Šta je novo?

Питање око кућне мреже

Nuclear

Slavan
Učlanjen(a)
14.11.2006
Poruke
949
Poena
320
Поздрав, имам малих проблема око мреже која је постаљена у кући, па ме занима да ли је проблем решив.

Најпре, да објасним поставку: кућа је спратна. На спрату, у мојој соби се налази модем за интернет. Када повежем свој лаптоп директ у модем, ту је конекција наравно одлична, и жична и бежична (када сам у самој соби тј близу модема).

Из самог модема иде лан кабл у утичницу на зиду. То иде даље на таван, где се налази најобичнији свич, који има 8 портова. Одатле полазе каблови (који су опет у зиду) ка другим собама, што у приземљу, што на спрату. Укупно имам шест лан утичница по зидовима.

Е сад, у приземљу сам повезао рутер (убацио лан кабл у утичницу у зиду) који има улогу да дели бежични сигнал што по дворишту, што по приземљу, и на њега сам лан каблом закачио свој ПЦ.

Мало компликовано али нисам знао како боље.

Проблем настаје у брзини интернета коју измерим на свом ПЦ, који би требао да је уствари физички спојен са модемом на спрату, само је мало дужа веза. Од 70мбпс, које би требао да добијем, једва извлачим 10. Када се бежичним путем повежем на тај рутер у приземљу, још горе буде, око 6.

Да ли је овако нешто очекивано, да ли неко ко има искуства са овим стварима може да ме упути где да гледам?
 
Zakači se na lan kabl u prizemlju pre routera i proveri brzinu. Ako je brzina dobra onda te zeza taj router (možda je neki matori 10mbit)?
Ako je brzina loša idi na tavan i zakači laptop na lan pre switcha i proveri brzinu. Uzmi i kratak kabl i odmah proveri brzinu iza switcha.
Ako je brzina pre switcha loša onda je problem u LAN kablu između modema i switcha. Ako je brzina dobra ispred switcha a iza switcha sa kratkim kablom loša onda je switch problem. Ako je dobra brzina u oba slučaja, onda je LAN kabl od switcha do prizemlja loš.
Proveri brzine i u drugim sobama pre nego što se zaputiš na tavan.
Da li znaš koja je kategorija kablova korišćena pri postavljanju instalacije? Da li su kablovi savijani, smotani u kotur na nekom mestu? Da li prolaze pored 220V kabla?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
У питању је Асусов rt-n12, купљен пре пар месеци.

Покушаћу са тестирањем пре и после свича, није ми то пало на памет, хвала за идеју.

И да, на тавану је толка петљавина са кабловима, али мислим да нису поред неких напонских каблова. Сви су смотани одједном (ту су и телефонски каблови, који нису у употреби). На једном месту су коришћени они дебели каблови са заштитом, на неким местима су обични лан каблови. Па пошто нису могли да уђу у свич, ови дебели су сечени и спајани са обичним лан кабловима изолирком (али ниједан од тих дебелих каблова не иде до приземља, тако да практично није у употреби).
 
Ne možeš da ih sečeš i spajaš izolirkom. Lan kablovi imaju trik da ponište smetnje... Svaka parica je uvrnuta na različitim mestima, tako da se smetnje poništavaju. Čim parica na spoju izgubi twist, taj kabl neće raditi ispravno. Možda na kraćim relacijama, ali će svakako praviti probleme.

Dalje, veoma je bitno kako su žice raspoređene na konektorima. Postoje 2 standarda (A i B) I poželjno je da na krajevima bude isti raspored, tj ili A ili B. Bilo koji drugi raspored može da pravi probleme.
Ovo je poželjan raspored žica na konektorima.
http://skewred.com/wp-content/uploa...and-schematics-4-620-465-enticing-gallery.jpg

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Хвала за идеје, детаљно ћу прегледати све то што си рекао.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Довољно је и да не буду поштовани стандарди него каблови буду урађени са произвољним пин2пин распоредом и већ преко неколико метара кабла може да брља или уопште не ради. Ти дебљи, ако мислиш на каблове са пуном жицом, никад не иду у свич или мрежну него у панеле и прикључне кутијице.

За бежичну брзину је друга прича али и то углавном може да се среди.
 
Nazad
Vrh Dno