Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

@Millan1

podeli i sa nama, ja imam iskustva samo sa Hormann zasad.

Shelly 1 PM

Shelly 1 PM vezivanje.png
 
Poslednja izmena:
Ako dobro razumem šemu, sa shelly-jem ostaju aktivni i prekidač i aplikacija? Pritiskanje prekidača menja prethodni status? Ako je potrošač bio isključen, pritisak na prekidač će ga uključiti i obrnuto? Bez obzira na to šta je urađeno sa aplikacijom? I u aplikaciji će svakako moći da se uključi/isključi potrošač, bez obzira na stanje prekidača?
 
Mislim da da, ali ne baš tako. Recimo ako je na prekidaču bio ugašen i uključio si aplikacijom, da bi ga ugasio prekidačem treba 2 puta da ga pritisnete (upaluš i ugasiš). Postoji fora koju možeš da probaš, a to je da modifikuješ prekidač da se uvek vraća u ugašeno stanje (otvori se prekidač i savije neki limić, ima na yt) i u podešavanjima se switch stavi na edge mod. Nemam još Shelly pa nek me ispravi neko ako grešim, ali ovo sam skontao čitajući i planiram tako da odradim.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
@vidor
Hvala za semu!

Kada mi stigne i sve povezem, postavicu ovde, kako treba povezati Shelly1 sa Beninca Jim3 motorom garaznih vrata. Izgleda da ne moze da se uzme struja(24v) sa ploce jer nije konstantna, ako sam dobro razumeo preko G.translate, poljski je forum:), vec mora direktno na 220v, pa kada to sve proverim, ja cu napisati post...
 
Ako dobro razumem šemu, sa shelly-jem ostaju aktivni i prekidač i aplikacija? Pritiskanje prekidača menja prethodni status? Ako je potrošač bio isključen, pritisak na prekidač će ga uključiti i obrnuto? Bez obzira na to šta je urađeno sa aplikacijom? I u aplikaciji će svakako moći da se uključi/isključi potrošač, bez obzira na stanje prekidača?

Upravo tako ! Sve dobro razumes.
Mada, da jos malo "doda" u samoj aplikaciji mozes i podesiti kakav prekidac da bude na SW ...

@petarboj
prebaci prekidac da bude edge u aplikaciji i ne treba 2 puta stiskati prekidac

@Millan1

konstanntna tj 24VAC imas verovatno.
Shelly 1 je zaista sertifikovan na 24 VDC tj jednosmernu .... medjutim, da priznam .... ako pogledas kako sam ja vezao ide direktno posle trafo-a , tj on je na 24 VAC i evo ..otad radi.
 
Mislim da da, ali ne baš tako. Recimo ako je na prekidaču bio ugašen i uključio si aplikacijom, da bi ga ugasio prekidačem treba 2 puta da ga pritisnete (upaluš i ugasiš). Postoji fora koju možeš da probaš, a to je da modifikuješ prekidač da se uvek vraća u ugašeno stanje (otvori se prekidač i savije neki limić, ima na yt) i u podešavanjima se switch stavi na edge mod. Nemam još Shelly pa nek me ispravi neko ako grešim, ali ovo sam skontao čitajući i planiram tako da odradim.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
U aplikaciji se namesti ovako:

Shellyprekidac.png
 
Na ploci ima slobodan izlaz za 24Vac, i ako sam razumeo tu ima struje, samo kada se vrata aktiviraju, na to sam mislio da nije konstantna... Morace negde direktno, pre ili posle trafoa.
 
E, da, taj edge treba i za prepravljen prekidač :) Mada mi se više sviđa da se vraća u ugašeno nego da bude klackalica :D

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Ne treba po meni nista prepravljati, sacekaj da ti stigne pa onda..
 
Pozdrav svima

Naleteh na ovu temu i podosta je zanimljiva, e sad ja bih da napravim nesto pa bi mi dobro dosla pomoc

Imam dvoriste, i imam kliznu kapiju. Ideja mi je da stavim motor za kliznu kapiju, sa daljincem

Vidim da to ima vec kao ceo bundle set, šina koja se ugradjuje na kapiju i motor koji vrti zupcanik preko šine. E sad, cene su basnoslovne za nesto tako jednostavno, setovi idu i preko 500 evra, a u sustini to je daljinac, senzor i elektro motor. Jel postoji neka DIY varijanta ili ako neko ima ideju da predlozi ? Hvala u napred
 
Jesi gledao Italijanske motore? Ima distributer u Subotici. Dosta su povoljniji setovi, a vec duži niz godina su distributeri istog brenda pa bi rekao da su i kvalitetni.
Odri el doors je firma.
Proveri.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Jesu bolji nego vecina KP ponude, ali su opet skupi

http://odrieldoors.rs/motori-za-klizne-kapije/proizvodi/4/

Hvala na preporuci svkako. Probacu da vidim neko DIY resenje, jer znam sa alatima, i strucan sam kada je u pitanju varenje i obrada metala, pa mozda i smislim nesto. Vecina klipova na YT koriste motor od brisaca pa cu da krenem odatle. U sustini bih vec sad znao sam kako da napravim osim struje, tu ce morati neko da mi pomogne, instalacija i prekidac za daljinski
 
jedan od problema sa Aqara sijalicama je što da bi ih kontrolisali zidni prekidač mora biti on tj sijalioce moraju imati struju da bi mogle da reaguju na komande. što nije problem sve dok se ne desi nestanak ili prekid struje. onda se sijalice uvek pale bez obzira u kom su stanju bile pre toga.

dok sam bio na odmoru video sam preko kamera da su se upalile??? a uzrok sam otkrio po povratku :D

ako isklučite zidni prekidač nemate kontrolu nad njima. pa od 2 zla biramo manje :)
 
Najgore što te Aqara sijalice ne mogu da se grupišu, pa moraš da pališ/gasiš jednu po jednu.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Home Assistant kontam da to sve može da reši :)


Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Daj ne zezaj? Bas glupost. Pa zajedno ih prave, nema smisla da na agari ne ubace to.

Tapatalk from Poco loco
 
Da da. Epska glupost. Srećom uzeo sam samo dva komada, zamisli imaš 10 i moraš jednu po jednu da pališ/gasiš.
Pitao sam ih tamo na aliju misleći da sam možda ja lud, pošto ovo treba da bude najosnovnija opcija, kažu ne može još uvek.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ali sustina je da ih grupises u programu kako god hoces
 
Kada mi stigne i sve povezem, postavicu ovde, kako treba povezati Shelly1 sa Beninca Jim3 motorom garaznih vrata. Izgleda da ne moze da se uzme struja(24v) sa ploce jer nije konstantna, ako sam dobro razumeo preko G.translate, poljski je forum:), vec mora direktno na 220v, pa kada to sve proverim, ja cu napisati post...

Konacno sam nasao malo vremena da povezem Shelly1, nisam ni pokusavao da povezem na 24v sa ploce, vec sam spojio direktno na 220v i sve radi kako treba.
Jedino sto sam primetio je da sam Shelly1 ispusta neki visokofrekventni zvuk, tj. "cvili" kada je povezan na napon...:trust:
Evo seme povezivanja za Beninca Jim3 motor garaznih vrata.
 

Prilozi

  • jim3-page-001.jpg
    jim3-page-001.jpg
    134.4 KB · Pregleda: 179
  • IMG_20190621_190315.jpg
    IMG_20190621_190315.jpg
    1,023 KB · Pregleda: 176
Uzeo Broadlink RM 3 Pro + sjajna spravica, prvenstveno sam je uzeo za kontrolu Klime, jer imam neku Hitema klimu za koju ni jedan jedini IR softver nema komande, Broadlink sam "naučio" komande sa daljinca i ne samo da besprekorno radi, već imam feedback na kojim je setovanjima klima! Npr, smart štekeri imaju samo on/off mogućnost, dok Broadlink radi po sledećem principu: Nasetuješ klimu na npr 16c da hladi, maksimalnom brzinom, ugasiš je, ali dok je gasiš, broadlink paralelno kroz taj power off snimi poslednja podešavanja, i tu se priča završava, imaš setovanje za 16c. Sledeći put kroz aplikaciju klikneš na 16c i klima se pali na 16c da hladi.

Jedino je malo smor što za svaki stepen moraš da nasetuješ, kako hladjenje tako i grejanje, ali makar imaš trenutni feedback šta si kliknuo i na kojim je setovanjima klima, ne lupaš glavu da li je na 25 ili na 19c.
 
Kakav je domet? Sa koje udaljenosti kontrolišeš klimu?

Meni je malo specifičan raspored, a hteo bih da probam da kontrolišem i klimu i tv i set top box, ali su u različitim smerovima, ovaj rm3 Pro je multi direkcioni? Videh na brzinu da je kompatibilan sa home assistant, i to bih voleo da integrišem.

Potrebno mi je da dobaci nekih 6-7m, ako ti nije teško da isprobaš :)

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Kakav je domet? Sa koje udaljenosti kontrolišeš klimu?

Meni je malo specifičan raspored, a hteo bih da probam da kontrolišem i klimu i tv i set top box, ali su u različitim smerovima, ovaj rm3 Pro je multi direkcioni? Videh na brzinu da je kompatibilan sa home assistant, i to bih voleo da integrišem.

Potrebno mi je da dobaci nekih 6-7m, ako ti nije teško da isprobaš :)

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk

1. Domet je odličan, generalno u stanu kući, ne postoje distance sa optičkom vidljivošću do kojih ne dopire.
2. Ja npr. kontrolišem FJ LMCE klimu koja ima jedan od najgorih IR senzora koji iz užasno uzanog ugla prima signale i sa daljincem je pravo mučenje pogoditi ga, Broadlink radi bez problema.
3. Da, multidirekcioni je.
4. 6m probamo, bez problema
 
Top, hvala!

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Preko Broadlink-a sam nakačio i tv integrisao ga sa Alexom, ali klimu nisam uspeo, jednostavno neće da je prepozna kao device, možda zato što nije klasičan device iz njihove baze nego device koji sam ja pravio i naučio komandama. Uglavnom, domet je odličan i od glupog uredjaja pravi savršen pametni uredjaj :) Sledeća stanica bojler i prekidači za svetlo koji rade na 433mhz
 
Baš se smorih kad sam video da ja na aliju danas skočila cena $11, htedoh da poručim jedan Pro i jedan mini...
ffa0902dcb33e2b673bdb507fd371e35.jpg


Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ja koristim RM mini... sjajno se pokazao.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
da li neko ima ideju kako koristit senzor dodat u mi home da automatski pali svetlo koje je nakaceno na shelly? :)
tj kako napraviti scenu gde xiaomi senzor pali i gasi shelly a da se ne koristi home assistant? :)
 
Pa nešto ne verujem da mogu da pričaju direktno jedan sa drugim, svakako mora neki posrednik da se nađe. Da li IFTTT, MQTT, nešto drugo (pričam napamet) , ali svakako nešto mora da obradi jednu informaciju i da pošalje signal.

EDIT: osim ako Mi home ne može da vidi shelly, i obrnuto, shelly aplikacija da vidi mi senzor. Probaj da ih dodaš iz aplikacije.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno