Šta je novo?

GA-Z97P-D3 bootloop

Necro

Poštovan
Učlanjen(a)
14.11.2015
Poruke
51
Poena
60
Prije nekoliko mjeseci matična mi je upala u takozvani bootlup: računar se kao upali ali prije nego što prikaže početni ekran ugasi se pa se ponovo u pali i tako u krug. Prije toga nije bio paljen jedno 7 dana i kad sam se vratio kući i krenuo da igram Divinity Original Sin 2 računar je odjednom zablokirao u upao u opisani bootloop. Ostavio sam ga da miruje jedno sat vremena i onda je odjednom proradio. I dan danas radi kao da se ništa nije desilo.

Prije par dana sam otišao na amazon i čitao ocjene i komentare za ovu moju ploču. Većina je pozitivna ali ovi koji su bili negativni su često navodili problem sa bootloop-om koji sam i ja iskusio. Ja se bojim da se to ponovo ne dogodi.

Šta da radim? Da li da nabavim neku matičnu ploču kao rezervnu (nije mi problem da izdvojim 60-100 e za matičnu pa čak i više) ili da čekam da mi matična crkne pa da mijenjam. Ako bi se to desilo ja radije ne bih prelazio na noviju platformu jer bih morao da izdvojim puno više novca a dobitak na performansama ne bi bio onoliki koliko bih ja želio.

Na kraju, šta mislite o pločama koje mogu da se nađu na aliexpress? Vidim da tamo ima i recimo Asus Maximus VI Hero ploča. Prije nego što mi preporučite KP naglasio bih da živim u Crnoj Gori i da ovdje nemamo KP.

EDIT: promaših podforum. Molim prebacite u podforum za matične ploče.
 
Poslednja izmena:
Pitanje za pocetak, da li si radio update BIOS-a?
Da li si nesto overclock? Hoce od toga da upade nekada u bootloop, retko ali moze.
Eto, neki pocetak.
 
Ploča je stigla sa poslednjim biosom tako da nije bilo potrebe da radim update biosa.

Procesor je non k i njega ne mogu da overklokujem.

Učitao sam XMP profil iz biosa da mi memorija radi na 2400 Mhz. Ne znam da li se to računa u overclock :)
 
racuna,ako se ponovi resavas problem resetom bios-a (ako ima ploca neki mehanizam za to jos bolje,a uvek ti ostaje vadjenje baterije) a latencije/tajminge rucno unesi po tom xmp profilu,i mozes malo da dignes napon memoriji i eventualno IMC ako imas na toj ploci to podesavanje.
 
I onda lepo skroz spališ ploču. Lepo ga savetuješ.

Ako nemaš iskustvo sa oc, resetuj bios na optimized defaults, xmp stavi na 2133 i restart.

Ako i dalje imaš problem, pozovi stručnjaka u posetu.
 
Pošto se problemi već mesecima ne javljaju, moguće da je samo neki kontakt, proveri i očisti kontakte memorije, grafičke i od napajanja. Moguće da su i temperature pošto se desilo pri igri, proveri.
 
Nazad
Vrh Dno