Šta je novo?

digital out volume potenciometri

-=crusader=-

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
07.02.2005
Poruke
995
Poena
320
Koristim komp -> hdmi -> avr -> 5.0 surround i imam dilemu na koliko bi trebalo drzati windows volume i volume u playeru audio matejala... citao sam dosta o materiji ali nailazim na dve skole pa aj da cujem i vase misljenje...

1) svaki digitalni signal ne bi trebalo digitalno "smanjivati" pre nego sto dodje do analogne komponente tj. pojacala sto bi znacilo da svi volume potenciometri pre avr-a traba da budu na 100% inace se smanjuje bitrate signala odbacujuci sav info o "jacini" preko X vrednosti u slucaju da signal digitalno "smanjujemo" u windowsu ili recimo playeru... ovo ima logike, po meni i po onome sto ja znam o digitalnom audio signalu (sto nije previse)...

2) svakako treba ostaviti prostora (headroom) u playeru a i u windows mixeru pre nego sto se signal prepusti avr-u tako sto ce se volume slideri drzati na 80-85%... navodno ovakav setup sprecava clipping a koliko sam razumeo ne smanjuje bitrate bitno da se to primeti...

thoughts? meni 1) zvuci logicnije sem mozda u slucaju da je audio master ocajnog kvaliteta...
 
digitalni izlaz nema smisla utišavati. ako si to pitao.
 
pa... da, donekle sam to pitao... tj. pre zasto neki ipak preporucuju da se digitalni izlaz drzi na 80-85% volume i da li to ima ikakve osnove...

i ne pricam naravno o kompresovanim dd/dts formatima vec pcm...

takodje par reci zasto "digitalni izlaz nema smisla utisavati" nije na odmet, vise volim da udjem u materiju kolko tolko nego da mi serviras odgovor "da" i "ne" ;)
 
Зато што ту немаш класично утишавање већ смањење бита дигиталног записа.
 
kao sto sam i ja opisao pod 1), toliko je jasno ali taj drop bita ili nije veliki ili postoje neki mehanizmi za kompenzaciju istog u windows mixeru (or, whatever)... otkud mi to zapazanje?

pa malo sam testirao i pokusao da izazovem gubitak kvaliteta dropom bitratea tj. smanjivanjem digitalnog audio izlaza sto u playeru sto u windowsu a da amplifikaciju radim na pojacalu (analogni deo) i po teoriji ako je windows mixer na 10% i winamp na 10% a koristi se 16bit audio kad takav signal odvrnem na pojacalu on bi trebao da bude vidno degradiran u odnosu na situaciju gde su winamp i windows na 100% a na pojacalu se setuje zeljena "jacina"... moj subjektivni utisak je da razlike izmedju ove dve situacije nema a po svoj teoriji trebalo bi da je ima, dakle nesto se jos desava ili je gubitak minimalan...


EDIT: nasao sam zanimljiv link https://www.audiocheck.net/blindtests_16vs8bit.php

da, sad je jasnije zasto se ne primecuje razlika... cak ni ovaj 8bit vs 16bit nije "nebo i zemlja"
 
Poslednja izmena:
aman bre, utišavanje je atenuacija.

kako da atenuiraš jedinice i nule, kodirani bitstream? pa jedino ako pošalješ još malo dodatnih informacija o gain levelu kroz kabl.
a to rezultuje većim bandwidthom kroz optiku/coax , i eventualno gubljenje bitova.

o tome se radi. ne utišavaj.
 
Digitalni signal je niz 16bit ili 24bit ili 32bit podataka u memoriji. U zavisnosti od toga maksimalni raspon jačine može biti od 0 pa do 65535 ili od 0 do 16777216 ili od 0 pa do preko 4 milijarde. Kako god okrenete, može se smatrati da je 0 potpuna tišina dok je max vrednost najjači zvuk. Razlika je u podeli te jačine zvuka u zavisnosti od broja upotrebljenih bitova.
Smanjivanje zvuka je prosto množenje sa nekim koeficijentom od 0 do 1. Ako npr sve množite sa 0.5 (ili 50%) onda će zvuk biti tiši.
Digitalni signal na kraju dolazi do DAC.. to je digitalno-analogni konvertor koji ima zadatak da ulazni digitalni signal konvertuje u analogni, tako da 0 bude tišina tj 0V, a max broj bude npr 1V. Takav analogni signal ide dalje u analogno pojačalo pa u zvučnike.
Ako digitalno smanjite jačinu neće doći do gubitka kvaliteta, bice samo tiši zvuk.
Kvalitet se gubi smanjivanjem sample rate ili smanjivanjem broja bitova za sample.. npr manje od 16bit-a čuju svi. Takođe, neka donja granica za kvalitet je 44100 (CD kvalitet) semplova u sekundi.
Bitrate je broj koji predstavlja koliko je bitova upotrebljeno za jednu sekundu snimka. Npr... 48000 * 24 * 2 (broj kanala) = 2304000.
Što više bita, bolji je kvalitet. Ovo važi samo za nekompresovane podatke. Kada se podaci kompresuju bitrate se smanjuje ali se nužno ne gubi kvalitet, jer sve zavisi od kompresora. FLAC je lossless tako da kompresovanjem i dekompresovanjem dobijamo identičan signal.
MP3, AAC, ac3 I slični su kompresori kojima se gubi kvalitet snimka ali uz ogromno smanjenje bitova, tj. kvalitet je neznatno opao, ali je broj upotrebljenih bitova 10-20x manji. Razliku u kvalitetu ne primećuje 99% ljudi tako da je kompresija opšte prihvaćena.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
hvala yooyo

e sad lepi kokan tvrdi da digitalna atenuacija smanjuje bitrate, ti tvrdis da "Ako digitalno smanjite jačinu neće doći do gubitka kvaliteta, bice samo tiši zvuk."... argumenti se kose i to je upravo ono sto pokusavam da razmrsim, ne znam da li si hteo reci da nece doci do gubitka kvaliteta uopste ili nece biti uocljivog gubitka?

teorija je sledeca, u tih 16bit tj 65535 mogucih varijacija jacine da bi spustili ton mi esencijalno spustamo "plafon" sa 65535 na neku drugu vrednost (zavisno od smanjivanja, dal linearno il logaritamski to ne znam, verovatno varira od implementacije do implementacije) i samim tim vrsimo "kompresiju" signala koja dovodi do gubitka kvaliteta, spustanjem plafona za vrednost X odbacujemo sve one vrednosti koje su bile od 0 do X jer su one sada ispod nule tj nemaju vrednost... doduse ipak mi se cini da se ova teorija iako tacna shvata previse verbatim, na par mesta sam nasao objasnjenja za 16bit dither koji ovo resava u modernim aplikacijama kao i da signali 24bit i vise nemaju problem sa digitalnom autenacijom jer je teoretska sirina signala 256 puta veca pa samim tim "kompresija" koja se desava je manje uocljiva... kao sto si rekao, sa 16 na 8 bit cuju svi, sa 24 na 16 verovatno retko ko (zavisi u mnogome naravno i od opreme za reprodukciju) pa cak i da se autenacijom kompresija desava rezultat ne trpi jer je krajnji rezultat i dalje recimo 16bit tj "dovoljno dobar"...
 
Poslednja izmena:
Sta se desava ako je pesma u flac formatu 44100 32bit float a u aimpu se stavi output na recimo 19200 32bit float?
 
hvala yooyo

e sad lepi kokan tvrdi da digitalna atenuacija smanjuje bitrate, ti tvrdis da "Ako digitalno smanjite jačinu neće doći do gubitka kvaliteta, bice samo tiši zvuk."... argumenti se kose i to je upravo ono sto pokusavam da razmrsim, ne znam da li si hteo reci da nece doci do gubitka kvaliteta uopste ili nece biti uocljivog gubitka?

teorija je sledeca, u tih 16bit tj 65535 mogucih varijacija jacine da bi spustili ton mi esencijalno spustamo "plafon" sa 65535 na neku drugu vrednost (zavisno od smanjivanja, dal linearno il logaritamski to ne znam, verovatno varira od implementacije do implementacije) i samim tim vrsimo "kompresiju" signala koja dovodi do gubitka kvaliteta, spustanjem plafona za vrednost X odbacujemo sve one vrednosti koje su bile od 0 do X jer su one sada ispod nule tj nemaju vrednost... doduse ipak mi se cini da se ova teorija iako tacna shvata previse verbatim, na par mesta sam nasao objasnjenja za 16bit dither koji ovo resava u modernim aplikacijama kao i da signali 24bit i vise nemaju problem sa digitalnom autenacijom jer je teoretska sirina signala 256 puta veca pa samim tim "kompresija" koja se desava je manje uocljiva... kao sto si rekao, sa 16 na 8 bit cuju svi, sa 24 na 16 verovatno retko ko (zavisi u mnogome naravno i od opreme za reprodukciju) pa cak i da se autenacijom kompresija desava rezultat ne trpi jer je krajnji rezultat i dalje recimo 16bit tj "dovoljno dobar"...
Pogrešno si razumeo. Ne oduzima se broj, već se množi. Npr.. ako signal izgleda ovako.. 1234, 5678, 65535 i utišamo ga za 50%, tj. pomnožimo ga sa 0.5, dobija se 1234/2, 5678/2, 65535/2. Rezultujući signal je 617, 2839, 32767. Pri konverziji DAC zna koliko bita signal zauzima i shodno tome izbacuje odgovarajući analogni signal.
Do gubitka bi došlo ako tako utišani signal ponovo pojačamo 2x. Rezultat je 1234, 5678, 65534 (samo je zadnji uzorak pretrpeo štetu od 1 tj 1/65535 tj 0.00015%). Ovo se u praksi ne radi.
Dakle ako staviš jačinu zvuka na 50% a onda ga 2x pojačaš na pojačalu, nema šansi da primetiš razliku.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Sta se desava ako je pesma u flac formatu 44100 32bit float a u aimpu se stavi output na recimo 19200 32bit float?
Sample rate je promenjen i mogu se čuti razlike. U principu, sample rate/2 je max frekvencija koja se može zabeležiti. U slučaju 19200, najveća frekvencija koje se može zabeležiti je 9609. Ako pesma ima tako visoke frekvencije, one će se izgubiti.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Pogrešno si razumeo. Ne oduzima se broj, već se množi. Npr.. ako signal izgleda ovako.. 1234, 5678, 65535 i utišamo ga za 50%, tj. pomnožimo ga sa 0.5, dobija se 1234/2, 5678/2, 65535/2. Rezultujući signal je 617, 2839, 32767. Pri konverziji DAC zna koliko bita signal zauzima i shodno tome izbacuje odgovarajući analogni signal.
Do gubitka bi došlo ako tako utišani signal ponovo pojačamo 2x. Rezultat je 1234, 5678, 65534 (samo je zadnji uzorak pretrpeo štetu od 1 tj 1/65535 tj 0.00015%). Ovo se u praksi ne radi.
Dakle ako staviš jačinu zvuka na 50% a onda ga 2x pojačaš na pojačalu, nema šansi da primetiš razliku.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

dakle jedini gubitak je rounding error i ako bi ga X puta digitalno modifikovali taj error bi rastao, recimo smanjujemo u playeru minimum a pojacavamo u windows mixeru na maximum i kada bi iz nekog razloga imali jos takvih akcija izmedju sve bi se svelo na rounding error?

Sample rate je promenjen i mogu se čuti razlike. U principu, sample rate/2 je max frekvencija koja se može zabeležiti. U slučaju 19200, najveća frekvencija koje se može zabeležiti je 9609. Ako pesma ima tako visoke frekvencije, one će se izgubiti.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

obojca pravite typo, prvo se omakla nula u 192000Hz pa je onda 19200/2=9609 :D

anyway, da max frekvencija je sample rate/2, zato komercijalni audio zapis i staje na 44100Hz jer je ljudska cujnost u najboljem slucaju 20000Hz, jednostavno nema poente ici preko ove brojke, 48000Hz je uveden iz tehnickih razloga a sve preko toga (u potrosacke svrhe) je cist marketing... veci sample rate od 48000Hz ima realnu primenu samo u obradi audio signala tj masteru...

a da odgovorim na orginalno pitanje ako je pesma u flac formatu 44100 32 bit float a u aimpu se stavi output na 192000 32 bit float nece se desiti apsolutno nista :D tj pesma ce biti resamplovana na 192000 a ne gubis apsolutno nista resamplingom na gore, mozda opet neki blagi rounding error... jedino sto ces raditi bespotreban posao tj resamplovaces nesto dzabe... isto vazi i za windows mixer, sve sto vi pohranite tom mixeru u bilo kom formatu on ce resamplovati u format koji ste zadali u control panelu tako da ako aimp nema direktan output na spdif onda output koji njemu zadas nema apsolutno veze jer ce to svakako ici kroz windows mixer koji opet ima svoj zadati otuput... samo ce se resemplovati dzabe...
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru :) onda je najbolje da i input i output budu isti tj 44100 32bit float?
 
apsolutno nigde nisam ni napisao ni pomislio da utišavanje digitalnog signala smanjuje bitrejt.
to su kao što je jojo detaljno objasnio sasvim različite stvari.

svako dodatno procesiranje digitalnog zapisa može samo da šteti, tj da bude levo smetalo, kod hifi reprodukcije zvuka.
 
eventualno, keyword
 
Nazad
Vrh Dno