mogu i da dobiju novi firmware koji ga potrzava), ali i to se da zaobici sa nekim od danas brojnih open source resenja. Licno koristim Home Assistant u kombinaciji sa zigbee2mqtt softverom i CC2531 Zigbee koordinatorom. Komplikovanije je za postaviti od jedne android aplikacije, ali zato su u istoj Zigbee mrezi 15 razlicitih uredjaja 5 razlicitih proizvodjaca.
 
Iskreno, ne znam vise da li postoji idealno resenje. Jedna su laka za konfiguraciju ali zato ne rade stabilno. Druga su stabilna i brza ali prosecnom korisniku jako teska za konfiguraciju. Oslanjamo se na previse proizvodjaca i previse medjusobnih integracija koje nisu tako stabilne a svaki proizvodjac menja iz dana u dan svoj softver koji onda pokarabasi druge stvari.
 
Jos jedna prednost offline Zigbee rešenja sa open source gateway-om. Ne zavisi od cloud-a, internet konekcije i odnosa Trampa i Si Đipinga. Istina, slično se može postići i sa wifi i RF rešenjima, ali zahteva znanja.
 
WiFi i RF su nabudzena resenja za automatizaciju. Koristio bih njih kad bas nema druge alternative. WiFi trosi previse struje u idle-u (2-3W iz mreze kad prekidac ne radi do potpune neupotrebljivosti za daljinske koji rade na baterije) i ume da bude bolno spor, a RF je sklon interferenciji (ne postoji multiple access protokol) i nikakav security ne postoji (komsija bez problema moze da uhvati kodove i da nastavi da vam kontrolise sijalice, uticnice itd...)

Zigbee sve te probleme resava. Mozda zato sto je od pocetka projektovan za IoT sisteme. Doduse, nedostatak mu je standardizacija na aplikativnom nivou (sto bi sire usvajanje Zigbee 3.0 protokola trebalo da resi, a postojeci uredjaji teoretski mogu i da dobiju novi firmware koji ga potrzava), ali i to se da zaobici sa nekim od danas brojnih open source resenja. Licno koristim Home Assistant u kombinaciji sa zigbee2mqtt softverom i CC2531 Zigbee koordinatorom. Komplikovanije je za postaviti od jedne android aplikacije, ali zato su u istoj Zigbee mrezi 15 razlicitih uredjaja 5 razlicitih proizvodjaca.

Potpisujem sve navedeno. Imam jednu LED traku sa RF daljincem koju sam preko Broadlink-a uvukao u HomeAssistant. Problem je što se poklapa sa nekim drugim uređajem koji verovatno nije u mom stanu i što mi se redovno uključuje naizgled ničim izazvana. Zameniću RF kontrolu Shelly-jem pa ću rešiti taj problem.

Inače mi je baš juče stigao CC2531, planiram da se poigram sa zigbee2mqtt zbog budućih senzora koji mi stižu.
 
Jel tom zigbee2mqtt stiku treba da se menja fw da bi radio?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Koliko sam upoznat, treba da se menja FW.
 
Treba da se menja, ali treba biti precizan da bi razumeli kako to radi. Dakle, ne stavlja se zigbee2mqtt firmware, vec se stavlja Z-stack firmware koji se flesuje direktno na CC2531 čip (postoje različite metode flešovanja). Zigbee2mqtt je softver napisan u NodeJS koji se pokreće na istom hardveru na kome se nalazi USB port u koga je uboden CC2531 stik. On "prevodi" podatke sa Zigbee mreže u MQTT protokol kojim komunicira sa Home Assistant (koji može biti i na drugoj mašini).

Takođe, ne mora da se koristi zigbee2mqtt. Moze i ZHA da se koristi koji koristi poseban protokol izmedju Zigbee i Home Assistanta. Ili Deconz. Sta vam se vise svidja. Takodje, ne mora ni Home Assistant, moze i Domoticz, OpenHab...

Ja se drzim Home Assistant-a zato sto mi se cini da ima najvise dokumentacije (iako mi je backend logika kako funkcionise potpuno neintuitivna...). Takodje, drzim se zigbee2mqtt zato sto mi je zgodnije da mi se CC2531 stik nalazi u drugoj sobi (na drugoj mašini) u odnosu na onu na kojoj radi HA...
 
Evo procitah skoro sve u ovoj temi i dalje ne znam sta da kupim! :d

Trebaju mi dve tri wifi uticnice (ne ugradne) na koje ce da se kace panelni radijatori, jedan ir senzor da pali klimu, ip kamera i senzor za vrata. Nadam se da ste me razumeli! :)
Hteo bih da sve to kupim u Srbiji po mogucnosti. Molim za neka resenja koja rade, nameste se i voze jer nemam vremena za cackanja i kidanja oko necega sto je jeftinije 20e a radi na dodjem ti...
Hvala svima unapred...
 
Nazad
Vrh Dno