Šta je novo?

Prelazak sa MBR na GPT više nego duplo usporio podiznje sistema

sasakv

Cenjen
Učlanjen(a)
05.05.2011
Poruke
763
Poena
180
Malopre sam konvertovao HDD (1TB) koji je bio Master Boot Record (MBR) u GUID Partition Table (GPT) i prilikom podizanja sistema treba mu mnogo više vremena da podigne sistem, a i sam HDD prilikom pokretanja programa kao da radi sporije. U BIOSu je podešeno UEFI...
Da li neko zna uzrok, ili kako darešim problem?
Konvertovanje sam odradio AOMEI partition programom.
Hvala
 
Koji te djavao terao to da radiš!? :smackbum:Sada je vrati na MBR. Taj GPT nema nikakve veće prednosti nad MBR-om osim što može da pravi više primarnih particija za razliku od MBR-a koji može četiri ali zato može praviti logičke particije koliko je slova u bukvaru...
 
Zato što svaki put kada hoću da podignem windows od nule (jutros nisam mogao da podignem sistem, nešto se čudno desilo, pa sam morao da reinstaliram windows) dobijem poruku da ne mogu, jer je disk MBR, a mora da bude GPT, pa sam hteo da sprečim te peripetije ubuduće.
 
butujes fles kao obicni (mbr) ako hoces mbr instalaciju,a kao uefi ako hoces uefi instalaciju.nisam siguran dal' moze i ovako ako je skuvan fles rufusom kao gpt,ali skuvan sa mediacreationtool-om moze provereno obe varijante,samo treba butovati kako treba.disk ako je raw ce win da sredi/konvertuje ako treba,ako ima particija i ne bi da ih brises onda ipak mora konverzija nekim alatom pre svega.

ne bi trebalo da utice na boot time,cak naprotiv,si siguran da je sve ispodesavano u biosu kako treba?da nemas neke periferije jos nakacene?gasio si sata i ostale kontrolere koje ne koristis?
 
Не, ништа нисам ни откачинјао, ни гасио, ни подешавао, осим да прво подиже систем са УЕФИ хард диска (када је пребачено на ГПТ). Када није хтео да се инсталира на МБР, исто сам ушао прво у БИОС и преацио да се диже са хард диска и флеша који није УЕФИ.
 
Taj GPT nema nikakve veće prednosti nad MBR-om osim što može da pravi više primarnih particija za razliku od MBR-a koji može četiri ali zato može praviti logičke particije koliko je slova u bukvaru...
То за конкретан хард али за мало веће има довољну предност. Ја сам почео са њим када сам купио први 3Т хард, са мањим нисам хтео.
 
a uefi flesku dize standardnom brzinom?mozes i strelec usb da skuvas (preporucujem ultraiso metodom,imas ga spakovanog u arhivi kad skines,tako i strelec je i mbr i uefi) i da ga butujes kao uefi,ako je to kako treba pre ce biti da je taj particioner nesto pobrljavio.
 
Отприлике, 2Т може како год али преко тога MBR не може.
 
Ljudi, pitanje vrv. dosadno ali meni trenutno značajno.

Da ne otvaram novu temu:

Da li da konvertujem disk u GPT, radim clean install i disk mi je MBR, sad mi je prilika da to uradim. Da li išta time dobijam ili gubim? Da li može da mi traži neke "potpise" za softver i ostalo ako koristim nešto iz domaće radinosti?

Kakvi su ovo problemi sa brzinom, zar ne bi trebalo GPT da brže butuje, da je pouzdaniji itd.?

Da li GPT ima ikakve minuseve u odnosu na MBR zbog kojih bi ga eventualno trebalo zaobići?
 
Ја сам прешао на GPT тек кад је морало тј када сам купио 3Т хард. Пре тога нисам ни размишљао о њему а немам намеру ни да размишљам да старе мање хардове конвертујем.
 
@kriket
Mislim da mešaš UEFI i GPT. Ukratko, UEFI je noviji firmware koji dalazi na mesto klasičnog BIOS-a. GPT i MBR su načini za definisanje particija na disku. Windows može da se instalira kroz UEFI (mora 64-bit) ili klasičnu instalaciju. Za UEFI je potreban GPT disk, a za klasičnu MBR disk. Izbor načina instalacije se vrši prilikom uključivanja računara i izbora medija za butovanje. UEFI stavke će, logično, imati UEFI prefiks u svom nazivu.

Trebalo bi da UEFI instalacija brže boot-uje od klasične. Posle instalacije koristiš kompjuter normalno. Ako uključiš i Secure boot u podešavanjima BIOS-a (koji se sada, jel, zove UEFI), trebalo bi i Windows da bude bezbedniji od malware-a koji napada bootloader program. Tu se javlja taj "potpis" za koji si čuo, UEFI proverava potpis bootloader-a i ako nije dobar, ne podiže Windows. Jedina mana GPT diska može da bude kompatibilnost sa starijim operativnim sistemima (Windows ga podržava od Viste), dok MBR postoji od kad i DOS.
 
Ne mešam, znam šta je UEFI a šta GPT. Pitam zato što mi je MBR nasleđen sa prethodnog Windows-a koji je tako instaliran, (MBR particije), a u UEFI je shodno tome uključena podrška za legacy, odnosno disejblovan Secure Boot.
E sad kad radim clean install, mogu da ceo disk prebacim na GPT particije, pa ne znam dal to da radim.
Prethodna instalacija Win10 se “korumpirala” (BSOD inaccessible boot device) i nisam mogao da ga oporavim, ništa od onih tool-ova fixboot, fixmbr itd. nije radilo pa moram jovo-nanovo.

E sad kad već to radim, ne znam dal da pređem na GPT, da izbegnem buduće inaccessible boot devices, jedino ne znam za taj “potpisan” softver, to se verovatno odnosi samo na OS. Ne meša se u aplikativni softver koji kasnije eventualno instaliram?

Nigde na netu nisam našao “Za i Protiv” mbr i gpt, nego samo taksativno nabrojana svojstva. Šta bi bilo “protiv” prelaska na GPT particije, ili nema toga?
 
Probaj, pa ćeš videti kako će biti. Nije problem ni posle da ga vratiš, ako nešto ne bude dobro, iako si instalirao programe. Odradićeš to pomoću programa EASEUS partition, ili AOMEI partition. Ništa ti neće obrisati. Ne znam zašto, ali meni je pokazivalo da grafička ne podržava nešto od ovih UEFI funkcija, tako da je najverovatnije to bio razlog zašto nisam uspeo da prebacim hard u GPT, odnosno što je mnogo sporije podizao sistem.
 
@kriket
A zašto misliš da sa GPT diska neće da ti se nekad u bliskoj ili kasnijoj budućnosti desi ista greška (BSOD inaccessible boot device)? I dalje mislim da si zbunjen :)
 
@kriket
A zašto misliš da sa GPT diska neće da ti se nekad u bliskoj ili kasnijoj budućnosti desi ista greška (BSOD inaccessible boot device)? I dalje mislim da si zbunjen :)

Ne kažem da je nemoguće ali GPT nema nepouzdani Master Boot Record, nema boot.ini koji ako se korumpira aj ćao. GUID partition table se čuvaju na više mesta preko celog diska i mnogo lakše se podaci izvuku ako se desi da se nešto korumpira.
Ja znam da nisam zbunjen, a ti misli šta god želiš.
Jedina moja nedoumica je da li mi GPT stvara neku vrstu walled gardena, da dozvoljava izvršavanje samo autorizovanog “potpisanog” koda, da se ne desi da ne mogu da pokrećem pečeve, krekove tj. štagod mi duša ište, već da me ograničava, ali “potpis” se verovatno odnosi samo na OS, a napredne funkcije UEFI-a poput “Device Guard”, “Credential Guard” su rezervisane za Enterprise/Server verzije Windows-a, kao i sam firmver koji podržava te funkcije, a koji se verovatno retko nalaze na consumer laptopovima poput mog.
 
Dobro, onda da skratimo priču. Za te funkcije Vindovsa (“Device Guard”, “Credential Guard”) prvi put čujem, ali koliko vidim, mogu da se uključe/isključe, pa je logično da možeš da koristiš šta hoćeš od programa.
 
U principu i Secure Boot bi trebalo da može da se isključi bez obzira dal je UEFI ili CSM boot. Ja sam mislio da je obavezan za UEFI, da je opcija disable samo za CSM.
 
Nije obavezan, može da se isključi ako postoji opcija u BIOS-u, a moja ploča ga npr. ni nema. CSM boot ne može da koristi Secure boot.
 
Nazad
Vrh Dno