Šta je novo?

Procesorski kuler na GTX 670... Uspešno!

ArmaSoldier

Poštovan
Učlanjen(a)
18.03.2014
Poruke
155
Poena
70
Pozdrav ekipo! Želim da podelim nešto sa vama. Ne znam da li je već neko pisao na temu, evo mog iskustva u svakom slučaju.
Duže vreme sam koristio Asus Ati Radeon 7790 1gb ddr5 128b i želeo da je zamenim sa nečim jačim. Prodam je, doplatim malo i kupim Nvidia GeForce GTX 670 2gb ddr5 256b (fotka levo)

Od starta mi je jedna stvar bila nejasna i izluđivala me. Prvo, dosta se grejala, čak i kada pomoću MSI Afterburner-a manuelno pojačam fan grafe na 80% (sto joj je maksimum). Čak i tada mi je, recimo, u Mafia III temperatura dostizala do 80 stepeni, pa čak i više, a buka njenog ventilatora je bila nepodnošljiva! U specifikaciji sam video da joj je maksimalna radna temperatura 92 stepena, opet, nisam smatrao da je to normalno. Otvorim je ja da vidim šta to ima unutra, kad ono, ima šta da se vidi (...ili je možda bolje reći - nema!)

NVIDIA_GeForce_GTX670.jpg

Zapitam se, kako li je taj inženjer osmislio da ohladi ovu grafu sa ovim (fotka u sredini). Pa hladnjak za Pentium 4 je duplo veći! Nego, skinem ja taj "moćni" kuler i dobijem pravu veličinu grafe (fotka desno)
Onda se zainatim da rešim taj problem. Navalim na YouTube i naravno tamo nađem par zanimljivih videa na temu kako da procesorski kuler nakačim na grafu (i njima se najviše zahvaljujem, ideja je njihova, ja sam je samo pretočio u delo). Jurio sam po KP-u i naletim na Artic Freezer 64 Pro, stari procesorski kuler za 775 socket. On mi je odgovarao ponajviše zbog dimenzija, jer mi nije baš mnogo mesta ostalo u kućištu računara

ac_freezer_64.jpeg

Krenem u posao... Prvo, precvikam kačiste za procesor (bacim ga u kantu...), naletim na neku metalnu polugicu sa rupama dužine oko 13-14cm (nemam pojma od čega je beše...), idealno za dijagonali steznik na procesoru grafe (od rupe do rupe). Presečem konektor sa AC kulera i zalemim onaj sa grafinog original kulera, pošto su im boje bile različite a isto oba četvoropinca (mada opet, ne istih dimenzija), nađem na googlu fotku sa značenjem boja za standardni i poneki AMD cpu fan

pc_fan_4_pinout.png

Premažem procesor grafe termalnom pastom, montiram kuler, ubacim između metalnu polugicu i pričvrstim je samo sa dva šrafa (dijagonalno), između šrafova stavim gumice za ventil slavine, radi zaštite ploče i amortizacije, povežem konektor fana i dobijem ovo:

grafa_4_fotke.jpeg IMG_20181011_201601.jpg

Montiram grafu u kućište računara, bez većih problema, upalim komp, startujem SpeedFan, temperatura u leru niska (oko 25 stepeni), startujem neke zahtevne igre tipa Mafia III, GTA V, FarCry 5... Temperatura jedva dolazi do 50 stepeni! Onda povećam hlađenje grafe manuelno kroz MSI Afterburner na 80 stepeni, kad ono, ne čujem buku ventilatora... Pomislim da nisam dobro spojio žice i da to ne radi.. pogledam fan, on vrti brže, pogledam temperaturu, ona još niža! (ventilator AC Freezer-a je za plastiku spojen gumenim kačištem, nema prenosa vibracija)

I tako za male pare dobijem nečujnu grafu sa niskim temperaturama! Već duže vreme je ovako koristim i baš nikakvih nus pojava nemam.

Nadam se da sam nekome ovim pomogao ako se našao u istom problemu kao i ja. Koji su vaši komentari na ovo moje hobi majstorisanje?
 
Poslednja izmena:
Ovako to izgleda u kućištu:

IMG_20181011_201923.jpg IMG_20181011_201948.jpg IMG_20181011_202016.jpg
 
Poslednja izmena:
A koje su ti temperature vrm-a sad? Posto njih vise ne hladis aktivno nego samo pasivno. Verovatno vece.
 
Poslednja izmena:
Ništa ne znaju ti inžinjeri...
 
Već sam pisao u temi

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?432421-Graficke-koje-su-quot-kopale-quot/page18

a i mnogi ovde pre mene. Ovo u principu odlično i provereno radi, samo je moja zamarka kod tebe ta, što si stavio veliki hladnjak. Ja obožavam sve od AC, ali brinem da kartica ne popusti pod težinom. Za ovakve stvari su odlični Intel stok kuleri koji dolaze uz procesor. Eventualno neka jeftinija alternativa low profile cooler a.
 
Zbudzi jos nesto na vrm i memoriju da ih hladi, te napravi nosac koji ce drzati karticu, jer ce se ovako vremenom pcb iskriviti.
Good job :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na Tubu sam video da stavljaju čak i veće kulere.. ovaj i nije nešto težak.. skoro sam menjao pastu na grafi, sve ok deluje... Ovu kombinaciju koristim već sigurno pola godine, i kao što sam napisao, nema negativnih efekata! ;-)
za vrm sam odavno video one male aluminijumske hladnjake.. nabaviću i njih, nikakav problem! Hvala Splinter! :) Mada, ja jesam stavio fotku one ogoljene grafe (treća u nizu), ona je i bez pasivnog hladnjaka. U mojoj kombinaciji je ostala na svom mestu (vidi se na fotkama). :)
 
Ništa ne znaju ti inžinjeri...

Ne ubijaj entuzijazam, u deficitu smo sa istim ;)

Arma: to je referentna karta sa klasicnim referentnim hladjenjem, poznate po buci i losijem hladjenju.
Ista/slicna resenja se i dan danas koriste.
Kao sto su ti rekli, hladjenje dodadnog malog radijatora je problem.
Vratis original hladnjake i jedan vent od gore i imaces bolje rezultate od stock + hladis sve.
Ako vec volis da se igras, probaj sve, eksperimentisi...
 
Prvo, dosta se grejala, čak i kada pomoću MSI Afterburner-a manuelno pojačam fan grafe na 80% (sto joj je maksimum). Čak i tada mi je, recimo, u Mafia III temperatura dostizala do 80 stepeni, pa čak i više, a buka njenog ventilatora je bila nepodnošljiva! U specifikaciji sam video da joj je maksimalna radna temperatura 92 stepena, opet, nisam smatrao da je to normalno.
Normalno je za taj tip hladjenja, i drago mi je sto si uspeo da budzevinom resis "problem", ali da se u buducnosti ne bi opet maltretirao i gubio vreme, sledeci put kupi graficku sa boljim hladjenjem ;)

 
Ne ubijaj entuzijazam, u deficitu smo sa istim ;)

Arma: to je referentna karta sa klasicnim referentnim hladjenjem, poznate po buci i losijem hladjenju.
Ista/slicna resenja se i dan danas koriste.
Kao sto su ti rekli, hladjenje dodadnog malog radijatora je problem.
Vratis original hladnjake i jedan vent od gore i imaces bolje rezultate od stock + hladis sve.
Ako vec volis da se igras, probaj sve, eksperimentisi...

I to sam probao.. vent od gore, od dole... ništa, samo u ovom slučaju kada je kuler direktno na procesoru... Mogu eventualno da dodam još neki manji kuler direkto uperen u vrm. Mada sam opet na Tubu video kako su to drugi rešavali onim manjim hladnjacima, to jest, samo pasivnim hlađenjem. Nije valjda da i to može toilko da se greje i da pravi problem.. Opet kažem, satima sam igrao neke zahtevne igre.. Temperatura od 40 do 50 stepeni ;)

Što se tiče kupovine grafe sa boljim hlađenjem, čovek se pruža koliko je širok valjda! :)
 
Ja sam na oglasima propustio accelero xtreme za neke sitne pare. Nije imao vrm hladnjake, ali oni koštaju 1.5$ u kini. Zato sam morao da prebacim hladnjak sa 7950 na 1080ti i sada mi 7950 čuči bez hladnjaka. Baš planiram nešto ovako da uradim.
 
a ja dao isti za smesne pare jer je sedeo mesecima u fioci,i naravno brat donese ispravnu asus 280x za 2k din sa buvljaka sa polupanim ventovima koje i dalje cekam da dodju sa alija...toj karti sam sa zipties nakacio dve 12tice na 1400rpm koje zapravo probijaju do vrm-a i memorije za razliku od fabrickog resenja pa je sve na cca 65c ali sa accelerom nista ne moze da se meri...
 
Nije problem naravno da se nabave ovi mali đavolčići (heatsink se zovu inače... :) ), nego je fora u tome što se oni lepe za čip nekom posebnom termalnom pastom. Čisto sam probao da skinem ovaj moj pasivni hladnjak, i to nije bilo moguće.. Tako da ne bih to radio, ako bih u budućnosti hteo da prodam grafu. (ne bih mogao sa njima nakačenim da vratim original kuler i kućište). Jedino neka kombinacija da se privežu nečim, ništa slično mi ne pada na pamet.. nepristupačno je malo..

heatsink_small.jpeg
 
nego je fora u tome što se oni lepe za čip nekom posebnom termalnom pastom

Hteo si reci trakom :)

1468-00.jpg
 
ma taj lepak je uzas. accelero dolazi sa time. To se jedva skida i jos teze cisti. Ima i traka namenska za to, mada kineski hladnjaci dolaze sa time. Samo se odlepi folija i pritisne na cip.
 
Verovatno je ovo iz ovog videa... ;) to nemam nameru da radim..
Kada već pričamo od hlađenju čipova, može li mi neko reći koja je optimalna radna temperatura istih, koju granicu ne bi smeli da prelaze, i postoji li neki softver za merenje temperature istih?
 
Radna temperatura chip-a zavisi od arhitekture. Tu nema pravila. Ali recimo da bi moglo da se usvoji globalno neki opseg od 50-60c kao nesto sto je spada u "dobru" temperaturu.
Ni 70c nije nesto sto smatramo previse.
Naravno da je poenta ici na sto hladniji hardver jer se sa tim postize produzeni vek trajanja, stabilniji rad a i bolje performanse svakako.
Stim u vezi, neki imaju napredna vodena hladjenja pa svoje graficke karte drze na niskim temperaturama, tipa 40c load pa i manje.
 
Radna temperatura chip-a zavisi od arhitekture. Tu nema pravila. Ali recimo da bi moglo da se usvoji globalno neki opseg od 50-60c kao nesto sto je spada u "dobru" temperaturu.
Ni 70c nije nesto sto smatramo previse.
Naravno da je poenta ici na sto hladniji hardver jer se sa tim postize produzeni vek trajanja, stabilniji rad a i bolje performanse svakako.
Stim u vezi, neki imaju napredna vodena hladjenja pa svoje graficke karte drze na niskim temperaturama, tipa 40c load pa i manje.

Da li je onda po tebi pasivni hladnjak, komad po čipu, dovoljna stvar?
 
Za memorijske module naravno da je dovoljno. I za naponsku sekciju isto stim sto tu idu predvidjeni pasivni hladnjaci, malo drugacijih dimenzija.
Neko voli da stavi i vent da duva preko hladnjaka sto je isto ok, bolje je svakako samo sto je dodatno budzenje..
 
Idem malo u off, ali ima donekle poklapanja sa ovom temom. Vidim da se pisali o "flasterima i lepku" za heat sinkove. Ja jurim nesto tipa sa slike ispod zaokruzeno, a ne znam pod kojim nazivom ga guglam i gde naci [emoji16].. U pitanju je grafa 1060 G1. Inace sam u vreme 9600GT imao slican eksperiment koji je funkcionisao dugo, samo je mani hladnjak bio u pitanju [emoji16]
0b2439108e4f81961c44fc3c6e27db51.jpg


Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno