Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

RPi je ok za početak, ali falice prostora, a verovatno i ostalih resursa. Za probu super
Meni je najveća mana što se RPi jako sporo restartuje, obZirom da i dalje svaki malo nešto dodajem i menjam to smeta, Dok NUC to uradi za 10 sekundi, RPi potroši 5 minuta.
Ako već "mora" na RPi onda konfiguracija na PCu u dockeru i samo se prebaci na RPi kad se sve namesti.

Na NAS ako je Intel može, neki ARM će se već namuciti.

Kvaka je što najveći deo stvari ne zahteva resurse, ali eto NAS ili ako se stavi kontrola i streming kamera (MotionEye) i Core i3 će se namuciti.

Ja koristim Intel NUC sa Celeronom J, zadovoljan sam.
 
Petarboj, pročitah da neke funkcije HA ne rade dobro ili ih nema ako se instalira na sistem koji nije RPi. Da li je to istina? Ako jeste, šta tačno ne radi?

Šta tačno ne radi i šta tačno radi?
Ima 10000 integracija a sigurno mnogo više stvari ne radi.
Nešto što radi radi 100%, mnogo toga zeza, ponesto je tek upotrebljivo...

Mislim, kakvo je to pitanje? :)

HA ima wiki, odličan FAQ i vrhunski forum, nema bolje pomoći.
 
RPi je ok za početak, ali falice prostora, a verovatno i ostalih resursa. Za probu super
Meni je najveća mana što se RPi jako sporo restartuje, obZirom da i dalje svaki malo nešto dodajem i menjam to smeta, Dok NUC to uradi za 10 sekundi, RPi potroši 5 minuta.
Ako već "mora" na RPi onda konfiguracija na PCu u dockeru i samo se prebaci na RPi kad se sve namesti.

Na NAS ako je Intel može, neki ARM će se već namuciti.

Kvaka je što najveći deo stvari ne zahteva resurse, ali eto NAS ili ako se stavi kontrola i streming kamera (MotionEye) i Core i3 će se namuciti.

Ja koristim Intel NUC sa Celeronom J, zadovoljan sam.
Mene zanimaju kamere za motioneyeos. Probao sam rpi zero i 2.1 sony kameru ali slika je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*. Mozda sam nesto ja pogresno postavio? Vidim na ali gomilu waterproof outdoor kamera koje strimuju a imaju i sd za snimanje. Ima li neko neku preporuku?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
RPi Zero ? :D
Mozda da si probao sa ESP8266.

Salu na stranu, RPi 4 je preslab, pricamo o video strimu od nekoliko stotina kB/sec u h.264 ili h.265 pa puta nekoliko kamera na kome softver treba da radi "motion detection", eventualno precodovanje za nakadni stream na HA.... treba biti realan :)
 
Ja sam probao jednu jedinu sliku i bila je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*. Ne stream niti bilo sta cpu intensive.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
nisam koristio na rpi pa ne mogu da uporedim...

Ok, hvala u svakom slučaju.

Šta tačno ne radi i šta tačno radi?
Ima 10000 integracija a sigurno mnogo više stvari ne radi.
Nešto što radi radi 100%, mnogo toga zeza, ponesto je tek upotrebljivo...

Mislim, kakvo je to pitanje? :)

Kao što rekoh, pročitao sam da postoje problemi tj. da neke funkcionalnosti nisu u redu ako se HA koristi u Dockeru, a ne na RPi. Nisam našao šta to može da ne radi. Zato sam pitao da li se on možda susreo sa nekim problemom jer ga koristi u Docker-u.
 
Nikako da mi stignu Broadlink RM Mini daljinski upravljači, kako bih kompletirao celu zamisao. Poručio sam još sredinom avgusta.[/QUOTE]

Da, ja sam to rešio sa Broadlink Mini. Radi sa Google Home ok. Moraš malo paziti kada budeš kreirao Scene u BLM koja ćeš im imena dati da se Google ne zbuni...

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока
 
Najzahtevnije instalacije se rade u Dockeru, trazi vise znanja ali sve radi.
Ipak, jednostavnije je i lakse odraditi klasicnu instalaciju, ili jos bolje odraditi Hass.io na nekom od predvidjenih uredjaja.
Kada, ako, dodje do ogranicenja, onda mora Docker.

Mana Linux/Windows dockera je samo kada treba deliti hardverske resurse, to ume da pravi probleme, no oni koji koriste takav nacin obicno komplikovan hardver (BLE gateway npr) prebace na drugi uredjaj, a lokalni HA sa njime komunicira preko MQTT.
 
Uzeh LifX smart sijalicu, danas stigla. Rekao bih da je trenutno najkvalitetnija smart sijalica, bolja od Philips Hue.

Prilicno interesantna stvar. Skoro pa RGB spetrum, glasovne naredbe rade preko svakog AI asistenta.
 
U tom smislu i Xiaomi smart rgb bulb zavrsava posao a jeftinija je, imam tri komada u kuci, zaboravio sam kako izgleda prekidac :)
 
Cime upravljate smart sijalicama ?
Meni je nepojmljivo da vadim telefon da bi upalio/ugasio svetlo, a ponuda samih prekidaca, zidnih tastatura, tableta sta god je najveci problem. Svega ima, releja, dimera, bla bla, ali prekidaci na zidu, bas tanko.
 
Kako bre :D Bar je lako ako imaš Smart sijalice. Uzmeš Aqara prekidač koji se lepi na zid i ćao zdravo. Ili Xiaomi Smart switch.

Imam dve tunable white Xiaomi sijalice i šta znam, ipak malo smara paljenje/gašenje. I sa aplikacijom i sa Google Home mini. Tako da i ja razmišljam o nekom hw rešenju. Kul je ponekad kad ne moraš da ustaješ, ali *mjau**mjau**mjau* u 90% slučajeva pališ svetlo u prolazu bez rszmišljanja. I to je najveća ušteda vremena.

Za ostalo ću najverovatnije ubaciti Shelly iza prekidača i napraviti pametno svetlo koje može i glupavo da se koristi. Mislim da je to ipak najbolja varijanta.

Trenutno mi je najkorisnija stvar što gateway držim u sred hodnika i koristim ga kao noćno svetlo na motion detect.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Slažem se, sve je to simpatično, ali u realnosti najčešće koristim zidni prekidač. Mislim da sam već pisao, zbog toga sam uzeo livolo zidne prrekidače, rade na 433Mhz, kontološem ih broadlinkom.

Ono što u praksi najčešće koristim su scene za dolazak i odlazak, da se nešto upali ili sve pogasi, to ima smisla, a da za svaku pojedinačnu sijalicu uzimam telefon, pokrnem aplikaciju, dosadi
 
Rade mi google home glasovne komande, ali šta je logičnije, ulaziš u stan, ostaviš ključeve od auta, pipneš taster i upališ svetlo ili, 'ok google' 'binggg', 'turn on living room light' :)
 
Cime upravljate smart sijalicama ?
Meni je nepojmljivo da vadim telefon da bi upalio/ugasio svetlo, a ponuda samih prekidaca, zidnih tastatura, tableta sta god je najveci problem. Svega ima, releja, dimera, bla bla, ali prekidaci na zidu, bas tanko.

Ja koristim Google Home i Shelly. Ako imaš nulu u prekidačima, ovo je jednostavno, estetski neprimetno i jednostavno.
 
^ Ili ugradnja u dozne iznad prekidača, gde bi trebalo da ima nulu. Kod mene je moralo tako.
 
Cime upravljate smart sijalicama ?
Meni je nepojmljivo da vadim telefon da bi upalio/ugasio svetlo, a ponuda samih prekidaca, zidnih tastatura, tableta sta god je najveci problem. Svega ima, releja, dimera, bla bla, ali prekidaci na zidu, bas tanko.
Imam smart prekidac i smart cube. Pogledaj slobodno koje funkcije ima. Zgodno je mada planiram uskoro sve na home assistant da povezem.

Tapatalk from Poco loco
 
Jel neko aktivno koristi shelly 1 em na 10A? Nekako mi kleme deluju socijalno za tu struju...

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Kako radi xiaomi ir kontroler, kakav je u odnosu na broadlink? I on mora da ima optičku vidljivost? Videh negde da radi samo u Kini, ali ako sam dobro primetio imaju ga i neki ljudi ovde pa ajd da pitam jel im radi ok...
 
Ja imam neke keypade, ne pitam za savet, da se razumemo :).
Nego sve citam Google Home, Alexa, aplikacija i ne razumem da neko posle 5 dana to moze vise da koristi.

Dok lezim na trosedu ok je da ugasim svetlo na terasi koje sam zaboravio, ili bojler jer znam da cu se tusiram, ali dok hodam po stanu samo fizicki prekidaci imaju smisla.
Posebno ako imas vise svetala, scene, dimovanje...

I tu nastaje problem, najslabija je ponuda samih keypada/binary inputa/prekidaca... zovite kako hocete.
Ja cak razmisljam da stavim tablet na zid, ali ne vidim poentu sem da impresioniram goste, znam da je najbolje "na klik".
 
Kako radi xiaomi ir kontroler, kakav je u odnosu na broadlink? I on mora da ima optičku vidljivost? Videh negde da radi samo u Kini, ali ako sam dobro primetio imaju ga i neki ljudi ovde pa ajd da pitam jel im radi ok...
Svaki mora da ima optičku vidljivost. Dobro je što ima IR lampice u krugu od 360 stepeni, kao i broadlink.
Radi, ali mene nervira što je sve na kineskom, malo ga je teško podesiti. Iako je jezik mi home aplikacije podešen na eng, kod Mi Remote ima dosta kineskog.
Tako da, ja bih pre išao na broadlink iskreno.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Svaki mora da ima optičku vidljivost. Dobro je što ima IR lampice u krugu od 360 stepeni, kao i broadlink.
Radi, ali mene nervira što je sve na kineskom, malo ga je teško podesiti. Iako je jezik mi home aplikacije podešen na eng, kod Mi Remote ima dosta kineskog.
Tako da, ja bih pre išao na broadlink iskreno.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Hvala ti, to sam hteo da čujem...za broadlink pro se pominje da prolazi kroz zidove, ali to verovatno navode zbog RF kontrole...kažu da harmony hub može da se malo bolje odbija kroz prostor, ali on je 100 evra...
 
Imao sam i Harmony Hub, sad imam RM Pro i Mini, mnogo sam zadovoljniji sa Broadlinkom.
 
Ajd videću onda broadlink...postoje neke dve mini verzije, ima li neke razlike?
Mada, ne znam ni sam hoće li da radi jer mi prevashodno treba za kontrolu android boxa Beelink, koji se jedva uključi s njegovim daljinskim [emoji3] moram 5x da stisnem power da bi se uključio...
 
Broadlink zavrsava posao, bolja je full verzija, dobijes i RF kontrolu uredjaja, mozda zatreba, ali postoji jedna mana, npr Alexa kroz rm pro moze da kontrolise samo tv na glasovne komande, za ostale uredjaje tesko. Npr ja sam morao da pravim workaround za klimu, tako sto sam dodao jos jedan TV, i onda ponovo naucio komande za klimu, potom napravis glasovne akcije na Alexi i sve radi :)
 
Poslednja izmena:
Naručio sam već rm3 mini, biće valjda ok...tu me više zanima ako mogu da napravim neke scenes i routines pa da uključujem više uređaja...glasovne kontrole mi nisu toliko prioritet za to...
 
Nazad
Vrh Dno