Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Da li je neko uspeo da kupi na sajtu bez PDV-a, ne vidim da ima ta opcija, a svakako ne rade to automatski kad stavis da si iz Srbije pa da ti ne uracunava VAT?
Pitam hocu da pa porucim danas nesto dok ima black fridey popusta.
Meni automatski skida porez. Samo sam napravio nalog i stavio Srbiju.
 
Da li je neko uspeo da kupi na sajtu bez PDV-a, ne vidim da ima ta opcija, a svakako ne rade to automatski kad stavis da si iz Srbije pa da ti ne uracunava VAT?
Pitam hocu da pa porucim danas nesto dok ima black fridey popusta.
Ne uračunava VAT za Srbiju. Kad odeš u cart tamo ti stoji cena bez VAT.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Šta koristiš za Zigbee, CC2531 ili nešto drugo?
Meni nikako da stigne downloader cable sa Alija, da flešujem novi FW u CC2531.
Da, cc2531. Pa, razmišljao sam se dal da poručim s Alija, kad se doda downloader, kablić, ploča, na kraju sam poručio sa KP već flešovan za 1200din i stiglo mi sutra :) imao sam jednu prilično ozbiljnu tp link wifi antenu i nju sad koristim. Trenutno 9 uredjaja, i mislim da će tako ostati. Fun fact: Od kako sam na kineskom serveru ostavio samo senzore pokreta i temperature, prebacio aplikaciju na Evropu zbog purifiera nisam imao ni jedan problem da motion info ne stigne ili nešto slično. Sad je sve vrlo stabilno.

Uglavnom, trenutno 4 motion i 4 temp na kineskom serveru i preko xiaomi huba, 4 door, 3 aqara tunable led, ikea motion i xiaomi switch na cc2531, purifier i 2 yeelight color led sijalice na xiaomi evropskom serveru, i preko wifi 3 sonoff basica i xiaomi xiaofang sa modovanim firmverom. Google Home Mini, SBB stb i LG 65UK6500 TV isto dodati. I sve ovo dostupno preko hassio :)

Sledeći korak je da mi stiže dongla za Ble i Xiaomi kockasti Ble senzori (sve sa Alija, 6 kom poručio). E da, imam i onaj ink display Ble sat sa temp i vlažnosti vazduha, pa će onda i on biti u igri.

P.S. sad za black friday sam uzeo 2 Nest Mini + 6 meseci Spotify za 30e :)


Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
300-400din komad. Temperatura i vlažnost.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Meni automatski skida porez. Samo sam napravio nalog i stavio Srbiju.

Ne uračunava VAT za Srbiju. Kad odeš u cart tamo ti stoji cena bez VAT.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

I meni je proradilo, tek kad sam obrisao adresu za slanje i ponovo je upisao onda je verovatno sajt registrovao Srbiju. Posto mi je ovaj nalog na Shelly ima vise od godinu dana, a tada nisu odbijali VAT.
Hvala..
 
300-400din komad. Temperatura i vlažnost.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
Ok, hvala. :) Ja očekujem da mi ovih dana stignu Gateway v2 komplet i v3, kao i dodatni door/window senzori. Planiram sve Xiaomi uređaje da prebacim na Srbiju.

Gledam da li ima nešto interesantno što bih mogao da dodam/unapredim, pa zato pitah.
 
V2 set zbog noćnog svetla, funkcije zvona i dobre cene senzora u setu. Svidelo mi se kada si napisao da ima te funkcije, pa sam istražio i shvatio da se isplati za tu cenu.

A V3 zbog podrške za BLE uređaje, koje već imam (senzori za temperaturu i vlažnost u svakoj sobi + Mi Flora za cveće). A i zbog pokrivenosti. Biće postavljeni na suprotnim krajevima kuće.
 
Za V3 mi je u startu bilo jasno, o tome smo i pričali ali da, razumem sada i za V2, stvarno je jako dobra cena bila za V2 set. Pogotovo sada ko je uzeo sa 20% popusta. Ceo set za 6k je stvarno povoljno.

Mi Flora mi je nepoznanica tj ne znam može li se isti uređaj povezati na EU region, nema ga u app da se izabere ali sve ostalo će raditi na regionu Srbija(tj EU). A svakako ako su na različitim krajevima kuće zbog daljine, to je optimalno rešenje. Ja sam u stanu pa kako god da okreneš sve svuda ima domet...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Za V3 mi je u startu bilo jasno, o tome smo i pričali ali da, razumem sada i za V2, stvarno je jako dobra cena bila za V2 set. Pogotovo sada ko je uzeo sa 20% popusta. Ceo set za 6k je stvarno povoljno.

Mi Flora mi je nepoznanica tj ne znam može li se isti uređaj povezati na EU region, nema ga u app da se izabere ali sve ostalo će raditi na regionu Srbija(tj EU). A svakako ako su na različitim krajevima kuće zbog daljine, to je optimalno rešenje. Ja sam u stanu pa kako god da okreneš sve svuda ima domet...

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Mislio sam da ne uzimam V2 u početku, a onda sam zbog cene (uzeo sam sa popustom od 20%) odlučio ipak da uzmem set i da dokupim senzore za prozore/vrata, kako bih pokrio kompletan sprat kuće.

Sprat kuće ima oko 85-90m2, pa je moguće da senzori budu van dometa. Ovako sa dva gateway-a to ne bi trebalo da bude slučaj.

Nisam proveravao da li ih ima, mada sam Mi Flora kupovao kao "Global" verzije. Nije mnogo važno.
 
Zahteva li shelly registraciju uredjaja/pristup njihovom serveru da bi radio? Na vikendici nema interneta, a jedan uredjaj bi trebao da pali svetlo predvece i gasi u zoru.
 
Ne, nije neophodno povezivanje uređaja na internet. Može da radi i samo u lokalu.

Jedno što je možda neophodno povezivanje na neku WiFi mrežu pri inicijalnom podešavanju... Nisam siguran za to.
 
Poslednja izmena:
Jedno što je možda neophodno povezivanje na neku WiFi mrežu pri inicijalnom podešavanju... Nisam siguran za to.

Hvala na odgovoru. To inicijalno podešavanje zahteva wifi mrežu sa internet kolekcijom ili je dovoljno bez samo da bi se pristupilo shelly-u?

Pošto na netu vidim da skoro svi registruju uređaj na nalog preko neta.
 
Mozda je bolje one tajmer uticnice ili kako se vec nazivaju. Nekad davno sam imao neku digitalnu, namestis za svaki dan u nedelji posebno kad da se pali kad gasi tj u koliko sati itd...
Ne znam gde je vikendica, ali desava se cesto po tim vikend naseljima da nestane struje pa ne znam da li to utice na shelly tj da li mora da se ponovo podesava preko mreze i sl...


Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Srećom nema problema sa nestankom struje, a mislio sam da iskoristim shelly kad ću već imati jedan slobodan, pa da ne razmišljam koji tajmer relej da uzmem i da li će biti dobar.
 
Hvala na odgovoru. To inicijalno podešavanje zahteva wifi mrežu sa internet kolekcijom ili je dovoljno bez samo da bi se pristupilo shelly-u?

Pošto na netu vidim da skoro svi registruju uređaj na nalog preko neta.

Sad vidim problem sa ovim. Tebi treba funkcija tajmera, a ona zahteva internet konekciju zbog sata (Shelly nema ugrađenu bateriju za čuvanje vremena). Pogledaj ovo uputstvo, odeljak "On/Off schedule": https://shelly.cloud/documents/user_guide/shelly_1.pdf
 
I meni je proradilo, tek kad sam obrisao adresu za slanje i ponovo je upisao onda je verovatno sajt registrovao Srbiju. Posto mi je ovaj nalog na Shelly ima vise od godinu dana, a tada nisu odbijali VAT.
Hvala..

Ako je neko narčio običnom poštom neka javi da li je možda prošao bez našeg PDVa.
Ja sam ovog puta (malo i zbog brzine) naručio preko DHLa.
 
Naručio 3 preko DHLa u ponedeljak.
Sve 3 pokuljene juče.
Jedina stugla do Beograda.
Dve ostale u Sofiji.
 
Kod mene i dalje stoji processing (poručio još u četvrtak), ali nisam odabrao DHL.
 
Da, izgleda da onda DHLom šalju ekspresno, a za obične im se ne žuri.
 
Otvorite order i videcete kad je expected shipping. Meni je za regularnu postu u startu pisalo 10.12.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
I meni je pisalo 10.dec.

U svakom slučaju 1 od 3 uručene oko pola 7 bez dodatnih troškova.
 
Koliko bese postarina preko DHLa, nesto oko 12-13, ali se ne secam da li evra ili dolara? Ako je stiglo bez troskova pdv-a, onda je i bolje platiti DHL, jer platis par dolara skuplje u odnosu na obican shipping + pdv, a stigne ti odmah.
 
Da toliko 12,5e. Zato sam i napisao onu poruku pre par dana sa analizom što se najviše isplati. Jedino ako preko obične pošte stigne bez PDVa mada to ne može biti pravilo.

p.s. Dve pošiljke stižu danas. Nadam se da sam sa ovim pokrio potrebe za sledećih godinu dana. :)
 
Planiram da instaliram Home Assistant na Pi4, ali bih voleo da ga koristim za jos par stvari.

Koliko razumem, postoji opcija da rdi u raspbianu kao virtualna masina.

Ima li neko iskustva slucajno sa tim?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno